Jump to content

Porównanie Panny ze Skorpionem.


aniusia206
 Share

Recommended Posts

Od pewnego czasu zastanawiam się, w czym te znaki są do siebie podobne. Niekoniecznie chodzi mi tu o horoskop partnerski, ale też ogólny rys. Tym bardziej mnie skłoniło do założenia tego tematu zdanie, które przeczytałam na pewnej str. ,,Panna i Skorpion: U podstaw te dwa znaki wiele łączy''. Poza tym więcej informacji nie było. Chodzi mi głównie, w czym są podobne do siebie oba te znaki.

Link to comment
Share on other sites

Hmmmmm.... to prównajmy !

 

Panna

 

Żywioł/Trygon: Ziemia

Znak: Greckie słowo dziewictwo

Kwadron: Zmienny

Słowo kluczowe: Praktyczność

Planeta władająca: Merkury - mitologiczny posłaniec bogów. Merkury wzmacnia wszechstronność, inteligencję, elokwencję, postrzegania, ale też ujawnia cynizm, przebiegłość, nerwowość, ograniczoność umysłową.

Szczęśliwy dzień: Środa.

Kolory: indygo, granatowy, szary.

Kamienie: szafir, topaz, jaspis, nefryt.

Metal: brąz.

Rośliny i zapachy: hiacynt, akacja, gardenia, krwawnik.

Cechy pozytywne: skrupulatnn, praktyczny, analityczny, staranny, umiejętny, systematyczny, dokładny, pilny, paracowity, perfekcyjny.

Cechy negatywne: hipohondryk, krytykujacy, snobistyczny, cyniczny, nadasany, szukający zaczepki, egocentryczny.

Motto:Ja analizuje

 

 

 

Panny muszą być stale aktywne, a we wszystkim co robią dążą do perfekcji. Nie znoszą odkładania czegokolwiek na później, są dobrze zorganizowane i zwykle robią to co do nich należy. Całe życie dążą do zamienienia chaosu na porządek.

 

Panny są inteligentne, potrafią zbierać informacje, łączyć je i porządkować, a następnie wyciągać wnioski i wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Mają doskonałą pamięć, zdolności analityczne, potrafią sprawnie myśleć i wpływać na ludzi. Dużą wagę przywiązują do szczegółów. Nie lubią czczej gadaniny, uważają że do życia należy podchodzić racjonalnie. Ich praktyczny umysł powoduje, że decyzje lubią podejmować na chłodno po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw. Denerwują je ludzie, którzy podchodzą do wszystkiego emocjonalnie. Są skrupulatne, pedantyczne, bardzo dokładne we wszystkim co robią. Są urodzonymi perfekcjonistami.

 

Panny cenią pieniądze i potrafią dobrze zarządzać domowym budżetem. Są tak przywiązane do szczegółów, że często tracą sprzed oczu obraz całej sytuacji. Wiara w logikę, metodyczność powoduje, że brak im fantazji i twórczego podejścia do niektórych spraw.

 

Osoby urodzone pod znakiem Panny mają tendencję do komplikowania wszystkiego, nie istnieją dla nich małe problemy i proste sprawy - roztrząsają i analizują nawet te najmniejsze. Są z natury nieśmiałe, a do ludzi podchodzą z rezerwą - zawsze spięte nie potrafią tak po prostu porozmawiać czy pożartować z nieznajomym. Są bardzo krytyczne wobec otoczenia, mało w nich tolerancji dla inności. Chcą naprawiać świat i mówić innym, jak mają żyć, natomiast same nie znoszą, gdy ktoś próbuje je skrytykować.

 

Panny dbają o zdrowie, dobrze się odżywiają, przyjmują witaminy i chodzą regularnie do dentysty, niestety ich dbałość o siebie często przeradza się w hipochondrię. Ciepła i mocna miłość potrafi wyciągnąć z nich same najlepsze cechy.

 

Czarna Panna ...czyli Przemądrzały pedant ...

 

Osoba spod znaku Panny to chodzący robot - sprawny, akuratny, punktualny, precyzyjny, ale, jak to robot, pozbawiony fantazji, wyobraźni, żywszych uczuć i poczucia humoru. Panna żyje według z góry ustalonego planu - planu na najbliższy dzień, na rok i na życie. Kiedy trzeba ten plan zmieniać, zachowuje się, jakby traciła grunt pod nogami i wszystko jej się waliło na głowę.

 

Panny są sztywne, konserwatywne, lękliwe, pruderyjne i do tego zakompleksione. Są niewolniczo przywiązane do czystości w swoim mieszkaniu - wciąż pucują, myją, wycierają niewidoczne kurze i boją się bakterii, a gościom każą zdejmować buty już na klatce schodowej. W domu Panny podłoga jest tak czysta, że można by z niej jeść lody, ale z takiego domu każdy (oprócz niej samej) już po chwili stara się uciec.

 

Panny są drobiazgowe, wścibskie i krytyczne - do wszystkiego się wtrącają, wszędzie wsadzą swój nos; niczym wszechwiedzący belfer każdego pouczą i wszystkim doradzają - czy ktoś tego chce, czy nie. Wcinają się ze swoim zdaniem, nawet gdy nie mają pojęcia, o czym się mówi. Nie mówią normalnie, tylko od razu wygłaszają wykład na temat. Życie z Panną pod jednym dachem nie jest łatwe, na szczęście znak ten w związek małżeński wstępuje zwykle z rozsądku i w późnym wieku.

 

Panna wie, że seks, hm, jest potrzebny do prokreacji, ale w ogóle to nie jest jej żywioł. Czasami zarumieni się na widok rysunku plemników w podręczniku do biologii. "Pożycie" wykonuje wyłącznie po ciemku i pod kołdrą, ale za to regularnie: zawsze tego samego dnia i o tej samej porze. Zaraz potem bierze prysznic, a jeśli w porę (po omacku) nie trafi ręką do szuflady z pigułkami lub prezerwatywami, to zawał serca gotowy.

