Jump to content

0 - Głupiec


Guest truskawka

Recommended Posts

Guest truskawka

Znaczenie karty Głupiec:

 

Jakie osoby i sytuacje może oznaczać:

 

Dziecko, młody człowiek lub człowiek młody duchem, podróżnik, osoba lubiąca przygody, otwartą na nowości, satyryk, człowiek zajmujący się branżą rozrywkową, osoba o zwariowanym usposobieniu, wieczny optymista, młody mężczyzna, który bardzo ceni sobie niezależność, mężczyzna, który nie chce się ustatkować. Człowiek pełen wiary, energii, beztroski, Osoba, która właśnie wyrusza na przygodę, pozbawiona lęków przed nieznanym. Ryzykant. Ktoś kto łatwo poddaje się manipulacji innym.

 

Nieprzemyślane, spontaniczne decyzje, wydarzenia. Nowa znajomość, zmiana pracy, nowe pomysły związane ze sferą zawodową. Zabawa, wolność, nowy etap w życiu. Wycieczka, wyprawa, podróż w nieznane. Chęć nowych przygód, doświadczeń i wyzwań. Karta oznacza również niezobowiązujący romans, flirt, początek zakochania.

 

Negatywne strony:

 

Osoba niedojrzała emocjonalnie, mająca duże problemy z ustatkowaniem się, to także człowiek nieodpowiedzialny, skłonny do nieprzemyślanych ruchów, ryzykownych zachowań. Osoba nie potrafiąca zachować powagi sytuacji, błazen. Człowiek, który za bardzo ufa innym, podatny na manipulację, naiwny.

 

Nieodpowiedzialność, niedojrzałość, łatwowierność, ryzykowne pomysły, brak stabilizacji, roztrzepanie. Niepotrzebne ryzyko, uwikłanie się w znajomość, która nie ma mocnych podstaw, jest nietrwała, lenistwo, słomiany zapał, zbyt swawolny tryb życia.

 

Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

 

Archetyp - dziecko

Znaczenie ogólne - otwartość, beztroska, ciekawość; znajdowanie się na samym początku; próbować, instynktowne właściwe postępowanie, zaczynać od początku

Praca - dyletant, początkujący

Relacje/uczucia - pełna życia, nieskomplikowana miłość, w której z ciekawością i zalotnością nawzajem się odkrywa i cieszy sobą; niekiedy chaotyczny sposób postępowania

Świadomość - zaczynanie od zera i spróbowanie czegoś nieznanego; eksperymentowanie i bycie otwartym na to, co przychodzi; wyłącznie tam, gdzie wymagana jest odpowiedzialność, karta ta może ostrzegać przed zbytnią lekkomyślnością.

Sfera ducha - mądrość Głupca

Cel - poszukiwanie drogi

Cień - brak odpowiedzialności

Odwrócona - chaos, głupota, nie stanąć na wysokości zadania, kompromitacja.

 

Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"

 

 

Głupiec: pozycja prosta – nowe uczucie, miłość od pierwszego wejrzenia, silne zaangażowanie uczuciowe, głęboka fascynacja; szczere, spontaniczne, emocjonalne reakcje; partner znacznie młodszy od osoby pytającej; wspólne spędzanie czasu, podobne hobby i zainteresowania, upragnione dziecko, które połączy lub umocni związek.

 

Jako odpowiedź na pytanie:

1. Czy on/ona mnie kocha?

Tak, ale jest to miłość bardzo dziecinna, infantylna i nieodpowiedzialna. Jeśli pytanie dotyczy osób poniżej 20 roku życia, to jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem przekształci się w poważne uczucie, jeśli powyżej – będzie to trudny związek, w którym jedno z partnerów będzie zachowywać się beztrosko i niepoważnie.

2. Czy on/ona jest mi wierna?

Tak, ale wierność ta wynika nie z zasad moralnych, lecz z braku okazji do zdrady.

3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?

Oczywiście, jak najbardziej tak i to na pewno wcześniej niż później.

 

Głupiec: pozycja odwrócona – związek infantylny, nieodpowiedzialny, niedojrzały, dziecinny; brak spontanicznych naturalnych zachowań – partnerzy jakby prowadzili grę, „bawili się w związek”; lęk przed posiadaniem dzieci; partner ulegający negatywnym wpływom kolegów; brak wspólnych zainteresowań; partner dużo młodszy od osoby pytającej.

 

Jako odpowiedź na pytanie:

1. Czy on/ona mnie kocha?

Bardzo trudno w tym wypadku mówić o uczuciu. To, co pytający przyjmuje za miłość jest swego rodzaju grą, zabawą czy rozrywką. Nie może tu być mowy o poważnym uczuciu czy wspólnych planach na przyszłość.

2. Czy on/ona jest mi wierna?

Niestety, nie, choć jest to zdrada czysto fizyczna, gdyż partnerowi w ogóle bardzo trudno jest zaangażować się emocjonalnie.

3. Czy spotkam w ciągu roku nową „miłość”?

Najbliższy rok na pewno nie będzie sprzyjać zawieraniu nowych znajomości w ogóle, a tym bardziej natury uczuciowej.

 

Źródło: "Tarot a miłość" - Alla Alicja Chrzanowska

 

Niefrasobliwość. Przygoda, początek przygody. Entuzjazm. Nowe zdarzenie. Nieokreślone, nieograniczone możliwości. Pasja. Obsesja, ma*nia. Głupota. Ekstrawagancja i ekscentryczność. Brak wewnętrznej dyscy*pliny. Niedojrzałość. Irracjonalizm. Bezmyślność. Nieprzywiązywanie wagi do spraw materialnych. Brak bezpieczeństwa, brak potrzeby bezpieczeń*stwa. Skłonności do psychicznego lub fizycznego ekshibicjonizmu. Zła rada, zły doradca.

 

Odwrócony: Komplikacje. Ktoś głupi, bezmyślny, kto może zade*cydować o naszym losie. Osoba zachowująca się kapryśnie, chimerycz*nie, kierująca się zachciankami. Zły wybór, zła decyzja. Apatia. Niechęć do nowości. Ucieczka, ucieczka od odpowiedzialności.

 

Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

 

Wszystkie ustalenia i zasady zostały przewrócone do góry nogami, czekają na Ciebie zupełnie nowe doświadczenia, często chaotyczne i kreatywne. Tym niemniej, marzenia o znalezieniu właściwego klucza nie pomogą Ci za bardzo.

 

Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi

Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...
Guest winteer

OPIS – Ma związane oczy – nie wie do kąd iść, nie ufa swojej drodze. Pies gryzący portki – ostatnia deska ratunku, opieka sił wyższych przed runięciem w przepaść.

 

ZNACZENIE – niedojrzałość, nieodpowiedzialność, młodość, impuls, fascynacja, niedostrzeganie prawdy, oznacza wesołość, niesforność, optymizm.

 

KARTA ODWRÓCONA – nieprzemyślane, niemądre posunięcia

 

GŁUPIEC, WĘDROWIEC. Karta przedstawia wędrowca, człowieka, który nie wie dokąd idzie. Każde miejsce, w którym się znajduje jest dla niego obce i czeka tam na niego nieprzyjemne doświadczenie. Cały swój dobytek niesie na kiju. Głupiec wszędzie jest obcy, nikt go nie zna, wędruje z miejsca na miejsce a psy szarpią jego spodnie. Znalazłeś(aś) się w jakiejś nowej sytuacji życiowej. Są takie okresy w życiu człowieka, że nagle sprawy przybierają niekorzystny dla niego obrót, kończy się praca, opuszczają go przyjaciele, traci cały swój dobytek i nie ma dość siły aby to wszystko uporządkować. Wyrusza więc w ciemno, narażony na niewygody w poszukiwaniu nowego życia. Nie od razu znajdzie właściwą drogę, potrzebne jest mu doświadczenie, a on nie wie jak poruszać się w nieznanym terenie. Może liczyć jedynie na Opatrzność, która w krytycznych sytuacjach czuwa nad jego losem.

 

GŁUPIEC - karta odwrócona. Karta może oznaczać spore kłopoty w sytuacji bez wyjścia, prawdopodobnie zabrnąłeś(aś) w tzw. ślepą uliczkę, jeżeli kierowałeś(aś) się radą kogoś kogo obarzyłeś(aś) zaufaniem, powinieneś(aś) wycofać się i poszukać innej drogi. Przeznaczeniem Głupca jest błądzić i popełniać błędy.

 

Źródło - strona internetowa: Tarot

 

XXII. GŁUPIEC Niekonsekwencja

 

Tę kartę traktuje się jako zerową lub 22 kartę Wielkich Arkanów. Głupiec poprzedza więc święte karty, a także je zamyka stojąc poza nimi – tak też jest swoistym portalem, kartą wejścia i wyjścia ze świata Arkanów Wielkich. To ma bardzo głębokie znaczenie. Po przejściu drogi wtajemniczenia osiągnęliśmy wyższy pułap, skąd prowadzi nowa droga. Ponieważ wszystko jest ciągłym ruchem okrężnym, droga nieprzerwanie prowadzi dalej, tak jak Słońce, Księżyc i Ziemia nieprzerwanie krążą po swoich orbitach. Można też powiedzieć, że nie w pełni pozbyliśmy się tkwiącego w nas Głupca. Nad jego przezwyciężeniem musimy ciągle pracować, niezależnie jak daleko już zaszliśmy w naszej wędrówce.

 

Wyraźna staje się moralna strona Tarota, nawet jeśli kartami posługiwali się czarni magowie, jak np. Crowley. Tarota można nazwać szkołą życia ezoteryki, przy czym należy podkreślić, że nigdy nie traci on gruntu pod nogami. Im dłużej obcujemy z kartami Tarota, obojętnie jaka byłaby to talia, tym bardziej uświadamiamy sobie, że tkwi w nich też wiele humoru. Można to zauważyć zwłaszcza podczas seminariów, kiedy to interpretacji kart towarzyszy ogólna wesołość ich uczestników. Kartami nie można manipulować! nawet jeśli czasami ktoś próbuje kartom nieco "pomóc" lub po prostu oszukać. Ale właśnie wtedy Głupiec staje się najważniejszą kartą w grze życia!

 

 

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie nieustanną wędrówkę człowieka przez kolejne etapy ewolucji. Głupiec zamyka sekwencję 22 arkanów, ale nie kończy drogi Przeznaczenia. Karta ta, oznaczona liczbą O lub XXII, dopełni swe znaczenie dopiero wówczas, gdy człowiek osiągnie pełnię osobowości i harmonię wszystkich elementów duszy symbolizowaną przez kartę Świat. Oznacza też, że koniec każdej drogi jest początkiem następnej, a prawdziwa droga duchowa nie kończy się nigdy. Wartość liczbowa karty Głupiec, przyjmowana w obliczeniach rozkładu astrologicznego, wynosi 22. Głupiec dźwiga swój ciężar, którego nie może się pozbyć, jest popychany przez psa, drażniony przez dzwonki, dręczony przez przymus wędrowania i okoliczności, które spotyka na swej drodze. Jest jednak beztroski, gdyż nie ma świadomości przeszkód życia i będzie ją dopiero zdobywał podczas swej wędrówki. W swym znaczeniu elementarnym Głupiec przedstawia człowieka na drodze ewolucji, podążającego nią beztrosko i bez wytchnienia, niosącego zgromadzone przez siebie ciężary, dobre albo złe, oszołomionego dzwonieniem myśli, rozpraszanego przez troski chwili i niskie instynkty, aż do momentu, gdy będzie umiał urzeczywistnić sens swej wędrówki oznaczony przez kartę XXI.

 

 

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie; idee, myśli w trakcie transformacji. Zmienność uczuć, skłonność do niedotrzymywania zobowiązań, marzycielska twórczość.

 

ZNACZENIE UŻYTKOWE: Głupiec najogólniej oznacza brak harmonii, chaos. Przedstawia człowieka o słabej woli i skłonności do wykręcania się i omijania przeszkód, niezdolnego do podejmowania decyzji. Beztroska, niedbałość dla danych obietnic, szalone pomysły. Dominacja instynktu. Człowiek oddany swym namiętnościom i egoistycznym zachciankom. Zapowiedź podróży, wyjazdu, przeniesienia. Znaczenie wróżebne karty Głupiec uzależnione jest od znaczenia kart sąsiednich. Głupiec sygnalizuje nieoczekiwaną i nie planowaną ingerencję z zewnątrz, która wywiera wpływ na bieżące sprawy. Głupiec może również oznaczać początek nowego cyklu przeznaczenia. Reprezentuje osobowość twórczego marzyciela.

 

Źródło: Tarot (XV - XXII) : Satanorium.pl

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

0 (lub XXII) GŁUPIEC

 

Blaski: dziecko, radość, optymizm, zabawa, beztroska, spontaniczność, wycieczka, niewinność, pasja, chęć rozpoczęcia wszystkiego od nowa, ciąża, "zapłodnienie" nowym pomysłem, nowymi możliwościami.

Cienie: lekkomyślność, naiwność, niewłaściwe postępowanie, nieodpowiednie decyzje, lenistwo, niedojrzałość, brak dyscypliny, zły wybór, słomiany ogień, zła decyzja.

