Jump to content

12 - Wisielec


Guest truskawka

Recommended Posts

Guest truskawka

Znaczenie karty Wisielec:

 

Znaczenie ogólne:

 

Opóźnienia, okres czekania, zawieszenia w sprawach, o które pytamy, brak motywacji do działania. Może wskazywać na osobę, która jest bierna, nie podejmuje działań, tylko czeka, na to, jak potoczą się sprawy. Czas rozmyślania, planowania, patrzenia na świat z zupełnie innej strony, ucieczka w świat myśli, analizowanie pewnych spraw, przy jednoczesnym braku działań, szukanie nowych koncepcji. Karta oznacza również konieczność poświęcenia czegoś, rezygnacji z pewnych celów, wyrzeczenia, wyciszenie, izolacja.

 

Karta w pozycji odwróconej:

 

Niespełnione pragnienia, apatia, zniechęcenie, zmęczenie, które nie pozwala działać, spadek kondycji psychofizycznej, ucieczka w nałogi, zaburzony kontakt z rzeczywistością, rezygnacja z celów, wyraźny spadek motywacji, smutek, pozostawanie w martwym punkcie, niemożność wybrnięcia z trudnych sytuacji, życie iluzjami, snucie nierealnych planów, zdecydowany brak działania, aktywności, bierność. W skrajnych przypadkach może oznaczać również myśli samobójcze, odcięcie od świata, poczucie wyalienowania, depresja, nieodwzajemniona miłość.

 

Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

 

Archetyp - ofiara, niewola

Znaczenie ogólne - stagnacja, bezsilność, choroba, powiesić się lub pozwolić na bycie powieszonym, utkwić w błędnym kole, potrzeba odwrócenia, ponieść ofiarę i spojrzeć na świat z nowej perspektywy

Praca - bezsilność, bezrobocie, konflikt interesów, utkwienie w martwym punkcie, bycie na niewłaściwym miejscu, fałszywe oczekiwania lub nieodpowiednie zachowanie

Relacje/uczucia - skomplikowana i zawikłana sytuacja, błędne koło, nieumiejętność połączenia sprzecznych interesów, konieczność zaczyniania wszystkiego raz jeszcze, zupełnie inaczej, z odwrotnej strony

Świadomość - dotarcie do istoty rzeczy, nowe spojrzenie na świat

Sfera ducha - inicjacja, droga do mądrości

Cel - zrozumienie, zmiany w życiu, odzyskanie wolności

Cień - zmęczenie, "zawiśnięcie" w próżni

Odwrócona - brak zrozumienia, negacja dojrzałości

 

Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"

 

XII Wisielec (w pozycji odwróconej!)

 

Choroby psychiczne – autyzm, psychozy, paranoje, manie wszelkiego rodzaju (np. prześladowcza, wielkości), schizofrenia, stany maniakalno-depresyjne, zespoły urojeniowe.

 

Uzależnienia od środków zmieniających świadomość – alkoholizm, narkomania, lekomania oraz choroby powstające na tym podłożu, np. delirium tremens, padaczka poalkoholowa, zespół Korsakowa, wycieńczenie organizmu, psychozy powstające na tle uzależnienia, zespoły abstynencyjne.

 

Karta ta sama w sobie oznacza narkozę.

 

Znaczenie karty w naturoterapii:

• lek homeopatyczny – Nux vomica,

• zioło – tatarak,

• kamień – akwamaryn.

 

Źródło: "Tarot a zdrowie" - Alla Alicja Chrzanowska, Andrzej Piotr Załęski

 

Spokój. Odcięcie się od świata. Powstrzymanie aktywności. Penetracja własnej jaźni. Medytacja, kontemplacja. Ofiara, samoofiara. Dążenie do uspokojenia i harmonii. Rezygnacja z rozwiązywania problemów życiowych. Zdanie się na innych. Marazm. Melancholia. Smutek. Zadumanie. Senność. Niespełniona miłość. Ucieczka od odpowiedzialności. Szczyt kariery zawodowej. Planowanie. Metodyczność.

 

Odwrócony: Niepełny sukces. Nierealne plany. Utrata zaufania. Brak szczerości. Zdrada. Przebudzenie z marazmu. Niemożność zachowania spokoju. Szarpanina. Niemożność zrealizowania dążeń i pragnień. Chorobliwa zazdrość. Nerwowy tryb życia. Ciężka praca i niezadowolenie ze statusu społecznego i zawodowego. Formalizm.

 

Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

 

Możesz czuć się tak, jakbyś nie mógł znaleźć odpowiedniego klucza, aby wydostać się z tej sytuacji. Moment jeszcze nie nadszedł. Nie żałuj czasu na refleksję nad przeszłością, ufając, że drzwi się otworzą w odpowiednim momencie.

 

Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi

Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...
Guest winteer

OPIS – Pozycja wisząca – obserwowanie świata z innej strony lub świat postawiony na głowie, zerwanie kontaktu z materialną rzeczywistością.

 

ZNACZENIE – W miłości konieczność poświęceń, interesujące spotkanie, w pracy – podporządkowanie.

 

KARTA ODWRÓCONA – Ból, kara.

 

WISIELEC. Karta przedstawia człowieka, który przez swoje dotychczasowe działania uwikłał się w sprawy, które postawiły go w sytuacji bez wyjścia. Okoliczności zmusiły go do zaprzestania działań i choć nie jest pewny swojej obecnej sytuacji, musi akceptować to, aby nie pogorszyć swojej doli. Wycofanie takie często jest konieczne i ma na celu przemyślenie swoich uczynków, aby wypracować sobie nowe metody działań w przyszłości. Zdarza się, że jakiś uczynek, występek lub często zaślepienie jakąś sprawą wyzwala lawinę niekorzystnych dla ogółu zdarzeń, a to przynosi kompromitację, posądzenie o zdradę i w efekcie izolowanie od społeczności. W innym znaczeniu, mówi o konieczności zaprzestania swoich działań, aby w spokoju przemyśleć je i zobaczyć do czego one prowadzą. Pozwala to zmniejszyć straty, tak moralne jak i materialne.

 

WISIELEC - karta odwrócona. W tym okresie ce****e Cię niechęć do działania, brak motywacji, niepewność jutra, apatia i zniechęcenie. Zajmujesz się tylko sobą, nie możesz nic robić.

 

Źródło - strona internetowa: Tarot

 

Xll. WISIELEC Zawieszony

 

 

 

Zawieszony jest dwunastą kartą Wielkich Arkanów. To chyba nazwa najwłaściwsza - w języku francuskim Le Pendu, w języku angielskim The Hanged Man. Są też talie, w których ta karta nazywana jest Ukrzyżowany, co nie jest określeniem właściwym, ponieważ mężczyzna, którego widzimy na obrazku, powiesił się dobrowolnie na gałęzi. Także stosowanie nazwy Egzamin wydaje się błędne. O dobrowolności w wyborze tej pozycji świadczy najlepiej położenie nóg. To najwyższa pora, by pozwolić dopłynąć krwi do głowy, co należy oczywiście rozumieć symbolicznie. Także i głowy nie można bez przerwy odwracać od ziemi, wręcz przeciwnie, przy dążeniu ku duchowym wyżynom nie możemy tracić kontaktu z ziemią. Często to na rysunku ręce mężczyzny są świadomie skrzyżowane lub też wiszący gra na fujarce. Odnalazł na nowo muzykę, która jego radością

 

 

ZNACZENIE KARTY: ta karta wskazuje, że myśleć i postępować powinniśmy świadomi wewnętrznej siły. Symbolizuje ona stawianie przez nas wszystkiego na głowie lub też kwestionowanie wszystkiego wokół nas. A przecież chodzi o to tylko, by spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy, by nie stracić z oczu drugiej strony. Decydującym zwrotem w naszym życiu jest moment gdy świadomie spoglądamy na dół, ponieważ także tam tkwią wartości, które musimy poznać. Ta karta może mówić o miłości lub wierności do ojczyzny. Miejsce naszego urodzenia odgrywa zawsze ważną rolę. Wyrażenie Matka - Ziemia nie jest przypadkowe. W tym przypadku należy je rozumieć dosłownie. Mężczyzna, który wisi na drzewie, przypomina nam zarówno o drzewie życia, jak i o drzewie genealogicznym, a więc o przeszłości, o pochodzeniu, którego nigdy nie wolno nam się wyprzeć. Ta karta sprawdza, czy jesteśmy zdolni do przyjęcia nowej postawy w życiu, do stworzenia czegoś nowego, do rozpoczęcia czegoś od nowa.

 

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: Karta ta przedstawia symbolicznie przerwę albo zahamowanie w pracy ewolucyjnej człowieka. Przedstawienie tego zahamowania przez obraz człowieka odwróconego wskazuje, że to, co na górze, jest takie, jak to, co na dole i że wszystkie działania człowieka na planie materialnym znajdują swe odbicie na planie duchowym. Człowiek przyciąga ducha ku materii i na odwrót, materię ku duchowi, aby umożliwić związek tych dwóch aspektów kosmicznych. W swym znaczeniu elementarnym Wisielec przedstawia człowieka inicjującego działania służące rozwojowi duchowemu i świadomego konieczności oczekiwania i wyrzeczeń.

 

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: niezdecydowanie, szczególnie w wyborach uczuciowych, błędne sądy, zmienność, strach. W sprawach zdrowotnych: możliwe zaburzenia krążenia, rozwój.

 

ZNACZENIE UŻYTKOWE: przymus zewnętrzny, trudności spowodowane przez ludzi przez wydarzenia (wypadki), albo z własnej winy. Nie spełnione nadzieje i ich złudzenia. Jest to karta blokady, zahamowania, opóźnienia we wszystkich sprawach. Ale opóźnienie to jest dobroczynne w skutkach, gdyż umożliwia dojrzewanie planów. Seria prób, które wróży pojawienie się tej karty w rozkładzie, jest często wynikiem przeszłych błędów, a zapowiadane fakty są zwykle nieuniknione. Jest to również karta kary albo poświęcenia, które trzeba udźwignąć, nadszedł bowiem moment zapłaty. Wskazuje na wyzwoleni przez ofiarę. Karta ta symbolizuje też sprawy niedostatecznie dojrzałe. Porzucenie czegoś, zrzeczenie się. Niepewne plany: Chwilowa bezsilność. Żmudna praca, ogólne zmęczenie. Sentymentalne złudzenia. Rozczarowanie. Czasem oznacza brzemienność i narodziny. W sąsiedztwie karty reprezentującej osobę fizyczną symbolizuje oddalenie albo wiarołomstwo.