 

PANNA, CZYLI O WYŻSZOŚCI PRACY

 

Sierpień jest w naturze czasem zbioru plonów i intensywnej pracy. Symbolem często pojawiającym się w tradycji i kulturze europejskiej, odnoszącym się do tych dni, jest kobieta z sierpem i snopem zboża- dziewica, czekająca na oblubieńca.

 

Panna jest drugim po Byku znakiem trygonu ziemskiego, dlatego tradycja astrologiczna wiąże ten znak z kategoriami przypisanymi ziemi: pracą, obowiązkiem, dyscypliną, sumiennością, służbą, opieką. Panna należy także, obok Strzelca, Ryb i Bliźniąt, do jakości zmiennych, znaków skłonnych do kompromisów, ugod, elastycznych, łatwo przystosowujących się do nowych warunków, wyciągających wnioski z lekcji życia, czyli mających umiejętność uczenia się.

 

Panna to jeden z najmniej docenianych przedstawicieli zodiaku. Często pozostaje w cieniu, choć to właśnie ona wykonuje najtrudniejszą i najmniej efektowną pracę. Zwykle jest tak, że prawdziwe owoce jej pracy zbiera ktoś inny, bardziej przebojowy i ekspansywny. Panna jest niedoceniana, dlatego głównie, że sama siebie nie docenia. Ludzie urodzeni w tym znaku wykazują duży krytycyzm wobec innych, ale zwłaszcza wobec siebie. Panna ciągle narzekając i marudząc chciałaby, aby wszystko wokół niej funkcjonowało w sposób perfekcyjny i niezawodny. Jej potrzeba udoskonalania wszystkiego z czym ma do czynienia, jest ukrytą formą niezadowolenia z siebie samej. Panna niesie w swoim życiu najwięcej kompleksów i zahamowań spośród innych znaków zodiaku. Jej życie nie jest łatwe, będąc skromną i niewyróżniającą się, trudno jej się przebić w świecie ciągłej konkurencji i wyzwań. Otoczenie zwykle nie przepada za nimi, gdyż ciągle są krytyczne i z reguły mało błyskotliwe. Niestety, ludzie nie lubią Panien, gdyż nie lubi się tych, którzy zawsze mają rację i się nie mylą.

 

Panna ceni sobie porządek, unikając chaosu i zamieszania. Czasem chciałaby wszystko i wszystkich poustawiać w odpowiednich półkach i przedziałach. Pannie patronuje Merkury, planeta znana z tego, że dla obserwatora z Ziemi jest niezwykle ruchliwa, czasem znika by się za chwilę pokazać znów. Dlatego Panny często widzimy krzątające się, zalatane i zabiegane, ciągle mające coś do roboty. Panna najlepiej spełnia się w środowisku pracy, to urodzeni pracusie, niezwykle sumienni i zdyscyplinowani. Każdy pracodawca winien wiedzieć, że ma do czynienia ze wzorowym pracownikiem, jakim jest Panna. Znak ten preferuje zawody wymagające sumienności i dyscypliny. Panny to urodzeni urzędnicy, biurokraci, sekretarki, księgowe, to wszelkiego rodzaju służba: dozorcy, policjanci, wartownicy, celnicy, pielęgniarki, salowe i sprzątaczki. Już ten rejestr zawodów wykazuje, że Panny pracują w profesjach niezbyt cenionych i szanowanych, ale bez nich ten świat zawaliłby się. Nie lubimy gdy trzeba poddać się rygorom dyscypliny i wyrzeczeń, nie chcemy zrozumieć, że prawdziwie efektywna praca jest związana z systematycznością i porządkiem. Każdy najlepszy nawet szef, czy dyrektor zginąłby, gdyby nie jego sekretarka. Niestety czasem Panny stają się bezdusznymi robotami, lub zimnymi biurokratami, łatwo wspierającymi system represji i dyktatury.

 

Panny powinny nauczyć się doceniania własnej wartości. Ich skromność i służebność zasługuje na szacunek i uznanie. Nie powinny bać się prosić o podwyżkę, czy awans. Każdy pracodawca wie, że ma do czynienia ze świetnym pracownikiem, lecz nieśmiałym i lękliwym, dlatego chętnie korzysta z dyspozycyjności podwładnego, nie dbając o jego pozycję, jeśli sam pracownik o nią nie zadba.

Panny winny pamiętać, że nie wszystko da się uporządkować i nie zawsze jest to korzystne. Pragnąc, by wszystko wokół nich było perfekcyjne, zapominają czasem, że człowiek z natury swej jest niedoskonały i popełnia błędy. Dlatego nadmierny rygoryzm i dyscyplina, zwł. wobec bliskich, przynosić może rozczarowania i zimno uczuciowe. Często związki erotyczne Panien są chłodne, a zdarza się, że brakuje w nich odrobiny szaleństwa i namiętności. Ale nieprawdą byłoby sądzić, że Panny są pozbawione temperamentu erotycznego. Jest on ukryty pod ścianą zbudowaną z kompleksów, poczucia niższości i gorszości. Zgorzkniałość Panny wynika z pesymistycznych doświadczeń życiowych. Z tego, że życie jest pasmem poświęceń i wyrzeczeń (przynajmniej w ich mniemaniu). Synonim "stara panna", to obraz samotnej, zgorzkniałej, zdziwaczałej starej kobiety, która przeżywszy w życiu rozczarowania i niespełnienia, zamyka się w świecie pustki i depresji. Ale jej niepowodzenie ma swoje źródło w braku afirmacji siebie i swojej wartości. Bo, jak śpiewa Stanisława Celińska, "ludzie nie sprzątają po sobie", a ktoś to musi zrobić.