 

Co zrobić? Zajmij się sobą, swoim Wewnetrznym Dzieckiem. Zastroszcz się o rozrywkę i odczuwanie radości w życiu. Może dawno już zapomniałeś, jak to jest tak śmiać się pełną buzią... jak dziecko, które cieszy się tylko tym, że jest? Jeśli chcesz mieć dziecko, to dobry czas na zapłodnienie. Nie podchodź jednak do tego "procesu" zadaniowo, tylko radośnie. Ciesz się bliskością, intymnością i ciepłem bycia w pięknym związku. Jeśli masz dziecko, zajmij się nim. Ono potrzebuje teraz Twojej troski i uwagi. Postaraj się o ciepłe rozmowy. To bardzo zbliża.

Czego nie robić? To czas na rozsądne i dojrzałe postępowanie. Nie możesz zachowywać się nieodpowiedzialnie. Jeśli stoisz przed podjęciem poważnych decyzji, nie śpiesz się i sprawdź, czy znasz tak naprawdę wszystkie szczegóły, aby Twoja decyzja nie była zbyt pochopa, czy powierzchowna.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska, Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

- Zapowiedź nowego działania na różnych płaszczyznach

- Konieczność rozpoczęcia wszystkiego od początku

- Sytuacja, która wymusi konieczność dokonania wyboru- Ryzyko opłaci się pod wrunkiem, że plan zostanie drobiazgowo przygotowany

- Propozycja nowej działalności wyzwoli energię, która zapewni sukces i da możliwość pójścia dalej

- Odważne działanie w planowanej sprawie przyniesie uznanie przełożonych i szacunek kolegów

- Wiara we własne możliwości

- Należy zdać się na intuicję, uwierzyć w swoje możliwości, a reszta sama się dokona

- Czas pozostawić cienie przeszłości i zająć się czymś nowym

- Nareszcie pojawi się nowa możliwość znalezienia sposobu na udane życie

- Duży zasób pozytywnej energii ułatwi rozpoczęcie czegoś nowego

- Powrót do zdrowia rozwieje złe myśli i przyniesie szczęście

- Narodziny nowego pomysłu, dziecka lub sukcesu

- Nie należy patrzeć wstecz, lecz podążać w przyszłość

- Nowy pomysł na realizację starych planów

- Sukces zawodowy, dobre wyniki w nauce

- Rozpoczęcie nauki, wybór nowego zawodu

- Nowy romans, przyjaźć lub nowe, wielkie uczucie

- Wiara we własne możliwości przyspieszy awans

- Krótka podróż okaże się wielkim wydarzeniem

- Poznana osoba wyzwoli nowe uczucia

- Otwartość na nowe propozycje poszerzy grono przyjaciół

- Poropozycja awansu lub nowej pracy

- Powrót sił witalnych, dla chorych powrót do zdrowia

- Wszystko należy przemyśleć i zacząć od początku

- Wprowadzenie korekt do starego planu okaże się sukcesem

 

Karta odwrócona:

- Fałsz, kłamstwo, oszustwo, wprowadzenie w błąd

- Uzależnienie się od cudzych pomysłów

- Brak odpowiedzialności, lekkomyślność i głupota

- Nieumiejętność dokonywania wyboru

- Ryzykanctwo, szpanerstwo, życie na pokaz

- Brak otwartości na nowe propozycje

- Poważne problemy w pracy zawodowej

- Brak porozumienia w partnerstwie, konflikty w rodzinie

- Niespodziewana ciąża

- Zły sposób leczenia, niekompetentny lekarz

- Zagrożenie chorobą może okazać się realne

- Impulsywność i pochopność podejmowanych decyzji przyniesie straty w biznesie

- Plotki, obmowa, pomówienia i szkalowania

- Możliwość poronienia lub choroby ginekologicznej, dla mężczyzn spadek potencji lub kłopoty z prostatą

- Nadmiar pewności siebie przyniesie szkody materialne

- Oblanie egzaminu lub nieprzyjęcie na studia

- Możliwość utraty pracy

- miana lub brak stabilizacji zawodowej stanie się powodem nieporozumień w rodzinie

- Zachwianie równowagi emocjonalnej, kłopoty w sferze uczuć

- Zdrada lub rozpad związku

- Popadanie w uzależnienia alkoholowe

- Nadmiar używek

- Przestroga przed podróżą, może być wypadek

- Straty w biznesie z powodu błędnych decyzji

 

Źródło: Helena Żuk, "Podręcznik Tarota. Wielkie Arkana"

 

Znaczenie ogólne:

Głupiec pokazuje dziecko żyjące w nas. Zonacza spontaniczność, nowy początek i wolną od uprzedzeń otwartość. Wyraża niefrasobliwość, wskazuje na brak kłopotów i mówi, że wchodzimy w nowy rozdział życia z zainteresowaniem, bez ustalonych oczekiwań, a często też bez przygotowania.

Głupiec może oznaczać zarówno dziecięce usposobienie i wynikającą z niego lekkomyślność, nierozumną naiwność, brak powagi, jak i głupotę albo skromność mądrego i pokornego rozumienia, do którego możemy dotrzeć na końcu długich, mozolnych poszukiwań. Głupiec może przedstawiać kpiarza i trzpiota w rodzaju sowizdrzała, ale także szczerego doradcę na dowrze jako alter ego króla. W każdym przypadku żyje on w całkowitej teraźniejszości, jest wyrazem otwartości i spontanicznej szczerości, zawsze gotowy do zbierania nowych doświadczeń. Czy postawa ta wynika ze zwbraniania się przed dorosłością, czy jest też wyrazem życiowo mądrej duchowej dojrzałości - może być ocenione tylko poza kartą. Głupiec zawsze wskazuje na odświeżające doświadczenia, które czasami mogą być chaotyczne. Tak czy inaczej - nawet jeśli "podwinie nam się noga", doświadczenia te nie są tak naprawdę niebezpieczne.

 

Źródło: Hajo Banzhaf, "Tarot dla każdego"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

Głupiec - początek, pierwszy impuls, chęć działania, nowe możliwości dziecko, krótka podróż, udane spotkanie towarzyskie, ufność, spontaniczność, radość życia, przygody, entuzjazm

 

Głupiec (odwrócony) - brak inicjatywy, bierność, problemy z dziećmi, głupota, infantylność, naiwność, uleganie złym wpływom, niedojrzałość, zły doradca, nieostrożność, zły kierunek działania, impulsywność.

 

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

 

Rada z jednej karty:

 

Zacznij nareszcie cieszyć się tym, kim jesteś i naucz się śmiać z siebie i swoich słabych stron. Ich ukrywanie kosztuje zbyt dużo energii. Zatroszcz się o siebie, odpocznij. Pójdź do kina, kabaretu. Pomyśl o tańcu, śmiechu, zabawie. To tego brakuje od dawna w Twoim życiu. Przestań być tak poważny! Życie jest fascynującą grą. Baw się więc i Ty. Słuchaj swojej intuicji. Ona jest Twoim największym przyjacielem. Jeśli jesteś przed podjęciem ważnej decyzji, nie śpiesz się. Może okazać się, że ufałeś jak dziecko i nie wiedziałeś o pewnych ukrytych sprawach, które okażą się niekorzystne dla Ciebie. Bądź uważny także na nieprzyjazne dla Ciebie osoby.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

Symbolika - talia Ridera Waita

 

Głupiec

Archetyp Głupca znasz zapewne z historii. To postać błazna, jakiego posiadał każdy król. Nie był to całkiem głupi człowiek, jak może pomyślałeś na początku. Był szalenie mądrą i wykształconą osobą, tylko jego strój był mylący. Jedynie na dworze króla mógł on sobie pozwolić na mówienie prawdy królowi, wyśmiewać się z dygnitarzy, ich cech i poczynań. Obecnie rolę taką spełniają satarycy i kabareciarze. Tylko oni mogą publicznie śmiać się z naszej władzy, która daje zapewne ku temu wiele powodów. Głupca znasz także z bajek i mitów. Jego postać pozwala każdemu skonfrontować się ze swoją głupotą, lekkomyślnością, nierozwagą i wyrażeniem jej. Jeśli w bajce rodził się syn uznany za głupszego od innych, miał zawsze za przyjaciela jakieś zwierzę, które mu w rezultacie pomagało wyjść z opresji. Na kartach Tarota możesz więc spotkać najczęściej psa, a także kota czy krokodyla.

 

Kierunek drogi

Na niektórych kartach Głupiec idzie w prawo a na innych w lewo. Warto zapamiętać, że prawa strona oznacza stronę męską, energię Yang i przyszłość, strona lewa zaś analogicznie stronę żeńską, energię Yin i przeszłość. Porównaj Tarota Marsylskiego i Ridera. Powstanie tych talii dzielą wieki: świat średniowiecza i świat współczesny. Człowiek średniowiecza żył zgodnie z zasadą: memento mori (pamiętaj, ze umrzesz). Renesans pozwolił na rozkwit nowej zasady: memento vivere (pamiętaj, że żyjesz). Nasz współczesny Głupiec idzie w lewą stronę, a więc ku energii Yin.

 

Pies

To symbol wewnętrznego zwierzęcia w nas, głos instynktu, który nas chroni, jeśli go słuchamy. Jeśli nie słuchamy, bardzo często sami podążamy w przepaść. Pies jest biały, a więc nasze instynkty są czyste i niewinne.

 

Tunika

To istota Głupca. Na czarnym tle są żółte Koła Losu z czerwonymi szprychami. Czerwone szprychy to energia życia, wola i duch. Żółte koło to inteligencja potrzebna do realizacji celu swojego życia. Biała koszula to symbol wszelkich kolorów. Znaczy to, że każdy ma ukryte w sobie wszystkie możliwości ku temu, by być szczęśliwym. Rękawy są szerokie z czerwoną podszewką. Ręce to działanie. Kolor czerwony zaś to dynamika. Tylko od nas zależy, co zrobimy w naszym życiu. Głupiec zaczyna na razie swoją drogę i nie wie jeszcze, jaka w nim tkwi energia i siła woli.

 

Kij

To symbol siły. Odnajdziesz go jeszcze na karcie Maga, Rydwanu i Pustelnika. Głupiec nie wie jeszcze, że go ma. Kijek Głupca jest czarny, jeszcze nieświadomy. U Maga przybiera kształt białej pałeczki, a więc już świadomej i niewinnej.

 

Tobołek

Każdy z nas rusza w swoje dorosłe życie z takim symbolicznym tobołkiem, w któym niesie różne doświadczenia, słowa, przekonania, poglądy przekazane przez mamę, tatę, dziadków, rodzeństwo, nauczycieli. Niesie nieświadomie zakazy i nakazy, przyzwolenia, poglądy o sobie, swoich możliwościach, ograniczeniach. Ten tobołek może stać się największym bogactwem, jeśli czerpiesz z niego wiarę w siebie, szacunek do siebie, przekonanie, że masz prawo żyć, być, kochać i być kochanym, realizować swoje potrzeby, czuć się szczęśliwym, takim jakim jesteś. Dla wielu jednak ten tobołek staje się przekleństwem, jeśli niesiesz w nim przekonanie, że nie nadajesz się do niczego, że nie zasługujesz na miłość niczyją, nic Ci się nigdy nie uda.

 

Tobołek jest brązowy, a więc wszystko, co w nim niesiesz, pochodzi ze świata realnego, rzeczywistego. Głupiec nie wie, co w nim niesie. Na razie jeszcze nie miał możliwości sprawdzenia, czy to skarby czy śmieci. Dopóki nie zacznie stawiać sobie pytań, szukać swojej drogi, nie będzie szukał w swoim tobołku odpowiedzi na nie. A można w nim znaleźć wiele interesujących rzeczy: możesz w nim znaleźć przekonanie, że miłość to cierpienie, gdyż tak słyszałeś od mamy i w swoim dorosłym życiu nic innego nie robisz, tylko potwierdzasz to, że mama miała rację. Czy to jest dobre dla Ciebie? A to już inna sprawa. Ciekawi Cię, co jeszcze? Każdy coś innego, specjalnie dla siebie: dzieci i ryby nie mają głosu, muszą być posłuszne, rodziców należy szanować i słuchać się, seks to obowiązek, kobieta nie może być aktywna w seksie, bo tylko kobiety wiadomego pokroju tak się zachowują, pieniądze szczęścia nie dają, mężczyzna ma prawo bić żonę i dzieci, mężczyzna nigdy nie płacze, należy karać dzieci, aby wyrosły na ludzi. Głupiec nie wie, że w swoim tobołku niesie ukryte "insygnia", które mu pozwolą czynić swoje życie szczęśliwym. Gdy zdecyduje się zajrzeć do tobołka, gdy odważy się wziąć odpowiedzialność za swoje życie, znajdzie w nim Buławę, Kielich, Miecz i Denar, które widać już na kolejnej karcie Maga.

 

Nakrycie głowy

Czerwone piórko to symbol czekającej na Głupca w przyszłości transformacji, doświadczeniami cierpienia i bólu. Ale one czynią człowieka silnym. W doświadczeniu rodzi się poznanie. Czerwone piórko to symbol z hełmu Śmierci. To ona naznaczyła go symbolem transformacji. Przed nią nie ucieknie, ale dzięki niej odrodzi się.

 

Róża

Kwiaty są symbolem przemijania. Zerwane szybko więdną, umierają. Królową kwiatów jest róża, gdyż jako jedyny kwiat nie gnije, tylko schnie, zachowując swoje piękno. Biała róża jest symbolem miłości, czystości i niewinności.

 

Buty

Żółty to kolor intelektu. Można je zinterpretować w ten sposób, że każdy człowiek bez względu na swoje wykształcenie, może podążać swoją drogą z rozsądkiem i mądrością. Każdy może podejmować mądre decyzje, zmieniać je, jeśli okażą się chybione.

