Skocz do zawartości

Warsztat nr 8


CollinConstantine

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!

W tym tygodniu spróbujemy ze źródłem ogólnodostępnym jakim jest literatura :) Ostatnio czytałem książkę, która bardzo przypadła mi do gustu i wywołała sporo pozytywnych emocji. Waszym zadaniem będzie powiedzieć:

1. Kto jest głównym bohaterem (płeć, zachowanie, zainteresowania)?

2. Jaki motyw dominujący tej powieści szczególnie zwrócił moją uwagę?

3. Książka mówi o dwóch drogach jakimi podąża bohater. Co to za drogi i do czego one prowadzą?

4. W punkcie kulminacyjnym ma miejsce szczególne wydarzenie, które chciałbym kiedyś przeżyć w taki sposób jak to opisuje autor. A wy spróbujcie powiedzieć:

a) gdzie ono się odbywa? Czy jest tam jakiś element centralny?

B) jaka jest pora dnia?

c) kto bierze udział w tym wydarzeniu?

d) jaka panuje tam atmosfera?

e) czym jest to zdarzenie dla głównego bohatera, czego dostępuje?

 

Jeśli ktoś ma ochotę to może spróbować odgadnąć co to za książka lecz nie jest to konieczne. To jest trudne więc podpowiem, że pisarz jest znany, a książka nieco mniej... :) To takie pytanie intuicyjne, podpowiedzi w tekście :)

 

Odpowiedzi mogą się pojawić w sobotę między 20-21. Jeśli tak się nie stanie to znaczy, że nie miałem dostępu do internetu i odpowiedzi pojawią się dopiero w niedzielę popołudniu za co z góry przepraszam.

Powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2 Eihwaz,Laguz,Ehwaz,Wunjo, odwrócona Sowilo, Hagalaz glownym bohaterem jest chlopiec z ubogiej rodziny,który jest rybakiem lub zatrudnia się na statku , bo kocha morze i aby zarobić na chleb na statku poznaje kobiete Ehwaz byc moze corka kapitana zakochują sie, milosc rozkwita interesy zaczynaja isc dobrze nowe wyzsze stanowisko chlopak dostaje od kapitana i wiecej zarabia ale zaduzo i zaciezko pracuje i zaczyna ciezko chorowac

2, odwrócona Ehwaz , Fehu szczegolnie zainteresowales sie motywem podrózy tego mezczyzny, nieudanej podrozy i jego walki z trudami losu.

3,

Eihwaz odwrocona, Teiwaz, pierwsza droga ucieczka od starych problemow finansowych i staewianie im czola, druga to zwiazek milosny z ta kobieta co wczesniej wspomnialem i pogodzenie tego.

4a Mannaz, Ansuz, Gebo, To były zaręczyny ale bardziej prawdopodobne ze slub gdzies na ladzie chyba na wyspie albo w porcie stali w jakims kregu z kamieni?

4bOthala, Isaz, byla noc,

4c

Dagaz, Fehu chyba byli sami i sami sobie slubowali

4d Sowilo, Dagaz,Nauthiz, Wunjo, Panuje swietna atmosfera kochaja sie zaczynaja sie nawet calowac ale wiedz ze robia to potajemnie bez wiedzy kapitana ojca dziewczyny.

4e Uruz, Pertho wyglada na to ze bohater znalazl wkoncu szczescie po tak dlugim czasie najpierw musial opuscic dom rodzinny potem pokochal prace na statku to co od malego kochal i znalazl milosc, wpadl w chorobe, mogl to byc alkohol ale nie wiem i wyszedl z tego i teraz ma juz wszystko co tylko chcial.

 

Nie wiem jak ta ksiazka sie nazywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kto jest głównym bohaterem?

