Jump to content

Literatura nt. kart klasycznych


Guest truskawka
 Share

Recommended Posts

Guest truskawka

W chwili obecnej korzystam z jednej książki odnośnie kart klasycznych, którą polecam. A jest nią:

 

Richard Webster "Wróżenie z kart dla początkujących", którą można kupić w sklepie ezoterycznym.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Ukazała się świetna książka o wróżeniu z kart klasycznych pani Eulalii Pogońskiej pt. "Karty odczarowane".

Kupiłam ja i uczę się z niej i gorąco polecam wszystkim amatorkom wróżbiarstwa karcianego.

Nigdy nie spotkałam się z autorką ani o niej nie słyszałam, jej książkę nabyłam po dokładnym przejrzeniu w księgarni.

Mam prawie wszystko , co o kartach ukazało się od lat 90-tych, kiedy to wydano sporo reprintów przedwojennych pozycji, potem autorzy zaczęli pisać własne dzieła, ale b.dużo to zwyczajne bryki z wcześniejszych. Bardzo sobie cenię niedostępne dziś książeczki Zuzanny Śliwy i dostępne teraz Heleny Żuk.

Jednak nawet na ich tle książka pani Pogońskiej jaśnieje pełnym blaskiem.Jest w niej to, czego nigdzie wcześniej nie znalazłam, a mianowicie chwyty warsztatowe, przez co rozumiem nie znaczenie pojedynczej karty czy nawet kombinacji i idiomów, bo tych sporo u Heleny Żuk, ale sposobu czytania rozkładu i kart w zależności od jej położenia w rozkładzie.

Jako przykład powiem,że dokładnie opisane są znaczenia kolejnych rzędów i kolumn rozkładu, rogów, "kąta samobójców" , znaczenia połączenia dwu kart w zależności od położenia karty dopełniającej w stosunku do karty głównej. Dla rozjaśnienia podam, że karta główna to np. 10 Kier, bo pytamy o miłość, a As Pik leży obok niej, czyli ją dopełnia.I ów As może leżeć z prawej czy lewej strony 10 Kier, nad nią, pod nią czy po rogach. I w zależności gdzie leży, kombinacja ma różne znaczenia.

Nie trzeba tego wkuwać na blachę, bo autorka podaje klucz, jak czytać kombinację w zależności od graficznego układu. I sporo takich technicznych, unikalnych wskazówek.

Jestem starym wyjadaczem karcianym a mimo to teraz pilnie się uczę.

Znajomość podanych przez panią Pogońską reguł usunie sporo wątpliwości przy czytaniu rozkładu.

Książka jest częścią I, i opisuje 24 karty klasyczne.Nie jest to żadne ograniczenie, bo podane przez nią reguły stosuje się równie dobrze do kart cygańskich, lenormandów, kipperów,sybilli i innych.Ja spróbowałam zastosować je do talii czeskiej i małej talii lenormandów i bardzo mi lektura tej pracy pomogła.Można wiele zastosować też do tarota.

Książka jest do nabycia w sklepach internetowych jak u samej autorki.

Ktoś może zapytać, dlaczego tak gorąco polecam książkę.

Otóż wróżąc wielu osobom, miałam nieraz sporo wątpliwości, czy dobrze interpretuje rozkład. Znając tą książkę, wiele wątpliwości by zniknęło a ja spałabym spokojniej.

 • Like 3
 • Cool 1
Link to comment
Share on other sites

Moje posty o tej książce są oczywiście reklamą, uważam, że książka jest tego warta.Nie jest to jednak żadna płatna czy zamówiona reklama.Kupiłam książkę i się nią zachwyciłam.Kiedyś sama do wszystkiego dochodziłam i była to droga po grudzie.Teraz kartami zajmuje się sporo młodych dziewczyn, które mogłyby być moimi wnuczkami.Będzie im dużo łatwiej, jeśli się z tą książką zapoznają. O kartach jest b.dużo literatury zwanej przeze mnie śmieciową, dziewczyny ją kupują i nie są mądrzejsze ani na jotę.

Po co mają sięgać po byle co, jeśli mogą po coś wartościowego?

Reklamuję książkę z własnej inicjatywy, ani autorka, której zupełnie nie znam, ani żadne wydawnictwo nie zamawiało u mnie recenzji.

Zajmuję się też lenormandami, cygańskimi, sybillami, talią czeską i kipperami. Większość wskazówek autorki da się zastosować do tych talii.Zwłaszcza do rozkładu zwanego WIELKĄ TABLICĄ, czyli 4 x 6 czy 4x8 czy 4x8+4.Dawniejsze wróżki rozkładały tą TABLICĘ i czytały z niej wszystko, o dzieciństwie, miłości, pracy, dzieciach, podróżach, interesach i nawet śmierci.To wcale nie jest tajna umiejętność, można się jej nauczyć m.in.od pani Pogońskiej.

