Jump to content
 • entries
  9
 • comments
  26
 • views
  5,683

Contributors to this blog

 • Ejbert 6
 • Makrela 3

Grzechy Allegro


Ejbert

957 views

Dziś będzie o tym jak myślenie boli u decydentów Allegro.


Możecie spytać, co to ma wspólnego z bercikowymi przygodami z ezoteryką i w ogóle z samą ezoteryką - ano ma. To, że myślenie sprawia trudność - nie tylko ichnim decydentom - to jest jedna strona medalu, ale to, że ta chora polityka utrudnia ezofanom dostęp do lektur i akcesoriów to druga. I o tym właśnie chcę napisać. A właściwie nie ja, tylko Makrela, której wpis z dawnego bloga pozwoliłem sobie zamieścić, a której zdanie w pełni podzielam. I nie tylko ja - jest nas wielu. 


I niniejszym zawiadamiam alledzbany, że ezoteryka JEST KATEGORIĄ, którą ludziska wrzucają w wyszukiwarki. Takie czasy nastały i wypada się z tym pogodzić, a nie tkwić, jako te muły, w starych, zdezaktualizowanych schematach.
Że ułatwienie dostępu do książek nas interesujących powinno leżeć w interesie każdego dobrego kupca.
Że lektury ezoteryczne są istotną częścią rynku księgarskiego i wiele jest wydawnictw, które specjalizują się w tej tematyce, na czele z prężnie działającym Studiem Astropsychologii.
Że słowo "ezoteryka" jest hasłem wywoławczym dla takich dziedzin jak  parapsychologia, tarot, runy, wróżenie i wszelkie inne wyrocznie, astrologia, numerologia, uzdrawianie, bioterapia, radiestezja, medycyna niekonwencjonalna, UFO, magia, sny,  duchy, spirytyzm, NLP, szeroko pojęta tematyka dotycząca energetyki czy rozwoju duchowego. To wszystko upchnięto w jakiś ciemny kąt, jakąś czarną d...ziurę.

Bo ezoteryka nie może być kategorią... nie może, mimo iż tak wiele książek ezoterycznych mamy na rynku. 


Ja nie wiem pod wpływem czego ktoś tak zdecydował i nie obchodzi mnie to. Ja wiem, że osobiste poglądy (na przykład religijne) lub nałogi (na przykład używki) nie powinny wpływać na to, by nas, ezoteryków tak dyskryminować. Bo uważam to za dyskryminację i nie ja jeden. Znam nasze środowisko i wiem, że wielu, oj wielu, ma takie zdanie jak ja.

Ten kto szuka wierszy znajdzie je w kategorii " literatura piękna" - bardzo łatwo.

Ten kto szuka podręczników szkolnych znajdzie je w kategorii "podręczniki do szkół" - bardzo łatwo.

Ten kto szuka czasopism czy komiksów - także je łatwo znajdzie, gdyż i one mają swoją kategorie. Literatura naukowa - a jakże, jest, łatwo dostępna.

Nawet mapy mają swoją kategorię.

Tylko ezoteryka nie ma swojej kategorii.
Wszystkie te kategorie główne mają podopcje, tak żeby szybko i łatwo można było znaleźć to co kogo interesuje. Ezoteryka też je ma. Tylko że ezoteryki nie ma w kategoriach głównych.

I o to właśnie chodzi, żeby przywrócić ją jako KATEGORIĘ. Tak, jak była przed "dobrą zmianą".

 

I co ważne: jestem także przeciw promowaniu nieuczciwości i nierzetelności dzięki "unowocześnionemu" systemowi komentarzy.

Allegro odebrało ludziom prawo dostępu do informacji, rzetelnej informacji o sprzedających. :dymi_zly:

I myślę, że to balansuje na granicy z prawem a może jest i z nim niezgodne. Bo mamy prawo wiedzieć u kogo kupujemy, a inaczej jak przez komentarze nie da się w tej formie sprzedaży tego zrobić! A te komentarze się przed kupującymi ukrywa. 
Czyżby ubocznym zajęciem serwisu było zdejmowanie klątw lub wręcz oczyszczanie karmy, dzięki neutralizacji komentarzy starszych niż rok? :smieszne:

I tak sobie myślę, że jeśli ktoś w ten sposób "pracuje" to powinien czym prędzej zostać klientem urzędu pracy, bo nie nadaje się na swoje stanowisko.