 

Źródło: Tarot (VIII - XIV) : Satanorium.pl

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Karta przedstawia młodego mężczyznę powieszonego za lewą nogę, z rękami za plecami. Charakterystyczną cechą wizerunku przedstawianego na Karcie Wisielca jest to, że twarz powieszonej postaci nie wyraża cierpienia.

Zmiana decyzji, osamotnienie, niewiadoma, niepewność, poświęcenie, odrodzenie, obiektywność, załamanie, słabość, rozwój umysłowy, możliwość odrodzenia, zmiana poglądu czy ideologii, samotność, poprawa sytuacji, ale nie całkowite jej zakończenie.

Karta Wisielca oznacza zastój, brak działania. Jest symbolem medytacji i rozmyślań, duchową izolacją od świata i skupieniem się na własnym wnętrzu. Czasem bywa kojarzona z człowiekiem rozmyślającym nad własnymi problemami. Wyraz twarzy postaci na karcie pozwala też interpretować ją jako symbol błogości i zadowolenia z ustabilizowanego życia.

Przedstawia człowieka, który przez swoje dotychczasowe działania uwikłał się w sprawy, które postawiły go w sytuacji bez wyjścia. Okoliczności zmusiły go do zaprzestania działań i choć nie jest pewny swojej obecnej sytuacji, musi akceptować to, aby nie pogorszyć swojej doli. Wycofanie takie często jest konieczne i ma na celu przemyślenie swoich uczynków, aby wypracować sobie nowe metody działań w przyszłości. Zdarza się, że jakiś uczynek, występek lub często zaślepienie jakąś sprawą wyzwala lawinę niekorzystnych dla ogółu zdarzeń, a to przynosi kompromitację, posądzenie o zdradę i w efekcie izolowanie od społeczności. Nowy etap w życiu, zbytnia uległość, ostrzeżenie przed podeptaniem pozytywnych uczuć osoby z bliskiego otoczenia.

Karta wisielec na początku układu odgrywa bardzo ważną rolę we wróżbie, ponieważ daje wróżącemu znać, że nadszedł czas na poważne zmiany w jego życiu. Bez względu na to, czy wróżący jest na nie zdecydowany czy nie, karta ta będzie silnie sugerowała pełną zmianę dotychczasowego życia jak i sposobu myślenia. Lekceważąc te sugestię, wróżący naraża się na niepowodzenie i problemy. Dotyczy to zwłaszcza sposobu podejścia do spraw finansowych, rodzinnych lub towarzyskich. W tej pozycji sugeruje głęboką analizę wszystkiego i aktualną decyzję odsunięcia od siebie złych nawyków czy negatywnych przyjaciół. Zmiana stosunku do spraw materialnych. Pieniądze zawsze były, są i będą ważne w życiu ludzkim, ale nie najważniejsze. Zdrowie radość, i zadowolenie z życia jest ważniejsze. Nadszedł czas, żeby zadowolenie i satysfakcja osobista wzięła górę nad materialną stroną życia.

 

 

 

Pośrodku układu, będzie oznaczała zakończenie kłopotów lub negatywnego związku z kimś bliskim. Mimo to, że wróżący nie będzie jeszcze gotowy, aby ten związek został zerwany lub będzie się w jakiś sposób obawiał jego zakończenia, Wisielec będzie sugerował szybką decyzję w celu usunięcia tego związku z życia wróżącego. Lęk przed samotnością i problemami będzie trwała krótko, lekcja odebrana z niego zostanie na całe życie. Nowy i pozytywny związek czeka wróżącego w niedługiej przyszłości.

Na końcu układu,zawiadamia o nadejściu nieprzyjemnych, nawet bardzo kłopotliwych niespodzianek w krótkim czasie. Jej zadaniem jednak nie jest tylko informacja, ale także właściwe przygotowanie wróżącego do reakcji na nią. To, co w pierwszej chwili będzie wyglądało na omen, mówi karta Wisielec. Przykładem takiego układu może być sytuacja kiedy karta ta będzie sugerowała zwolnienie z pracy; oczywiście pierwszą reakcją jest złość, a następnie przychodzi strach przed przyszłością - gdzie ja znajdę nową pracę? Czy zarobki będą niższe? A co z ubezpieczeniem? To są pytania które będą gnębiły wróżącego. Tymczasem wisielec będzie informował o nowej i to dużo lepszej pracy niż poprzednia. ,,niema tego złego, co by na dobre nie wyszło"; są to słowa wisielca w tym położeniu.

 

 

 

W pozycji odwrotnej, będzie oznaczała upór, niechęć do zmian, lęk przed zmianą, niepotrzebne poświęcenie, pyszałkowatość, strach przed nowością, strach przed życiem, brak wiary we własne możliwości. Wróżący pragnie zmiany, poprawy, ale boi się zaryzykować. Pokazuje, że nadszedł czas na zmiany, mimo to że będzie krótki czas przykrości i problemów. Ostrzega przed niepotrzebnym poświęceniem. Łatwiej jest zaakceptować ciężką sytuację niż ryzykować zmianę. Nadszedł czas będzie mówił wisielec, żeby zakończyć przebijanie głową muru. Nadszedł czas aby poszukać i zaakceptować ten kłopot, i szukać pomocnych rąk w celu usunięcia go z życia.

 

 

 

Chciałam też zwrócić uwagę na pozycję w jakiej znajduje się wisielec. W sztuce jogi pozycja ta nazywana jest pozycją drzewa, pozwala ona na odzyskanie równowagi psychicznej. A dlaczego wisielec wisi? Bo żeby tą równowagę odzyskać potrzebuje czasu. Pewien natłok zdarzeń i chaos myśli nie pozwalał mu działać. Musi spojrzeć na sytuacje z dystansu i czasami z punktu widzenia tej drugiej osoby ,a przede wszystkim musi wyciszyć się. W ten sposób przygotowuje się do zmian o czym mówi następna karta. Ten stan nie trwa wiecznie, w końcu minie, kiedy już odzyska równowagę, emocjonalną stabilność i będzie mógł z powrotem stanąć na nogi. Jeśli również weźmiemy pod uwagę , że arkan ten następuje po karcie sprawiedliwości, możemy stwierdzić , że tak mu nakazuje własne sumienie, on już wie co przeskrobał i wie , że szybko tego nie naprawi, musi poświęcić sprawie trochę czasu, rozmyślając nad prawidłowym rozwiązaniem sytuacji. W żaden sposób nie uważam tej karty za negatywną, dlatego , że oznacza ona kontemplacje nad naszymi przeszłymi uczynkami, czasami sami musimy zrozumieć co zrobiliśmy źle, bo nikt inny nam tego nie powie, wszystkie odpowiedzi tkwią w naszej własnej przeszłości.

 

 

Nie widzę sensu w dzieleniu kart na dobre i złe, żadna nie jest zła. Każda karta po prostu oddaje obraz naszych odczuć (czasem lepszych , czasem gorszych ) odnośnie tylko do sytuacji w jakiej się znajdujemy (takie życie - wiadomo, nie zawsze kolorowe) , tarot daje nam rady, wgląd i wskazówki, tak abyśmy wiedzieli co się dzieje i daje również możliwość naprawienia sytuacji . Tarot nie jest wyrocznią. Na wszystko mamy wpływ wyłącznie my. Tarot obrazuje sytuacje które nie koniecznie muszą być zawsze czarne albo białe, jest wiele odcieni, tak samo jak wiele jest sytuacji...No to tyle:) gracias:P

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Wisielec - modlitwa, medytacja, wizualizacje, kontemplacja, zagłębienie się we własne wnętrze, skłonność do głębokiej analizy, pogodzenie się z losem, wrażliwość emocjonalna, wyciszenie.

 

Wisielec (odwrócony) - skłonność do nałogów, izolowanie się od ludzi, nerwowy tryb życia, niepokój, załamanie psychiczne, toksyczny wstyd, depresja, melancholia, ucieczka w świat wewnętrzny.

 

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

 

Rada z jednej karty:

 

Coś takiego zdarzyło się w Twoim życiu, co wywróciło go do góry nogami. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się. Ucz się. Nie zastygaj w starych poglądach i przekonaniach. Słuchaj ludzi, ich doświadczeń. Możesz się z tego bardzo dużo dowiedzieć. Bądź uważny na wszelkie uzależnienia, o których myślisz, że mogłyby Ci pomóc w przetrwaniu tego okresu: alkohol, narkotyki, lekarstwa, nadmierna praca i ucieczka w sen. Karta informuje o opóźnieniach w sprawie, o którą pytasz. Życie będzie wymagało od Ciebie teraz dużego poświęcenia. Musisz więc wiedzieć, co tak naprawdę ważne jest w Twoim życiu.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

Blaski: zatrzymanie w życiu, opóźnienie, przewartościowanie, zwrócenie się do świata duchowego poprzez modlitwę czy medytację, wycofanie ze świata materialnego, odłożenie spraw na później, okres czekania na wszystko.

 

Cienie: ucieczka z rzeczywistości do wnętrza, nadużywanie wszelkich używek zaburzających kontakt z rzeczywistością: alkoholu, lekarstw, narkotyków, rezygnacja, zobojętnienie, zazdrość, zdrada, strach przed utratą wartości materialnych, apatia, kryzys, stagnacja, skłonności masochistyczne, smutek.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

progress.gif

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

XII. Wisielec

Po minięciu karty nr 11, Moc, natrafiamy na Wisielca (nr 12) - i jesteśmy w samym środku najbardziej tajemniczej i mistycznej środkowej części Wielkich Arkanów. Tu właśnie - pomiędzy Mocą a Gwiazdą - tarok wyświetla swoje najbardziej ezoteryczne treści i mówi to, czego nie powie żadna nauka, ideologia ani religia. Te karty opowiadają o wewnętrznym życiu duszy.

 

Karta nr 12 przedstawia obraz, który poza tarokiem nigdzie nie jest znany. Oto młody mężczyzna - którego głowę otacza aureola - wisi na gałęzi drzewa (lub na szubienicy uczynionej z gałęzi) za nogę głową w dół. Nie widać, aby przy tym cierpiał. Przeciwnie, wygląda, jakby oglądał coś, czego nie widzi nikt prócz niego.

 

Jedyna znana z mitologii historia, która choć trochę przypomina postać Wisielca, to islandzki mit o Odynie, który powiesił się na gałęzi jesionu i przez siedem dni i nocy wisiał złożony w ofierze samemu sobie, dzięki czemu uzyskał wiedzę o wróżeniu z run. Opowieść ta - jak i obraz Wisielca - jest echem starych praktykach szamańskich, kiedy to szamani poprzez poddanie się cierpieniu, odosobnieniu i stanom bliskim śmierci zyskiwali wiedzę o rzeczach ukrytych, i moce niedostępne dla zwykłych ludzi.