 

W astrologii medycznej Pannie przyporządkowane są organy związane z rozkładaniem i przyswajaniem treści pokarmowej. Rozumiemy zatem, że skłonności do analizy i drobiazgowość Panny, mają swoją analogię w procesach fizjologicznych organizmu. Proces analizy i rozdrabniania pokarmu na poszczególne białka i mikroelementy odbywa się w jelitach, dlatego są one przyporządkowane Pannie. Znak ten zatem ujawnia skłonności do chorób układu trawiennego: żołądka, dwunastnicy, jelit, wątroby i woreczka żółciowego. Psychosomatycznie Panna cierpi na wrzody układu trawiennego i ma problemy z wątrobą- źródłem żółci, gdyż sama jest często pełna goryczy i "żółci".

 

Związki uczuciowe dobrze się układają Pannom z przedstawicielami znaków ziemskich: Bykami i Koziorożcami, ale nie liczmy na to, że będą to barwne układy i mogą być narażone na nudę i zastój. Z innymi Pannami może być różnie, gdyż dwie narzekające osobowości mogą się zamęczyć na śmierć. Świetne związki Panna może stworzyć z Rakami i Skorpionami. Łączą się tu ludzie głęboko skrywający własne wnętrza, posiadający ukryte pasje i namiętności. Bardzo udane mogą być związki Panny z Rybami. Trzeźwość umysłu Panny i jej racjonalizm spotyka się z ze światem fantazji i chwiejnych emocji Ryb. Raczej trudne i napięciowe są związki Panien ze Strzelcami i Bliźniętami. Dużo trudniejsze ze względu na trudności we wzajemnej komunikacji są relacje z Lwami, Wagami, Wodnikami i Baranami.

 

Znak Panny wziął swoje miano od gwiazdozbioru o tej samej nazwie (który obecnie, na skutek precesji, przesunął się do znaku Wagi). Po łacinie Panna nazywała się Virgo, po grecku Parthenos, co znaczyło zarówno dziewica jak i młoda kobieta. Gwiazdozbiór ów uważano za obraz młodzieńczej bogini płodności, życia i urodzaju, patronki misteriów: Cerery u Rzymian, Demeter u Greków, Izydy u Egipcjan. Boginię te wyobrażano z kłosem w dłoni, którym była najjaśniejsza gwiazda, zwana Spica czyli Kłos, leżąca niemal dokładnie na ekliptyce. Warto o tym pamiętać, jako że znak Panny działa inaczej niż można by sądzić po jego mitologicznym pierwowzorze.

 

Głównym hasłem znaku Panny jest: porządek. Świat według Panny składa się z oddzielnych szufladek, do których są zapakowane różne rzeczy, i dokładnie wiadomo, co do której szufladki jest przypisane. Najlepiej to wytłumaczyć na przykładach. Tak więc, działanie znaku Panny realizuje księgowy, starannie zapisując (co do grosza!) każdy wydatek i przychód swojej firmy. Jak Panna postępują językoznawcy, starannie odróżniając, kiedy pisać ó, a kiedy zwykłe u; oraz kiedy nie jest pisane razem, a kiedy osobno. Energią znaku Panny zasilany był Karol Linneusz, kiedy opisywał każdy gatunek zwierzęcia i rośliny, każdemu nadając podwójną łacińską katalogową nazwę, np. Parus major czyli sikora bogatka. Wszędzie tam, gdzie trzeba utrzymywać porządek i czystość, gdzie podłoga lśni, składniki są odmierzane pipetą, i gdzie patrzy się przez mikroskop, tam działa znak Panny.

 

Pod opieką znaku Panny znajdują się magazyny i archiwa, biblioteki i katalogi, apteki i laboratoria, a także działy księgowości i finansów, oraz uczelnie, gdzie bez przerwy kształcą się jajogłowi mózgowcy.

 

Życiowe zasady Panny, to dokładność, precyzja, szczegółowość, bezbłędność, porządek (już o tym była mowa), planowanie, higiena, rozsądek, dyscyplina, panowanie nad sobą, skromność i trzymanie się w ramach (od-do).

 

W charakterze ludzi o dominującym znaku Panny rozum i rozsądek bierze górę nad uczuciami. Panna najpierw widzi i myśli, potem dopiero czuje.

 

Znak Panny przypisany jest żywiołowi Ziemi. Żywioł Ziemi w wykonaniu Panny przyjmuje postać tego, co wymierne, policzalne, konkretne, trwale i uporządkowane. (Kiedy patrzymy na żywioły ezoterycznym okiem, widzimy, że ani Powietrza, ani Wody, ani tym bardziej Ognia uporządkować się nie da!) Dzięki właściwościom żywiołu Ziemi istnieją oddzielne przedmioty o ostro zarysowanych krawędziach, ściankach i granicach. Właśnie znak Panny jest specjalistą od takich ostro zaznaczonych granic i od rzeczy lezących osobno. Takie osobne rzeczy dają się policzyć; i dlatego ludzie z silnym znakiem Panny mają zdolności matematyczne, jak również cała matematyka należy do królestwa znaku Panny.

 

Światosław Florian Nowicki, jeden z moich astrologicznych mistrzów, opisał jak znak Panny powstaje z ewolucji poprzedniego znaku, Lwa. Lew jest samowolnym władcą. Panna zaś to taki władca, który rządzi swoim światem dlatego, że ów świat poznał i zrozumiał, i odtąd nie chce już rzeczy, które byłyby (z punktu widzenia obiektywnych praw) niemożliwe. Był zresztą taki filozof, który mówił to samo, tylko innymi słowami: że wolność to uświadomiona konieczność. Nazywał się Hegel, i miał Słonce w Pannie.

 

Nasza cywilizacja coraz bardziej upodabnia się do panieńskich wzorów: tępimy bakterie, zakładamy katalogi wszystkiego, co da się policzyć i opisać; coraz więcej rzeczy obserwujemy przez mikroskop, coraz więcej czasu spędzamy na nauce, coraz większy obszar życia regulujemy szczegółowymi przepisami.

 

Ze względu na mózgowość znaku Panny, jego władcą w astrologicznym systemie jest Merkury. Ale kiedy się przyjrzeć planetom widać, że znak ten posiada też mnóstwo właściwości Saturna.