 

Przepaść

To symbol niebezpieczeństwa. Czasami się mówi, że głupcy mają szczęście. Może bierze się to z tego, że tylko oni wiedzą, że instynkt nie zawiedzie ich i ochroni w największym niebezpieczeństwie tak jak piesek na karcie.

 

Góry

Karta ta podobna jest tłem swoim do karty Zmartwychwstania. Głupiec zstępuje z góry do dołu, a ludzie na karcie Zmartwychwstania podnoszą się do góry. To koło reinkarnacji, która posyła duszę na Ziemię i zabiera ją z powrotem do góry, by znowu posłać ją na dół. Góry symbolizują bliskość Boga. Wszyscy święci w różnych religiach doznawali oświecenia i łączności z Bogiem właśnie na górze. Klasztory i świątynie budowano na najwyższych górach, zbliżając się także w ten sposób do Boga. Dzisiaj także wielu kapłanów, mędrców, ludzi medytujących udaje się w góry, by w ciszy i modlitwie usłyszeć, poczuć Boga.

 

Głupiec jest wędrowcem. Ma czyste serce i zamiary. Jest niewinny i radosny. Pragnie poznawać świat.

 

Słońce

To symbol życia, źródło największej energii i mocy życiowej, energii męskiej. Słońce na tej karcie jest białe i ma 14 promieni. To liczba Umiarkowania. Powinniśmy żyć w harmonii i zgodzie z Naturą. To także symbol czystego i niewinnego słońca wewnętrznego i duchowego człowieka.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

0. Głupiec

Talia taroka zaczyna się od karty, która przedstawia (najczęściej, bo jak wiadomo tarok jest rysowany na tysiące sposobów) smętnego mężczyznę, z tobołkiem włóczęgi na ramieniu, który patrzy w jedną strone, idzie w drugą, i nie zauważa, że pies go gryzie w tylną część ciała. To Głupiec, najsłynniejsza postać taroka.

 

Tu wspomnę, że wielu teoretyków taroka objaśnia sceny dziejące się na 22 kartach atutowych, jako kolejne przygody Głupca. Tarok, w ten sposób rozumiany, staje się "Tarokiem Głupca", a sam Głupiec - najważniejszą w nim postacią. Otóż z tym się nie zgadzam. Karta Głupiec zwykle była oznaczana cyfrą zero, lub nie miała numeru - co znaczy, iż nie miała wysokiej rangi.

 

Kogóż więc przedstawia owa rycina? W jakiej sytuacji życiowej możemy powiedzieć o sobie, że Głupiec jest obrazem - nas samych?

 

Karta przedstawia wygnańca, kogoś, kto nie ma własnego miejsca pod słońcem. Ów wędrowiec nie wie, dokąd iść, rozgląda się na różne strony i nie ufa swojej drodze. Jest obcy, a przez to wystawiony na ataki wrogich sił, takich jak ów pies, który szarpie mu portki. Znamy to przysłowie: ostatnich psy gryzą...

 

Jeżeli w rozkładzie kart "wychodzi" Głupiec, znaczy to, że tarok bezlitośnie ocenił nasze położenie. Co kilka-kilkanaście lat w życiu człowieka powtarza się pewne dziwne doświadczenie: znajdujemy się w sytuacji początkującego. W pewnym momencie dzieje się coś takiego, iż musimy zaczynać od nowa (choć niekoniecznie od razu całe życie). Nasz dotychczasowy dorobek okazuje się niewiele wart. Z jakiegoś powodu kończy się praca, w której doszliśmy do biegłości, albo rozstajemy się z kimś bliskim, lub też zdrowie zmusza nas do zmiany trybu życia. Stajemy wtedy i rozglądamy się po świecie z pytaniem: co się stało? Co robić? Wtedy nasza dalsza droga wydaje się mglista i niejasna... I jesteśmy bardziej podatni na wszelkie ciosy od losu.

 

Już wiemy, co to znaczy: znaleźliśmy się w sytuacji Głupca! Astrolog wie, kiedy się to przydarza: na przykład wtedy, gdy kończy się jedna epoka w cyklu Saturna, i mija nasze "siedem lat tłustych". Na taka (lub podobną) okoliczność twórcy taroka wymyślili kartę Głupiec.

 

Zauważmy jeszcze, że Głupiec z karty taroka nie jest dzieckiem. Dziecko bywa bezradne, ale ma w sobie ogromną siłę, wielki potencjał rozwojowy. Głupcowi, przeciwnie, zdążyła już wyrosnąć broda, a on wciąż nie wie, co ma ze sobą począć.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Głupiec czyli Początkowa Niewiedza

 

Głupiec jako pierwsza karta rozkładu

 

Sprawa, o którą pytasz, jest pogrążona w mrokach niewiedzy, a ty sam nie masz i długo nie będziesz mieć właściwego rozeznania, co masz o tym naprawdę sądzić. Wchodzisz w taki obszar świata, gdzie brakuje ci wprawy i doświadczenia. Zapewne sam jesteś w stanie pomieszania, które maskujesz "dobrą miną do złej gry". Nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, a ty masz mały wpływ na bieg spraw. Musisz liczyć się z porażkami i kłopotami.

 

Głupiec jako druga karta...

 

Masz z gruntu błędny pogląd na dana sprawę, więc nic dziwnego, że rozwój wydarzeń będzie cię wciąż zaskakiwał i to niekorzystnie. Co więcej, nie masz zamiaru się stąd niczego nauczyć. Będziesz uporczywie trzymał się swoich błędnych i naiwnych wyobrażeń. Droga w fałszywym kierunku.

 

Jako karta trzecia...

 

Twoim głównym atutem jest spontaniczność i świeżość spojrzenia. A więc rób tak, jak ci dyktuje serce i intuicja. Pierwsza decyzja jest zapewne ta jedynie słuszną. Jak się będziesz namyślał, popełnisz błędy. Raz kozie śmierć!

 

Czwarta...

 

Nie masz wzorów w przeszłości. Brakuje ci doświadczenia, a jeśli będziesz chciał powtórzyć cos, co już kiedyś było, poniesiesz klęskę.

 

Piąta...

 

Współpraca z ludźmi na zasadzie "wiódł ślepy kulawego". Twoi partnerzy pogłębiają twoje błędne rozeznanie, albo ciągną cię w złą stronę.

 

Szósta...

 

W najlepszym razie znajdziesz się w punkcie wyjścia. Uwaga, możesz utracić rzeczy, wpływy i kontakty, które dziś określają twoja życiową drogę. Dużo ryzykujesz.

 

Siódma...

 

Nieoczekiwana pomoc lub inspiracja ze strony ludzi, którzy wyglądają na mało znaczących i mało wiedzących.

 

Ósma...

 

Nie zdajesz sobie sprawy, jak mało wiesz o rzeczach, którymi się zajmujesz. Musisz "zaliczyć" cały cykl doświadczeń, aby powiedzieć "wiem, że nic nie wiem".

 

Dziewiąta...

 

Sprzyjająca sytuacja do ćwiczenia się w spontaniczności i świeżości spojrzenia. Zachowaj umysł dziecka!

 

Dziesiąta...

 

Uważaj, inni mają cię za głupca. Wyróżniasz się w swoim otoczeniu na niekorzyść.

 

Jedenasta...

 

Masa nie zauważonych okazji. (Karta Głupiec w tym położeniu jest silna.)

 

Dwunasta...

 

Przejrzyj jeszcze raz wyłożone karty. Czy nie widzisz gdzieś ostrzeżeń, mówiących o niewiedzy, o braku doświadczenia, o naiwności postępowania i planów? - O tym przypomina ta karta.

 

Głupiec jako trzynasta karta w rozkładzie

 

Kiedy wydarzą się wszystkie te rzeczy, staniesz oko w oko z nowa przygodą i zapewne jakiś wielki kawał życiowych spraw zaczniesz jeszcze raz od początku.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

 

o zdrowiu

Głupiec

Nadzieja na wyzdrowienie, sięgnięcie do wewnętrznej siły, wewnętrznego uzdrowiciela i

włączenie procesu leczenia niekonwencjonalnych metod leczenia: bioterapii, snów , hipnozy,

kontaktu z wewnętrznym dzieckiem, pracę procesową z symptomem.

 

GŁUPIEC

Karta Tarota w Wielkich Arkanach oznaczona numerem "zero". Symbol człowieka uwięzionego w świecie

materii, nieświadomego swej boskiej natury. WyobraŜenie najniŜszej kondycji człowieka, z której powinien się

podnieść. Jako błazen dworski moŜe oznaczać "mądrego głupca" pojawiającego się w romansach rycerskich i

symbolice alchemicznej. Postać głupca występowała teŜ w pochodach triumfalnych na zakończenie wielkiego

postu, gdzie symbolizowała odradzanie się przyrody do nowego cyklu wegetacji. W sztuce pamięci występuje w

kontrze do Roztropności (czwartej cnoty)Postać Głupca podobna jest do postaci z kijem i piórami we włosach na

fresku Giotta. Symbol prawdy w Chaosie przed stworzeniem porządku, bezgraniczności, wieczności, śmierci,

nieistnienia, siły świata w ciemnościach. Zasady Ŝeńskiej (macicy) wraz z jedynką tworzy całość 10. Znikomość,

bezwartościowość, oddziela wartości dodatnie odo ujemnych. Zero - nieistnienie, związane z jednością jako jej

odbicie i przeciwieństwo, wyraŜa to co utajnione i potencjalne. Jest emblematem Jaja Orfickiego złoŜonego (wg.

religii Orfickiej) przez Czas (Chaos), z którego to jaja wykluł się pra- bóg miłości i światła (Eros-Fanes).

Oznacza teŜ nuŜące koło, los człowieka, konieczność przechodzenia przez wiele kolejnych wcieleń.

ZNACZENIE WRÓśEBNE KARTY

Niefrasobliwość, nowe zdarzenia, niedojrzałość, nowe moŜliwości, naiwność, dziecięcy idealizm, brak

samokrytycyzmu. W sąsiedztwie innych kart Wielkich Arkanów oznacza konieczność podjęcia decyzji odnośnie

spraw poruszanych przez te karty. Komplikacje, źli doradcy, osoba zachowująca się kapryśnie, nieprzemyślane

decyzje, niechęć do brania odpowiedzialności za własne decyzje, niepotrzebna strata energii i czasu. W

sąsiedztwie innych kart Wielkich Arkanów oznacza ukryte problemy przez nie wskazane. Początek nowego

cyklu. Głupiec niezaleŜnie od okoliczności jest wesoły, więc i Ty nie bierz wszystkiego nazbyt serio.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

znaczenie praktyczne tej karty

 

Otóż w rozkładach pojawia się ona wówczas gdy coś musimy zacząć od nowa, a to co do tej pory wypracowaliśmy okazuje się niewiele warte. Niewątpliwie znajdujemy się na rozdrożu, nie wiemy co zrobić dokąd pójść i jaki kierunek obrać. Każdy z nas na pewno przeżył taką sytuację w życiu, kiedy jakiś etap życia mu się nagle skończył i nie wiedział co dalej począć np. Stracił pracę lub rozstał się z partnerem, z którym go wiele łączyło. Kiedy w odpowiedzi na jakieś pytanie wypadła nam ta karta to również może to być jednoznaczne z tym, że karty właśnie tak nas oceniły i podsumowały, że z jakiegoś powodu jesteśmy głupcami.

 

 

źródło Tarot Arkana Wielkie 0 Głupiec

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

W pozycji prostej: symbolizuje nadchodzące zmiany, mówi, że stoimy u progu jakiejś nowej fazy życia. To jakieś zaskoczenie, niespodzianka, coś nowego. Tuż przed zmianami, zmiany są konieczne, tuż tuż.. Beztroska, wesołośc, optymizm, nadzieja na zmiany, ciąża- dziecko.

Odwrócona: Złe decyzje, lekkomyślność, głupota, oszust, który chce nas oszukać.

 

Źródło: Kizińczuk Sergiusz- ,,Tarot twój klucz do przyszłości''

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Głupiec to ktoś, kto nigdy nie dojrzeje. Wiecznie beztroski, spontaniczny, nieliczący się z konsekwencjami. Lubi muzykę, alkohol, lekkie narkotyki i imprezy aż po świt. Żyje chwilą. Ma dobre intencje, lecz gorzej z realizacją zadań. Ciągle szuka czegoś nowego: przygód, rozrywki, ekstremalnych doświadczeń. Jeśli pojawia się problem, Głupiec za wszelką cenę próbuje go zignorować albo obejść. Popełnia wciąż te same błędy. Ma wyobraźnię, lecz na pewno nie użyje jej do zaplanowania Wam bezpiecznej przyszłości. To ktoś, kto chętnie zasypie pościel płatkami róż, ale nie zatroszczy się, jak wychowywać dziecko. Poza tym raczej nie dba o antykoncepcję... Nie bywa też odpowiedzialny finansowo. Np. weźmie kredyt i nie sprawdzi, jak wyglądają warunki spłaty. Albo bezmyślnie – bez widoków na zwrot – pożyczy komuś pieniądze, przeznaczone na utrzymanie, zgubi zegarek, „posieje” dokumenty...

Romans z nim z pewnością będzie zabawny, podniecający, szalony, inspirujący. Ale życie? Nie wiąż się z nim dla własnego dobra. Chyba że wzdychasz do lekkoduchów i dysponujesz niewyczerpanymi zasobami anielskiej cierpliwości oraz znakomitego humoru. Bez względu na okoliczności.