 

Karta Wisielec zwiastuje ważny etap w życiu duchowym. Wisielec widzi wszystko odwrócone - co znaczy, że zaczynamy dostrzegać świat z odmiennego niż dotąd punktu widzenia; że sprawy dotychczas najważniejsze przestają nas obchodzić, i odwrotnie. Wisielec wisi, zerwał kontakt z ziemią - co oznacza dla tego, kto tę kartę wyciąga, że i on traci kontakt z materialną rzeczywistością, sprawy jedzenia i zarabiania przestają być najważniejsze, a jego stan można nazwać stanem "zawieszenia". Karta ta zapowiada też taki etap w życiu, kiedy człowiek poznaje rzeczy nowe (gdyż Wisielec ma oczy szeroko otwarte) - ale nie działa.

 

Karta ta zwykle oznacza, że oto przyszedł moment, kiedy musimy przerwać naszą codzienną gonitwę, wyłączyć się na jakiś czas z czynnego życia, i przyjrzeć się światu na odmiennych zasadach niż dotąd. Wisielec oznacza zatem rewolucję w naszych poglądach na świat i na siebie samego!

 

Karta ta kojarzy się z ofiarą. Oznacza, że aby iść swoją ścieżką dalej, musimy zatrzymać się i złożyć coś w ofierze. Najczęściej taką ofiarą jest to, że musimy zrezygnować z jakichś swoich celów, do których byliśmy wcześniej bardzo przywiązani.

 

Karta ta oznacza odwrót od "świata tego", i zwrócenie się ku światu ducha. Dla ludzi zbyt silnie zanurzonych w codziennej, "gospodarczej" działalności, karta Wisielec może być zapowiedzią sporych przykrości! Bo nie każdy przecież ma ochotę i na wyrzeczenia, i na rozwój duchowy. Wiec również owo "zerwanie związku ze światem materii", które jest zapisane w tej karcie, może się w życiu wypełnić jako choroba, bankructwo, ograniczenie swobody ruchów, a także niemożność zdecydowania się na cokolwiek.

 

Ta karta - jak pozostałe ze środka Wielkich Arkanów - ma w sobie coś z silnego lekarstwa. Jeżeli ktoś dojrzał do przyjęcia jej energii, zobaczy nową rzeczywistość. Dla nie przygotowanych, ta sama energia może okazać się niszcząca.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Wisielec

Młody człowiek wisi głową w dół, ale jego twarz nie wyraża cierpienia, lecz zachwyt nad rzeczami, które ujrzał w tej dziwnej pozycji. Karta Wisielec opisuje więc kogoś, kto pozostaje w stanie zawieszenia i oderwania od normalnego rytmu życia. Ale w warunkach oderwania od codzienności inaczej widzimy świat: widzimy rzeczy, z których normalnie nie zdajemy sobie sprawy, albo ich nie dostrzegamy. Karta Wisielec może też ostrzegać, że za chwile twój świat zostanie wywrócony do góry nogami.

 

Wisielec jako pierwsza karta w rozkładzie:

 

Twoje problemy nie maja prostych rozwiązań. Tego, co robisz, nie da się kontynuować idąc po prostu krok za krokiem. Pozostajesz w stanie zawieszenia; wszystko jest inaczej niż być powinno. To, co się teraz dzieje, nie jest stanem normalnym, ale wyjątkiem (jakby świat stanął na głowie). Ale obecne położenie daje ci szansę zobaczyć wszystko z nowej perspektywy i odkryć rzeczy, których normalnie nie widzisz.

 

Wisielec jako karta druga, czyli ta, w której zapisane są ostrzeżenia:

 

Nic wokół ciebie nie jest pewne. Wszystko może znaczyć cos dokładnie przeciwnego. Cały twój świat może w każdej chwili zostać wywrócony do góry nogami. Konieczna jest przeogromna ostrożność, bo nie masz twardego gruntu pod nogami.

 

Wisielec jako karta trzecia, mówiąca co robić:

 

Jeżeli tylko możesz, nie działaj. Nie wykonuj praktycznych kroków. Nie podejmuj decyzji. Dla praktycznego działania ta karta jest bardzo niepomyślnym znakiem. Za to wykorzystaj obecną wyjątkowa sytuację ("sytuację zawieszenia") do tego, aby dobrze zorientować się w otaczającej cię rzeczywistości, bo teraz widać rzeczy które normalnie były ukryte.

 

Jako karta czwarta - mówiąca o tych rzeczach z przeszłości, które są mechanicznymi nawykami, obciążeniami i przeszkodami:

 

Nosisz ze sobą bagaż złych nawyków, które każą ci czekać, pozostawać w stanie zawieszenia i niezdecydowania. Masz nawyk fantazjowania zamiast działać. Czyżbyś chciał całe życie spędzić "chwiejąc się na wietrze"?

 

Jako karta piąta - twoi partnerzy:

 

Towarzyszy ci ktoś, kto jest niezdecydowany, niechętny do działania, i jego "zawieszenie" może udzielać się tobie. Karta ta może też oznaczać, że twoje związki są niepewne, chwiejne, że wyniknie z nich cos innego, niż sądzisz.

 

Jako karta szósta - zbliżająca się przyszłość:

 

Zajdziesz się w sytuacji "zawieszania" - ważne praktyczne decyzje trzeba będzie odsunąć na później. To, co już teraz się chwieje, jest niepewne, zostanie obalone; możliwe też że dostaniesz nowe informacje, które sprawią, że spojrzysz na świat z zupełnie innego punktu widzenia.

 

Karta siódma - niespodzianki w przyszłości:

 

Przyjdą nowe wiadomości, takie których teraz w żaden sposób nie możesz się spodziewać, które biegunowo zmienia twoja sytuację.

 

Karta ósma - co się na pewno nie zmieni:

 

Nie zmieni się twoja sytuacja zawieszenia, niezdecydowania, oderwania od życia - to jest silniejsze od ciebie.

 

Dziewiąta - karta mistrzowskich osiągnięć:

 

Wisielec w tej pozycji pokazuje, że możliwe są wysokie osiągnięcia w takich dziedzinach, jak abstrakcyjne myślenie, wymyślanie teorii pozornie dalekich od życia, odkrywanie rzeczy, których normalnie nie widać. Karta ta w tej pozycji może też wskazywać na praktykę jogi.

 

Dziesiąta - karta "ogólnego pożytku":

 

Twoje postępowanie da innym czas do namysłu i uchroni przez bezpośrednim naporem życiowych konieczności. (Sytuacja podobna do tej, kiedy np. rodzice ciężko pracują, w zamian za co dzieci mogą się nie martwić o materialne warunki.)

 

Jedenasta - rzeczy zaczęte i nie skończone; szanse, które "rozwiały się jak dym":

 

Była szansa oderwania się od istniejących ograniczeń i konieczności, spojrzenia inaczej na świat - ale to się rozwiało...

 

Dwunasta - dodatkowe wskazówki do interpretacji:

 

Zwróć uwagę na wszystko, co każe ci zwlekać i pozostawać w stanie niezdecydowania.

 

Trzynasta - co dalej?

 

Czeka cię jeszcze stan oderwania i wyzwolenia od życiowych konieczności, możliwość życia, kiedy się buja w obłokach - ale to jeszcze nieprędko.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------zrodlo Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

 

o zdrowiu

 

Wisielec

MoŜliwość uzyskania postępu w leczeniu choroby w przypadku wykorzystania

alternatywnych metod leczenia. Dobre efekty przyniesie medytacja, wizualizacja, afirmacja,

grupy wsparcia, modlitwa, rozmowy z kapłanem; po chorobie konieczność wprowadzenia

kategorycznych zmian w trybie zycia i odŜywianiu; w przypadku kryzysów emocjonalnych

nie naleŜy znieczulać się alkoholem, tabletkami czy narkotykami.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

W pozycji prostej: opóźnienie, odwlekanie, medytacja, okres oczekiwania.

Odwrócony: ucieczka od rzeczywistości, wszelkie używki- narkotyki i alkohol, rezygnacja, strach przed stratami, apatia, smutek.

 

 

Wisielec – pokazuje nam problemy natury umysłowej w tym depresje, nadużywanie leków czy też uzależnienia. Wisielec to również możliwość wystąpienia dolegliwości nerek.

Osoba pokazana tą kartą często nie jest w stanie zauważyć problemu w którym się obecnie znajduje. Często Wisielec pokazuje po prostu choroby typowo umysłowe w tym depresje z których sama osoba wyjść nie potrafi i jest konieczna pomoc terapeuty. Bardzo często przy przeciwstawianiu się Wisielcowi jest pomocna medycyna naturalna, bioenergoterapia, masaże energetyzujące, techniki wizualizacyjne. Należy zachęcić klienta aby poddał się takim terapiom gdyż w znaczący sposób pomogą one we wzmocnieniu energetycznym ciała i duszy a z tym powrocie do równowagi pierwotnej organizmu.

 

Piotr Górski ,,Tarot a zdrowie''

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Wisielec

 

Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan XII: jest tym, kto chce, ale nie może (nie umie) zmienić swojego losu.

Karta odwrócona: ofiara sytuacji. Nerwicowiec. Materialista.

Cech charakteru: smutek, żal, melancholia. Brak zdecydowania. Wewnętrzna aktywność. Mądrość. Zdolności adaptacyjne. Samolubstwo.

Karta odwrócona: błędne wnioski. Lękliwość. Bierność. Nieufność. Uleganie złudzeniom. Chwiejność.

Sytuacja albo sprawa: "zawieszenie", wymuszona przerwa w działaniu. Przeszkody. Uciążliwość. Poczucie izolacji. Konieczność zaakceptowania losu. Rozwój duchowy. Wyrzeczenia. Kłopoty. Niespełnione nadzieje.

Karta odwrócona: brak spokoju. Bezproduktywna szarpanina. Zdrada. Porażka. Znużenie. Uwięzienie. Upadek. Uwikłanie się. Stagnacja.

Zdrowie: problemy z ciśnienie i krążeniem.

Karta odwrócona: osłabienie. Długa choroba.

Miłość: samotność. Niespełnienie. Lęk przed zmianą. Powtarzalność reakcji i relacji.

Karta odwrócona: zdrada. Niemożność odejścia od kogoś, kto Cię krzywdzi.

Praca: ciężki, jałowy trud. Mało płatna, monotonna praca. W przyszłości szansa na usamodzielnienie się.

Karta odwrócona: Konieczność ciągłych ograniczeń. Bieda.

Karma: obecne trudności stanowią twoją lekcję karmiczną. Przepracuj ją świadomie i mądrze.