 

Naprzeciwko Panny leży znak Ryb, który reprezentuje wartości dokładnie przeciwne panieńskim: w świecie Ryb granice są zatarte, wszystko miesza się ze wszystkim, panuje słodki bałagan (taki jak w naturze), a rozum jest ledwie pokornym sługą uczuć i intuicji.

 

Charakter znaku Panny najsilniej jest widoczny w charakterze narodowym Niemców (punktualność, precyzja, zamiłowanie do pracy i fachowości, maniackie tworzenie i przestrzeganie przepisów) oraz Amerykanów (bzik na punkcie czystości, błysku i higieny, wielki racjonalizm). Wiele z Panny mają też narody Dalekiego Wschodu: Chińczycy i Japończycy, co zapewne jest spowodowane tysiącletnim treningiem przy sadzeniu ryżu: każda trawka-sadzonka osobno w równych rządkach.

 

W naszym najbliższym otoczeniu znakowi Panny podlegają szafki, szuflady, lodówki, notesy i kalendarze, sprzęt gospodarstwa domowego, umywalki i toalety. (Zwykle urządzenia panieńskie sąsiadują z tymi od znaku Raka - na przykład z rurami, z hydrauliką.)

 

Wśród domów horoskopu odpowiednikiem Panny jest dom Szósty, odpowiedzialny za pracę, choroby i służbę. Ciekawe, że tradycyjna, starożytna jeszcze astrologia, uważa go za jeden z trzech domów złoczynnych. (Pozostałe dwa to dom Ósmy, odpowiednik Skorpiona, i Dwunasty, odpowiednik Ryb).

 

Wśród kart tarota jest kilka typowo panieńskich: na przykład Ósemka Monet, oznaczająca długotrwałą, żmudna pracę, lub Dwójka Monet i Szóstka Monet, oznaczająca wpasowanie się w racjonalnie pomyślane, społeczne struktury.

 

Wśród 64 heksagramów Księgi Przemian najbardziej zbieżny ze znakiem Panny jest heksagram nr 60, Ograniczenie, który oznacza oszczędność w wydatkach i rygory w postępowaniu.

 

 

 

Skorpion

 

Żywioł/Trygon: Woda

Znak: Ogon skorpiona

Kwadron: Stały

Słowo kluczowe: Moc.

Planeta władająca: Pluton - w mitologii rządził światem podziemnym. Pluton wzmacnia odwagę, wytrwałość, regenerację, siłę przebicia, ale również powoduje przemoc, obsesję, izolację, bezwzględność, niszczenie.

Szczęśliwy dzień: Wtorek.

Kolory: szkarłat, burgund, kasztan, szary, czarny.

Kamienie: topaz, granat, ametyst, onyks.

Metal: żelazo.

Rośliny i zapachy: wrzosiec, tuberoza, żarnowiec, lippia.

Cechy pozytywne: spostrzegawczy, idealista, silny, badawczy, przenikliwy, zdecydowany, umotywowany, zaradny, żarliwy, świadomy.

Cechy negatywne: bezwzględny, gwałtowny, nerwowy, nietolerancyjny, despotyczny, ostry, zazdrosny, zawzięty, tajemniczy.

Motto: Ja pożądam.

 

 

 

Skorpiony są pełne sprzeczności, zawierając w sobie wszystkie najlepsze i najgorsze cechy, jakie może zawierać ludzka natura. Mają bardzo filozoficzne podejście do życia i mogą być zarówno osobami bardzo religijnymi jak i okultystami. Poza tym mają bardzo rozwiniętą intuicję, swoisty szósty zmysł, który podpowiada im co się stanie zanim to jeszcze nastąpi. Skorpion to znak narodzin, seksu, śmierci i odrodzenia, wszystkiego tego co jest połączeniem ludzkiego umysłu z tajemnicą.

 

Skorpiony mają często niezwykle skomplikowane relacje z innymi ludźmi. Potrafią być jednocześnie szczodre i kochające, gwałtowne i nieprzewidywalne. Są lojalne wobec przyjaciół, natomiast są również niezwykle zazdrosne i żądne posiadania. Mogą mieć wszystko albo nic, żadne kompromisy i pośrednie wyjścia nie wchodzą w grę.

 

Skorpiony są pamiętliwe w pozytywnym i negatywnym znaczeniu tego słowa - pamiętają wszystkie uprzejmości i nieuprzejmości. Gdy ktoś zrobi Skorpionowi jakieś świństwo, ten może czekać wiele lat na odpowiedni moment, aby się zrewanżować, dlatego lepiej nie mieć w nim wroga.

 

Osoby spod tego znaku lubią współzawodnictwo, zbierają informacje, żeby potem umiejętnie je wykorzystać. Mają zdolność adaptacji do nowych sytuacji, potrafią błyskawicznie skierować swoją energię w nowe kierunki, rozpocząć nową karierę lub po prostu się przekwalifikować. Przeciwności ich nie zniechęcają a wzmacniają. Cenią pieniądze i wiedzą, jak je umiejętnie wydać.

 

Lubią dominować i robią to zawsze, ilekroć im ktoś na to pozwoli. Z natury są nieufne, jednak gdy się do kogoś przekonają ich miłość lub sympatia jest szczera i głęboka. Ich uczucia zawsze są silne, niezależnie czy będzie to miłość, czy nienawiść. Angażują się w pracę, związki, hobby - przeżywają intensywnie i żyją z pasją.

 

Czarny Skorpion ...czyli Chodzący podstęp i mściwość...

 

Nie bez powodu znak ten cieszy się tak złą sławą. Skorpion to krewny pająka, tylko bardziej jadowity. Jad zawarty w jego truciźnie jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka. Skorpiona trudno dostrzec, gdyż kryje się w różnych dziurach i zakamarkach, z których atakuje.

