Jump to content
 • entries
  9
 • comments
  25
 • views
  5,135

Contributors to this blog

 • Ejbert 6
 • Makrela 3

Olejkowe BHP


Makrela

581 views

BHP stosowania olejków eterycznych

Olejki są silnymi, stężonymi preparatami i należy je stosować w zalecanych dawkach.
Przed rozpoczęciem kuracji OE wskazane jest zasięgnięcie porady fachowca, czy dany olejek nie wchodzi w reakcję z przyjmowanymi lekami (choćby z aspiryną) lub czy nie jest potencjalnym alergenem.
Takich informacji powinien udzielić aromaterapeuta, ale jak wiadomo tych ci u nas jak na lekarstwo, jednak podstawowymi informacjami nt. leków roślinnych powinien dysponować farmaceuta lub lekarz.

 

Wszystkie olejki eteryczne mają bardzo silne oddziaływanie.
Niektóre mogą powodować podrażnienia i reakcje uczuleniowe.

Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy dany olejek eteryczny a także olej bazowy i olej dodatkowy nie spowodują reakcji alergicznej i jest to bezwzględny wymóg dla alergików. 
Także przy kuracji osób opóźnionych w rozwoju, starszych, niezrównoważonych psychicznie i dzieci należy wykonać testy zgodności.
Można to zrobić tak: nanieść kropelkę olejku (ew. najpierw samego oleju bazowego bo i na niego można mieć uczulenie) na wewnętrzną stronę nadgarstka lub za uchem i odczekać dobę. Jeśli nie będzie reakcji skórnej można OE użyć.

Poza kilkoma wyjątkami nie stosuje się olejków w stanie nierozcieńczonym, bo mogą podrażniać skórę, są to szczególnie OE: laurowy, miętowy, cynamonowy, goździkowy, oregano, tymiankowy, cząbru, sosnowy.

Niektóre OE są fotouczulające i nie powinny być stosowane w czasie wzmożonej ekspozycji na słońce, szcz. latem.
Są to: m.in.: anyż, arcydzięgiel, marchew i wszystkie olejki cytrusowe: bergamotka, pomarańcza, mandarynka, cytryna, grapefruit.

Doustnie można przyjmować olejki tylko ściśle wg zaleceń specjalisty, a OE muszą być klasy terapeutycznej - są to olejki czyste, bez jakichkolwiek domieszek, najwyższej jakości.
Jednak nawet jeśli dystrybutor napisze, że jego olejek jest "CPTG" "terapeutic grade" itp. to o ile nie jest to potwierdzone przez atesty i rekomendacje odpowiednich instytucji nie należy mu wierzyć na słowo.

Przedawkowanie lub połknięcie przez nieuwagę: należy natychmiast przyjąć kilka łyżek spożywczego oleju roślinnego, jakiegokolwiek, jaki mamy w kuchni. To powinno złagodzić efekty poparzenia śluzówki żołądka, ale w każdym wypadku należy udać się do lekarza, który oceni stan zagrożenia, bowiem przy połknięciu dużej dawki OE można się również zatruć.

 

Kobiety w ciąży, karmiące i małe dzieci powinny ostrożnie przyjmować OE, dzieci w mniejszych dawkach niż dorośli.
Można stosować tylko te olejki, które nie powodują żadnego ryzyka - a tylko nieliczne są uznane za bezpieczne dla płodu i matki.
A w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno się stosować terapeutycznie (leczniczo) żadnych olejków.
Fakt faktem, że są to zalecenia typu profilaktycznego, nie poparte badaniami naukowymi, gdyż nikt nie robił badań na kobietach w ciąży ani na niemowlętach.

Szkodliwe dla kobiet ciężarnych i karmiących mogą być chemotypy niektórych OE, np. olejki bogate w cetony, które w większych dawkach są neurotoksyczne; fenole - zawierające cząsteczki p. zapalne, np. karwakrol, tymol (oregano, tymianek z tymolem; estry (bazylia, estragon).
Niektórych OE nie wolno im w ogóle stosować, np. OE które zawierają substancje powodujące skurcze i krwawienia menstruacyjne, a więc mogą doprowadzić do poronienia, OE mogą również powodować zaburzenia w procesie rozwoju płodu.
Absolutnie zabronione jest doustne przyjmowane takich OE oraz niewskazane jest przyjmowane ich przez skórę - masaże, wcieranie a także przez inhalacje.
Można stosować bezpieczne olejki w kominkach w celach relaksacyjnych.

Rozpylanie OE w powietrzu może zaszkodzić małemu dziecku - bywa, że przedłużone wdychanie rozpylonych olejków powoduje u dziecka skurcze oskrzelowe.
Jeśli wskazane jest użycie OE to lepiej zastosować inhalację (kominek) lub aplikację na skórę nadgarstka w odpowiedniej dla dziecka dawce.

 

Przechowywanie: OE zazwyczaj utleniają się pod wpływem ciepła i światła, dlatego najlepiej jest przechowywać je w lodówce, szczelnie zamknięte, te zalecenie szczególnie dotyczy olejków cytrusowych i z drzew iglastych (sosnowy, świerkowy, jodłowy)
Buteleczka powinna stać pionowo, aby zawartość nie miała styczności z plastikową zakrętką.
OE zazwyczaj mają termin ważności 2 lata, a te najlepszej jakości można przechowywać kilka lat o ile nie są zmieszane z inną substancją.

 

Kuracja olejkami:
OE wpływają na objawy chorobowe, na same choroby i na ogólny stan organizmu. 
Ważny przy kuracji OE jest higieniczny, regularny i zdrowy tryb życia, gdyż brud, syf, niezdrowe odżywianie, używki znacznie wydłużają czas trwania kuracji i w znacznej mierze niwelują efekty leczenia.
OE nie powinny być jedynym stosowanym lekarstwem - olejki nie czynią cudów i nie należy oczekiwać, że nas "uzdrowią", jednak mają duży wpływ na proces zdrowienia i mogą znacząco wspomóc każdą formę terapii.
Dobrze byłoby poinformować lekarza o zamiarze włączenia ich w proces leczenia, gdyż kompetentny lekarz poinformuje nas o ew. interakcjach i przeciwwskazaniach do ich stosowania przy konkretnej chorobie i / lub zaleconych przez niego lekach.

Czas trwania kuracji OE zależy od wielu czynników, a szcz. od czasu trwania i stopnia zaawansowania choroby, którą chcemy nimi leczyć. Wpływ mają również wiek i waga, ogólny stan zdrowia i wrażliwość na własności biochemiczne olejków.
Na ogół im szybciej zastosujemy olejek tym jest większa szansa, że kuracja będzie krótsza i skuteczna.
Przyjmuje się, że np. przy ostrym stanie zapalnym leczenie nie powinno być dłuższe niż tydzień, tu można zastosować silniejsze dawki, ale ostrożnie, by nie przesadzić.
Przy chorobach chronicznych kuracja może trwać odpowiednio dłużej, np. kilka tygodni a dawki powinny być mniejsze niż standardowe.
Oczywiście mówimy tu o kuracji a nie o doraźnej pomocy, jak np. kąpiel relaksacyjna, uspokojenie wzburzonych nerwów czy zastosowanie w sypialni ;)

 

źródło: tekst opracowany wspólnie z Ismer na podstawie literatury fachowej i własnych doświadczeń.

 • Like 1
 • Cool 1

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...