Skocz do zawartości

Jakie tematy chcemy


Eufemia

Rekomendowane odpowiedzi

  • Ekspert

Ale się rozhuśtałam :D 

tutaj proponuję wpisywać co chcielibyśmy mieć w naszym klubie. 

Moja pierwsza propozycja: lektury. Wykaz książek jest na forum i kilka jest zaopiniowanych, ale ja widzę to tak, żebyśmy tu mogli zadawać pytania na temat danej książki lub innych źródeł, z netu np. Takie coś bardziej szczegółowe, na co warto zwrócić uwagę a co omijać, wiadomo, że opinie są subiektywne, lecz też można by konsultować co jest zgodne z runami historycznymi a co nie. 

 

  • Lubię to! 2
  • Cool 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ekspert

Zoska: historyczna to jest źródłowa.

Ale mi chodzi o to, żeby mówić o wszystkich lekturach książkowych czy sieciowych ze względu na treść, znaczy jak w temacie: żeby pogadać co jest w nich historyczne a co nie, co jest wymysłem dzisiejszym a co ma tradycję, choćby właśnie tą ezoteryczną.

 

Chociaż wg mnie nie ma "tradycji ezoterycznej". Wszystko co się pod to podkłada to jest współczesność i podciąganie na siłę do tarota czy do astrologii. I to już nie są runy, żeby nie wiem co kto mi mówił. To jest już odrębny system dywinacyjny, używający znaczków. Nie ma tam Odina, nie ma bogów nordyckich ani żadnych postaci z mitologii.


A lektury są ważne właśnie bo ciekawa jestem kto z nas czytał wszystko. Ja nie czytałam wszystkich książek  i  chciałabym poznać zdanie innych - choćby i subiektywne, ale ze szczegółami na co warto zwrócić uwagę w danym źródle a co może być nieprawdziwe. 

  • Lubię to! 1
  • W punkt 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators
W dniu 26.01.2019 o 18:13, Eufemia napisał:

A lektury są ważne właśnie bo ciekawa jestem kto z nas czytał wszystko. Ja nie czytałam wszystkich książek  i  chciałabym poznać zdanie innych - choćby i subiektywne, ale ze szczegółami na co warto zwrócić uwagę w danym źródle a co może być nieprawdziwe. 

Zgadzam się z tym i popieram Twój pomysł :) 

Tym bardziej, że jedni wiedzą więcej o tradycji a inni o ezo-runach. W tych drugich też można znaleźć ciekawe przemyślenia, które mogą się wkomponować do tych tradycyjnych, wszak rzeczywistość jest już inna, świat poszedł do przodu i pojawiły się jego kolejne odsłony. Ja jestem za tym i będę powtarzał, że runy to nie jest zamknięty świat. Świadczy o tym sama ich historia i rozwój. W średniowieczu też nie był to system hermetyczny i rozwijał się zgodnie z duchem czasu i z rozwojem świadomości ówczesnych ludzi. Ale tak jak oni nie zboczyli ze swojej linii tak i współcześni nie powinni. Nie da się nadać rowerowi funkcji helikoptera, ale oba środki przemieszczania się łączy wspólne określenie: podróż, ruch. Tak i ja rozumiem przystosowywanie run do współczesności. A wy?  :)   

Edytowane przez Ejbert
  • Lubię to! 1
  • Cool 1
  • Medal 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodała linkownię. Szukając w sieci natrafiłam na mnóstwo stron, o polskich nie mówię, bo nie ma z czego za bardzo wybrać, ale obcojęzyczne już są ciekawsze. Tam też są różne poziomy, ale np. ciekawie przedstawiona mitologia. Ale czasem nawet z błota da się wydobyć jakąś ciekawą czy istotną informację i jak kto co znajdzie, to mógłby się podzielić :) 

  • Lubię to! 2
  • Medal 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators

o, to dobre - linkownia jak najbardziej, ja także o tym myślałem. Tylko zastanawiałem się, czy nie lepiej byłoby dać to na forum i w ogóle co dać na forum a co tutaj. Waham się, bo i forum i klub są ogólnodostępne, ale runy to temat niszowy, a forum ma dużo tematów i różne subfora, a w klubie jest chyba łatwiej znaleźć konkret, tak właśnie w zamierzeniu było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderators

Pomyślałem  o rozważaniach nad runami. Nie to, żeby je opisywać, bo na forum są, ale żeby jak ktoś ma wątpliwości i chce dopytać o coś. W opisach na forum widziałbym takie konkrety, ważne wiadomości, które łatwo można znaleźć a tu moglibyśmy dłubać w szczegółach. Jak myślicie, czy to będzie dobre? 

  • Lubię to! 2
  • Medal 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myślę, że będzie dobre, bo na dużej przestrzeni forum jest dużo tematów, a tu posty widzielibyśmy od razu w danym zakresie tematycznym - łatwiej znaleźć.

Ja bym chciała pogadać w gronie o swoich wątpliwościach i zapytać się np. o coś - i tu jest większa szansa, że ktoś zajrzy i odpowie, bo tu są osoby konkretnie ukierunkowane na runy :) 

  • Lubię to! 1
  • Medal 1
  • W punkt 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator
W dniu 2.02.2019 o 22:22, Ejbert napisał:

Pomyślałem  o rozważaniach nad runami. Nie to, żeby je opisywać, bo na forum są, ale żeby jak ktoś ma wątpliwości i chce dopytać o coś. W opisach na forum widziałbym takie konkrety, ważne wiadomości, które łatwo można znaleźć a tu moglibyśmy dłubać w szczegółach. Jak myślicie, czy to będzie dobre? 

Jak najbardziej dłubanie jest wskazane :D Rozglądałam się ostatnio po dziale i rzeczywiście - jak zaczniemy tam rozrabiać, to tematy szybko przestaną być przejrzyste. Z praktyki wiem, że szybko z takich wątpliwości robi się offtop.  A w razie czego, jak już np. dojdziemy do sedna, to tematy stąd można umieszczać także na forum.

Jest kilka run budzących gorące spory nt. ich "prawdziwego" znaczenia i warto o tym tutaj porozmawiać, tym bardziej, że tutaj możemy robić offki nie narażając się przy tym na restrykcje regulaminowe :sark:

Po to jest m.in. klub, żebyśmy mogli na luzaku i nawet całkiem odlotowo sobie pogwarzyć i nikt nie ma prawa nas za to tak potraktować: :artysta:

 

  • Lubię to! 1
  • Cool 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...