 

Człowiek urodzony w tym znaku kocha walkę, ale nie rzuca się w nią otwarcie jak Baran. Działa podstępnie, z ukrycia. Jeśli czymś mu się narazisz, potrafi latami czekać na odpowiedni moment, aby się odegrać. Jest mściwy, a potrafi być okrutny i bezwzględny. Nie wystarczy mu wygrać - musi jeszcze wdeptać przeciwnika w błoto. Brak mu wyrozumiałości dla słabości innych. Pokazałeś Skorpionowi swoją słabą stronę: bądź pewien, że to wcześnie lub później wykorzysta przeciw tobie.

 

Na co dzień jest pesymistą. Myśli, że jutro może być tylko gorzej. Pełen jest ironii i sarkazmu, podejrzliwy i zazdrosny, nie wierzy niczemu i nikomu. Wszystkich oskarża o złą wolę albo brak kompetencji. Współmałżonka często dręczy podejrzeniami o zdradę. Lubi osądzać innych i to do niego musi należeć ostatnie słowo.

 

Trzeba przyznać Skorpionom, że popęd płciowy mają potężny i w seksie są niezmordowane. Ale intymne zbliżenia traktują jako rodzaj walki, w której muszą być górą. Idziesz do łóżka ze Skorpionem - musisz wiedzieć, że już przegrałeś (przegrałaś) i możesz liczyć tylko na rolę potulnego jeńca, który spełnia wolę swego pana. Skorpiony pasjami świntuszą, siedząc przy najwytworniejszym stole, pod stołem będą badać sąsiadów i sąsiadki. Stale im mało różnych "sztuczek" i to, co obejrzą na filmie "tylko dla dorosłych", natychmiast będą z kimś wypróbowywać.

 

SKORPION, CZYLI NAMIĘTNOŚĆ I ŻĄDZE

 

Gdy Słońce w swym obiegu rocznym 23 października wkracza w znak zodiaku Skorpiona, wchodzi zarazem w najbardziej mroczny, smutny i melancholijny okres roku. Dla natury to czas śmierci, odpoczynku, snu, rozkładu i butwienia.

 

Jest coś z tego jesiennego nastroju w ludziach urodzonych w znaku Skorpiona, ich smutek, tajemniczość i izolacja, pragnienie osiągnięcia wewnętrznego spokoju, nieźle odpowiada czasowi schyłkowemu w przyrodzie.

 

Skorpion jest drugim obok Raka i Ryb przedstawicielem żywiołu wody w astrologicznej systematyce. Woda wiąże się z emocjami, uczuciami, wrażliwością, intuicją, zdolnościami jasnowidzenia, pasjami, cierpieniem, melancholią i samotnością. Skorpion przejawia jednak najwyższą aktywność i siłę spośród innych znaków wodnych. W dawnej astrologii fazą tą opiekował się Mars, rządzący znakiem Barana. To jednakże co różni waleczność i siłę obu znaków, to inne podejście do walki. Baran lubi atakować w otwartym polu i lubi widzieć swojego przeciwnika. Skorpion prowadzi zupełnie innego rodzaju wojnę. Stara się osaczyć przeciwnika, podstępnie go podchodzi, męczy psychicznie, czasem i znęcając się nad nim. Kiedy wróg jest już dostatecznie wykończony, atakuje bez ostrzeżenia, bez litości, czasem anonimowo. Jego sztuka walki to partyzantka. Lecz gdy jest zagrożony i osaczony, potrafi dokonać samozniszczenia. Tak jak prawdziwy skorpion, wbijając sobie żądło w kark popełnia samobójstwo.

 

Skorpion doświadcza tylko uczuć skrajnych. Albo kogoś kocha do szaleństwa, albo nienawidzi. Nie zna stanów pośrednich. Potrafi być bardzo gorący, albo lodowaty. Obojętny-nigdy. Skorpiona pochłaniają namiętności i żądze. Głęboko kocha i równie namiętnie pragnie być kochanym. Choć w miłości i uczuciach przechodzi wszelkie możliwe stany: od skrajnej nienawiści, do szaleńczego zniewolenia. Jedną z największych pasji Skorpiona jest seks. Dlatego uważany jest za najlepszego kochanka zodiaku. Przejawia jednakże skłonności do przeróżnych perwersji, a czasem i sadyzmu.

 

Skorpiona pasjonują rzeczy ostateczne: śmierć i życie po życiu, fascynuje się parapsychologią, a zwłaszcza metodami wpływania na podświadomość i może niezbyt etycznymi praktykami manipulowania ludźmi w celu wywierania na nich presji równoznacznej z hipnotyzowaniem. Skorpion uwielbia penetrować zakazane tematy i dziedziny życia. Poszukując w życiu mocnych wrażeń często ociera się o półświatek, narkotyki. Zdarzają mu się zamiłowania do tworzenia nieformalnych, quasi przestępczych środowisk o charakterze gangsterskim, lub mafijnym.

 

Ale Skorpion przejawia także cechy konstruktywne: jest niezwykle odporny na przeciążenia fizyczne i psychiczne. Posiada zdolności samoregeneracji z najcięższych nawet chorób. Jak mitologiczny Feniks odradza się z popiołów, czyli z kryzysów i beznadziei. Jego psychika to bardzo niestabilny obszar. Skorpion na zewnątrz zdaje się być spokojny i opanowany, natomiast w środku przechodzić może straszliwe burze. Posiada skłonność do maksymalizowania swoich przeżyć psychicznych. Dlatego niejednokrotnie dąży do najgłębszych emocji i uczuć. Często tworzy w swoim umyśle istne piekło, by poczuć, że żyje. W skrajnych przypadkach niestabilna psychika Skorpiona może go zaprowadzić do szpitala psychiatrycznego, gdyż przejawia skłonności do psychoz i paranoi.

Skorpion powinien uczyć się sztuki przebaczania i odpuszczania win, gdyż to właśnie jemu jest najtrudniej zapomnieć o urazach, które może pamiętać dziesiątki lat. A to właśnie te głęboko skryte rany są przyczyną jego skłonności do nowotworów, jako efektu bardzo długo chowanej urazy emocjonalnej, której jego podświadomość nie chce się pozbyć. Powinien dążyć do szukania wewnętrznego spokoju w psychoterapii i medytacji, jodze i tai-chi. Powinien także nauczyć się wyrażać swoje uczucia i nie ukrywać ich tak szczelnie, co niewątpliwie jest głównym problemem jego życia.

