Jump to content
Sign in to follow this  
Ismer

Anyż

Recommended Posts

Ananda

Ogólnie anyż lubię, ale o czasu do czasu nachodzi mnie ogromna ochota na "coś z anyżem", to "coś to są przeważnie karmelki anyżowe, które nie są łatwe do zdobycia w sklepach. Albo ciasteczka z anyżem, też niepopularne w handlu :(

Nie wiem dlaczego ta oskoma się pojawia, ale mam podejrzenia :chytry: że u mnie chodzi o nadmiar śluzu.

 

@Ismer: czy anyż biedrzeniec też ma takie lub podobne właściwości?

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer
W dniu 21.11.2019 o 14:23, Ananda napisał:

@Ismer: czy anyż biedrzeniec też ma takie lub podobne właściwości?

W zasadzie ma podobne działanie, głównie w działaniu na układ oddechowy i trawienny oraz jako środek mlekopędny lecz o tym będzie w kolejnym wpisie, gdyż to jest inna rodzina :) 

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ismer

Biedrzeniec anyż – Pimpinella anisum L.
Surowcem oficjalnym jest owoc – Fructus Anisi, pochodzący z gatunku Pimpinella anisum Linne, z rodziny Apiaceae (=Umbeliferae) - selerowate.
Owoce zawierają od 1 do 4% olejku eterycznego, ok. 18% białek, ok. 50% cukrów i 16% tłuszczów.
Głównym składnikiem olejku eterycznego jest trans-anetol (ok. 80-85%), ponadto zawiera cis-anetol, dianetol, estragol (metylochawikol), p-etoksyfenyloaceton, beta-kariofilen, kwas anyżowy, aldehyd anyżowy.
W owocach są obecne kumaryny (umbeliferon, skopoletyna), kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy, kwas chinowy), beta-amyryna, stigmastrerol, glikozydy flawonoidowe (kwercetyna, rutyna, luteolina, izo-orientyna, izowiteksyna, apigenina).

 

Wyciągi z owoców anyżu pobudzają wydzielanie śluzu w układzie oddechowym i stymulują czynności sekrecyjno-absorpcyjne układu pokarmowego.

Mają wpływ wykrztuśny o rozszerzający oskrzela.
Wpływają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Hamują fermentację i procesy gnilne w jelicie grubym.
Znoszą wzdęcia i bolesne skurcze jelit.

Dianetol i fitosterole działają estrogennie.
Olejek wzmaga laktację (ma działanie mlekopędne).
Anetole hamują rozwój grzybów (w tym pleśniowych), oraz zmniejszają tworzenie mikotoksyn.

 

W medycynie ludowej anyż i olejek anyżowy to środek mlekopędny, wykrztuśny, przeciwbakteryjny, rozkurczowy, wiatropędny i poprawiający trawienie.

W dawnej medycynie owoc anyżu uznany był za lek moczopędny, napotny, pobudzający trawienie, wzmacniający żołądek, przeciwwzdęciowy i mlekopędny.
8-15 gram rozdrobnionych nasion na 1 l wody w formie odwaru polecano w osłabieniu żołądka i jelit, przeciwko wzdęciom i skurczom, przy nieżytach układu oddechowego, przy skąpym miesiączkowaniu, dla pobudzenia laktacji. Sproszkowane nasiona podawano przy czkawce. Napar i odwar do płukania jamy ustnej i gardła przy nieprzyjemnym zapachu, pleśniawkach, grzybowym pokryciu języka i zapaleniu jamy ustnej, dziąseł i gardła.
Olejek, spirytus, nalewkę anyżową do zwalczania wszawicy i świerzbowca.


Frakcje olejku eterycznego dodane do kosmetyków wpływają estrogennie i antyandrogennie, pobudzają krążenie krwi i limfy, hamują rozwój bakterii i grzybów.

Anyż i olejek anyżowy zabijają roztocze pasożytnicze.

Anyż może hamować łysienie androgenne (przez wpływ antyandrogenny i estrogenny, przeciwzapalny) i trądzik. Nasila wpływ przeciwtrądzikowy słońca, zwiększa wrażliwość na promienie słoneczne. 

 

Olejek eteryczny można spożywać w mleku i na miodzie w dawce 5-8 kropli 3 razy dziennie, ponadto do wcierania w klatkę piersiową i plecy oraz w stopy przy grypie, przeziębieniu i zapaleniu oskrzeli.
Ponadto do wcierania w stopy przy profilaktyce grzybicy.
Napar z owoców anyżu używany jest do przemywania skóry trądzikowej i płukania włosów przy łojotoku i łysieniu, a spirytus z olejkiem anyżowym do wcierania we włosy przy łysieniu, zakażeniu roztoczami i drożdżakami (grzybami).