Karta odwrócona: ponowne karmiczne długi. Przepracowanie ich jest możliwe, ale zajmuj całe lata.

Rada: zastanów się czemu służą opóźnienia. Daj się prowadzić własnej nieświadomości. Nie rób nic na siłę.

Gdy karta Cię przyciąga: z ufnością oczekuj nadejścia tego, co stwarzasz w własnym umyśle. Zasłużyłaś na zmiany

Gdy karta Cię odpycha: czujesz się osaczona. Szamoczesz się bez planu. Poszukaj drogi. Wyzwolenie na pewno nadejdzie.

 

Karta Wisielca symbolizuje człowieka, który zapewne powiedziałby o sobie, że „żyje jak w klatce”, po czym z rozpaczą zapytał: i co ja mam teraz zrobić?!...Niestety, nie zna odpowiedzi. Ce****e go pasywna postawa wobec losu. Od dawna męczy się i miota wewnętrznie, ale z tej szarpaniny nie wynika nic konstruktywnego. Dojmującym stanem psychicznym Wisielca jest rezygnacja. Zaakceptował beznadzieję i – często – brak miłości. Dlatego bywa smutny i pozwala się źle traktować. Jeżeli jest zdradzany – ignoruje bądź przemilcza oczywiste fakty. Ten etap swoistego zawieszenia potrwa jeszcze przez jakiś czas. Na razie okoliczności nie sprzyjają realizacji zamierzeń, niemniej trzeba uczciwie przyznać, że Wisielec nie jest na nie gotowy. Załatwienie spraw, jakie ułatwiłyby mu wyjście z dołka, odkłada na później z lęku, apatii oraz niedostatku wiary we własne siły. Ponadto dźwiga na sobie obciążenia z dzieciństwa, a także nieprzepracowane problemy karmiczne. Psychiczny ból uśmierza alkoholem, prochami albo wycieczką w wirtualny świat. Jeżeli walczy, to w borykanie się z przeciwnościami wkłada mnóstwo wysiłku, natomiast efekty jego zmagań są naprawdę znikome.

Próby kontaktu z płcią przeciwną biorą się z chęci zapomnienia o zmartwieniach lub ucieczki przed kłopotami. W jego/jej życiu nie ma jeszcze miejsca na miłość, czego dowodzi m.in. blokada seksualna. Może umawiać się na randki, lecz brak w nim ognia. Nowy partner/ka zostanie obsadzony w roli plastra na zranione serce. Wisielec zacznie mu się wypłakiwać i marzyć, że ten ktoś w cudowny sposób weźmie go i zabierze do siebie. A potem milcząco zrzuci na niego odpowiedzialność za niepowodzenie. W związek z Wisielcem możesz się zaangażować uczuciowo pod warunkiem, że dzięki terapii, medytacji ewentualnie afirmacjom dojrzał wreszcie do zmian.

 

Karta odwrócona

Ucieka w chorobę. Czerpie cichą satysfakcję z własnego poświęcenia, jest dumny z siebie jako ofiary. Czasami miota nim bezproduktywna zazdrość. Wszechstronne zahamowania mogą trwać nawet do końca życia.

Edited by Euterpe
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Wisielec – Związek jest w stanie rozkładu;

Wyprowadzasz się od mężczyzny, którego skostniały styl życia przestał ci odpowiadać;

Koniec pewnej fazy romansu, w którym mogłabyś się głębiej zaangażować;

Będziesz musiała całkowicie się dla niego poświęcić;

Czekasz, co związek może przed tobą odkryć;

Tracisz nadzieję na prawdę w związku;

Zacieśniacie wasze więzi oparte o powinowactwo dusz;

Miłość bez dotrzymywania wierności lub z obowiązku;

Pożegnanie z mężczyzną, którego romantyczne ideały nie pasują do twoich;

Ktoś będzie musiał pójść na kompromis, jeśli wasz związek ma funkcjonować;

Będziesz musiała zrezygnować z kogoś lub czegoś, co bardzo cenisz, ponieważ twój mężczyzna nie aprobuje twojego zaangażowania;

Twoje całkowite poświęcenie innej osobie umożliwia ci uwolnienie się od własnych egoistycznych nawyków;

Jesteś w stanie zaoferować mężczyźnie bezwarunkową miłość, co jest wynikiem wyrozumiałości i mądrości

Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

 

Wisielec

 

Jako dobra rada:

Nie próbuj trzymać się kurczowo starego. Tylko przez odwrót, przez zmianę punktu widzenia i całkowicie nowy sposób postrzegania będzie możliwe coś nowego.

 

Jako ostrzeżenie:

Uleganie zwątpieniu, rezygnacja z siebie i kurczowe trzymanie się przeszłości nie ma żadnego sensu.

 

Jako karta dnia:

Dziś Twoja cierpliwość zostanie wystawiona na próbę. Albo będziesz z czymś zwlekał, o co tak czy owak już od dłuższego czasu zabiegasz, albo sprawa zatrzyma się niespodziewanie, choć nawet nie brałes tego pod uwagę. Nie próbuj usilnie uwolnić się od takich problemów. To sprawi tylko, że staną się jeszcze bardziej zagmatwane. Być może wystarczy, jeśli zmienisz swój punkt widzenia, żeby zobaczyć całośc w zupełnym świetle. Jeśli to nie pomoże, chcąc nie chcąc, musisz ponieść ofiarę, po czym przyjdzie postęp w sprawie.

 

Jako karta na rok:

Ten rok będzie punktem zwrotnym w Twoim życiu. Zagalopowałeś się w ślepy zaułek i musisz chcąc nie chcąc zawrócić. Jeśli masz uczucie, że utkwiłeś w beznadziejnej sytuacji, nie pozwól się "powiesić", bo to pogłębi jeszcze bardziej ów kryzys. Równie niewiele pomoże wymuszanie zmian wszelkimi możliwymi środkami. To jest jak ruchome piaski, im bardziej próbujesz z nich wyjść, tym wchodzisz głębiej. Chodzi o to, że potrzebujesz więcej cierpliwości, zdecydowania, gotowości poświęcania starych przyzwyczajeń i zastanowienia się nad problemem tak długo, aż jego rozwiązanie stanie się jasne i oczywiste. To jest zupełnie proste. Ale takie rzeczy uświadamiamy sobie zwykle po tym, jak znajdziemy juz te rozwiązania.

 

H.Banzhaf - Klucze do tarota

Edited by Euterpe
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

Do góry nogami

 

Na drzewie co ma korzenie,

I liście ma zielone,

Wisielec – zawisł – za nogę.

A zrobił to świadomie.

Świadomie szuka drogi,

Pozytywnego myślenia.

Powiesi trochę na krzyżu.

Nie mając nic do stracenia.

A zyskać wiele może,

Odszuka drogę do siebie,

Oświeci swoje życie

Będące dzisiaj w potrzebie.

Zrobił on to dla siebie

Nie wieszał się za szyje.

Cały w błękicie spowity

Chce wiedzieć po co żyje.

By poznać życiową prawdę

Nieraz stajemy na głowie.

XII – ta stacja Tarota

Tę prawdę właśnie nam powie.

Siebie graj w życia teatrze.

Zdobywaj doświadczenia.

Bo to jest Twoje życie,

Kto inny niech go nie ocenia?

Lecz trzeba to zrobić na trzeźwo,

Krytycznie spojrzeć na siebie.

Przewartościować uczucia

Byś czuł się tak „jak w niebie”.

Przewrócić nieraz warto

Wszystko do góry nogami

A wtedy się dowiemy

– Jacy jesteśmy sami.

 

Źródło „Wiersze intuicyjne. Tarot.” Ewa Winiarska

Link to comment
Share on other sites

XII WISIELEC

Tu widzimy młodzieńca, który wisi uwiązany za jedną nogę i świat ma odwrócony do góry nogami.

 

 

 

 

A więc widzi wszystko z innej perspektywy. Nie ma na jego twarzy ani śladu bólu ani też żadnego grymasu, który byłby dowodem na to, że wisielec cierpi. Przeciwnie, twórcy tarota czasem dodają tutaj fujarkę na której gra. Nigdzie się nie spieszy a cała karta emanuje jakby jednym wielkim spokojem. Jeśli pytamy o konkretną sprawę a wypadnie nam Wisielec to znak to niechybny, że cała sprawa albo stoi w miejscu albo dużo wody jeszcze upłynie zanim ją załatwimy. W odniesieniu do naszego świata wewnętrznego – duchowego oznacza, że sprawy tego świata przestaną nas na jakiś czas dotyczyć, być może pochłonie nas coś co da nam zupełnie inne spojrzenie na wszystko co nas otacza. W praktyce utożsamiany jest wisielec często z chorobą, naszą lub czyjąś przez którą nabierzemy dystansu do wielu spraw.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Wisielec a...

Miłość: okres blokad w rozwoju miłości, kryzys, brak porozumienia, rezygnacja, apatia, konieczność wprowadzenia zmian, konieczność przewartościowania

Przyjaźń: zawieszenie starych przyjaźni i otworzenie się na nowe, niechęć do kontaktów, spotkań

Zawód: chęć zmiany pracy, wszelkie ważne sprawy potrzebują czasu, konieczność wykazania ogromnej cierpliwości. Oczekiwanie na wszelkie decyzje, życie w niepewności

Pieniądze: utrata pieniędzy, przegrana, nie należy inwestować pieniędzy w żadne podejrzane interesy

Zdrowie: możliwość uzyskania postępu w leczeniu choroby w przypadku skorzystania z alternatywnych metod leczenia; dobre efekty przyniesie medytacja, wizualizacja, afirmacja, grupy wsparcia, modlitwa, rozmowy z kapłanem; po chorobie konieczność wprowadzenia kategorycznych zmian w trybie życia i odżywianiu; w przypadku kryzysów emocjonalnych nie należy "znieczulać" się alkoholem, tabletkami czy narkotykami

 

Źródło: "Vademecum Tarota" B. Antonowicz - Wlazińska

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Dla biznesmenów Wisielec w prostym położeniu to najczęściej rada, że nadszedł czas na rozszerzenie działalności o nowe formy biznesu. Jeśli jest on odwrócony, to jedno z dwóch: albo firma jest bogata i ma mocną pozycję, a w takim wypadku należy dążyć do utrzymania tego stanu rzeczy i nie wolno niczego zmieniać nawet na jotę we wcześniej zawartych umowach (dzięki temu osiągnie się sukces), albo jest to maleńka firma, która dużo ryzykuje. W tym drugim wypadku lepiej od razu zdać się na "miłosierdzie zwycięzcy", to znaczy tego, kto przyszedł pierwszy i zaproponował konkretną sumę pieniędzy za jej przejęcie.