 

Karta odwrócona

Cóż, czeka Cię krótki romans, po którym Głupiec ucieknie od Ciebie bez słowa wyjaśnienia, niczym kompletny pętak. Wieczorem będzie mówić, jak bardzo kocha, a rano zabierze szczoteczkę do zębów i nie będzie odbierać telefonów. Zapomnij o nim – im szybciej, tym lepiej.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Głupiec - Jesteś zakochana w mężczyźnie do szaleństwa;

Podążasz za partnerem, którego lubisz na niezbadane wody intymności;

Porzucasz bezpieczny związek, aby odejść z mężczyzną o niezależnej naturze;

Całkowite szaleństwo w ocenie mężczyzny;

W oczach innych pod wpływem własnych uczuć zachowujesz się jak zupełna idiotka;

Obawa przed tym, że on może być hazardzistą ryzykantem, tułaczem lub szaleńcem;

Skorzystaj z szansy w miłości;

Przechodzisz przez niebezpieczną, złożoną sytuację uczuciową, ale wyjdziesz z niej bez szwanku;

On nie chce wyjść na głupca lub kogoś niezrównoważonego emocjonalnie;

Własnym nastrojem wyraża swoje uczucia do ciebie;

W waszym związku nie ma nakazów lub przykładów do naśladowania, a kobieta i mężczyzna w jednakowym stopniu decydują o wspólnym życiu dnia codziennego;

Nowy mężczyzna przetnie ci drogę, kiedy najmniej będziesz się tego spodziewała;

Masz okazję umówić się z kimś naprawdę wspaniałym, ale nie robisz tego z jakiegoś osobistego powodu;

Jesteś całkowicie niewinna i niedoświadczona w romantycznych historiach;

Stawiasz pierwsze kroki w czymś, co może przerodzić się w długotrwały związek o podłożu duchowym;

Dzięki zbiegowi okoliczności zejdziesz się z mężczyzną;

Mężczyzna, który nie traktuje żadnego związku poważnie i dlatego miewa tylko krótkotrwałe romanse lub przygody;

Zignoruj najgorsze przejawy jego złego zachowania lub poważne problemy w waszej przyjaźni;

W miłości stara się nie rozpatrywać wszystkiego tak dokładnie;

Uwolnij się od negatywnych wpływów zagmatwanych sytuacji;

Mężczyzna zainspiruje cię do duchowej przemiany;

Mężczyzna, który nie dba o zdobycze świata materialnego żyje bez nadmiernego majątku;

W nowym związku przyjmij postawę wyczekującą.

 

źródło:

Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

 

Jako dobra rada:

Bądź beztroski i spróbuj po prostu czegoś nowego. Nie obawiaj się chaosu - to jest pełna życia i bardzo pozytywna prapodstawa, która tworzy stale coć nowego.

 

Jako ostrzeżenie:

Unikaj braku porządku w swoim życiu i nie bądź przesadnie lekkomyślny.

 

Jako karta dnia:

Dziś powinieneś być otwarty na wszystko. Mozliwie bez uprzedzeń przeżyj dzień i postaraj się postrzegać wszystkie, także te dziwne wydarzenia, z radosną ciekawością. Im mniej będziesz się trzymał stałych stanowisk i sprawdzonych doświadczeń, tym bardziej pełen życia i niezwykły będzie ów dzień. W przypadku, jeśli dziś stwierdzisz, że w jakiejś określonej sprawie musisz ponownie zacząć od zera, powinieneś mozliwie beztrosko zaryzykować ten nietypowy start. Spokojnie pozwól sobie choć raz na bycie odrobinę zwariowanym!

 

Jako karta na rok:

Ten rok w twej historii życia może oznaczać rozpoczęcie czegoś od zera. Wskazuje na to, że może pojawić się coś całkowicie nowego. Bądź świadomy wielu możliwości, jakie ten świat ofiaruje każdemu, kto jest na nie otwarty. Przeżyj nadchodzące dwanaście miesięcy jak wiecznie trwającą wiosnę. W tym roku powinieneś odpuścićsobie zbytnią szczerość i od dawna sprawdzone życiowe mądrości, a zamist tego spróbować zachłysnąć się życiem bez uprzedzeń. Pozwól kierować się swej ciekawości. Instynktownie podążaj drogami, bez uwzględniania wiedzy o tym, dokąd one prowadzą. Tak więc, masz szansę, w najlepszym sensie tego słowa, na przeżycie ekscytacji i uwolnienie się od szarej normalności i apatycznej rutyny. W obliczu beztroski i zabawowej radości życiowej Głupcanmozę się wnet okazać, że w końcu roku poczujesz się młodszym niż dzisiaj.

 

 

źródło:

H. Banzhaf - klucze do tarota

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

GŁUPIEC-bohater opowiesci

Karta pokazuje Głupca w towarzystwie psa symbolizującego pomocną silę instynktu,ochraniającego go podczas wędrówki,bo chociaż nic nie podejrzewając stoi blisko skraju przepaści-nie spadnie.Szczekanie psa ostrzega go lub-co jest jeszcze bardziej prawdopodobne-uświadamia mu zagrożenie.Snieżna pokrywa gór w tle karty oznacza wysokość,na jaka wspiął się do tej pory.To są szczyty,na ktorych żyje Eremita ucieleśniający końcowy cel pierwszej połowy drogi w kartach jednocyfrowych.Tym celem jest Poznanie,inaczej samoświadomość jakie on (Eremita) osiagnal,a ktore Glupiec musi dopiero zdobyc.Wszystko,co Głupiec wziął ze sobą w podróż,nosi przy sobie w sakiewce,której zawartość podano wielu spekulacjom.Najpiękniejsze wyjaśnienie znalazł Sheldon Kopp,który nazwał worek Głupca"bagażem nieużytecznej wiedzy".To nasuwa równie typową,jak i ważną myśl na temat generalnej postawy Głupca.Albo on nie wie nic,albo nie robi żadnego użytku ze swej wiedzy.I być może dlatego nie utrudnia sobie zadania ani nie blokuje siebie tym,co wie.Ucieleśnia dziecko w nas,a dzieci,jak wiadomo,kochają wszystko,co nowe i beztrosko wkraczają na nieznaną drogę.Ta pozbawiona uprzedzeń otwartość jest bez wątpienia najlepszą postawą,żeby nauczyć się naprawdę czegoś nowego.Dlatego Waite nazwał tę kartę także "duchem poszukującym poznania".

Głupiec uosabia nieskomplikowaną i najprostszą stronę duszy,cieszącą się życiem i nie troszczącą się o to czy coś jest idealne i czy uda się bezbłędnie.On wciaz probuje radosnie czegos nowego,bez strachu,ze sie przy tym osmieszy lub ze sobie nie poradzi.Jesli cos sie nie uda,probuje tak dlugo,az sie w koncu powiedzie badz calkiem straci zainteresowanie.Jest w stanie cieszyc sie z calego serca i wciaz zachwycac kazdym nowym cudem,jaki oferuje zycie,jak i samym cudem jakim ono jest.

 

Slowa-klucze do karty Glupiec:

Archetyp:dziecko,naiwny glupek

Zadanie:bez uprzedzen probowac czegos nowego,uczyc sie beztroski

Cel:radosc zycia,zbieranie doswiadczen poprzez zabawe

Ryzyko:niezdarnosc,zaklopotanie,lekkomyslnosc,glupota

Odczucia:przedsiebiorczosc,instynkt samozachowawczy,zadziwiajaca otwartosc,beztroska radosc zycia,ciekawosc,chec sprobowania czegos nowego.

 

ZRODLO:

H.Banzhaf "Droga Tarota"

 

 

GLUPIEC

 

Nowa droga,nowy etap zycia,nowy poczatek,przygoda,wyzwanie,dziecko,przyjemnosc,swoboda,wolnosc

Odwrócona: niedojrzalosc,glupota,infantylnosc,dziecinne zachowania,bledne wybory i decyzje,uleganie negatywnym emocjom i brak rozsadku w dzialaniu

 

żródło: Piotr Gibaszewski "Tarot.Doktryna ezoteryczna a fenomen wrozebnej magii tarota"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Głupiec jest pierwszą kartą w talii tarota, oznacza początek i chęć poznania świata. Symbolizuje też tych, którzy chcą poznać sekrety tarota i rozpoczynają magiczną podróż, aby zgłębić kolejne jego arkana.

 

Symbolika

Karta przedstawia młodą osobę, która rozpoczyna wędrówkę w nieznane. Nie zna jeszcze przyszłości, ma niewiele bagażu i małe doświadczenie. Beztrosko kroczy drogą, która wiedzie w przepaść i nie wie, jakie zagrożenia na nią czyhają. Towarzyszy jej pies, symbol siły natury i zwierzęcych instynktów, który ostrzega Głupca przed spadnięciem w przepaść.

W popularnym Tarocie Waite'a Głupiec jest ubrany w białą koszulę (niewinność) i tunikę podbitą czerwoną podszewką (ukryta siła woli). Na ramieniu niesie kij (symbol siły), do którego przywiązany jest tobołek (symbol zebranych życiowych doświadczeń). Na głowie ma wianek z czerwonym piórem (symbol przemijania). Droga Głupca wiedzie przez góry, w oddali widać ośnieżone szczyty, które symbolizują życiowe wyzwania i oświecenie, które wiąże się ze wspinaczką i przebywaniem na szczycie góry. Słońce, które wypełnia dużą część karty, jest symbolem życia, energii i mocy, napawa optymizmem i radością.

 

Znaczenie ogólne

Karta Głupiec oznacza początek nowej drogi życiowej, niespodziankę, zaskoczenie, nagłą zmianę sytuacji. Jest to podjęcie wyzwania i otwarcie na nowe doświadczenia. Karta zapowiada zaczynanie wszystkiego od nowa, optymizm towarzyszący robieniu nowych rzeczy, przygodę i gotowość na zmiany. Głupiec to również beztroska, nieostrożność i lekkomyślność, jaką okazujemy w codziennym życiu. Karta oznacza spontaniczność i świeżość spojrzenia na sprawę, o którą pytamy tarota. Głupiec może oznaczać dobrą rozrywkę, imprezę, beztroski czas w naszym życiu. W tej karcie nie mamy nic do stracenia, bezczelni i pewni siebie kroczymy naprzód. Ryzykujemy, bo możemy dużo zyskać, a niewiele stracić. W pytaniach dotyczących codziennego życia karta oznacza możliwość wyjazdu w góry, wycieczkę, odpoczynek i przerwę w pracy, kontakt z młodymi osobami, ale też uchylanie się przed odpowiedzialnością.

 

Klucze interpretacyjne karty Głupiec

Liczba: 0

Znak: zodiaku Baran

Planety: Uran i Merkury

Litera hebrajska: Szin

Heksagram I-Cing: 25. Wu-Wang - Niewinność

Mit: Parsifal z legendy o Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, który wyrusza na poszukiwania Świętego Graala

Inne nazwy: Błazen

Nazwy w innych językach: The Fool (ang.), Le Fou (franc.), Der Narr (niem.), Il Matto (wł.), El Loco (hiszp.)

 

Miłość

Pierwsza faza związku, poznawanie się, zakochanie od pierwszego wejrzenia, ślepa miłość. Karta może zapowiadać nowy związek, zerwanie z miłosnymi schematami, otwarcie się na nowe, nieznane doświadczenia, wejście w związek bez zastanowienia, przypadkowego partnera, związek oparty na seksie. Głupiec nieraz może wskazywać na nieoczekiwaną ciążę i przyjście na świat dziecka.

 

Praca i finanse

Początek kariery, pomysł na biznes, nowe zadanie, uczenie się nowego zawodu, chęć zdobycia doświadczenia, brak przygotowania, niskie stanowisko, uczeń, nowy pracownik, asystent, brak odpowiedzialności, chaos organizacyjny. W sprawach finansowych karta oznacza małe zasoby pieniężne, pożyczki, życie na kredyt. Wskazuje na osobę, która ma mało pieniędzy (albo nawet wcale), ale wielkie plany i chęci do działania. Zaczynanie od zera, nowa firma z małym kapitałem, poszukiwanie sponsora, beztroska w wydawaniu pieniędzy.

 

Zdrowie

Początek choroby, niewinne symptomy, niegroźne skutki choroby, dolegliwości wieku dorastania, dziecięce choroby zakaźne.

 

Źródło: czasopismo "tarocista nr 1"

 

 

Poetycko:)

 

Mądry głupiec

Od zawsze on już wiedział

Że „zero” jest jemu dane.

Początek, koniec, wszystko i nic,

To jest mu przypisane.

Pewnym krokiem po ziemi,

Z głową w chmurach kroczy.

Instynkt go nie zawiedzie,

Z obranej drogi nie zboczy.

 

Jeśli coś się nie uda,

Piórko zdmuchnie z czoła.

Będzie wiedział, że śmierć,

O wsparcie do niego woła.

Otworzy swój tobołek,

Na drogę życia mu dany,

W nim dobro i pokusa,

Będzie więc doświadczany.

 

W całe życie Głupca

Żywioły są wpisane.

Wiedzę czerpie z niewiedzy.

Bo tylko to mu dane.

Na przemian Woda i Ogień

Wrażliwość i dynamizm,

Intelekt i materia,

Z Ziemi i Powietrza są brane.

 

Aż zbrudzi białą koszulę,

Życie – barwy nabierze,

Róża mu uschnie w dłoni,

Ja w GŁUPCA mądrość – wierzę.

