Skocz do zawartości

Mitologia Nordycka


Gość Mafciek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mafciek

Mitologia nordycka jest to mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich)- Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych. Nordycki wszechświat składał się z trzech warstw: bogów (górna), ludzi (środkowa) i istot podziemnych i umarłych (dolna). Bogowie należeli do dwóch głównych dynastii: Asów i Wanów. Ich siedzibą był Asgard, gdzie znajdowała się Walhalla, siedziba boga Odyna. W Walhalli gromadzili się wojownicy polegli w boju, oczekujący z Odynem na ostatnią bitwę przy końcu świata - Ragnarok. Asgard łączył z ziemią tęczowy most(bifrost). Świat ludzi, Midgard, wyobrażany był w postaci dysku otoczonego oceanem, w którym żył olbrzymi wąż opasujący ziemię. Na najdalszych brzegach oceanu wznosiły się góry olbrzymów Jotunheim, a w nich ich twierdza Utgard. Niżej znajdował się Niflheim, czyli siedziba bogini śmierci Hel i cieni umarłych. Wśród nich wznosił się wielki jesion Yggdrasil, którego gałęzie sięgały nieba, zaś trzy korzenie docierały do Niflheim, Jotunheim i Asgard.

 

Wizja końca świata wiąże się z zagładą większości bogów, czyli Ragnarök. Poprzedzą go okrutne, bratobójcze zbrodnie i napaści dzikich zwierząt. Nastanie mroźna zima, aż wreszcie Garm, pies bogini Hel i wilk Fenrir uwolnią się. Wąż Midgardu opuści ocean i zaatakuje ziemię. Na koniec olbrzymy z Jotunheim i Muspelheim zaatakują bogów. Olbrzymy zostaną wprawdzie zniszczone, jednak bogowie również zginą w czasie walki - w ten sposób wypełni się ich przeznaczenie i nastąpi koniec świata. Istnieje jednak nadzieja, że ziemia zostanie odnowiona za sprawą Baldura.

 

Moze ktos wie wiecej niz moge sie dowiedziec z wiki, prosze o zapodanie jakichs mitow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mafciek

A wiesz moze jak nazywa sie wyznawcow? Na chomiku brak ;< a juz sie napalilem na Tajemnice sag i run, genialny tytul

Edytowane przez Mafciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mafciek
Mafciek, a do biblioteki iść nie łaska?

To zart? W Gliwicach w bibliotece w dziale wierzenia mozna znalesc tylko lektury pt. Chrystus jest w nas, Biblia itp... Tam nawet nie ma nic o wrozbach andrzejkowych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz moze jak nazywa sie wyznawcow? Na chomiku brak ;< a juz sie napalilem na Tajemnice sag i run, genialny tytul

 

Asatru. Oficjalnie..

 

ale to wszystko i tak zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktos jakies piesni wyczytalem ,ze bylo ich 18 jesli sie nie myle ale osobiscie znam tylko jeden tytul "Voluspa"

 

Ogólnie Edda Poetycka Voluspa do niej należy. Wchodzi na nią 29 pieśni, na polski tłumaczyła Apolonia Załuska-Strömberg.

 

Mam takie pytanie ogólne - czy wie ktoś z Was może czemu Loki był bratem krwi Odyna? Można to gdzieś znaleźć, czy wiedza ta nie zachowała się do naszych czasów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie Edda Poetycka Voluspa do niej należy. Wchodzi na nią 29 pieśni, na polski tłumaczyła Apolonia Załuska-Strömberg.

 

Mam takie pytanie ogólne - czy wie ktoś z Was może czemu Loki był bratem krwi Odyna? Można to gdzieś znaleźć, czy wiedza ta nie zachowała się do naszych czasów?

 

Odyn uczynił go Bratem Krwi na dowód czegoś w rodzaju sympatii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę oczywiste jest dla mnie, że musiała być jakaś sympatia, tyle razy ratował tyłek Lokiego, że nie mógł go nie znosić :P Bardziej chodzi mi tutaj o szersze wyjaśnienie - w końcu Loki czasem i samemu Odynowi dawał się we znaki, nie mówiąc już o wszystkich innych. Coś musiało zapoczątkować tą sympatię, może jakieś zdarzenie, może zwykła sympatia "od pierwszego wejrzenia"?

 

Jest to bądź co bądź dość specyficzny związek ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę oczywiste jest dla mnie, że musiała być jakaś sympatia, tyle razy ratował tyłek Lokiego, że nie mógł go nie znosić :P Bardziej chodzi mi tutaj o szersze wyjaśnienie - w końcu Loki czasem i samemu Odynowi dawał się we znaki, nie mówiąc już o wszystkich innych. Coś musiało zapoczątkować tą sympatię, może jakieś zdarzenie, może zwykła sympatia "od pierwszego wejrzenia"?

 

Jest to bądź co bądź dość specyficzny związek ^^

 

przycisnęłabym trochę mojego przyjaciela, on napewno wie, z tym że nie lubi o tym mówic, wiec nie wiem co z tego wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mafciek

Jesli dobrze pamietam to chyba po tym jak Loki odbil Idun to Odyn zezwolil mu wejsc do Asgardu i uczynil go rownym innym Asom poprzez pojednanie krwi, zreszta zanim to sie stalo on juz byl w polowie Asem, bo byl kuzynem Odyna ze strony matki czy jakos tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zdarzenie, jak Loki najpierw skusił Idun do tego żeby wyszła i została porwana, następnie ją uwolnił na żądanie wszystkich bogów, to wydaje mi się, że Loki już wcześniej był Bratem Krwi.