 

Źródło: " Podstawy Tarota '' Jewgienij Kolesow

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
 • 4 weeks later...

WISIELEC

 

Medytacja,spokoj,duchowa jednosc,pogodzenie,przebaczenie,izolacja,odosobnienie,zatrzymanie,przerwa w dzialaniu,odpoczynek,ulga,odprezenie

Odwrocona: samotnosc,zal,cierpienie,smutek,zagubienie,depresja,uzaleznienie,lek

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
Guest agnieszka007

RADA Z JEDNEJ KARTY;

Bez względu na to,jakiego obszaru Twojego życia dotyczy ta karta,musisz wziąć nerwy na postronki i wykazać największą cierpliwość.Najdrobniejsze bowiem sprawy mogą wymagać kilkakrotnego podchodzenia do ich załatwienia.Możesz odczuwać w związku z tym okresy wzmożonego gniewu na wszystko i wszystkich,upatrując tam przyczyn swojego niepowodzenia i pecha.Wykorzystaj lepiej ten czas do zajrzenia w siebie,dokonania przeglądu aktualności poglądów,przekonań,systemu wartości.Więcej na tym skorzystasz,bo i tak w niczym nie przyspieszysz zmian,na jakie przygotowuje Cię los...Twój własny,a nie sąsiada.Nie podejmuj żadnych decyzji o zerwaniu związków,przyjaźni czy znajomości.Możesz żałować takiej decyzji,gdyż po jakimś czasie może się okazać,że podjąłeś ją niesłusznie,w gniewie czy złości.

 

źródło;Vademecum Tarota Barbara Antonowicz-Wlazińska

 

 

Karta oznacza odcięcie się od świata,brak aktywności,rezygnację z rozwiązania problemów życiowych i zdanie się na pomoc innych.To też olśnienie,widzenie sprawy z innej strony,a zarazem metodyczność,planowanie i osiągnięcie szczytu kariery zawodowej.Obok niekorzystnych kart określa stan melancholii,marazmu,smutku,który bardzo często wynika z niespełnionej miłości.Karta w negatywie oznacza przeszkody,zwłokę,nierealne plany i narkomanię spowodowaną nerwowym trybem życia,niezadowolenie ze swojego statusu społecznego i zawodowego.To karta niespełnionej miłości i zdrady,karta samobójcy,karta osoby,która osiągnęła szczyty w karierze zawodowej,ale musi zacząć od nowa.Oznacza zdradę,opóźnienie,lawiranta życiowego.

 

Źródło"JASNOWIDZENIE W INTERPRETACJI KART TAROTA'' Piotr Gońciarz.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

XII Wisielec

przeszkody, zwłoka, olśnienie, zobaczyć spawy z innej strony

 

źródło:Kursy tarota - bezpłatny samouczek - wróżka wróżki wróżby tarot horoskop magia czary los przeznaczenie

 

+ korzystna zmiana, dobry los, aktywność, zdrowie, nowy cykl, przezwyciężenie niesprzyjających okoliczności, powodzenie, wygrana, szczęśliwy traf

- nieoczekiwane odwrócenie się na gorsze, przeciwności, osłabienie sił, przegrana, niepowodzenia, kłopoty, problemy seksualne, pech

 

źródło:Strona Domowa

 

"Ta karta w rozkładach prognostycznych zawsze zapowiada opóźnienia czasowe w realizacji przepowiedni. To karta przeżyć wewnętzrnych, emocji, które odczuwamy na głębokich poziomach, poznania siebie. Wskazuje na czas, który trzeba poświęcić sobie, czasami nawet postawić dotychczasowy świat i wyznawane zasady na głowie, dokonać radyklanych zmian, ale w swoim wnętrzu. Owszem, jeśli się tego dokona, to i świat zewnętrzny ulegnie zmianie zgodnie z prawem fizyki - "Jest akcja, jest reakcja", ale do tego dochodzi w następnej karcie Śmierć. Zmiany te jednak nie są możliwe, bez prawidłowego przejścia karty Wisielca. Chcę też podkreślić, że w naszych czasach nieustannego i często niczym nieuzasadnionego pośpiechu, znalezienie czasu dla siebie, na przemyślenia, refleksje, zastanowienie się nad sobą, swoim wnętrzem, swoimi emocjami jest konieczne.

Wisielec to też modlitwa, medytacja, kontemplacja. Warto się zastanowić, czy umiemy się modlić. Nie klepać zdrowaśki, a modlić się z głębi serca, rozmawiać z Bogiem, prosić go o Łaskę i Miłosierdzie. A czy jeśli nasze modliwty zostają wysłuchane, czy umiemy być wdzięczni? Tak prawdziwie, z głębi duszy?

Niestety, rzadko tak się realizuje ta karta w naszych czasach. Częściej wskazuje na różne uzależnienia od środków zmieniających świadomość, w tym także od telewizji i innych środków masowego przekazu. Bardzo trafnie pokazuje to karta Wisielca z talii Zodiak Tarot"

 

źródło:Ezoteryka i ja: Wisielec

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

XII Wisielec Le Pendu

Karta dwunasta Wielkich arkan przedstawia młodego mężczyznę z rękami założonymi z tyłu i jedną nogą zgiętą w kolanie, wiszącego na sznurze, przywiązanego za stopę do poprzeczki, rozpiętej między dwoma pętami przyciętych drzew. Oznacza koniec starego a początek nowego cyklu, przypomina bowiem nieco dziecko w łonie matki, czekające na chwilę porodu i odcięcia pępowiny.

Wisielec powstrzymuje się dobrowolnie od kontaktów z otoczeniem i zachowuje neutralność wobec świata zewnętrznego, na który patrzy z pozycji wiecznego opozycjonisty.

Niegdyś powieszenie za nogi było tradycyjną karą dla zdrajców. Często malowano Wisielca trzymającego dwie sakiewki, co może stanowić aluzję do srebrników Judasza. W klasycznej talii Tarota marsylskiego, narysowane guziki symbolizują pieniądze wysypujące się z kieszeni.

Druga interpretacja, to znana z mitologii historia Odyna, który powiesił się na gałęzi jesionu, przez siedem dni i nocy wisiał tak, dzięki czemu uzyskał wiedzę o wróżeniu z run.

Znaczenie ogólne

Zwiastuje ważny etap w życiu duchowym. Wisielec widzi wszystko odwrócone, co oznacza, że zaczynamy dostrzegać świat z odmiennego niż dotąd punktu widzenia, że sprawy dotychczas najważniejsze przestają nas obchodzić, i odwrotnie.

Karta ta kojarzy się z ofiara. Oznacza, że aby iść swoją ścieżką dalej, musimy zatrzymać się i złożyć coś w ofierze. Najczęściej tą ofiara jest to, że musimy zrezygnować z jakiś celów, do których byliśmy wcześniej bardzo przywiązani.

Zapowiada dłuższy okres stagnacji, którą trzeba cierpliwie znieść, aby nie przysporzyć sobie niepotrzebnego bólu, stresu. Związek partnerski, w którym jest się tym trzecim, niemającym szansy na wspólnotę oficjalną z ukochaną osobą, uczucie platoniczne.

Ogólne znaczenie karty w pozycji negatywnej:

Karta w tej pozycji pokazuje osobę szarpiącą się w bardzo niewygodnej dla niej pozycji i sytuacji życiowej, bezradną, sfrustrowaną, niemożność odcięcia się od nieprzyjemnych ludzi.

Ustawienie postaci

Jego skrzyżowane nogi mówią o wytrwałości lub bierności w cierpieniu, i aktywność wewnętrzną.

 

źródło: mój komputer

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Guest Vampirella

Wisielec

 

Wymuszone poświęcenie, kara, dobrowolna lub śmiertelna strata, cierpienie, klęska, porażka, śmierć.

 

Źródło: Tarot Thota – Klucz do zrozumienia – Lon Milo DuQuette

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

XII. Wisielec (Judasz)

To poświęcenie, męczeństwo, ofiara, która nie przynosi żadnej nagrody, tylko cierpienie i niewdzięczność. Symbolizuje wytrwałość w cierpieniu, konieczność wyrzeczeń; mówi, że życie materialne jest odbiciem życia duchowego, cierpienie w świecie materialnym rozwija duchowość, budzi prawdziwą jaźń.

 

Źródło: Życie Świata, numer 92, artykuł "Tarot".

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
 • Maestro

XII(12) Wisielec - Karta ta zwykle oznacza, że oto przyszedł moment, kiedy musimy przerwać naszą codzienną gonitwę, wyłączyć się na jakiś czas z czynnego życia, i przyjrzeć się światu na odmiennych zasadach niż dotąd. Wisielec oznacza zatem rewolucję w naszych poglądach na świat i na siebie samego!, może ostrzegać, że za chwile twój świat zostanie wywrócony do góry nogami.

 

Opóźnienia, okres czekania, zawieszenia w sprawach, o które pytamy, brak motywacji do działania. Może wskazywać na osobę, która jest bierna, nie podejmuje działań, tylko czeka, na to, jak potoczą się sprawy. Czas rozmyślania, planowania, patrzenia na świat z zupełnie innej strony, ucieczka w świat myśli, analizowanie pewnych spraw, przy jednoczesnym braku działań, szukanie nowych koncepcji. Karta oznacza również konieczność poświęcenia czegoś, rezygnacji z pewnych celów, wyrzeczenia, wyciszenie, izolacja.

 

zatrzymanie w życiu, opóźnienie, przewartościowanie, zwrócenie się do świata duchowego poprzez modlitwę czy medytację, wycofanie ze świata materialnego, odłożenie spraw na później, okres czekania na wszystko.

 

Karta Wisielec zwiastuje ważny etap w życiu duchowym. Wisielec widzi wszystko odwrócone - co znaczy, że zaczynamy dostrzegać świat z odmiennego niż dotąd punktu widzenia; że sprawy dotychczas najważniejsze przestają nas obchodzić, i odwrotnie. Wisielec wisi, zerwał kontakt z ziemią - co oznacza dla tego, kto tę kartę wyciąga, że i on traci kontakt z materialną rzeczywistością, sprawy jedzenia i zarabiania przestają być najważniejsze, a jego stan można nazwać stanem "zawieszenia".

 

A więc widzi wszystko z innej perspektywy. Nie ma na jego twarzy ani śladu bólu ani też żadnego grymasu, który byłby dowodem na to, że wisielec cierpi. Przeciwnie, twórcy tarota czasem dodają tutaj fujarkę na której gra. Nigdzie się nie spieszy a cała karta emanuje jakby jednym wielkim spokojem. Jeśli pytamy o konkretną sprawę a wypadnie nam Wisielec to znak to niechybny, że cała sprawa albo stoi w miejscu albo dużo wody jeszcze upłynie zanim ją załatwimy.