 

Źródło "Wiersze intuicyjne. Tarot." Ewa Winiarska

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • Maestro

GŁUPIEC(0)Początkowa Niewiedza- Karta oznacza nieświadomość, niewinność, wkraczanie na nową drogę życia.Wskazuje na podróże, które nie były planowane, na nowe towarzystwo, nowe plany życiowe, na beztroskę.

 

Miłość. Jeśli jesteś w stałym związku, zrozumiesz teraz co oznacza szara codzienność. Nie przerażaj się, miłość wcale się nie skończyła. Przecież partnerstwo, to nie tylko atrakcje. Jeśli jesteś osobą samotną, nie spodziewaj się wielkiego uczucia. Obecnie jest to wykluczone.

 

Jakie osoby i sytuacje może oznaczać:

 

Dziecko, młody człowiek lub człowiek młody duchem, podróżnik, osoba lubiąca przygody, otwartą na nowości, satyryk, człowiek zajmujący się branżą rozrywkową, osoba o zwariowanym usposobieniu, wieczny optymista, młody mężczyzna, który bardzo ceni sobie niezależność, mężczyzna, który nie chce się ustatkować. Człowiek pełen wiary, energii, beztroski, Osoba, która właśnie wyrusza na przygodę, pozbawiona lęków przed nieznanym. Ryzykant. Ktoś kto łatwo poddaje się manipulacji innym.

 

Nieprzemyślane, spontaniczne decyzje, wydarzenia. Nowa znajomość, zmiana pracy, nowe pomysły związane ze sferą zawodową. Zabawa, wolność, nowy etap w życiu. Wycieczka, wyprawa, podróż w nieznane. Chęć nowych przygód, doświadczeń i wyzwań. Karta oznacza również niezobowiązujący romans, flirt, początek zakochania.

 

Co kilka-kilkanaście lat w życiu człowieka powtarza się pewne dziwne doświadczenie: znajdujemy się w sytuacji początkującego. W pewnym momencie dzieje się coś takiego, iż musimy zaczynać od nowa (choć niekoniecznie od razu całe życie). Nasz dotychczasowy dorobek okazuje się niewiele wart. Z jakiegoś powodu kończy się praca, w której doszliśmy do biegłości, albo rozstajemy się z kimś bliskim, lub też zdrowie zmusza nas do zmiany trybu życia. Stajemy wtedy i rozglądamy się po świecie z pytaniem: co się stało? Co robić? Wtedy nasza dalsza droga wydaje się mglista i niejasna... I jesteśmy bardziej podatni na wszelkie ciosy od losu.

 

Jest wszystkim i niczym posiada wielki potencjał energetyczny. W sąsiedztwie innych kart, daje lub odbiera energię, w zależności od usytuowania. Może reprezentować pielgrzyma, który idzie na pielgrzymkę– pójście, podróż, przeprowadzka.

 

Może być również widziany jako ktoś dziwny, inny lub szalony, który porzuca wszystko z dnia na dzień i kieruje się ku swoim poszukiwaniom.

Może też jednak oznaczać brak rzetelności w kwestiach materialnych,Głupiec, ryzykowny początek, młodzieńcza niewiedza, odwaga podejmowania ryzyka, nowy etap, nieprzemyślane decyzje na ryzyk fizyk

 

Symbolizuje + wolność, radość życia, wierność, potrzebę działania, podążanie za tym co głęboko w nas, wyjazd jak również może oznaczać nieostrożność, głupotę, dziecko, niewinność, wycieczka, beztroska, wiara w siebie, przepaść, poczatek czegos nowego, radość, optymizm, spontanczność, beztroska, wycieczka, niewinność pasja, instynkt, intuicja,

 

Jeżeli w rozkładzie kart "wychodzi" Głupiec, znaczy to, że tarok bezlitośnie ocenił nasze położenie.

 

Przesłanie. Czasem trzeba coś stracić, aby zyskać coś cenniejszego. Nie uda ci się mieć wszystkiego. Jeśli nie zdecydujesz, co jest dla ciebie najważniejsze, nie zrobisz kroku naprzód i będziesz musiał(a) powtarzać starą lekcję

 

CZAS: bardzo bliski- teraz

 

system nerwowy, nasienie

 

ZDROWIE: choroby zakaźne wieku dzieciecego, powikłania ciąży zw z nimi, (rózyczka, odra, świnka, choroby wrodzone układow krazenia, układ chormonalny, bóle głowy, podatność na przypadkowe skaleczenia, złamania, nieszczęśliwe wydarzenia.

______________________________________________________________________________________________

NEGATYWNE ZNACZENIE

 

W pozycji odwróconej – brak wolności, nadmierna wyobraźnia, chaos umysłowy, blokada, podróż, przeprowadzka źle widziane, nie pójście na spotkanie lub naprzód, niewierność, obracanie się wokół swojego kija, lekkomyśność, niedojrzałość, naiwność, niepotrzebne ryzyko, głupota, bezmyśność, zła decyzja, słomiany ogień, głowa w chmurach, lenistwo, brak odpowidzialności, nierozważne decyzje, brak dyscypliny i wyobraźni, brak kontaktu z rzeczywostością, brak wyobraźni,

 

Negatywne strony:

 

Osoba niedojrzała emocjonalnie, mająca duże problemy z ustatkowaniem się, to także człowiek nieodpowiedzialny, skłonny do nieprzemyślanych ruchów, ryzykownych zachowań. Osoba nie potrafiąca zachować powagi sytuacji, błazen. Człowiek, który za bardzo ufa innym, podatny na manipulację, naiwny.

 

Nieodpowiedzialność, niedojrzałość, łatwowierność, ryzykowne pomysły, brak stabilizacji, roztrzepanie.

Niepotrzebne ryzyko, uwikłanie się w znajomość, która nie ma mocnych podstaw, jest nietrwała, lenistwo, słomiany zapał, zbyt swawolny tryb życia.

__________________________________________________________________________________________

niektóre powiązania:

 

GŁupiec + Wieża - potknięcie upadek niezdarność

Głupiec + Kochankowie - związek z kims młodszym,przypadkowe spotkanie Miłosci,

kłopot z podjęciem decyzji, rozdroże

Głupiec + wisielec - senność zamknięcie w sobie, dziecko z autyzmem, zawieszenie,otępienie umysłowe

Głupiec + Cesarzowa - zakupy dla przyjemności, ciąża, młoda mama z dzieckiem,korzystanie z życia

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

odwrócony

 

normalny

 

zachęcam do obejrzenia tych Filmików. Fajny Pan fajnie tłumaczy Głupca w obu pozycjach normalnej i odwróconej !! POLECAM

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Głupiec a...:

Miłość: początek flirtu, romansu, miłość od pierwszego wejrzenia, patrzenie na świat przez różowe okulary, idealizowanie partnera/partnerki, pozwolenie sobie na bycie dzieckiem, cieszenie się jak dziecko z miłości.

Przyjaźń: zaufanie, zabawa, przyjemność, beztroska

Zawód: urlop, możliwość podjęcia nowych studiów, rozpoczęcia kursów podwyższających kwalifikacje, gotowość do szukania nowej pracy

Pieniądze: możliwość straty z uwagi na nieprzemyślane do końca inwestycje, rozrzutność, wydawanie więcej niż się zarabia, najwyższy czas, by wziąć się w garść i najpierw wydawać na zobowiązania, rachunki, oddać długi.

Zdrowie: nadzieja na wyzdrowienie, sięgnięcie do wewnętrznej siły i włączenie w proces leczenia niekonwencjonalnych metod: bioenergoterapii, snów, hipnozy.

 

Źródło: B. Antonowicz - Wlazińska "Vademecum Tarota"

Edited by Cosmo
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Legacy of The Divine Tarot

 

"Fool's yourney"

 

Symbolika:

Klepsydra -jesteśmy na początku;

Karty z pudełka -przyszłe zdarzenia;

Głupiec ma świat u stóp, jest ożywiony i niewinny, bez strachu spogląda w przyszłość, często nie uświadamiając sobie potencjalnych zagrożeń, które mogą go spotkać.

Wiodący bohater -odejście od pojmowania głupca tylko jako nadwornego błazna. Głupiec odgrywa też ważną, na pozór ukrytą rolę - doradza, opiniuje, wpływa na władcę.

 

Klepsydra+Głupiec -pojawiają się w WA także później, będą metaforą postępu i upływającego czasu podróży.

Głupiec tańczy taniec możliwości -wprawia w ruch piasek czasu, klepsydrę, bawi się czasem i przestrzenią, to on tasuje tu karty.

 

Unikalna pozycja Głupca w WA -z jednej strony oddziela się od innych archetypów, z drugiej strony stanowi ich subtelnie ukrytą część.

 

Unoszenie się nad ziemią -podkreślenie nieziemskiego aspektu. Jest głupi albo tylko się taki wydaje, bo jego wewnętrzna wiedza leży poza naszą zwykłą i przyziemną realnością.

 

Znaczenie:

Głupiec ewoluował w kierunku świętego głupca, który jest ziarnem możliwości i wszelkiej kreacji. Jest zarówno próżnią jak nieskończonością. Oczekuj ruchu, zmian, początku nowego! Nie znasz jeszcze celu rozpoczynając drogę, mimo to zaufaj że wszystko we wszechświecie ma swój porządek, a kolejny krok będzie Ci objawiony we właściwym czasie.

 

+ początki, potencjał, otwarcie, początkujący umysł, idealizm, początek czegoś nowego, nowe rozumowanie, oryginalność, nowy początek, wysokie ideały, poszukiwanie nowych doświadczeń, niewinność, spontaniczność, beztroska, niezależność

 

- niedyskrecja, nieodpowiedzialność, lekkomyślność, naiwność, głupota, błędny wybór, rebelia, brak motywacji, negacja, wahanie, nieudolność, niedbalstwo

 

DARY: Spontaniczność, wiara, nowy początek, niewinność, ciekawość.

 

RADA: Zapomnij wszystko, co wiesz. Otwórz się na wielkie nieznane.

Edited by Daffne
Link to comment
Share on other sites

W odniesieniu do biznesu Głupiec w dowolnym położeniu jest raczej niekorzystny, a rady jakie na jego podstawie można udzielać są proste: wyjechać, zniknąć z oczu, przeczekać dwa, trzy miesiące.

 

Źródło: " Podstawy Tarota '' Jewgienij Kolesow

Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...
Guest agnieszka007

RADA Z JEDNEJ KARY;

Uważaj na lekkomyślność,brak systematyczności,konsekwencję.Bądź uczciwy wobec siebie i innych,bierz odpowiedzialność za swoje słowa i postępowanie.Jeśli zawiniłeś,zachowaj się jak dorosły,a nie jak dziecko i przeproś.NIE MYL ODWAGI Z GŁUPOTĄ.

Jeśli jesteś z kolei perfekcjonistą,zawsze wszystko na czas,w terminie...daj sobie prawo do odpoczynku,rozluźnij się...zrób coś od czapy!

Podczas lunchu idź do parku i pochodź w swoim pięknym garniturze lub biznesowej garsonce...na bosaka po trawie,kup sobie watę na patyku...

POZWÓL SOBIE BYĆ CHOĆ PRZEZ CHWILĘ BEZTROSKIM DZIECKIEM!

 

 

Głupiec_karta oznaczona symbolem 0 to metafora nieświadomości,a nawet początku,pojawienia się na świecie nowej,nieukształtowanej istoty.Karta ta oznacza człowieka młodego,niefrasobliwego,nieodpowiedzialnego,niedojrzałego,który nie wchodzi w układy i nie chce się w żaden sposób wiązać.To symbol bezmyślności oraz braku racjonalizmu,samokrytycyzmu i poczucia potrzeby bezpieczeństwa.Oznacza ryzykowny początek,młodzieńczą niewiedzę,odwagę podejmowania ryzyka,nowy etap,nieprzemyślane decyzje na ryzyk_fizyk.Oznacza wyjazd,wkraczanie na nową drogę życia,niezwracanie uwagi na sygnały z otoczenia,niekonwencjonalność. Negatywnie to człowiek kierujący się w życiu impulsami,kaprysami.To też ucieczka od odpowiedzialności,niemożność podjęcia decyzji,nieprzemyślane wybory,a także szaleństwo.

 

źródło"JASNOWIDZENIE W INTERPRETACJI KART TAROTA'' Piotr Gońciarz.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

GŁUPIEC

 

Gdyby nie Zero, nasz system matematyczny byłby bezsensowny. Na podobnej zasadzie Głupiec jest zasadniczą częścią Tarota, ponieważ jest iskrą, która wprowadza wszystko inne w ruch, boskim oddechem dającym życie i inspiracją by zrobić pierwszy krok w stronę spełnienia i zakończenia. Pomimo, że pierwszy krok tą długą ścieżką może wydawać się niewielki w porównaniu z całą podróżą, krok ten jest najważniejszym, bo bez niego w ogóle nie byłoby żadnej podróży! Głupiec jest przyczyną kryjącą się za wszystkimi skutkami, mocą kryjącą się za wszystkimi manifestacjami i ziarnami zakończenia wysiewanymi na każdym początku.