 

Napar – Infusum Anisi:

1 łyżkę rozdrobnionych nasion zalać 1 szklanką wrzącego mleka lub wody; przykryć, odstawić na 20-30 minut, przecedzić, osłodzić do smaku syropem lub miodem. Pić 3 razy dziennie po 100 ml; w nieżycie układu oddechowego, przy kaszlu 100 ml 4 razy dziennie.

Nalewka – Tinctura Anisi:

1 część rozdrobnionych owoców na 3-5 cz. alkoholu 40-70%, wytrawiać 2-3 tygodnie, przecedzić. Zażywać 3-4 razy dziennie po 5 ml w mleku, na miodzie lub wodzie osłodzonej.

 

Olejek anyżowy pełni ważną rolę w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Jest składnikiem likierów i wódek. Anyż to podstawa wódki – anyżówki.

 

I jeszcze kilka słów o anetolu:

Anetol – Anethol to 1-metoksy-4-(-propenyl) benzol, C10H12O, para-metoksypropenylobenzen; bezbarwne lub białe płatki o temp. topnienia ok. 22 stopni C. Temperatura wrzenia około 235 stopni C. W formie trans- jest składnikiem olejku anyżowego. Rozpuszcza się w alkoholach, benzenie, eterze, chloroformie. Nierozpuszczalny w wodzie. W gorącej wodzie bardzo słabo rozpuszczalny. Otrzymywany jest z olejku anyżowego lub syntetycznie z p-krezolu.

Anetol pod względem chemicznym jest fenolem. Dimerem anetolu jest dianetol, o silnych właściwościach estrogennych.

Anetol działa przeciwbólowo, sekretolitycznie (rozluźniająco na śluz). sekretomotorycznie (wzmaga czynności sekrecyjne błony śluzowej), antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wiatropędnie i przeciwfermentacyjnie.

Pobudza ruchy migawkowe nabłonka układu oddechowego. Rozszerza oskrzela i oskrzeliki.

Ma wpływ znieczulający i rozkurczowy na mięśnie gładkie.

Pobudza trawienie. Jest środkiem mlekopędnym. Przechodzi do mleka i oddziałuje na niemowlęta (wpływ wiatropędny i trawienny).

Działa wykrztuśnie.

Anethol hamuje wytwarzanie mikotoksyn przez grzyby z rodzaju Aspergillus. Odgania roztocze i owady, a przy kontakcie bezpośrednim zabija je.

 

Anetol występuje:
- w olejku anyżowym – Anise Oil (Oleum Anisi, Oleum Pimpinellae anisi) z gatunku biedrzeniec anyż – Pimpinella anisum. Trans-anethol stanowi 75-90% olejku (baldaszkowate – Umbelliferae = Apiaceae).

- w olejku anyżu gwiazdkowatego  Star Anise Oil, Oleum Illicii veri z gatunku badian właściwy = anyż gwiazdkowy – Illicium verum, z rodziny badianowatych – Illiciaceae. Olejek zawiera 80-90% trans-anetolu.

- w olejku koperkowym – Oleum Foeniculi (Fennel Oil), z gatunku koper włoski – Foeniculum vulgare, z rodziny baldaszkowatych – Umbelliferae = Apiaceae. Olejek zawiera 30-70% trans-anetolu (olejek koprowy gorzki) lub 80-90% trans-anetolu (olejek koprowy słodki).

- w olejku eterycznym perzu – Agropyrum repens (L.) Beauv. = Triticum repens L. = Elytrigia repens (L.) Desv. ex B.D.Jacks. zawiera około 6-7% trans-anetolu (trawy – Gramineae = Poaceae).

- jest również obecny w olejku eterycznym trybulowym – Oleum Anthrisci, z gatunku trybula ogrodowa – Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. oraz w olejku sasafrasowym –  Sassafras Oil, z gatunku sasafras lekarski – Sassafras albidum (Nutt.) Nees (rodzina wawrzynowate – Lauraceae).

 

źródło: dr. H.Różański

 

Z innych biedrzeńców surowcem zielarskim jest korzeń i sporadycznie ziele, a omówione są one tutaj: Biedrzeniec

  • Super 1
  • Thanks! 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...