 

W odniesieniu do naszego świata wewnętrznego – duchowego oznacza, że sprawy tego świata przestaną nas na jakiś czas dotyczyć, być może pochłonie nas coś co da nam zupełnie inne spojrzenie na wszystko co nas otacza. W praktyce utożsamiany jest wisielec często z chorobą, naszą lub czyjąś przez którą nabierzemy dystansu do wielu spraw.

 

Karta ta zapowiada też taki etap w życiu, kiedy człowiek poznaje rzeczy nowe ale nie działa. Niemożność uzyskania harmonii i spokoju, ciężka, nie satysfakcjonująca praca, niski status społeczny spowodowany mało ambitnym zajęciem.

 

Miłość: okres blokad w rozwoju miłości, kryzys, brak porozumienia, rezygnacja, apatia, konieczność wprowadzenia zmian, konieczność przewartościowania

 

Przyjaźń: zawieszenie starych przyjaźni i otworzenie się na nowe, niechęć do kontaktów, spotkań

 

Zawód: chęć zmiany pracy, wszelkie ważne sprawy potrzebują czasu, konieczność wykazania ogromnej cierpliwości. Oczekiwanie na wszelkie decyzje, życie w niepewności

 

Pieniądze: utrata pieniędzy, przegrana, nie należy inwestować pieniędzy w żadne podejrzane interesy

 

Działalność i towarzystwo, które nie tylko nie dają satysfakcji, ale i bardzo nas nudzą. Zmiany, które rujnują nasze układy, ale są korzystne i oczyszczające, bo płyną z naszego wnętrza.

 

Zatrzymanie, akumulacja, odosobnienie - zatrzymanie to może być spowodowane chorobą a może oznaczać również dobrze potrzebę zmiany punktu widzenia, nabycie nowej świadomości, potrzebę poświęcenia się, moment medytacji, okres wyczekiwania.

_______________________________________________________

CZAS - grudzień żywioł ziemi

 

ZDROWIE: choroby psychiczne, autyzm, psychozy, paranoje, uzależnienia od używek - alkohol, narkotyki, lekomania, delirium, prognozuje wszelkie zaburzenia świadomości i równowagi poprzez stany pochodzenia parapsychicznego

 

Zdrowie: możliwość uzyskania postępu w leczeniu choroby w przypadku skorzystania z alternatywnych metod leczenia; dobre efekty przyniesie medytacja, wizualizacja, afirmacja, grupy wsparcia, modlitwa, rozmowy z kapłanem; po chorobie konieczność wprowadzenia kategorycznych zmian w trybie życia i odżywianiu; w przypadku kryzysów emocjonalnych nie należy "znieczulać" się alkoholem, tabletkami czy narkotykami

________________________________________________________

Symbolizuje + blokadę, zwłokę , moment zatrzymania który może nam dać korzyść aby pogłębić swoje projekty. Często oznacza, że to nie jest właściwy moment na podejmowanie decyzji, spokój, wyciszenie, odpoczynek, rehabilitacja, poświęcenie się, dobra koncentracja, zaduma, snucie planów, umiejętność zmiany perspektywy, okres czekania, afirmacja, modlitwa, medytacja,

________________________________________________________

Pozycja odwrócona - brak możliwości wyboru, chowanie czegoś, brak odpoczynku, robienie dla kogoś nie dla siebie i swojej przyjemności – poświecenie, nadużywanie używek alkoholu, śpiączka, nieświadomość, lenistwo, odpływanie w świat fantazji, środki uspokajające, przymusowe zatrzymanie, niemożność wyjścia z sytuacji, posiadanie złych informacji

 

Niespełnione pragnienia, apatia, zniechęcenie, zmęczenie, które nie pozwala działać, spadek kondycji psychofizycznej, ucieczka w nałogi, zaburzony kontakt z rzeczywistością, rezygnacja z celów, wyraźny spadek motywacji, smutek, pozostawanie w martwym punkcie, niemożność wybrnięcia z trudnych sytuacji, życie iluzjami, snucie nierealnych planów, zdecydowany brak działania, aktywności, bierność. W skrajnych przypadkach może oznaczać również myśli samobójcze, odcięcie od świata, poczucie wyalienowania, depresja, nieodwzajemniona miłość.

_______________________________________________________

NIEKTÓRE POWIĄZANIA:

 

Wisielec + Świat -(jeśli z Magiem: duża elastyczność umysłu), zamknięcie w swoim świecie, siedzenie w domu, marzenia o innych krajach

Wisielec + Gwiazda czekanie na pozytywny rozwój sytuacji, nadzieja na poprawę, dochodzenie do siebie, zdrowienie, dobry humor, dobre przeczucia które się sprawdzą

Wisielec + Cesarz -zdanie na łaskę kogoś, (jeśli ze Sprawiedliwością - czekanie na odpowiedź z urzędu), obmyślanie strategii działania, poczucie bezpieczeństwa

Wisielec + Księżyc -sen, odlot w marzenia, nierealność, wizjonerstwo, środki psychoaktywne, niejasność sytuacji, nic nie jest do końca pewne, można tylko snuć domysły

 

________________________________________________________

Rada z jednej karty:

 

Coś takiego zdarzyło się w Twoim życiu, co wywróciło go do góry nogami. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się. Ucz się. Nie zastygaj w starych poglądach i przekonaniach. Słuchaj ludzi, ich doświadczeń. Możesz się z tego bardzo dużo dowiedzieć. Bądź uważny na wszelkie uzależnienia, o których myślisz, że mogłyby Ci pomóc w przetrwaniu tego okresu: alkohol, narkotyki, lekarstwa, nadmierna praca i ucieczka w sen. Karta informuje o opóźnieniach w sprawie, o którą pytasz. Życie będzie wymagało od Ciebie teraz dużego poświęcenia. Musisz więc wiedzieć, co tak naprawdę ważne jest w Twoim życiu.

 

Jako dobra rada:

Nie próbuj trzymać się kurczowo starego. Tylko przez odwrót, przez zmianę punktu widzenia i całkowicie nowy sposób postrzegania będzie możliwe coś nowego.

 

Jako ostrzeżenie:

Uleganie zwątpieniu, rezygnacja z siebie i kurczowe trzymanie się przeszłości nie ma żadnego sensu.

 

Jako karta dnia:

Dziś Twoja cierpliwość zostanie wystawiona na próbę. Albo będziesz z czymś zwlekał, o co tak czy owak już od dłuższego czasu zabiegasz, albo sprawa zatrzyma się niespodziewanie, choć nawet nie brałeś tego pod uwagę. Nie próbuj usilnie uwolnić się od takich problemów. To sprawi tylko, że staną się jeszcze bardziej zagmatwane. Być może wystarczy, jeśli zmienisz swój punkt widzenia, żeby zobaczyć całość w zupełnym świetle. Jeśli to nie pomoże, chcąc nie chcąc, musisz ponieść ofiarę, po czym przyjdzie postęp w sprawie.

 

Jako karta na rok:

Ten rok będzie punktem zwrotnym w Twoim życiu. Zagalopowałeś się w ślepy zaułek i musisz chcąc nie chcąc zawrócić. Jeśli masz uczucie, że utkwiłeś w beznadziejnej sytuacji, nie pozwól się "powiesić", bo to pogłębi jeszcze bardziej ów kryzys. Równie niewiele pomoże wymuszanie zmian wszelkimi możliwymi środkami. To jest jak ruchome piaski, im bardziej próbujesz z nich wyjść, tym wchodzisz głębiej. Chodzi o to, że potrzebujesz więcej cierpliwości, zdecydowania, gotowości poświęcania starych przyzwyczajeń i zastanowienia się nad problemem tak długo, aż jego rozwiązanie stanie się jasne i oczywiste. To jest zupełnie proste. Ale takie rzeczy uświadamiamy sobie zwykle po tym, jak znajdziemy juz te rozwiązania.

________________________________________________________

Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan XII: jest tym, kto chce, ale nie może (nie umie) zmienić swojego losu.

Karta odwrócona: ofiara sytuacji. Nerwicowiec. Materialista.

Cech charakteru: smutek, żal, melancholia. Brak zdecydowania. Wewnętrzna aktywność. Mądrość. Zdolności adaptacyjne. Samolubstwo.

Karta odwrócona: błędne wnioski. Lękliwość. Bierność. Nieufność. Uleganie złudzeniom. Chwiejność.

Sytuacja albo sprawa: "zawieszenie", wymuszona przerwa w działaniu. Przeszkody. Uciążliwość. Poczucie izolacji. Konieczność zaakceptowania losu. Rozwój duchowy. Wyrzeczenia. Kłopoty. Niespełnione nadzieje.

Karta odwrócona: brak spokoju. Bezproduktywna szarpanina. Zdrada. Porażka. Znużenie. Uwięzienie. Upadek. Uwikłanie się. Stagnacja.

Zdrowie: problemy z ciśnienie i krążeniem.

Karta odwrócona: osłabienie. Długa choroba.

Miłość: samotność. Niespełnienie. Lęk przed zmianą. Powtarzalność reakcji i relacji.

Karta odwrócona: zdrada. Niemożność odejścia od kogoś, kto Cię krzywdzi.

Praca: ciężki, jałowy trud. Mało płatna, monotonna praca. W przyszłości szansa na usamodzielnienie się.

Karta odwrócona: Konieczność ciągłych ograniczeń. Bieda.

Karma: obecne trudności stanowią twoją lekcję karmiczną. Przepracuj ją świadomie i mądrze.

Karta odwrócona: ponowne karmiczne długi. Przepracowanie ich jest możliwe, ale zajmuj całe lata.

Rada: zastanów się czemu służą opóźnienia. Daj się prowadzić własnej nieświadomości. Nie rób nic na siłę.

Gdy karta Cię przyciąga: z ufnością oczekuj nadejścia tego, co stwarzasz w własnym umyśle. Zasłużyłaś na zmiany

Gdy karta Cię odpycha: czujesz się osaczona. Szamoczesz się bez planu. Poszukaj drogi. Wyzwolenie na pewno nadejdzie.

 

________

Źródła :Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

Źródło – strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Małe

Źródło: "Sekrety Małych Arkanów Tarota" Dorota Maria Słowikowska

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

kurs Tarota- ESKK

Alla Alicja Chrzanowska& Andrzej Piotr Załęski " Tarot a zdrowie"

Edited by liv222
Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

XII - WISIELEC

 

ISTOTA ZAGADNIENIA:

zycie w zawieszeniu,nowe perspektywy,poswiecenie,porzucenie

Wisielec przynosi nam szczegolny prezent:mozemy nasze spojrzenie

na zycie obrocic o 180 stopni.Mozemy rowniez, duza porcje przeszlosci,

ktora nas do teraz paralizowala zrzucic ,jak niepotrzebny bagaz.