Płeć: Ansuz

Zachowania/charakter: Eihwaz, Wunjo, Uruz

Zainteresowania: Dagaz, Sowilo, Durisaz (o)

 

Głównym bohaterem jest facet, który ma radosne usposobienie. Wie, że jesli chce coś osiągnąć, musi nad tym pracować i tak właśnie robi. Ma siłę do działania i spełnienia marzeń. Jest przy tym wytrzymały i zdyscyplinowany. Interesuje się zgłębianiem wiedzy, odkrywaniem nowych rzeczy, podróżami. Często może zmienia miejsce zamieszkania i te zmiany nie zawsze są korzystne.

 

2. Jaki motyw dominujący tej powieści szczególnie zwrócił moją uwagę?

Ansuz (o), Gebo, Tiwaz

Ktoś bliski oszukał głównego bohatera, a on dążył do sprawiedliwości albo bohater pokłócił się z kimś bliskim, a później próbował walczyć o tę osobę, o znajomość z nią.

 

3. O czym mówi pierwsza droga?

Jera (o), Ansuz, Wyrd (o)

Mówi o otrzymaniu wiadomości, dzięki której można wyrwać się z męczącej rutyny. Jednak ta droga nie jest do końca pewna.

 

Do czego prowadzi?

Eihwaz, Tiwaz, Wunjo (o)

Prowadzi do dużej zmiany, a co za tym idzie - niesie nowe wyzwania (może też namiętny związek?). Prowadzi też do utraty więzi z bliskimi.

 

O czym mówi druga droga?

Sowilo, Fehu (o), Uruz (o)

Wyczerpanie, brak sił, bieda... może wyczerpująca podróż, na którą nie ma środków? (ale znowu podróż? :P) A może bohater chce coś zrobić, ale wie, że mu się to nie uda?

 

Do czego prowadzi?

Durisaz (o), Berkano, Hagal (o)

Prowadzi do problemów, zastoju w życiu, ale daje bliskość kobiety (może matki).

 

4. a) gdzie się odbywa?

Odala (o), Kenaz (o), Laguz

W pobliżu wody, z daleka od budynków albo od rodzinnego domu. A odwrócony Kenaz, hm... może zimno było? :P

 

B) pora dnia

Durisaz, Sowilo (o), Odala

Ciemno, więc pewnie noc albo wieczór. Chociaż może ciemno było za sprawą pogody :P

 

c) kto bierze udział w tym wydarzeniu?

Wunjo, Algiz, Ehwaz (o)

Fałszywy przyjaciel, ewentualnie była ukochana albo ktoś bliski, ale skłócony z bohaterem. Poza tym - znajomi i jakiś opiekun, ktoś ważny dla bohatera, ewentualnie jego obecna miłość.

 

d) atmosfera:

Tiwaz, Kenaz, Isa

Panuje tam atmosfera zwycięstwa, sprawiedliwości, osiągnięcia celu, oczekiwania, relaksu. Może też jakieś odnowienie kontaktów nastąpiło.

 

e) czym jest zdarzenie dla bohatera?

Kenaz, Uruz (o), Gebo

No to problem mam :P hm... seks jakiś? :P coś z pasją, miłością, ale też z brakiem sił... Co konkretnie to nie wiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1-Algiz,Ansuz Mannaz(o)-była to kobieta,dość atrakcyjna i uwodzicielska,mądra lubiała czytać i rozmawiac-byc moze ze soba.Ale tez dość konfliktowa,manipulantka.nie zadwolona z partnerstwa,a bardzo potrzebowała kogos bliskiego.Jakby miala dwie osobowości,dwa życia

2-Durizas Fehu (o) Uruz-pokonywanie problemów dość ryzykowną drogą,może chodzi o meżczyznę, chciała kogoś zdobyć,ale bardziej to wygląda na romans.

3-a-Ansuz,Durisaz,Kenaz-dazyła do porozumienia z mężczyzną,zarówno duchowego jak i cielesnego,uwżała że jest to jej przeznaczenie,bardzo tego chciała ale było to jednak prawie niemożliwe,musiałaby całkowicie zmienic lub zerwac z dotychczasowym życiem gdzie skazana byłaby na biedę i utratę wszystkiego.

b-Kenaz(o)Odala Wunio-rozczarowanie rodziną lecz bezpieczeństwo i poruszanie sie w lepszym towarzystwie,bycie na świeczniku.