 

Związki uczuciowe Skorpion powinien realizować z przedstawicielami żywiołu pokrewnego i swoim własnym. Związki z Rybami i Rakami mogą być udane, ale sporo w nich będzie niedopowiedzeń, tajemnic, alienacji, a czasem zbytniego uzależnienia. Z innymi Skorpionami związki są dość ryzykowne ze względu na niebezpieczeństwo wzajemnej podejrzliwości, chęci rywalizowania a czasem morderczej walki. Bardzo trudne, choć możliwe są relacje z Lwem i Wodnikiem .Ten pierwszy będzie chciał wyrażać spontanicznie swoje uczucia, czego Skorpion nie lubi. Wodnik zaś będzie ostro sprzeciwiał się skłonnościom Skorpiona do manipulowania i podporządkowywania. Brak wzajemnego zrozumienia towarzyszyć może Skorpionowi w relacjach z Baranem i Bliźniętami, podobnie też z Wagą i Strzelcem. Bardzo udane są związki z Pannami i Koziorożcami, które świetnie dogadują się ze Skorpionem w temacie: dyscyplina, reguły, zasady, dyskrecja. Opozycyjny Byk jest jakby młodszą "wersją" Skorpiona, gdyż także lubi ukrywać i chomikować wszelkie dobra. Jest równie zachowawczy i dyskretny, ale czasem może dochodzić między nimi do ciężkich starć, gdyż oba znaki należą do jakości stałych, a więc nie skłonnych do kompromisów i ugód.

 

Skorpion jest jednym trzech znaków żywiołu Wody. Ale w przeciwieństwie do znaku Raka, którego modelem są stworzenia osiadłe na dnie stawu i morza i w to dno wczepione, modelem dla Skorpiona są swobodnie pływające drapieżniki, stale w ruchu i wciąz czujne, jak makrele, rekiny i mątwy.

 

W starożytności ustalono, że planetą-władcą Skorpiona jest Mars, ale po odkryciu Plutona w 1930 roku astrologowie (po długich dyskusjach) uznali, że drugim władcą Skorpiona jest właśnie Pluton. Skorpion ma to wspólnego z Marsem, że ludzie, w których horoskopie Skorpion jest silny, mają aktywny stosunek do życia, chętnie wychodzą naprzeciw niebezpieczeństwu i stają twarzą twarz ze swoimi przeciwnikami. Powiada się wręcz, że Skorpionowi do szczęścia potrzebny jest... wróg, a jeśli go nie mają, to go sobie wymyślą. Wspólne z Plutonem ma Skorpion zamiłowanie do tajemnic, do spraw ukrytych, i wspólne im jest dążenie do posiadania mocy.

 

Istnieje podobieństwo Skorpiona do Barana: oba te znaki podlegają Marsowi, i w starożytnej astrologii powiadało się, że Baran jest dziennym domem Marsa, zaś Skorpion domem nocnym tej planety; a właściwie chodziło o to, że znak Barana wyraża to, co w naturze Marsa jest otwarte i dzieje się w świetle dnia; zaś Skorpion odpowiada skrytej i ciemnej stronie natury tej planety. Powiadano, że ludzie z dominującym znakiem Barana (czyli Barany po prostu) są prędcy i impulsywni, natomiast ci, u których przeważa Skorpion, są skryci, cierpliwi i pamiętliwi, nie ujawniają swoich zamiarów i potrafią długo hodować zemstę.

 

W systemie 12 domów horoskopu, Skorpionowi odpowiada dom Ósmy, zwany (od starożytnych początków astrologii) domem śmierci. Na planety znajdujące się w tym domu, oraz na tę, która była władcą tego domu (czyli była władcą znaku, w którym leży początek Ósmego domu) należało zwracać baczną uwagę, gdyż były (jakoby) odpowiedzialne za śmierć właściciela horoskopu - z ich położenia można było wyczytać czas śmierci oraz jej okoliczności. Z tego samego domu wróżono też materialne korzyści z czyjejś śmierci - czyli spadki. Współcześni astrologowie, nie chcąc straszyć klientów śmiercią, przypisują temu domowi raczej sens dysponowania i nadzoru nad wspólnymi pieniędzmi i majątkiem.

 

Astrologiczna tradycja kojarzy ze znakiem Skorpiona mnóstwo negatywnych treści: śmierć, czerpanie korzyści z cudzej śmierci (choćby jako spadek, ale nie tylko), przemoc, zemstę, skrytobójstwo (dawniej w wykonaniu sykariuszy, dziś - terrorystów); zamiłowanie do seksu, jak również czerpanie korzyści z seksu (by nie powiedzieć wprost: z nierządu), rzucanie miłosnych uroków (każda femme fatale musi mieć Wenus lub Księżyc w Skorpionie), co wprost prowadzi do czarnej magii, którą również wiązano z tym złowróżbnym znakiem.

 

Czarna legenda idzie za Skorpionem już od starożytnej Mezopotamii, gdzie gwiazdozbiór Skorpiona (dziś, na skutek precesji, leżący głównie w znaku Strzelca) nazwano tak od demonicznego skorpionoluda. Był to jeden z gatunków tamtejszych złych duchów.

 

Jakie ziarno prawdy kryje się w tej czarnej legendzie? Niewątpliwie znak Skorpiona zawiera pewien psychiczny składnik, który - jeśli obecny w czyjejś duszy - każe mu szukać w świecie sprzeczności, napięć i kontrastów. Najlepiej można tę cechę dostrzec jako przeciwieństwo do poprzedzającego Skorpiona znaku Wagi. Otóż Waga dąży do załagodzenia napięć, wyrównania przeciwieństw, szuka tego co słodkie, a stara się nie widzieć goryczy, i chętnie godzi się na konwencjonalne, grzeczne klamstewka. Skorpion natomiast szuka całej prawdy o rzeczywistości, choćby była nie wiem jak brutalna. Sprawia, że napięcia rosną, przeciwieństwa dochodzą do skrajności, kontrasty zaostrzają się, a dyplomatycznymi konwencjami się brzydzi. Przez to Skorpionom właściwy jest realizm, wyczucie rzeczywistości, i Skorpion (wraz z Koziorożcem) jest tym, którego najtrudniej jest oszukać i omamić iluzjami i propagandą.