Aby to osiagnoc musimy sie calkowicie wyciszyc,odciac od materii.

Mozemy tez zobaczyc nas samych,z zupelnie innego punktu widzenia, jak obchodzimy sie z naszymi problemami,klopotami,nawet jak bardzo

moze nam zalezec na tym ,aby tych problemow nie utracic.

 

INSPIRACJA

 

Caloksztalt zycia ofiaruje nam zawsze,wyzsza wiedze i milosc ktora,

najlepiej sluzy wszystkim bioracym w nim udzial.

Powinnismy przyjac postawe odkrywcy i z tej pozycji podejsc do

naszych sytuacji zyciowych.Jezeli otworzymy sie na n o w e to

mozemy przezyc nowy punkt widzenia na nas samych i na zobaczenie

naszego swiata,co jest niecodzienne i podniecajace.

"Ja pozostawiam moje stare postawy i przyzwyczajenia i rozwazam

moje zycie calkiem na nowo."

 

STACJA PODROZY DUCHOWEJ

 

Uczymy sie poznawac (czesto bez wlasnej ochoty) nie znane nam do tej

pory sposoby widzenia swiata,procesy myslowe i wartosciowanie,

ktore wczesniej do nas w ogole nie pasowaly.Zapoznanie sie z tym

procesem juz teraz,przyda sie nam bardzo w przyszlosci.

 

KARTA ROKU

 

W tym roku chodzi o to abys "obstawanie przy swoim" dostroil do

kierunku rozwoju calosci i aby to dzialalo w harmoni.

Ustapic,pozwolic sobie na poruszenie swego serca.

 

KARTA PARTNERSTWA:

 

Ciekawy zwiazek,w ktorym nie ma sensu,bazowac i zatrzymywac

starych struktur,albo przezytych juz wzorow zyciowych.

Zamiast tego istnieje szansa, zawsze swobodnie(wolnym)sie spotkac.

 

WISIELEC A ASTROLOGIA

 

Planeta Neptun:planeta wizji i iluzji laczy sie z Wisielcem.

Wlasnie dlatego ,ze ktos na tej karcie swiat i swoje zycie

musi obserwowac i rozwazyc z calkiem innej perspektywy,

bo swiat jakby stanol na glowie.

Neptun ma doczynienia z skarbnica pamieci,w ktorej

zapisala sie przeszlosc czlowieka.Do tych wspomnien

i przezyc,ktore przyszly z poprzedniego wcielenia,dodawane sa

wspomnienia i przezycia z biezacego zycia i to wszystko razem

wziete wywiera silny wplyw na poglady,przekonania,swiatopoglad

i zachowanie czlowieka i to znacznie silniejszy niz sie jemu wydaje,

jako ze jest to wplyw niezauwazalny,spontaniczny"podwodny"

i nastepuje bez aktywnego udzialu danej osoby.

Darami neptuna sa takze miedzy innymi druga twarz,trzecie oko

i szosty zmysl.Neptun zawsze dziala w sposob nieuchwytny,a nawet

tajemniczy,dajac sile nie uznajaca zadnych duchowych ograniczen.

 

NUMEROLOGIA A ARKAN WISIELCA:

 

Liczba 12(3x4=12)to wysycenie duchem(3)materii;przenikanie swiata

duchowego do swiata materialnego.Jest to ostatnia liczba cyklu (dwana-

-scie miesiacy roku,dwanascie znakow zodiaku,dwunastu apostolow,

w Biblii i w chrzescijanskim symbolicznym mysleniu-chrzescijanstwo to

religia dwunastego znaku zodiaku:znaku Ryb-jest symbolem doskonalosci

i kompletnosci.W alchemi jest liczba symboliczna, zawiera bowiem w sobie

az cztery dzielniki(zywioly)i trzy podstawowe alchemiczne zasady(sol,siarke,

rtec).Jest to liczba swieta i zwykle szczesliwa,symbolizujaca spelnienie( miedzy

innymi dlatego,ze jest podzielna przez 1,2,3,4,6,12),choc zmuszajacy do

wycofania sie.Jest tez symbolem swietosci,zbawienia,harmonii,milosci,laski

lagodnosci,umiarkowania,...radsci,cierpliwosci ,cierpienia.

 

KAMIEN(Mineraly)-niebieski fluoryt,kostka pyrytu

KOLORY - kolor lodu,wody,chmor

 

PYTANIA DO NASTEPNEGO KROKU:

 

1. Czy istnieje cos przeciwko czemu sie bronisz albo walczysz?

2. Czujesz,ze zawedrowales w slepa uliczke i musisz sie

zatrzymac?

3. W jakich elementach zycia albo przeciwko jakim ludziom

pomogloby ci miec nowe spojzenie?

 

Zrodlo:H,Rekus -Numerologia

Hrabia Sergiej A.Wronski -Astrologia Klasyczna

Gerd B. Ziegler -Tarot für alle - tlumaczenie wlasne

Edited by slawa
zrodlo
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Guest gość5

Wisielec- ewidentnie oznacza- nic nie rób! poczekaj na inne rozwiazania. W pytaniu czy wziąć kredyt- wypadł wisielec a z przełożenia Queen buław, Słońce Smierć- koniec niezależności finansowej............. tak to odczytałam bynajmniej. Na szczęście znalazło się zupełnie inne wyjście z sytuacji :)

Link to comment
Share on other sites

A u mnie Wisielec czesto pokazuje mojego syna - tylko nie rozpracowalam jeszcze czy to wskazuje na dziecko ( no juz nie takie dziecko z niego:)) , czy tez ( i to chyba to ) dlatego , ze moj syn ma raczej wisielczy temperament i charakter..... .

Link to comment
Share on other sites

 • Maestro

Mi karta Wisielec kilka razy pokazała zaskoczenie,dosłownie odwrócenie sytuacji, że np.byłam pewna, że ktoś się nie odezwie, a tu bach, nagły kontakt:) Natomiast Wisielec z Kołem Fortuny to nieoczekiwane zatrzymanie akcji, np. tocząca się relacja zostaje dosłownie zatrzymana, nie kończy się,ale na jakiś czas następuje urwanie kontaktu..

 

 

Kiedyś, gdy kładłam karty na kogoś w pozycji co ukrywa wyszedł mi Wisielec. Jednak z forumowiczek napisała, ze uzależnienia...Dziś się dowiedziałam, ze facet jest uzależniony od : alkoholu, narkotyków, hazardu,seksu i Bóg wie czego jeszcze...

 

 

Długotrwałe leczenie, często w zakładach zamkniętych

Źródło : Blog Wróżki Joanny

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

"(...) Wisielec oznacza, że ugrzęźliśmy w miejscu i tkwimy w kłopotach. Po dokładniejszym rozpatrzeniu sytuacji okaże się jednak, że w zewnętrznym bezruchu wymuszonego spokoju znajdziemy-poprzez bardzo wnikliwe zrozumienie- zarówno konieczność jak i okazję do zmiany światopoglądu. W ten sposób dotrzemy do zwrotnego punktu w życiu. Pasywność, na którą jesteśmy w tej fazie skazani, objawiać się może w postaci choroby, na którą faktycznie często wskazuje ta karta.(...)

 

W życiu zawodowym- karta ta oznacza przede wszystkim stagnację i przez to znaczne opóźnienie, jeśli nie całkowicie uniemożliwienie, wprowadzenia w życie naszych planów. Realizacja projektów zacznie kuleć, nie otrzymamy awansu, poszukiwanie nowego miejsca pracy okaże się bezskutecznie, nie można będzie zrealizować ważnych planów. Przy tym wszystkim ten stan bezruchu bardzo rzadko jest nagłą niespodzianką. Poprzedzają go pewne symptomy. Początkowo są to uciążliwe, opóźniające prace drobiazgiem które nas co prawda irytują, ale nie są traktowane poważnie. Dopiero ich suma opóźnia coraz bardziej rozwój zawodowy, aby doprowadzić w końcu do zastoju. Zarówno upór jak i agresywne, forsowne działania okazują się nieskuteczne. Jedynym wyjściem z sytuacji jest głębokie zrozumienie, że zabłądziliśmy. Dopiero to w połączeniu z gotowością do zmiany myślenia(nawet przekwalifikowania się) stwarza realną szanse na pokonanie trudności. Często, wspomniane już, niedostrzegane drobiazgi mogą doprowadzić nas do właściwego rozpoznania.

 

Na poziomie świadomości Wisielec także może być znakiem kryzysu. Zabrnęliśmy w ślepą uliczkę i musimy teraz zrozumieć, że krocząc tą drogą, nie posuniemy się naprzód. Właśnie w tym obszarze leży cała wielkość tej karty. Często na przykład choroba lub długi okres bezrobocia sprawiają, że bardzo długo trwa okres bezrobocia sprawiają, że bardzo długo trwa okres adaptacji, po upływie którego jesteśmy gotowi zmienić sposób myślenia, wyrobić sobie nowy pogląd na świat lub zmienić zupełne otoczenie i pole działania. Jeśli zorientujemy się, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia, ale nie potrafimy zrozumieć, co zrobiliśmy źle lub z czego musimy zrezygnować- pomoże tylko spokój i cierpliwość. Jeśli wystarczająco długo będziemy przyglądać się problemowi, odpowiedzi wyjaśniające nam, czego nie dostrzegaliśmy dotąd, z pewnością się pojawią.

 

W związkach osobistych karta ta często pokazuje swoją przygnębiającą stronę. Ugrzęźliśmy w teraźniejszej sytuacji, przy tym odczuwamy ją bardzo mocno jak całkowicie nieprzyjemną: albo żyjemy samotnie i daremnie staramy się znaleźć partnera gotowego do wspólnego życia opartego na pełnym zaufaniu, albo uwikłaliśmy się w trudny związek i bezskutecznie próbujemy się z niego wyzwolić. W każdym przypadku Wisielec oznacza, ze zanim kłopoty znikną, a problemy samoistnie się rozwiążą, musimy najpierw zmienić sposób myślenia i spróbować zrozumieć, co robiliśmy albo co postrzegaliśmy błędnie."

