Jump to content
Guest truskawka

Historia kart cygańskich

Recommended Posts

Guest truskawka

Historia pochodzenia kart nie poznamy do końca nigdy. Jak podają źródła historyczne jedni uważają że kolebką kart są Chiny, inni że Persja, jeszcze inni, że Egipt lub Indie. Niestety nikomu nie udało się rozwikłać tej zagadki do końca. Pochodzenie kart jest owiane mrokiem tajemnicy. Karty cygańskie jak twierdzą badacze dotarły do Europy szlakami wędrujących cyganów i to oni rozpowszechnili po świecie karty do przepowiadania przyszłości. Nie mniej jednak faktem jest że pojawienie się kart i rozwój kartomancji w Europie można łączyć z czasami największej migracji cygańskiej przypadającej na okres od XV do XIV. Pierwsze wzmianki o zajmowaniu się kartomancją w świecie pochodzą z 1886 roku z Florencji. Jest prawdą natomiast że wróżenie wchodziło w skład tradycji cygańskich.

 

Talia kart cygańskich jest stosunkowo mało znana jak talia kart Lenormand. Talia składa się z 36 kart i jednej białej.

 

Ciekawostką kart cygańskich jest to, że nie posiadają one kolejności numerycznej i nie są opatrzone znakami umownymi. Dlatego też można je przechowywać w dowolnej kolejności. Każda karta posiada swoją nazwę.

 

Źródło: Karty cygańskie

Share this post


Link to post
Share on other sites
Reina

O kartach cygańskich tylko czytałam i zajrzałam tu w sumie tylko z ciekawości. Wybacz, truskawko, ale te informacje może są nie tyle nieprawdziwe, co niepełne. Cyganie się nie zajmowali kartomancją - wróżyli z ręki. Kartami zainteresowali się dopiero po jakimś czasie, przejmując ten sposób wyroczni od Europejczyków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...