 

Inną przewagą Skorpionów nad innymi jest ich wyostrzona intuicja, która pozwala im przewiercać wzrokiem i prześwietlać innych ludzi paroma celnymi pytaniami. Wielu ludzi w towarzystwie Skorpionów czuje się nieswojo, tak jakby przedstawiciele z tego znaku znali wszystkie ich tajemnice; rozmawiając zaś ze Skorpionami mówią im (chociaż nie chcą!) wszystko to, co woleliby ukryć.

 

Na zasadzie symbolicznego podobieństwa, znakowi Skorpiona odpowiadają te dziedziny życia, które odbywają się w ukryciu i potajemnie, a więc seks (jednak!), śledzenie innych, zbieranie informacji, szpiedzy i wywiady, tajne służby państwowe, prokuratura. Wiele ze skorpionowego ducha jest także w mafii. W Kościele katolickim typowo skorpionową instytucją była Święta Inkwizycja.

 

Znakowi Skorpiona podlega też medycyna, a szczególnie chirurgia, jako że jest to walka (często krwawa!) z ukrytymi wrogami podstępnie i w niewidoczny sposób atakującymi ludzki organizm.

 

W astrologii medycznej znakowi Skorpiona podlegają narządy płciowe i odbyt.

 

Wśród narodów skorpionowy charakter odnaleźć można u Rosjan (imperium tajnych służB), u Niemców (determinacja w działaniu, ale i skłonność do okrucieństw), Hiszpanów (wspomniana Święta Inkwizycja, walki z bykami na arenie), a przede wszystkim u Japończyków (karate, harakiri, kamikadze, kult miecza u samurajów, mistrzowie zen okładający uczniów kijem...) Wpływ Skorpiona dostrzegano także u Żydów, gdzie przejawiał się w tajemniczości otaczającej życie i rytuały tego ludu.

 

Dziełem literackim, które najlepiej oddaje ducha Skorpiona, jest Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego (urodzonego ze Słońcem w Skorpionie).

 

 

aniusia jeśli Ci nie chodzi o horoskop partnerski , to znajac zycie chodzi Ci o horoskop meski ??? ;)

 

poz. doty

Link to comment
Share on other sites

oo ciekawy temat, jestem Skorpionicą i jestem w związku z Panną. Doty dzięki o info o jednym znaku i o drugim, ale czy ktoś mógłby napisać czy te znaki do siebie pasują?

Link to comment
Share on other sites

ale czy ktoś mógłby napisać czy te znaki do siebie pasują?

 

 

prosze bardzo :_okok:

 

 

Pani Skorpion i Pan Panna

 

 

Wspólnicy w interesach. Skorpion i Panna stanowią "superduet" w sprawach zawodowych. Panny powszechnie są znane z bystrości umysłu i dogłębnej analizy problemu. Skrupulatnie, rzetelnie i cierpliwie przyglądają się danej kwestii i rozkładają ją na czynniki pierwsze. Skorpiony natomiast lotność umysłu łączą z niesamowitą przebiegłością. Nic nie jest w stanie ujść ich uwadze.

 

Wrodzona podejrzliwość i nieufność jeszcze bardziej te zmysły wyostrza. Takie połączenie dwóch "mózgów" może cieszyć tylko pracodawcę lub ich własną kieszeń, jeśli postanowili zostać wspólnikami. Jednak na związek uczuciowy nie mają co liczyć. Nawet na krótki, ekscytujący romans. Gorące i namiętne Skorpiony, które bardzo wysoko cenią sobie seks napotykają na chłód i powściągliwość Panien. Dochodzi do tego zupełnie różne podejście do wielu innych spraw.

 

Obydwoje są domatorami, zależy im na dzieciach i rodzinie, lecz co do ich kształtu i wizerunku mają zgoła odmienne zdanie. On urządził, by wnętrze w spartańskim stylu, a dzieci posłał do szkoły już wieku pięciu lat. Ona woli bardziej przytulny wystrój, a pociechy zostawiłaby w domu jak najdłużej. Panny wolne chwile spędzają z książką w ręku lub słuchając audycji naukowo-poznawczych. Skorpiony potrzebują trochę ruchu i rozrywki. Jeśli pozostaniecie razem Wasz związek może zakończyć się nieustannymi, złośliwymi pretensjami.

 

W Waszym związku brak prawdziwej namiętności. Są sprawy, które Was łączą jak dom, rodzina i umiłowanie mądrości. Macie jednak odmienne temperamenty i inne oczekiwania.

 

 

i jeszcze cos na Pana Panne ;)

Pan Panna to szczególny skarb, dla pomysłowej i zaradnej pani. Jeśli odczekasz jakieś dwadzieścia lub trzydzieści lat i nie zostawisz swojego Panny, możesz się stać się właścicielką banku lub co najmniej suto zaopatrzonego konta. Przez ten czas ukochany będzie liczył, kalkulował i nie przesypiał nocy, w nadziei odkrycia tajemnicy bogacza. A, że przy okazji wszystkich poucza, nawet swojego wykładowcę potrafi w kozi róg zapędzić, to już inna bajka. Nie powiem już o rodzicach, którzy mają szczęście spłodzenia geniusza, który wreszcie nauczy ich, jak trzeba żyć.

 

.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

... Jednak na związek uczuciowy nie mają co liczyć. Nawet na krótki, ekscytujący romans. Gorące i namiętne Skorpiony, które bardzo wysoko cenią sobie seks napotykają na chłód i powściągliwość Panien. Dochodzi do tego zupełnie różne podejście do wielu innych spraw.