 

Źródło: Hajo Banzhaf, Tarot dla Każego

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...
Guest Euterpe

Na pytanie "oddam pracę dyplomową do XX.YY.ZZZZ (data)?"

miałam takie karty: XII Wisielec, 0 Głupiec, 6 buław (suma z HB XVIII Księżyc)

wisielec na początku pokazał przedłużenie sprawy (ciągnęło się to dłużej niż sądziłam), zaś głupiec i 6 buław szczęśliwe zakończenie; Na szczęście udało mi się wyrobić do końca XX.YY.ZZZZ :) Ale te opóźnienia... nie lubię teraz wisielca na takie sprawy :zmeczony:

Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...
Kiedyś, gdy kładłam karty na kogoś w pozycji co ukrywa wyszedł mi Wisielec. Jednak z forumowiczek napisała, ze uzależnienia...Dziś się dowiedziałam, ze facet jest uzależniony od : alkoholu, narkotyków, hazardu,seksu i Bóg wie czego jeszcze...

 

Wisielec jako odmienny stan świadomości :)

Pzd

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

W pytaniu o zaliczenie egzaminu:

-zdasz warunkowo (czyli "na kredyt" ,ocena pozytywna,z tym, że materiał musisz zaliczyć w późniejszym terminie)

-zdasz ale w 2,3 czy 10 terminie

-zdasz, ale oczekiwanie na wynik będzie długie

-ew. podejdziesz do tego na zasadzie ''co ma byc to będzie'' /olewcze podejście / ale i tak zdasz.

dodatkowo pokazuje stres i zmęczenie

 

Pod tym wzgledem karta pozytywna :)

 

 

Pomimo rzadkich pytań o czas zdążyłam się zorientować, ze tarot również odpowiada dość dokładnie, a przesunięcia bywają skutkiem naszych działań.

Wisielec - minimum rok czasu, mi raz pokazał równe 12 miesięcy,innym razem troche ponad 11,prawie 12-bez kilku dni, kiedy indziej 14.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

WISIELEC

 

BLASKI: zatrzymanie w życiu, opóźnienie, przewartościowanie, zwrócenie się do świata duchowego poprzez modlitwę czy medytację, wycofanie ze swiata materialnego, odłożenie spraw na później, okres czekania na wszystko.

 

CIENIE: ucieczka z rzeczywistości do wnętrzna, nadużywanie wszelkich używek zaburzających kontakt z rzeczywistością: alkoholu, lekarstw, narkotyków, rezygnacja, zobojętnienie, zazdrość, zdrada, strach prezd utratą wartości materialnych, apatia, kryzys, stagnacja, skłonności masochistyczne, smutek.

 

Źródło: Barbara Antonowicz - Wlazińska "Karty Ridera Waite'a proste i skuteczne"

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

W mojej talii "The Sorcerers Tarot" - Wisielcowi przypisany jest opis jako: "Proces",trudny moment do pokonania,test,przeszkoda,ryzyko,zmiana w postrzeganiu,chęć zmiany.

Osobiście - w medytacji i snach dotyczących karty - Wisielec pokazał mi zawieszenie w życiu codziennym,w komunikacji on-line spowodowane wyjściem w wysokie góry,wspinaczką taternicką oraz wiszenie na linie taternickiej,w uprzęży (sprzęt wspinaczkowy).

 

Wisielec:

Symbolizuje zmianę,zwykle jednak dotyczy ona psychicznego nastawienia,nie zaś zewnętrznych uwarunkowań.

Wyróżnia się dwa znaczenia: pierwsze wskazuje na stan zawieszenia,w jakim się znalazłeś.Pewien rozdział w twoim życiu dobiega końca,a nowy rozpocznie się lada moment.

Zachowaj cierpliwość i wykorzystaj czas na refleksję.

Druga interpretacja wiąże się ze spojrzeniem na życie z innej perspektywy.

Często wiąże się to z przesunięciem ku sferze duchowej,kosztem materialnej.

 

Położenie odwrócone:

Czynisz wysiłki,by zrozumieć,co się dzieje dookoła Ciebie.

Wydaje Ci się,że postrzegasz sprawy z właściwej perspektywy,gdy w rzeczywistości zostałeś sprowadzony na manowce.

Być może wierzysz w dobrowolne poświęcenie,choć w głębi ducha odczuwasz niechęć lub tęsknotę za kimś,kto będzie w stanie dostrzec skalę twoich wyrzeczeń.

 

Z talii "The Destiny Tarot"

 

Kiedyś, gdy kładłam karty na kogoś w pozycji co ukrywa wyszedł mi Wisielec. Jednak z forumowiczek napisała, ze uzależnienia...Dziś się dowiedziałam, ze facet jest uzależniony od : alkoholu, narkotyków, hazardu,seksu i Bóg wie czego jeszcze...

 

Zgadzam się :).I bardzo trafnie karty Tobie Inez to pokazały.Uzależnienia to swojego rodzaju "zawiśnięcie" i trwanie w danym stanie: alko,narko,hazardo,sekso -holizmie i Bóg wie,czym jeszcze ;).

 

Jak kocha Wisielec:

Karta Wisielca symbolizuje człowieka, który zapewne powiedziałby o sobie, że „żyje jak w klatce”, po czym z rozpaczą zapytał: i co ja mam teraz zrobić?!... Niestety, nie zna odpowiedzi. Ce****e go pasywna postawa wobec losu.

 

Od dawna męczy się i miota wewnętrznie, ale z tej szarpaniny nie wynika nic konstruktywnego. Dojmującym stanem psychicznym Wisielca jest rezygnacja. Zaakceptował beznadzieję i – często – brak miłości. Dlatego bywa smutny i pozwala się źle traktować. Jeżeli jest zdradzany – ignoruje bądź przemilcza oczywiste fakty.

Ten etap swoistego zawieszenia potrwa jeszcze przez jakiś czas. Na razie okoliczności nie sprzyjają realizacji zamierzeń, niemniej trzeba uczciwie przyznać, że Wisielec nie jest na nie gotowy. Załatwienie spraw, jakie ułatwiłyby mu wyjście z dołka, odkłada na później z lęku, apatii oraz niedostatku wiary we własne siły. Ponadto dźwiga na sobie obciążenia z dzieciństwa, a także nieprzepracowane problemy karmiczne. Psychiczny ból uśmierza alkoholem, prochami albo wycieczką w wirtualny świat.

 

Jeżeli walczy, to w borykanie się z przeciwnościami wkłada mnóstwo wysiłku, natomiast efekty jego zmagań są naprawdę znikome. Próby kontaktu z płcią przeciwną biorą się z chęci zapomnienia o zmartwieniach lub ucieczki przed kłopotami. W jego/jej życiu nie ma jeszcze miejsca na miłość, czego dowodzi m.in. blokada seksualna. Może umawiać się na randki, lecz brak w nim ognia.

 

Nowy partner/ka zostanie obsadzony w roli plastra na zranione serce. Wisielec zacznie mu się wypłakiwać i marzyć, że ten ktoś w cudowny sposób weźmie go i zabierze do siebie. A potem milcząco zrzuci na niego odpowiedzialność za niepowodzenie. W związek z Wisielcem możesz się zaangażować uczuciowo pod warunkiem, że dzięki terapii, medytacji ewentualnie afirmacjom dojrzał wreszcie do zmian.

 

Karta odwrócona:

Ucieka w chorobę. Czerpie cichą satysfakcję z własnego poświęcenia, jest dumny z siebie jako ofiary. Czasami miota nim bezproduktywna zazdrość. Wszechstronne zahamowania mogą trwać nawet do końca życia.

 

(Tarot Miłości,M.Bigoszewska)

 

Wisielec - Słowa Klucze:

PROSTA: zawieszenie,ograniczenie,poświęcenie,odłożenie spraw

 

ODWROTNA: opóźnienie,rezygnacja,ucieczka od rzeczywistości,niezdecydowanie

 

(Dorota Dukowicz,"Tarot w praktyce")

 

Wisielec

Astrologiczne odpowiedniki:

- NEPTUN

- Ryby,Saturn,Koziorożec

 

"Astrologia i Tarot",Dariusz Cecuda

 

Wisielec:

Miłość: samotność. Niespełnienie. Lęk przed zmianą. Powtarzalność reakcji i relacji.

Karta odwrócona: zdrada. Niemożność odejścia od kogoś, kto Cię krzywdzi.

 

(Maria Bigoszewska)

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 6 months later...
Guest Bethany

Uzależnienie mi kiedyś pokazała, no całkiem możliwe, skoro odpowiednikiem astro jest Neptun. Dość często jakieś opóźnienia, czekanie na coś.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 7 months later...
 • 1 year later...
 • Ekspert

Wisielec nie jest tak tragiczną kartą jak można sobie pomysleć. Ogólnie wychodzi kiedy trzeba poczekać. I jest to czekanie narzucone odgórnie, nie mamy zupełnie na to wpływu. 
Co mi ta karta pokazała? W rozkładzie rocznym na rok 2020 ogólny klimat wyszedł jako Wisielec- No i od marca 2020 wprowadzono lockdown. 
Wisielec wyszedł mi tez na faceta z którym randkowałam przez pewien czas. Pan był nastawiony tylko na odbieranie przyjemności bez angażowania się emocjonalnie w relację plus miał spory problem z alkoholem. Wisielcowi jakby nie było patronuje Neptun- władca wszelkich schizów, fatamorgany i oczywiście używek. 
A dziś jako karta dnia, Wisielec pokazał mi opóźnienie w kontakcie z lekarzem - zadzwoniłam a tam informacja, że po wyniki mogę zadzwonić dopiero za 2h i nikt wcześniej nie udzieli mi informacji. 

 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Lianna

Mnie pokazuje depresję czasem. Zależy od kart obok też, wiadomo.

Medytację też się zdarza.

W pytaniu, czy będzie ciąża- jak najbardziej, w końcu Wisielec to płód. Spojrzenie na sprawy jakby z wielu punktów widzenia, przeczekanie.

Link to comment
Share on other sites

Nie uważam kartę Wisielca za tragiczną, sporo zależy od otoczenia, oczywiście, ale ogólnie. Tak, karta przeczekania - ale takiego przeczekania, z którego sporo się nauczysz. Karta blokad, ale zwykle na jakiś okres. Karta poświęcenia, ofiarowania siebie, swoich zachcianek dla większego dobra, z czego też dostajesz większą mądrość - gdzie potrafisz przyjąć zmiany i zmienić swoje nastawienie, zrozumieć swój świat wewnętrzny. Spokój, odporność na uderzenia losu. No i poza tym karta wskazuję na wielką mądrość wewnętrzną, duchowość - także medytacje, jasnowizja, i inne ;)

Jeśli brać i patrzeć na ten arkan indywidualnie, to on jest jednym z moich ulubionych - to jest ten stan, który ja, w swoim chaosie wewnętrznym marzę osiągnąć :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...