Howk!

 

A poniżej inspirujący mnie wpis z makrelowego bloga:
Allegro: Tylnym frontem do klienta - autor : Makrela - 2017-12-27

Nie lubię już Allegro od dawna, od chwili kiedy jakiś ciemniak wsadził kategorię książek "Ezoteryka", która była kategorią odrębną, do sekcji "Poradniki i albumy".
Oczywista, że z racji zainteresowań tematyką ezoteryczną kupuję tego typu książki i szlag mnie trafia, jeśli nie mogę szybko znaleźć tego czego szukam w kategorii do tej tematyki należącej. 
I tak się zastanawiam, kto podejmuje takie decyzje i na jakiej podstawie. W końcu taki duży serwis powinien zatrudniać ludzi obiektywnych i kompetentnych, zaznajomionych z tym co wykonują i o czym decydują a nie jakichś osobników rodem z ciemnogrodu, kierujących się wełnianym subiektywizmem.

Bo "ezoteryka magia, UFO nie może być kategorią, gdyż nie ma takiej kategorii w literaturze ani w nauce, i niewielu ludzi wie, co to jest ezoteryka i trudno im znaleźć interesującą ich lekturę" sic! - taką odpowiedź otrzymałam na pytanie czemu zepchnięto książki o tematyce ezoterycznej w czeluście poradników.

Przedtem jak się weszło w kategorię "Książki i komiksy" to rozwijało się menu, gdzie "Ezoteryka, magia, UFO" było kategorią z własnymi podkategoriami i nie trzeba było - tak jak teraz - głowić się, gdzie trzeba szukać książek ezoterycznych. Jasne, że kto wie, ten sobie znajdzie ale ten kto nie wie może zgłupieć. To jest cholernie zniechęcające i antyzakupowe.
Jest takie takie hasło: "frontem do klienta", ale w przypadku Allegro zastanawiam się, który to jest front, bo wygląda na to, że to od dupy strony...

No a potem było już coraz gorzej, co i raz wprowadzano jakieś "ulepszenia" i jak już doszło do zaprzestania wysyłania subskrypcji na @ oraz promowania złodziei nowym systemem komentarzy to całkiem zrezygnowałam z kupowania tamże.

Piszę o tym i u nas na forumowym blogu, żebyście uważali i nie dali się nabrać tak jak ja, bo teraz nawet nie da się sprawdzić komu można zaufać a kto jest nieuczciwy - komentarze ważne są tylko rok i potem zaczyna się znów z czystym kontem.
To taka "szansa" - miłosierdzie dla recydywistów, a niektórych i tak tolerują i promują, nawet z mnóstwem negatywów. 

Najbardziej dałam się nabrać kupując książki ezo z konta tezeusz_pl vel mysza jakaś tam (ma tam dwa konta i do tego księgarnię stacjonarną w Warszawie) - 100 razy się zastanówcie zanim raz coś kupicie u tego cwaniaka i innych jemu podobnych.

Sprawa oczywiście nie dotyczy tylko książek i akcesoriów ezoterycznych (a podobno i usługi ezoteryczne są na Allegro traktowane jak nieudane dziecko Baby Jagi), lecz wszystkich aukcji, gdzie nie można sprawdzić wiarygodności sprzedawców od początku ich działalności w tym serwisie.

Zaiste, autor takich projektów powinien być nominowany do nagrody Ciemnej Pały, promującej głupotę i absurdalne pomysły. Pomijam już fakt, że komuś nie starczyło inwencji jaką ikonką oznaczyć komentarze neutralne - teraz mamy tylko tak lub nie i oczywiście łapki w górę lub w dół.
Chyba pokolenie gimbazjum rozpoczęło karierę zawodową...