 

Obydwoje są domatorami, zależy im na dzieciach i rodzinie, lecz co do ich kształtu i wizerunku mają zgoła odmienne zdanie. On urządził, by wnętrze w spartańskim stylu, a dzieci posłał do szkoły już wieku pięciu lat. Ona woli bardziej przytulny wystrój, a pociechy zostawiłaby w domu jak najdłużej. Panny wolne chwile spędzają z książką w ręku lub słuchając audycji naukowo-poznawczych. Skorpiony potrzebują trochę ruchu i rozrywki. Jeśli pozostaniecie razem Wasz związek może zakończyć się nieustannymi, złośliwymi pretensjami.

 

W Waszym związku brak prawdziwej namiętności. Są sprawy, które Was łączą jak dom, rodzina i umiłowanie mądrości. Macie jednak odmienne temperamenty i inne oczekiwania.

 

 

Witaj Doty,

 

pozwolę sobie zauważyć, że ten fragment w ogóle jest nietrafiony... Wystarczy sprawdzić co do powiedzenia na ten temat mają wieloletni praktycy jak Andy Coliins... Ja mogę do tego coś dorzucić, bo jestem dojrzałym skorpionem, a moim wymarzonym ideałem, jest kobieta o natalnych cechach panny.

Te dwa znaki, są sobie chyba przeznaczone bardziej, niż jakikolwiek inny duet... Dlaczego ? Bo potrafią łączyć wszystkie sfery życia, nie tylko uczuciową, nie jak w przypadku par gdzie emocje są bardzo silne ale w życiu już nie jest tak różowo.

Skorpion nie lubi łatwych zdobyczy, wręcz nimi gardzi... - "Jednak na związek uczuciowy nie mają co liczyć. Nawet na krótki, ekscytujący romans. Gorące i namiętne Skorpiony, które bardzo wysoko cenią sobie seks napotykają na chłód i powściągliwość Panien." - i to właśnie jest nawiększym magnesem tych znaków, skorpiona pociąga niedostępność i pozorny chłód panny, im bardziej ona się opiera, tym bardziej pozostaje w kręgu jego zainteresowań, slogan o potrzebach gorącego seksu u skorpionów, nie ma tu zastosowania, bowiem skorpiona pociaga bardziej od seksu tajemniczość, niedostępność i inteligencja, a że dla niego to jedynie kwestia czasu, kiedy lody stopnieją, nie ma znaczenia, że nie może dostać natychmiast tego co pożąda najbardziej... Poza tym chłód panny daje skorpionowi poczucie bezpieczeństwa, bo nie znosi konkurencji i wie, że inni odbiją się od zimnej panny jak piłka... ;)

Panna zaś, szanująca się, krytyczna i analizująca kandydatów na wszystkie sposoby, dostrzega magnetyzm skorpiona i bardzo pociąga ją to, że on nie poddaje się i zabiega o jej względy mimo pozornie bezskutecznej adoracji, daje mu tylko dyskretne sygnały, że jej się to podoba, w stylu "... staraj się, staraj, kto wie, może kiedyś...". Poza tym u panny, tak jak u skorpiona, powstaje poczucie bezpieczeństwa, bo wie, że jeśli tak długo zabiega i stara się ją zdobyć, to zapewne będzie to szanował.... I tak samonapędzające się koło pełne emocji, inteligentnej gry i intuicyjnej wymiany myśli, rozkręca ten bardzo podniecający dla obu stron przedsmak tego co dopiero ma się zdarzyć...

A gdy wreszcie się zdarzy, skorpion wydobędzie z panny prawdziwie głęboką namiętność, bo mało kto wie o tym, że panna niesłusznie oceniana jako zimna i pozbawiona głebi uczuć, potrafi zmienić bieguny i stać się przy odpowiednim partnerze ognistą kochanką, której dorównuje jedynie... skorpionica !

Dodatakowo różnice w charakterach obu znaków, są elementem zcalającym to uczucie, niczym przyprawy do zupy jak sól, pieprz czy papryka, które dodają pikanterii aby uczucie był ciągle świeże... Skorpion nie może żyć bez emocji, zaś panna chce czuć jego zazdrość, co oznacza niesłabnące zainteresowanie. Więc tarcie w niektórych sprawch, powoduje efekt namagnesowania tych dwoje i wzajemnego przyciagania, co znowu napędza uczucie ...

 

A że oboje kochają dom i rodzinę, detale w kwestii urządzenia ogniska domowego lub wychowania potomstwa nie stanowią absolutnie żadnej przeszkody...

Link to comment
Share on other sites

Bardzo mi się podoba ostatni post, nigdy nie spojrzałabym na związek Panna-Skorpion w ten sposób. Mój były był skorpionem i w sumie żałuję,że już nie jest ale to był jego wybór...

Link to comment
Share on other sites

To całkowita prawda....skorpion idealnie pasuje do panny...te znaki doskonale sie uzupełniaja...znam to z zycia...nie tylko jesli chodzi o moich partnwrów...-mężczyzn..ale równiez przyjażnie i inne znajomości.suma sumarum..skorpion i panna.....jestem na TAK:)))

Link to comment
Share on other sites

Bardzo mi się podoba ostatni post, nigdy nie spojrzałabym na związek Panna-Skorpion w ten sposób. Mój były był skorpionem i w sumie żałuję,że już nie jest ale to był jego wybór...

 

Niestety nie tylko na tym forum ale ogólnie w internecie, powielane są często nieprawdziwe informacje, na temat poszczególnych znaków z różnych horoskopów... Często jest to kopia płytkich, żartobliwych określeń, opisywanych w gazetowych horoskopach. Ezoteryka jest trudną dziedziną i nie wolno wręcz, pobieżnie analizować osób lub par na podstawie jednego horoskopu. Można sobie bowiem zrobić solidną krzywdę...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ostatni post jest trafiony jestem własnie w związku z e skorpionem a jestem panną wszystko się zgadza ten związek jest cudowny pod kazdym względem pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...