Jump to content

Ciekawostki

Recommended Posts

• Moderator

Właśnie znalazłem coś klimatycznego - wikińskie polowanie. Norwegia, renifery, wiek XXI i... reniferowy cyklon, o którym wspominali norwescy myśliwi z czasów wikingów.

"Wikingowie polujący na renifery mówili,  że przestraszone stado zaczyna zataczać koła wokół polujących ludzi,  uniemożliwiając myśliwemu trafienie zwierzęcia. Zjawisko to udało się sfilmować operatorom stacji PBS. Reniferowe cyklony występują także u zwierząt w niewoli."

Tutaj link do filmiku:  Reniferowy cyklon

• Like 3
  • Cool 2

• 7 months later...
  • 2 months later...
  • Administrator

Wypijmy Valhallę ;) 

Valhalla to fiński likier, produkowany na bazie Koskenkorvy. Koskenkorva to druga, po Finlandii, najbardziej znana wódka fińska, jest to wódka lekka, o neutralnym, delikatnie słodkawym i odrobinę dymnym smaku. Jest destylowana 250 razy w procesie destylacji ciągłej. Jęczmień użyty do produkcji spirytusu pochodzi tylko z jednego gatunku jęczmienia, uprawiany jest w kontrolowanych gospodarstw ekologicznych. Do produkcji Kosnkenkorvy używa się krystalicznie czystej wody lodowcowej i dodaje odrobinę cukru.

Valhalla nawiązuje do nordyckich dziejów - na czarnej butelce umieszczony jest srebrny "symbol Wikingów" ale... ja widzę symbol skomponowany z tarczy algizowej (Aegishjalmur) i kompasu wikingów (Vegvisir) i odnoszę wrażenie, że jest on dziełem współczesnych artystów, a nie średniowiecznych Wikingów ;)
Likier ten jest aromatycznym maceratem ziołowym złożonym  z arcydzięgla, piołunu, krwawnika, anyżu. Słodko gorzki rozgrzewający smak  zbliżony jest do chorwackich likierów piołunowych, jednak ma zdecydowanie wybijający się smak anyżu, moc 35 %.

e515ccb9ff52c091.jpg

• Like 1
  • Super 1

W dniu 11.10.2019 o 13:25, Ismer napisał:

Trochę historii z jajem:

Haha, jestem podpisana na "historię baz cenzury", i oglądam raz na jakiś czas :)

Share

• Create New...