Edited by Ejbert

 • Like 3
 • Cool 1
 • Medal 4
 • W punkt 1

6 Comments


Recommended Comments

 • Ekspert
Makrela

Posted

Jasne, że to nic nie zmieni, ale niech muły przynajmniej wiedzą, bo wiedza to rzecz cenna a obecne pokolenie ma duże trudności z jej przyswajaniem. O korzystaniu z niej  nie wspomnę, bo jak się czegoś nie przyswoi to nie ma możliwości, by z tego korzystać. 

Allegro dalej będzie się kręcić, bo to duża platforma, ale widać ich żałosne wysiłki, by podnieść obroty. Uciekają im klienci i to mnie cieszy (wiem, jestem niedobra ;p), lecz co się sieje to się zbiera. To zepchnięcie ezoteryki to może bym i przebolała, ale przymykania oka na złodziei nie toleruję, stąd mój ówczesny wpis i cieszę się, że go podjąłeś :thanks:

A i ja na OLX znalazłam to, czego długo poszukiwałam i za trzykrotnie niższą cenę :sark: 

 • Like 5
 • W punkt 1
Link to comment

I ja się dołączę, bo także mnie to denerwuje, zarówno ten idiotyczny system komentarzy, gdzie nie mogę sprawdzić wiarygodności sprzedającego i jego produktów jak i trudności z wyszukaniem tego, co mi jest potrzebne. Jeśli szukam konkretnie książki o wróżeniu i wpisuję "wróżenie" czy "wróżby" to wyskakuje mi wszystko, łącznie z kartami, akcesoriami i usługami. Gdyby to było w kategorii książek ezoterycznych, to 3/4 z tego by odpadło. 

A wiarygodność i ocena produktu też jest ważna. Kupiłam ze dwa lata temu woskowe tea-lighty chu...steczkowej jakości. I co - komenta na ten temat nie ma, bo minął rok i sprzedawca ma czyste konto. To nie jest uczciwe wobec konsumentów, po prostu to jest zatajenie istotnych informacji. Tak się zastanawiam, czy nie zgłosić tego do Federacji Konsumentów, żeby się tym zajęli, bo też uważam, że to nie jest jednak zgodne z prawem. 

 • Like 4
 • W punkt 1
Link to comment
 • Administrator

To ja jeszcze dodam, że stałam się posiadaczką dwóch książek, na jednej mi zależało bardzo, na drugiej wcale, ale był to dwupak. Kupiłam je na OLX za złotych polskich 10 + wysyłka 15 - razem 25. 

Na allegro ta sama książka kosztuje 50 zł + wysyłka, razem 60 zł.

I nie musiałam się przebijać na OLX przez xx stron, by tą książkę znaleźć. 

Więc może nie pyszczmy tak na ten serwis ;) bo dzięki jego głupawej polityce można sobie znaleźć coś potrzebnego i często znacznie taniej :smieszne:

Ale szczerze mówiąc, gdyby to była moja firma i miałabym takich "zdolnych" managerów , to długo by u mnie nie popracowali :D 

 • Like 1
 • Haha 2
Link to comment

Popieram opinie wszystkich :)

Pewnie karbowi i tak mają gdzieś nasze opinie, ale dodam swoją - jak przedtem dużo kupowałam tam książek ezoterycznych, tak teraz zminimalizowałam się do przeciętnie jednej rocznie. I tylko takich, których tytuły znam i wbiję w kijową wyszukiwarkę (bo wystarczy literówka - wyszukiwarka nie poprawia i nie podpowiada). Skasowali listę wyszukiwań na maila - pomysł debilny, bo o ile przedtem przeglądałam to w poczcie, którą sprawdzam codziennie, to teraz w doopie mam wchodzenie na konto i szukanie po wszystkich dziedzinach, bo ludzie nie tylko w poradniki i albumy tą tematykę wrzucają. Złą na to jestem i kij im... ale za to zaoszczędziłam na finansach, bo teraz kupuję tylko to co jest mi potrzebne i rzadko kiedy tam, a przedtem przy okazji kupowałam to co mnie zaciekawiło. A niech mają, chociaż przy ich obrotach to pewnie na to lachę położyli, skoro za nic mają potrzeby klienta.

 • Like 1
 • W punkt 1
Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...