4-Ehwaz(O)Naudiz Raido(o)-w mało komfortowych warunkach,w zamkniętym pomieszczeniu,może w aucie,pewnie się tam kochali,było to w warunkach stresu czyli mógł tam ktos wejść ale im to nie przeszkadzało.(jeszcze przychodzi mi do głowy latarnia,coś stałego-słup...?0

 

b-Algiz,Ansuz,Laguz(o)-juz sie sciemniało,ale byl dzien

c-bohaterka i jej partner

d-Durisaz(o)Laguz,Odala-ogromnie duzo uczuc i emocji na poczatku lęk i strach ale pózniej,mimo wszystko czuja sie bezpieczni.Jakby doznawali czegoś czego jeszcze nie znają,oświecania.

5-Pertro,Raido(o),Sowelo-było to dla niej spełnieniem marzen,mimo ryzyka i zwiazanych z tym kłopotów stała sie dzieki temu silniejsza ,pewna tego co chce.To jak porazenie pioruna,całkowita przemiana.

 

co to za ksiązka nie wiem.Sama jestem ciekawa czy przypadkiem ja nie napisalam nowej...?ha,ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Tym razem frekwencja nam nie dopisała... to może z powodu długiego weekendu, a może pytania były jednak mało interesujące i zbyt trudne... No cóż ale pora wyłonić zwycięzcę.

Książka, o którą pytałem to "Bridta" Paulo Coelho.

1. Jak sam tytuł mówi głównym bohaterem jest kobieta imieniem Bridta. Tu poprawną odpowiedź dała lavis. Jest młoda, energiczna, stawia sobie cele i często na drodze do ich osiągnięcia traci do tego cierpliwość aczkolwiek uczy sie pokory. JaneDoe pisze:

Wie, że jesli chce coś osiągnąć, musi nad tym pracować i tak właśnie robi. Ma siłę do działania i spełnienia marzeń.

Dyscyplinę osiąga póżniej

Jest przy tym wytrzymały i zdyscyplinowany.

Jest niesamowicie ciekawa świata a szczególnie interesuje ją magia i zgłebianie swojego daru. Lubiała czytać jak pisze lavis oraz jak pisze JaneDoe

Interesuje się zgłębianiem wiedzy, odkrywaniem nowych rzeczy, podróżami.

Lavis napisała

Jakby miala dwie osobowości,dwa życia

Co się w dużej mierze zgadza, może nie w dokładnie takim kontekście jak napisałaś ale jej chłopak jest fizykiem i umysłem ścisłym (pierwszy świat), a ona praktykuje sztuki magiczne czyli coś spoza kanonu nauki (drugi świat). I doskwiera jej ten podział, ale potem wszystko się układa.

2. Motywem, który szczególnie przykuł moją uwagę był motyw magii. Tu raczej nikomu nie udało się zbliżyć do tej odpowiedzi :( Drugim motywem wiodącym było poszukiwanie Drugiej Połowy, osoby nam pisanej – tu blisko była lavis wspominając o zdobywaniu mężczyzny.

3. To pytanie było bardzo trudne. Drogi były dwie: Tradycja Słońca – obserwacja świata, zachwycanie się jego pięknem, droga mędrca; Tradycja Księżyca – poznawanie swojego wnętrza, odkrywanie wewnętrznego daru, swojej misji... Obie te drogi prowadzą do poznania Boga. Zarówno lavis jak i JaneDoe pomiędzy wierszami nawiązały niebezpośrednio do tych dróg:

lavis wspomina o mężczyźnie i o wyrzeczeniach związanych z pierwszą drogą – mistrzem Tradycji Słońca Bridty był Mag (facet) i wchodząc na tę drogę musiała pogodzić się ze zmianami jakie zajdą w jej życiu.