 

Głupiec jest niezmiennym potencjałem, czystym i niewinnym, ani pozytywnym ani negatywnym, a jednak dopuszczającym możliwość wystąpienia obu. Bezwarunkowo jest duszą, która ma ukazać się po raz pierwszy, zacząć naukę lekcji jakie da mu świat. Choć wszyscy nazywają go Głupcem, nie zwraca na nich w ogóle uwagi, i po prostu idzie dalej swoją ścieżką. Oczywiście to co mówią może być uzasadnione, gdy jego ignorancja względem świata może doprowadzić go do robienia rzeczy, których bardziej doświadczeni ludzie nie potrafią sobie nawet wyobrazić. Ale pośród tych rzeczy on może odnaleźć wiedzę i oświecenie. Nie przejmuje się tym co inni myślą, czy mówią na jego temat, bo wie, że to co robi jest dla niego dobre.

 

Jego podejście do życia jest dziwne i niekonwencjonalne, bo robi to co uważa dla niego za wygodne. Taki pogląd nie jest zbytnio popierany w naszym współczesnym świecie, w którym „rób jak ci mówię” jest najczęściej wykonywanym rozkazem. Dla tych, którzy prowadzą swoje życie według tej filozofii, podejście Głupca może być ekstrawaganckie, szokujące, może nawet przerażające. Ale to podejście to jedyna jakie Głupiec zna, i ponieważ jedyne pozwolenie jakiego potrzebuje, to jego własne, będzie kontynuował życie w ten sposób, pomimo tego co inni o nim myślą. Całkowicie wierzy w siebie. Może jednak nie jest taki głupi, na jakiego by wyglądał?

 

Głupiec nie chowa się przed światłem, bo to on jest światłem – tą wspaniałą światłością, która rozświetla każde dziecko, zanim pozna ono świat i będzie zmuszone do budowania wielu ścian i barier, aby się obronić. Niewinność dziecka, niestety, jest czymś, co trudno znaleźć gdzieś poza dziećmi, pomimo iż wielu ludzi mogłoby z niej skorzystać w tych czasach. Wraz z niewinnością idzie w parze całkowite zaufanie, brak obaw przed ludźmi i kompletna samowystarczalność. Pozwala ci ona na ujrzenie świata w innym świetle i uczenie się nowych rzeczy każdego dnia twojego życia. Pomyśl o ile lepszy byłby świat, gdyby każdy zachowywałby się w ten sposób! Jaka szkoda, że tylko dzieci i Głupiec widzą to światło.

 

Głupiec prawie zawsze oznacza nowe początki, nowe doświadczenia i nowe wybory; pierwsze kroki w stronę nowej drogi i pierwsze słowa zapisane na pustej kartce. Jak Asy w Arkanach Mniejszych, takie początki są jak Głupiec sam w sobie - ani pozytywne ani negatywne, ale z możliwością obrócenia się w jedno lub drugie, w zależności od wyborów, których dokonasz i ścieżki, którą obierzesz. Ale nie powinieneś się tym martwić, gdyż kiedy podróż się zacznie nikt nie jest w stanie powiedzieć (lub powinien wiedzieć) co się wydarzy na twojej drodze w stronę przeznaczenia. Nigdy nie pozwól komuś innemu kierować twoim życiem. Żyj teraźniejszością i wierz we własne możliwości – taka jest droga Głupca.

 

Takie podróże zawsze zawierają jakiś stopień ryzyka, i dlatego Głupiec jest obrazowany jako idący w stronę krawędzi wysokiego klifu. Wraz z każdym nowym doświadczeniem zawsze ujawnia się ryzyko porażki i pewność zmiany; to tylko stopień zmiany i forma w jakieś się ona objawi są nieznane. Ale Głupiec nie ma żadnych oporów przeciwko podejmowaniu ryzyka, więc czy ty miałbyś mieć? To właśnie w czasie robienia pierwszych kroków uczymy się chodzić, i to poprzez zmiany uczymy się jak przeżywać nasze życie w harmonii i spokoju. Więc skacz pierwszy na główkę w otchłań nieznanego, i wiedz, że nawet jeśli w końcu upadniesz na ziemię to jednak, choć przez chwilę, szybowałeś.

 

 

Źródło: Tarot Card Meanings

Tłumaczenie własne :)

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Głupiec stoi na progu swej wędrówki.Wszystkei możliwości i pozorne sprzeczności zbiegają sie właśnie w tym momencie.Znaki zodiaku,którymi tak lekkomyślnie żongluje ,oznaczaja zarówno wiedzę z niebios,jak i ogrom ludzkiej wyobrazni.Symbole te reprezentują wszystkei cechyba charakteroligiczne.KtórY z nich zostanie mu przypisany?Czy on sam dokona tego ważnego wyboru,czy tez ktoś przypadkiem go w tym wyręczy?Czy bawi sie podczas gdy winien byc poważny,czy też jego gra przepełniona jest mądrością?

Mówiąc o zabawie zastanawiamy sie czy złota obręcz na jego nodze to przedmiot,na którym powinien skupic uwagę,czy to tylko niewinna,odwracajaca uwagę igraszka.Głupiec nie wie i nie dba o to.Żyje chywilą,pełen zachwytu i ciekawości,nie martwi sie tym,gdzie zakończy sie jego podróż.Przesłanie głupca wioże się z dokonaniem niekonwencjonalnych wyborów.Uwierz-chocby slepo.Żartuj nawet w poważnych sytuacjach.Znajdujesz sie na rozdrozu-nie wiesz i nie dowiesz sie gdzie kończy sie każda z tych dróg.Wybierz te ,która pierwsza zwróci twoja ciekawośc i ruszaj-swobodnie i z odwaga.Przygotuj sie by móc pewnie i bez obaw podjac wszelkie wyzwania.

 

Wystrzegaj sie beztroski,nieuwagi,szaleństwa.Istnieje różnica pomiedzy podejmowaniem ryzyka,a rzucaniem się w wir niebezpieczństw.Lekkomyślnośc i brawura mogą byc przyczyną calego pasma nieszczęśc.

 

POZŁACANY TAROT PRZEWODNIK(BARBARA MOORE)

Edited by BunnyZukino007
Link to comment
Share on other sites

Guest Erza

W rozkładach codziennych wskazuje na miłe wydarzenia w ciągu dnia.

W pracy pokazuje nowe zadanie od szefa, z którego jesteśmy zadowoleni.

W negatywnym aspekcie dotyczącym zdrowia mówi o problemach żołądkowo-jelitowych.

 

0- Głupiec Le Mat

Głupiec, czyli początkowa Niewiedza.

Talia kart Tarota zaczyna się od karty, która przedstawia mężczyznę z tobołkiem włóczęgi na ramieniu i kosturem w ręku. Idzie on drogą w jedną stronę, patrzy w drugą i zdaje się nie zauważać, iż jest szarpany przez zwierzę podobne do psa lub kota. Jest to właśnie Głupiec, najsłynniejsza z kart Tarota. W niektórych przedstawieniach talii występuje ona na jej końcu z numerem XXII, lub też pozbawiona jest zupełnie numeracji.

Elementy stroju Głupca, począwszy od rozdarcia na udzie, przez pasek, kubrak, kołnierz z dzwoneczkami, czapkę i skrzydełko na niej, z którego zwisa pomponik, to symboliczne odniesienia do wszystkich czakr w ciele.

Karta przedstawia wygnańca, kogoś, kto nie posiada jeszcze własnego miejsca pod Słońcem, kto nie wie, dokąd zmierza i dlatego rozgląda się na różne strony. Jest wystawiony na atak wrogich sił, co symbolizuje pies szarpiący mu spodnie. Jednak Głupiec jest również dzieckiem fortuny. Pomponik zamienia się w pieniążek i wpada do węzełka. Głupiec zatem żyje z tego, co przyniesie mu los. Nie troszczy się o przyszłość, nie odkłada zapasów, nie buduje domu a i tak dostaje wszystko, czego mu w danej chwili potrzeba do szczęścia.

Głupiec jest kimś początkującym. W jego życiu dzieje się coś nieoczekiwanego, tak ze musi zaczynać jakąś część od nowa, niekoniecznie od razu całe życie. Jego dotychczasowy dorobek jest niewiele wart. Ot, tyle tego, co dźwiga ze sobą na plecach, co niesie ze sobą w tobołku. Może to oznaczać, że z jakiegoś powodu skończyła się praca, w której doszedł do biegłości, albo rozstał się z kimś bliskim, wyszedł w dalszą drogę, rozgląda się i pyta, co robić dalej. Głupiec przedstawia kogoś młodego charakteru. Nie jest jednak dzieckiem. Wyrusza w nieznaną sobie drogę do nieznanego miasta, środowiska, kraju. Ma jedynie swój Talent (symbolizowany przez pieniążek), pieniążek entuzjazm.

Znaczenie ogólne

Karta ta uczy krytycznego spojrzenia na siebie samego, a także uczy nas nie przywiązywać się do własnych osiągnięć, do naszej wiedzy, mądrości, doświadczenia. Przypomina o tym, że w każdej chwili możemy zostać - jak ten wędrowiec z karty - pozbawieni oparcia w świecie materialnym, wygnani z tego, co "moje", zmuszeni do zaczynania wszystkiego od początku.

Ogólne znaczenie karty w pozycji pozytywnej:

- Rzeczy, których należy się wystrzegać, głupota

- Nieustanna wędrówka człowieka przez kolejne etapy życia,

- Troski

- Poszukiwanie sensu

Ogólne znaczenie karty w pozycji negatywnej:

Karta w pozycji odwróconej ukazuje zagubienie i zbłądzenie na drodze życia, brak entuzjazmu, ośmieszenie, ogłupienie, niewiarę.

 

Źródło: Mój komputer ;)

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Według tradycji ta karta nie jest numerowana, albo niekiedy ma numer zeru. Uważać ją również można za kartę o numerze 22. Przedstawia mężczyznę ubranego jak dworki błazen. Błazen lub trefniś, tu zwany "głupcem" był znaną figurą w średniowiecznej i renesansowej europie; i chociaż często błaznem bywał garbus, karzel bądź kretyn to wielu i ów ludzi było wysoce uzdolnionymi akrobatami, pieśniarzami i tancerzami, którzy mieli na dworach szczególną uwagę.

Błaznowi zwykle wolno było wyśmiewać swoich panów albo robić bezczelne żarty, na które nie odważyliby się zwykli ludzie. Taki szczególnie uzdolniony trefniś mógł niekiedy zdobyć sławę daleko sięgającą poza opłotki posiadłości swego pana, a niektórzy zdobywali międzynarodową sławę.

Głupiec wyobrażony na karcie tarota nie wygląda jednakże na kogoś kto by doszedł do aż takiego poważania. W wielu dawnych taliach jego strój jest w strzępach. Gdy idzie swoją drogą napastuje go pies, szarpiąc go za nogawkę. Wędrowiec niesie worek na końcu kija przerzuconego przez ramię, a kij trzyma mocno w garści. Niekiedy przedstawia się go jak biegnie za kolorowym motylem lub innym owadem, który leci przed jego nosem.

Archetyp "młodego głupca" odnajdujemy w wielu kulturach wszystkich części świata. To, że brak mu doświadczenia w sposobach życia społeczeństwa, powierzchownie wydaje się niedostatkiem, ale w istocie powoduje, iż jego umysł nie zamyka się na niezwykłe doświadczenia, które nie są dane zwykłym ludziom.

Jest on włóczęgą, który egzystuje na poboczu zorganizowanego życia: idzie własną drogą, ignorując reguły i tabu, w których ludzie chcieliby go zamknąć. Jest obłąkanym, który nosi w sobie nasiona geniuszu, kimś pogardzanym przez społeczeństwo, ale zrazem katalizatorem, który to społeczeństwo przeobrazi.

Widzimy go jak wybiera się w swą podróż przez życie, prowadzony przez barwnego motyla - doświadczenia zmysłowe - niebaczny wszelkich ostrzeżeń przed popadnięciem w więzy materii, a jest przecież tuż przed nimi. Jego worek zawiera owe nieuchwytne wspomnienia o tym, co zostawił za sobą, wspomnienia, które będą stale gnać go naprzód w jego wędrówce po odnalezieniu tego, co właśnie teraz gubi - jego pierwotnej niewinności. W niektórych talach Głupiec trzyma w dłoni kwiatek; to jego dusza, cząstka boskości, która będzie niósł przed sobą przez wszystkie próby, które go czekają.

Negatywny aspekt głupca to kpiarz, który goi za ekstrawagancką zabawą, nie bacząc, że zostawia za sobą jako ślad anarchię i chaos.

 

Karta prosta: To nieoczekiwany i nieplanowany wpływ oddziaływujący z wielką siłą na nasze sprawy. Wyzwanie mogące odmienić sytuację na korzyść pytającego. Oznacza, że trzeba będzie podjąć bardzo ważną decyzję. Może one również wskazywać na rychły początek nowego cyklu i może odnosić się do specyficznego typu osób: twórczych marzycieli.

