Skocz do zawartości

Inne runy


Aquilla

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie: czy są jakieś tradycyjne opisy run futharku anglosaskiego? chodzi mi o te, które następują po Othala.  Nie chodzi mi o te ezoteryczne balablabla, które i tak niczego właściwie nie wyjaśniają, bo nawet u Kolesowa odnoszę wrażenie, że tych kilka opisane jest jakby na jeden wzór i jakoś tak bez sensu. Wiem, że te runy pojawiały się z potrzeby odznaczenia fonetyki, pewnie też miały swoje zastosowanie w magii i we wróżeniu, lecz to co udało mi się znaleźć na ich temat wcale mi nie pasuje do atmosfery średniowiecza ;) 

  • Lubię to! 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Aquilla - tradycyjne to znaczy jakie? Poematy są bazowym źródłem opisu run, natomiast z reszty literatury (a to i tak forma szczątkowa) można tylko snuć domysły ;p 

W "Księdze run" w poemacie jest opisanych 29 run, ale już w opisie detalicznym jest tylko starszy futhark, czyli 24. 

Na obcojęzycznych stronach szukaj (wiem, że są gdzieś, bo czytałam) ale nie spodziewaj się, że będzie to czysta rekonstrukcja, to są takie mniej lub bardziej "kolesowy". Ale można znaleźć perełki, nawet jeśli perełką jest jedno, lecz konkretne zdanie z historycznym podłożem. Warto szukać, gdyż to wiele może wnieść do rozumienia znaczenia run. 

Zresztą i Kolesowa nie trzeba się wyrzekać jak jakiego diabła, bo facet wyraźnie mówi, że to co w książce zamieścił to jest zbiór jego własnych doświadczeń, wniosków i pomysłów. One mogą się niejednej osobie przydać w ezoterycznej pracy z runami, mimo iż niemiłosiernie fikcja przeplata się tam z rzeczywistością, w przenośni oczywiście to mówię. Ważne jest też parę zdań ze wstępu, dotyczące trzeciego współautora książki, jak dla mnie najmądrzejszego z tej trójcy xd.

  • Cool 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...