JaneDoe pisze o namiętmym związku w pierwszej drodze... No Bridta miała jednorazową i bardzo namiętną chwilę uniesienia z Magiem, który był jej drugą połową lecz ich związek odbywał się raczej na płaszczyźnie duchowej. A w drugiej drodze pisze

ale daje bliskość kobiety (może matki)

Tutaj bym widział Wikkę, która była mistrzynią Tradycji Księżyca, u której Bridta przyjmowała nauki.

4. Zdarzeniem, o które mi chodziło był sabat.

Odbywał się na polanie w lesie, z dala od ludzkich domostw. Tu najbliżej była JaneDoe. W centrum, jak to wypada na sabacie paliło się ognisko. Oczywiście świeciło jak latarnia lavis i było otoczone kregiem kamieni jak wspomniał bydziu.

Rozpoczął się wieczorem i trwał całą noc do świtu prawie. Tu najtrafniej odpowiedzieli JaneDoe oraz brydziu.

W tymże sabacie udział brało bardzo wiele osób, z różnych dziedzin społecznych. Była tam Wikka, Mag, Lorens (ukochany Bridty), znajomi. Dobrze to opisuje JaneDoe w zdaniu

Poza tym - znajomi i jakiś opiekun, ktoś ważny dla bohatera, ewentualnie jego obecna miłość.

Atmosfera była imprezowa. Wszyscy się doskonale bawili, wino się lało... mnóstwo pozytywnych emocji, energia i aura tłumu zjednoczyła się, ludzie wpadli w swoisty trans. Najbliżej znów były JaneDoe i lavis

Panuje tam atmosfera zwycięstwa, sprawiedliwości, osiągnięcia celu, oczekiwania, relaksu.
ogromnie duzo uczuc i emocji na poczatku lęk i strach ale pózniej, mimo wszystko czuja sie bezpieczni. Jakby doznawali czegoś czego jeszcze nie znają, oświecania.

To wydażenie było inicjacją dla Bridty. Właśnie w tę równonoc jej dar miał się jej ujawnić z całą swoją mocą. Najbliższą prawdzie odpowiedź dała lavis

było to dla niej spełnieniem marzen,mimo ryzyka i zwiazanych z tym kłopotów stała sie dzieki temu silniejsza ,pewna tego co chce.To jak porazenie pioruna,całkowita przemiana.

No zawaliłem z tymi pytaniami, były zbyt rozległe... trudno mi było wyłonić zwycięzcę... podliczyłem więc pozytywne odpowiedzi i otrzymujemy następujące wyniki:

brydziu - 1,5

JaneDoe - 9

lavis - 7,5

Warsztat wygrywa JaneDoe chociaż powiem, że lavis też zarzuca bardzo ciekawymi wątkami :) Tak więc JaneDoe gratuluję. A brydzia pocieszam i zapraszam do aktywnego udziału w naszych warsztatach, kiedyś się na pewno uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Chryste, to było trudniejsze niż myślałam :(

Dziękuję, chociaż myślę, że nie zasługuję...

Nie mam pomysłu na warsztat, więc przekazuję pałeczkę Brydziowi, jeśli nie ma nic przeciwko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zwycięscy i muszę się wytłumaczyć ze swojej nieobecności na warsztacie...

Nie miałem chwili spokoju aby powróżyć. Przepraszam.

Nawet nie wiecie jak bardzo chciałbym mieszkać sam... Mógłbym się wtedy skupić i wróżyć codziennie.

W następnym warsztacie wezmę udział o ile pozwoli na to moje cudowna rodzinka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje zwycięzcy a moj wynik i tak nie jest zly zwazywszy na to ze ezoteryka i runami zaczalem sie interesowac od momentu rejestracji na forum praca praca i jeszcze raz praca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam dopiero poznawać jego twórczość ale mimo to gorąco polecam jego książki... Przywraca wiarę w sens życia tym, którzy ją zgubili... A wiecie Coelho też się pałał ezoteryką w swych duchowych poszukiwaniach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...