 

Karta odwrócona: Poważne kłopoty, które są skutkiem działania nieprzemyślanego oraz impulsywnego

 

 

żródło: Alfred Douglas "Tarot symbolika pochodzenie medytacja wyrocznia"

 

Zerowa wartość karty GŁUPIEC symbolizuje jego pustkę, potencjał, możliwości, ale również niedojrzałość, nieuformowanie, dziecinność, niedorozwój Jest on również gnostyczną alegorią uwięzienia człowieka w materii i jego najniższej kondycji, z której ma się podnosić i wyzwalać. W średniowiecznej sztuce pamięci propagowanej przez św. Tomasza - GŁUPIEC był przeciwstawiany cnocie roztropności (karta XIV Umiarkowanie). Głupiec to dworki błazen, trefniś, akrobata i prześmiewca. Wolno mu było prześmiewać się ze swojego pana, stroić nieprzyzwoite żarty, pozwalać sobie na uwagi i komentarze, które nie uszłyby innym na sucho. W antycznej tradycji greckiej można znaleźć liczne przykłady mających ceremonialny i uroczysty charakter turniejów obelg. Ponadto oszczerstwa i kpiny były ważnym elementem misteriów poświęconych Dionizosowi i Demeter. GŁUPIEC nie musi więc oznaczać postaci nierozumnej, kretyna lub garbusa - osoby upośledzonej, jakim nierzadko bywali dworscy wesołkowie. Innego wymiaru była sylwetka Stańczyka, błazna ostatnich Jagiellonów na Wawelu, figury łączącej w sobie zadumę, mądrość i gorzką ironię. Postać głupca pojawia się również we wczesnorenesansowych pochodach tryumfalnych ludus triumphurum, zwłaszcza w okresie karnawałowym, gdzie głupiec na czas święta przejmował rolę króla.

Wojciech Jóźwiak stawia tezę, że Głupiec uwieczniony na kartach Tarota jest mitologicznym triksterem - Boskim Oszustem, który został odkryty przez antropolgów w nitach Ameryki Północnej, ale spotykany w wielu innych tradycjach. Mircea Elliade opisuje trikstera w następujący sposób:

 

... W większości tradycji mitologicznych Oszusta (Trickstera) obarcza się odpowiedzialnością za nastanie śmierci i obecną kondycję świata. Ale jest on także tym, który ukradł ogień i inne użyteczne przedmioty, zniszczył także potwory, które pustoszyły ziemię. Kiedy kradnie ogień czy jakiś inny przedmiot, Słońce, Wodę, grę, rybę, który jest zazdrośnie strzeżony przez boska istotę, zwycięża nie tylko męstwem, lecz także przebiegłością i oszustwem...Kolejnym rysem charakterystycznym jest ambiwalentny stosunek oszusta do sacrum. Parodiuje on obrzędy odprawiane przez kapłanów, ekstatyczny lot szamana (choć w przypadków lot ów kończy się upadkiem), drwi z religii. [Niekiedy] okazuje się postacią w równym stopniu inteligentną, co głupią - pokrewną bogom dzięki swojej "prawości" i własnym mocom, ale bliższą ludziom przez swój żarłoczny apatyt, nadmierny popęd płciowy i amoralność...[W innych mitologiach trikster] sprzeciwia się decyzji Boga, by uczynić człowieka nieśmiertelnym... Porządkuje [też] i doprowadza do końca stworzenia świata, ale popełnia przy tym tyle omyłek i błędów, że ostateczne nic nie wychodzi tak jak powinno.

 

Tak rozumianego trikstera odnajdujemy również w śródziemnomorskim obszarze kulturowym w postaci Prometeusza wykradającego bogom ogień, wężka kuszącego Adama i Ewę, skandynawskiego Lokiego czyniącego liczne psoty, Faetona - przyczynę kosmicznej katastrofy rydwanu Apollina.

 

+ : Nowa droga, nowy etap życia, nowy początek, przygoda, wyzwanie, dziecko, przyjemność, swoboda, wolność

- : Niedojrzałość, głupota, infantylność, dziecinne zachowania, błędne wybory i decyzje, uleganie negatywnym emocjom i brak rozsądku w działaniu

 

Źródło: Piotr Gibaszewski "TAROT - doktryna ezoteryczna, a fenomen wróżebnej magii Tarota"

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

WĘDROWIEC O -Także Głupiec, Błazen lub Furca -Widły, które przywodzą na myśl formę litery, którą w hebrajskim alfabecie jest Szin (Shin) litera matka, o liczbowej wartości 300. Pierwszy, zerowy arkan w Tarocie.

W niektórych taliach ma przypisany numer 21. Nie ma astrologicznego odpowiednika.

Hieroglifem arkanu jest strzała w chwiejnym ruchu, która występuje również w Rydwanie (7) i w Diable

(15). Arkan jest - najkrócej mówiąc - przedstawieniem stanu, do jakiego może doprowadzić mężczyznę

niepohamowana namiętność; symbol Ciała i jego zaspokojenia. Z moralnego punktu widzenia ten symbol

najlepiej objaśnia wiersz Eliphasa Leviego: Smutek zmniejsza się w pracy, wypełnianiu zadania; Biada próżniakowi, który śpi na swej drodze; Jak pies wczepiony w łydkę ból trzyma się go kurczowo; Gdy dzisiejszą

pracę zostawia na jutro. Błazen wskazuje na trzy idee: pierwszą, Z nich jest szybszy powrót do boskiego świata, przejawia się osobowość, a więc jest to ruch względnego trwania; druga mówi o intelekcie, który pod wpływem ewolucji objawia się w prymitywny sposób, czyli unerwienie, instynkt; trzecia akcentuje, iż materia świata osiąga szczyt swojego materialnego rozwoju,. to jest królestwo zwierząt. Bez względu na to, jaką postać przedstawia

arkan - czy to żebraka, trefnisia, niedolę, alchemika -wszystkie odmiany symbolizują ignoranta, wydanego na pastwę najpodlejszych żądz, który popadł w najgłębszą nędzę i niedolę. W najlepszym wypadku jest to karnawałowy wesołek, podejrzany typ; w najgorszym - nieszczęśliwy człowiek, zagubiony w świecie, ponieważ okłamuje sam siebie. Dopiero w minionym wieku pokazuje się obraz duszy przed upadkiem w materię, niesplamionej miejskim życiem i wszystkim, co w nim jest złe. osobowość Wędrowca ce****e niezdecydowanie, jego myśli są w trakcie transformacji, ma skłonność do niedotrzymywania zobowiązań. W znaczeniu użytecznym najogólniej mówiąc podkreśla brak harmonii, przedstawia człowieka o słabej woli i skłonnościach do wykręcania się i omijania przeszkód. Dominuje instynkt, namiętności. Zapowiada wyjazd, przeniesienie, podróż. Sygnalizuje również oczekiwaną i nie planowaną ingerencję z zewnątrz, wywierającą Istotny wpływ na lezące sprawy. W zależności od układu innych arkanów może oznaczać początek nowego cyklu przeznaczenia, co jednak jest uzależnione od silnej woli pytającego.

Źródło: Cecuda D."Kart Tarota"

 

Głupiec:

ryzykowny początek, młodzieńcza niewiedza, odwaga podejmowania ryzyka, nowy etap, nieprzemyślane decyzje na ryzyk fizyk

 

źródło:Kursy tarota - bezpłatny samouczek - wróżka wróżki wróżby tarot horoskop magia czary los przeznaczenie

 

Głupiec:

+ Chwiejność uczuć, brak samokontroli, entuzjazm, nowy etap życia, podróż, radość, beztroska impreza.

- komplikacje, niedojrzałość, apatia, niewiedza co dalej robić, wewnetrzna blokada, wybór niewłaściwej drogi, bezmyślność, kierowanie się zachciankami, zła przygoda.

 

źródło:Strona Domowa

 

0 Głupiec

 

Mimo, że powszechnie wiadomo, że tarot jest rysowany na tysiące sposobów a to co znajduje się na kartach zależy od interpretacji autora to pewne symbole pozostały stałe i nie zmienne.

I tak tarotowy Głupiec zwykle jest przedstawiany jako niefrasobliwy człowiek, który maszeruje z tobołkiem uwiązanym na kiju i przerzuconym przez ramię. Jest też pies, który go gryzie w tylną część nogi ale on jakby tego nie zauważał. Być może pies nie pierwszy raz już ugryzł w celu ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem?

 

Okolica na karcie zazwyczaj jest skalista ale mimo tego surowego krajobrazu karta zazwyczaj utrzymana jest w kolorowej tonacji co dodaje jej optymizmu. Ponadto często pod nogami głupca znajdują się kwiatki i roślinki, które on depcze bo ich nie zauważa. Jego nieważność sięga tak daleko, że czasem stoi na skraju przepaści i wystarczy jeden krok i spadnie. Cóż ma w plecaku? Być może coś cennego a nie zdaje sobie z tego sprawy? Czasem też na tej karcie pojawia się motyl, który jest symbolem intuicji.

 

A jakie jest znaczenie praktyczne tej karty?

Otóż w rozkładach pojawia się ona wówczas gdy coś musimy zacząć od nowa, a to co do tej pory wypracowaliśmy okazuje się niewiele warte. Niewątpliwie znajdujemy się na rozdrożu, nie wiemy co zrobić dokąd pójść i jaki kierunek obrać. Każdy z nas na pewno przeżył taką sytuację w życiu, kiedy jakiś etap życia mu się nagle skończył i nie wiedział co dalej począć np. Stracił pracę lub rozstał się z partnerem, z którym go wiele łączyło. Kiedy w odpowiedzi na jakieś pytanie wypadła nam ta karta to również może to być jednoznaczne z tym, że karty właśnie tak nas oceniły i podsumowały, że z jakiegoś powodu jesteśmy głupcami.

 

źródło:Arkana Wielkie 0 czyli Głupiec*-*MagiaTarota.info - Tarot Numerologia Horoskop Astrologia

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
Guest Vampirella

Głupiec

 

W sprawach duchowych Głupiec oznacza ideę, myśl, duchowość, wszystko to, co dąży do przekroczenia ziemskich ograniczeń. W sprawach materialnych, kiedy jest źle położony, oznacza szaleństwo, ekscentryczność, a nawet manię. Jednak główną cechą tej karty jest przedstawienie tego co pierwotne, subtelne, ukryte, będące nagłym impulsem lub oddziaływaniem, pochodzące z zupełnie nieprzewidzianej strony. Wszystkie te impulsy są w porządku, o ile odbiera się je we właściwy sposób. Dobra i zła interpretacja tej karty zależy od właściwej postawy Pytającego.

 

Źródło: Tarot Thota – Klucz do zrozumienia – Lon Milo DuQuette

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Głupiec

Karta Głupca, zamykająca lub otwierająca arkana, oznaczona cyfrą zero, lub liczbą XXII, symbolizuje nieustanną wędrówkę człowieka przez kolejne etapy ewolucji. Człowiek idzie trapiony przez troski, rozpraszany przez sprawy życia codziennego, wystawiony na pokusy - poszukuje sensu swojej wędrówki.

 

Źródło: Życie Świata, numer 92, artykuł "Tarot".

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

" O. Głupiec lubi zabawę

Głupiec kochankiem jeszcze nie jest. Tę osobę ce****e dziewicze usposobienie, może ma doświadczenia, ale jest jeszcze infantylny i dziecinny w tych sprawach. Głupiec lubi zabawę, nie zna słowa ”serio” więc lubi eksperymentować, a także lubi zabawki i gadgety. To mężczyzna bądź kobieta, to ktoś, kto jeszcze się nigdy nie zaangażował w pełni, albo jest w fazie, by traktować te sprawy jak dziecko. Ce****ę ich nieśmiałość i niewinne wyobrażenia, a również niepewność w postrzeganiu siebie jako obiekt seksualny. Mentalnie Głupiec nie postrzega siebie jako on, albo ona- widzi siebie jako Ono. Ktoś, kto oddaje inicjatywę partnerowi, albo czeka na zrządzenie losu, przypadku, by doszło do zbliżenia.

Jeśli Twoim partnerem, partnerką jest Głupiec, to wiedz, że jeszcze się nie oswoił ze swoim ciałem, jego świadomość ciała dopiero się rozwija i oczekuje prowadzenia, nauczenia. Jest na nie otwarty i przyjmie je z radością, choć sam Głupiec o to nie poprosi.

Jako etap relacji intymnej Karta mówi o początku, o stanie przed wejściem do sypialni, o zalotach okraszonych instynktownym przyciąganiem, na który żadne w parze jeszcze nie ma sprecyzowanego poglądu.

Jako karta rada Głupiec proponuje- a może inaczej, a może od nowa, a może przestańcie się martwić, wsiądźcie w samochód i pojedźcie na frytki do Sopotu? Pozwólcie sobie na młodzieńcze zauroczenie i spojrzenie na siebie na nowo, ale przede wszystkim zwróćcie uwagę na przedłużenie gry wstępnej. Oboje potrzebujecie jej więcej, a to będzie świetny sposób, by poznać bliżej swoje ciało i partnera, by we współżycie wejść już bez barier i kompleksów.

Pozycja- Petting, Gra wstępna."

 

 

Joanna Eckert " Tarot a Sex"

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Astrologia a A.Glupca

Planeta Uran jest symbolem ekscentryczności,spraw nagłych i nieoczekiwanych,natychmiastowych,nieprzewidywalnych wcześniej uczynków i działań a takze roznego rodzaju zmian, przemian, załamań zarówno pozytywnych jak i negatywnych. We współczesnej Astrologi uważa sie Urana za wyższą oktawę Merkurego(Mag). Symbolizuje wyższa forme umyslu i myslenia, kosmicznej madrosci oraz intuicji. Uran nienawidzi - ograniczen, kontroli, agresji, przemocy i wymuszen. Kocha wolnosc.

 

Farby:

Kolory aquamarynu,lazurytu,szafiru jak tez kolory fosforyzujace-niebiesko-bialo-szaro.

 

Kamienie(Mineraly):

Cytryn,Karneol.

 

Inspiracja do Arkanu Glupca.

 

Otwieram sie na mojego wewnetrznego,duchowego przewodnika i jestem gotowy do zmian.

 

Pytania (Arkan Glupca)

Za czym tesknisz?