Jeśli chodzi o Lokiego to również z tego co mi wiadomo całkiem spora ilość badaczy (z wyjątkami jak zwykle) uznaje go za jednego z olbrzymów ognia, Odyn natomiast pochodzi od Borra, którego olbrzymy raczej nie akceptowały.

 

Zastanawiam się, czy to braterstwo nie wynika z faktu, że kiedyś Loki i Odyn byli pojmowani jako jedno bóstwo (tak twierdzi między innymi de Vries, który również właśnie nie uznaje bodajże Lokiego za olbrzyma). Jak ich już rozdzielili chcieli coś z tej jedności zachować, ale nadal pozostaje moje odwieczne pytanie - co takiego się stało w mitologii, że Logi i Odyn byli Braćmi Krwi.

 

Wybaczcie, że jestem tak monotematyczna i cały czas dociekam, po prostu mnie to strasznie ciekawi. Również nie znam wszystkich opracowań, a tym bardziej wszystkich wpływów na mitologię nordycką (czy też ciut szerzej - germańską), a jestem z natury bardzo ciekawska ^^

w ogóle zaopatrzyłam się w Eddy (tzn już jakiś czas temu co prawda i po angielsku), ale myślę, że się wreszcie przez nie przebiję, tak choćby dla odświeżenia tematu :)

 

(pożyczyłam swoje opracowania mitów germańskich i niestety nie jestem w stanie zerknąć, więc jakbym pisała coś źle - przepraszam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ze ja tak mało mitologicznie... ale najpierw chciałbym sobie uporządkowywać wątek historyczny... o co chodzi z tymi germanami... :P? sadziłem ze Skandynawowie byli odrębnym ludem... którzy potem zasiedlili ruś i stworzyli rosje... ale jakoś nidy nie łączyłem ich z germanami... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że wątek historyczny w mitologiach jest również ważny.

 

Germanie żyli ogólnie w północnej części Europy. Coś jak dzisiejsze Niemcy, a przynajmniej ich część, Skandynawia (włącznie z Danią). Mieli pierwotnie bardzo podobne wierzenia oraz strukturę państwowo-polityczną.

Dość wcześnie się od siebie oddzieliły, ale wpływy nadal były. Jednocześnie istniała wędrówka, podbijanie ludów. Germani z dzisiejszch Niemiec, jako że nieoddzieleni przeważnie morzem od nikogo, podlegali większym wpływom niż Skandynawowie, do których przeważnie trzeba było pływać (wiem, że brzmi to trochę komicznie).

 

W każdym bądź razie pierwotne wierzenia były wspólne. Być może nie umiem tego dobrze wytłumaczyć, a jak już pisałam - książek się wyzbyłam na rzecz znajomych, a było to tam ładnie i spójnie opisane.

Jeśli którąś z nich dostanę spróbuję zrobić na jej podstawie krótkie opracowanie :)

 

Idąc dalej na Ruś :D

Ogólnie uważa się, że nomadzi, którzy w czasach dość mocno starożytnych zajmowali południowe tereny dzisiejszej Rosji przewędrowali do Europy, mieszając się z jej rdzennymi mieszkańcami. W tym z tymi, których my nazywamy germanami, celtami, czy nawet grekami.

Jeśli chodzi o Ruś i wpływy normańskie - są teorie, które mówią, że nazwa została nadana przez skandynawów. Są również teorie, że przeniosło się na teren Rusi plemię Rusinów (tudzież Rusów). Zależnie od narodowości historyków traktowany jest on właśnie jako lud germański, albo lud słowiański.

 

Rusowie ? Wikipedia, wolna encyklopedia - tutaj jest dość ładnie za i przeciw każdej teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sie niestety od przyjaciela niczego konkretnego nie dowiem.

ale zamowilam swietna ksiazke "runy-duchowy rodowód", niedlugo powinna przyjsc, jest tam ogrom informacji o mitologii nordyckiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zainteresowanym mitologią nordycką polecam szczególnie "Mitologię Germańską" Artura Szrejtera. Napisana bardzo ciekawie, przystępnie a przy tym wyjątkowo szczegółówo. Bardzo dobrze się czyta. W księgarniach typu "Tania Książka" można ją kupić już za ok 20zł w twardej okładce. W księgarniach "normalnych" - dwa razy drożej. (A jak się komuś bardzo spieszy, to na chomiku pt Gniewomira znajdzie ;-))

Za rewelacyjną pozycję uważam również "Ilustrowany Leksykon Mitologii Wikingów" Andrzeja M. Kempińskiego - bardzo rzetelnie i skrupulatnie zebrane informacje z edd, sag, mitologii.

Na podstawie wszystkiego tego co udało mi się przeczytać do tej pory mogę powiedzieć, iż Odyn zawarł braterstwo krwi z Lokim, w odległej przeszłości ale w zupełnie nie znanych okolicznościach :> Od tamtej pory miał swoje miejsce na ucztach bogów a czasem nawet zaliczano go do Asów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

To nie teoria. Tacyt kończył swój opis Germanii na rzece Vistuli (Wiśle), niemniej ślady osadnictwa ludów germańskich są i we wschodniej Polsce. Germanie siedzieli na naszych terenach zanim w okolicach VI w.n.e. przywędrowali na nie Słowianie i potem najprawdopodobniej koegzystowali ze sobą i mieszali się.

 

Tak więc raczej teorią jest, że Polacy to tacy wielcy Słowianie z dziada/pradziada.

A jak to mój historyk powiadał... jak patrzę na te Wasze piękne, słowiańskie twarze, to widzę, że niejedna armia przez Polskę przewędrowała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...