Co znaczy dla ciebie byc soba?

Co moze byc dla ciebie w twojej obecnej sytuacji zyciowej tym samym co qwanten skok?

 

Zrodlo:Gerd B.Ziegler -Tarot für alle. tlumaczenie wlasne :)

 

Źródło?

Edited by slawa
połączenie postów
Link to comment
Share on other sites

 • 9 months later...
Guest Euterpe

jako karta dnia:

 

miałam jeszcze większy zapał do rozwijania swoich zainteresowań, zwyczajnie czułam, że mogłam zrobić w tym dniu absolutnie wszystko na co tylko miałam chętkę :)

też kiełkowanie nowych pomysłów

 

Głupiec w finansach:

- nie przejmowanie się stanem konta

- czasami pieniądze mogą spaść prosto z nieba

- wydatki na przyjemności (nie zawsze pożyteczne)

 

 

Głupiec w zdrowiu:

- świetne samopoczucie, chęć na więcej ruchu/podróży, energia rozpiera, optymistyczny nastrój

- w pytaniu o płodność: tak, ta osoba może mieć dzieci

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...
 • Maestro

Zawsze pokazuje mi cos spontanicznego, bez przemyslenia. Gdy pytam o kontakt, to on zawsze jest. Dzis Głupiec z 4 denarów i pustelnikiem na pytanie jak będzie wyglądał kontakt dwóch osób pokazał mi spontaniczny odzew pani i trwanie pana przy ustalonych zasadach;))

 

 

Choroby wieku dziecięcego i wszystko co jest związane z dojrzewaniem, np.trądzik, hormony, także ukąszenia, alergie, zadrapania, zranienia.

Źródło : Blog Wróżki Joanny

 

Na kontakt : spontanicznie, kontakt nas zaskoczy.

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Glupiec ogolnie reprezentuje osoby mlode, przed, lub wchodzace w okres dojrzewania.

 

Pokazal mi kiedys osobe z lekkim Zespolem Aspergera- nie w znaczeniu intelektu, ale ogromnej naiwnosci w kontaktach spolecznych i.miedzyludzkich, polaczona z wlasciwa tej karcie beztroska.

W pytaniu o podejscie , oznacza hurraoptymizm, przekonanie ze wszystko bedzie rozowo, fantastycznie i bezproblemowo.

Charakterystyczne dla Glupca jest,ze nie mozna go przekonac,

kazdy argument bedzie zbyty machnieciem reki, i stwierdzeniem-" Jakos to bedzie".

Glupiec ma ogromne oczekiwania ,niczym nie poparte i najczesciej kompletnie nierealistyczne.

W przeciwienstwie do np.7 Pucharow, (gdzie sa rojenia i marzenia ktore sa okreslone , sa to jakies wyobrazenia na konkretny temat, choc rownie nierealne ),

Glupiec nie ma zadnej koncepcji jak sprawy mialyby sie potoczyc, oprocz niezlomnego przekonania , ze bedzie dobrze.

 

Czasem oznacza po prostu kompletny brak doswiadczenia, jakiegokolwiek pojecia o temacie, nie wiemy jak cos dziala.

 

Osoba pokazana w Glupcu jest szczerze i dziecinnie naiwna, zachowuje sie totalnie beztrosko i…jest w tym.najczesciej niereformowalna.

Rozbrajajaca (lub irytujaca) beztroska i naiwnosc stanowia tu glowne cechy.

Po kazdej "glupocie", ktora narobi Glupiec jest autentycznie zdumiony, no bo "skad mial.wiedziec…"

Ale to nic nie szkodzi, bo zrobi za chwile nastepna …i nastepna.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

GŁUPIEC

 

BLASKI: dziecko, radość, optymizm, zabawa, beztroska, spontaniczność, wycieczka, niewinność, pasja, chęć rozpoczęcia wszystkiego od nowa, ciążą, "zapłodnienie" nowym pomysłem, nowymi możliwościami.

 

CIENIE: lekkomyślność, naiwność, niewłaściwe postępowanie, nieodpowiedzialne decyzje, lenistwo, niedojrzałość, brak dyscypliny, zły wybór, słomiany ogień, zła decyzja.

 

Źródło: Barbara Antonowicz - Wlazińska "Karty Ridera Waite'a proste i skuteczne"

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Głupiec: "Nieświadomość". Bycie zagubionym,dzieciństwo,prostota,wolność,brak punktu odniesienia,zmienność,ekscentryczność,utrata znaczenia,brak kontroli.

Z mojej talii "The Sorcerers Tarot"

 

Głupiec:

Symbolizuje kogoś,kto rozpoczyna podróż i wkracza na tereny nieznane.Wskazuje na nowy początek,moment tuż po stracie lub zmianę,z których każda jest podejmowana z optymizmem.

Szukający pies przy nogach głupca podpowiada,że nowe przedsięwzięcie wymaga rozwagi,nie wszystkie bowiem fakty są znane.

Na przeszkodzie może stać twój nadmierny idealizm,pewna lekkomyślność lub brak silnej woli albo samodyscypliny.

Być może przedsięwzięty zamiar wymaga dużo większych pokładów wiary.

 

Położenie odwrócone:

"Głupcy porywają się z motyką na Słońce".

Wbiegasz pędem w nowe sytuacje,nie przemyślawszy wcześniej następstw,jeśli sprawy potoczą się nie po twojej myśli.

Nie sporządziłeś planu działania,a mimo to ślepo ufasz,że wszystko obróci się na twoją korzyść.

Zastanów się raz jeszcze!

 

Z talii "The Destiny Tarot"

 

Jak kocha Głupiec:

Głupiec to ktoś, kto nigdy nie dojrzeje. Wiecznie beztroski, spontaniczny, nieliczący się z konsekwencjami. Lubi muzykę, alkohol, lekkie narkotyki i imprezy aż po świt. Żyje chwilą. Ma dobre intencje, lecz gorzej z realizacją zadań. Ciągle szuka czegoś nowego: przygód, rozrywki, ekstremalnych doświadczeń.

 

Jeśli pojawia się problem, Głupiec za wszelką cenę próbuje go zignorować albo obejść. Popełnia wciąż te same błędy. Ma wyobraźnię, lecz na pewno nie użyje jej do zaplanowania Wam bezpiecznej przyszłości. To ktoś, kto chętnie zasypie pościel płatkami róż, ale nie zatroszczy się, jak wychowywać dziecko. Poza tym raczej nie dba o antykoncepcję...

 

Nie bywa też odpowiedzialny finansowo. Np. weźmie kredyt i nie sprawdzi, jak wyglądają warunki spłaty. Albo bezmyślnie – bez widoków na zwrot – pożyczy komuś pieniądze, przeznaczone na utrzymanie, zgubi zegarek, „posieje” dokumenty...

 

Romans z nim z pewnością będzie zabawny, podniecający, szalony, inspirujący. Ale życie? Nie wiąż się z nim dla własnego dobra. Chyba że wzdychasz do lekkoduchów i dysponujesz niewyczerpanymi zasobami anielskiej cierpliwości oraz znakomitego humoru. Bez względu na okoliczności.

 

Karta odwrócona:

Cóż, czeka Cię krótki romans, po którym Głupiec ucieknie od Ciebie bez słowa wyjaśnienia, niczym kompletny pętak. Wieczorem będzie mówić, jak bardzo kocha, a rano zabierze szczoteczkę do zębów i nie będzie odbierać telefonów. Zapomnij o nim – im szybciej, tym lepiej.

 

(Tarot Miłości,M.Bigoszewska)

 

Głupiec - Słowa Klucze:

PROSTA: początek,przygoda,wolny duch,spontaniczność,brak oczekiwań,zabawa,flirt

 

ODWROTNA: naiwność,głupota, lekkomyślność, ryzyko, brak celu

 

(Dorota Dukowicz,"Tarot w praktyce")

 

Głupiec

Astrologiczne odnośniki:

- tan arkan nie ma przypisanych żadnych odniesień astrologicznych; jego żywiołem jest Powietrze

 

"Astrologia i Tarot",Dariusz Cecuda

 

Głupiec

- Początek czegoś nowego,nowa droga (np.nowa droga życia), coś nowego się zaczyna/zacznie

- Coś niespodziewanego

 

 

Głupiec

Miłość:

Flirt bez zobowiązań. Pierwsze pragnienia miłosne.

Karta odwrócona: przypadkowe kontakty, brak odpowiedzialności w seksie.

(Maria Bigoszewska)

 

Nowy rozdział w życiu, inny etap, takie ruszenie w nieznane.

Czasem dziecko.

Kiedyś pamiętam, pytałam czy dojdzie do spotkania ze znajomym i wyszedł Głupiec, tyle że nie pamiętam jakie tam karty jeszcze były, ale na bank Głupiec był jedyną AW i nie doszło do niego.

 

"Nie doszło do niego..."

- Tak.Gdyż "Głupiec" energetycznie wyraża NIC.

Gdy w rozkładzie pojawia się Głupiec - wiadomo,że z tego,o co pytamy - nic nie będzie.

W numeracji tarotowej,jeszcze z czasów pierwszych,klasycznych talii - Głupiec zamykał sekwencję Arkanów Wielkich i przypisywano mu numer XXII.

Był więc końcem drogi.

Zamknięciem.

Wystarczy tez spojrzeć na wizerunek karty Głupiec,w klasycznych taliach: tam,dokąd Głupiec zmierza jest PRZEPAŚĆ - czyli NIC.

 

Głupiec

Według Macieja:

- Sprawy niepoważne.

- Energia dziecięca

 

W Zdrowiu - nie ma czym się martwić,gdyż dolegliwość jest mało ważna

 

W związku: szczera,nieudawana radość

 

4 Miecze + Głupiec = nie oznaczają ciężkiej choroby, ale dolegliwości

 

(Według Macieja)

 

"Tarot Miłosny"

 

Głupiec

- Pełna życia, nieskomplikowana miłość, odkrywanie się i cieszenie sobą, początek znajomości, czasami oznacza niekonsekwencje w związku.

 

(twojeprzeznaczenie.pl)

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

W pytaniu o czas ostatnio pokazał mi "natychmiast". 0 - już, teraz, w tej chwili, gwałtownie. Pytałam o to, za ile będę mieć doładowane przez operatora konto, ponieważ nie pojawiły się o czasie, a musiałam zadzwonić w ważnej kwestii. Po tej karcie tknęło mnie i sprawdziłam.

Pieniądze już były :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Bethany

Nowy rozdział w życiu, inny etap, takie ruszenie w nieznane.

Czasem dziecko.

Kiedyś pamiętam, pytałam czy dojdzie do spotkania ze znajomym i wyszedł Głupiec, tyle że nie pamiętam jakie tam karty jeszcze były, ale na bank Głupiec był jedyną AW i nie doszło do niego.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
 • 1 year later...

"Ten, który kroczy bez lęku"

 

 

Stan odwagi. Działanie z siłą i entuzjazmem Dionizosa, boga Wiosny ( Baran - 21 marzec do 21 kwiecień ).

Zasadniczo karta oznacza transpersonalne i transcendentne stany świadomości. Symbolizuje ona stan świadomości przed urodzeniem i po śmierci, który może być wykorzystany w obecnym życiu ( np. ekstremalne doznania, mistyczne i ekstatyczne doświadczenia).

Karta oznacza przywiązanie do osiągnięcia całości. To wielka siła twórcza, ewolucja i rozwój.

Głupiec panuje nad ogniem i wodą, alchemicznym procesem łączenia umysłowej kreatywności i bogactwa emocjonalnego. Jest to podróż bohatera przez życie.Jest to także równoważenie, poszerzanie i rozwijanie równorzędnych związków.

Bohater zagłębia się we własną kreatywność. Uwalnia on obfitość i urodzajność.

Karta to symbol rozwoju kobiecości i męskości.

 

Gdy czujemy przyciąganie tej karty, próbujemy zamanifestować swoją kreatywność, pójść w kierunku pełni i ponownej odwagi. Nasza uwaga skierowana jest na "duchową podróż"

 

 

Na podstawie - Tarot Crowley'a.

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

A ja bym jeszcze dodała, że Głupiec to przede wszystkim czysta karta i możliwość rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu :) zapraszam na SPAM

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
 • Ekspert

Głupiec jako karta dnia pokazała u mojej siostry zupełny galimatias i natłok zdarzeń. Pierwszy raz robiła ciasto na urodziny dla nowego chłopaka. Hydraulicy w domu wymieniali grzejniki - nie było gdzie się zupełnie podziać. Karta pokazująca natłok zdarzeń i dużo nowości. Optymizm w działaniu. Rozpoczęcie czegoś. 

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
Guest Lianna

W położeniu prostym oznacza niedojrzałość, niefrasobliwość, entuzjazm, dziecinny idealizm, imprezy towarzyskie, podróże o beztroskim charakterze, uczenie przez zdobywanie doświadczeń, brak wewnętrznej dyscypliny, skłonność do rozpoczynania nowych spraw bez wcześniejszego ich przemyślenia, początek czegoś nowego w życiu, nowy etap.

Osoba, która dopiero uczy się świata i siebie samego. Wyrusza w drogę, nie znając swoich możliwości, a mimo to jest zadowolona, przekonana że sobie poradzi.

 

"Wróżka" 3/2003

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

rozpoczęcie czegoś nowego

zauroczenie

bujanie w obłokach

poczucie lekkości

wyluzowanie

brak przejmowania się

brak działania

szczęście

zero, nic, coś pustego

infantylność

brak doświadczenia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...