I trzeba wziąć pod uwagę, że wielu osób nie stać na kurs czy szkołę ezoteryczną.A nawet jeśli ktoś się na to zdecyduje, traci na kursie mniej czasu na podstawy, jeśli przerobi choć trochę książkę wcześniej.

Nie zawsze mam ten sam nick "rose" ponieważ niektóre fora nie przyjęły go i musiałam wstawić jakiś inny.Jednak tekst jest prawie taki sam i po tym można poznać, że to ja go napisałam.

 • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
Ściągnęłam "Kiedy król pokocha damę" z Chomika, ale mam znaczenia od dziewiątek. Może było kilka wydań?

 

 

Były dwa wydania tej książki:

 

"Kiedy Dama pokocha Króla" - wróżenie z 24 kart od 9

"A kiedy Król pokocha Damę" - wróżenie z 32 kart od 7

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Zuzanna Śliwa wydała2 książki pod różnymi tytułami ,ja znalazłam tylko tą wymienioną tu,ale za to w gazecie o tej tematyce były artykuły na podstawie jej książek ,świetnie opisane karty i bloki tematyczne np 7 pik to łzy a odwrócona to chusteczka ocierająca łzy ,artykuły warte przeczytania

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Witam,

Dopiero zaczynam przygodę z wróżeniem, chciałabym sprawdzić swoje predyspozycje. Chcę spróbować z kartami klasycznymi i właśnie jestem na etapie wyboru literatury. Czy możecie coś polecić? Znalazłam w internecie takie książki:

1) Poznaj swoją przyszłość, Tomasz Weinert Poznaj swoją przyszłość, Tomasz Weinert Tarot Karty Tarota Książki Runy Ezoteryka - AS2.pl

2) Niezwykłe wróżby ze zwykłych kart, Witalij Zajczenko Niezwykłe wróżby ze zwykłych kart, Witalij Zajczenko Tarot Karty Tarota Książki Runy Ezoteryka - AS2.pl

Czy ktoś obecny na tym forum zna te pozycje i mógłby wyrazić swoją opinię o tych książkach?

Poza tym czytałam tu na forum, że ktoś polecał książkę

3) Rozmowy z losem Szymaszkiewicz Aurelia Rozmowy z losem - Szymaszkiewicz Aurelia - Ezosfera.pl - Sklep dla ciała, umysłu i ducha , tj książka z kartami, ale nie mogę jej nigdzie znaleźć w internecie, wszędzie jest jako produkt niedostępny, czy może ktoś orientuje się gdzie można ją kupić? Czy ktoś czytał tą książkę i może ją polecić dla osoby początkującej?

Jeszcze jedno pytanie, czy znacie jakieś "specjalne" talie kart klasycznych ułatwiające wróżenie (polecane do wróżenia)?

Pozdrawiam,

emi66

Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...
 • 11 months later...

Ismer, a mogłabyś podzielić te ksiązki też może pod względem znaczeń? Które z tych książek mówią podobne rzeczy, a które z nich są zupełnie z innej bajki? Ostatnio zapoznaję się z kartami klasycznymi (Tarot niestety u mnie już się w ogóle nie sprawdza, natomiast klasyki zaczynają coś gaworzyć i zdarza mi się lepiej lub gorzej z czymś trafić), ale nie znam się jeszcze najlepiej na znaczeniach i nie wybrałam żadnego systemu. Nie wiem, jaką książkę warto zakupić.

Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Reina, nie da się tego zrobić bez wysmarowania epistoły, ani na szybko i na już.

 

Jeśli zainteresowana jesteś całą talią, to są tylko poz. 1,2,6, 11, 13 i 15,  z czego najbardziej współczesna jest koncepcja H.Żuk.

Polecić czegoś też nie chcę, gdyż byłaby to ocena subiektywna. Bo np. Zajczenki nie polecam (nie mój klimat), ale Humboldt i owszem, choćby w celu zapoznania się z różnymi systemami, mimo iż rewelacji tam w tej książce nie ma. Ale ma tą zaletę, że prezentuje różne podejścia i kosztuje grosze, więc warto poczytać i nie będzie żalu za wywaloną w błoto kasą :)

 

Mam gdzieś zakopane jakiś skrypt czy inszy PDF Z.Śliwy, jak chcesz to Ci podeślę, posmakujesz jej ciasta i wtedy będziesz mogła to porównać z innymi.

 

a na forum są wrzuty również z p.Piaseckiej i innych autorów.

 • Like 4
 • Thanks! 1
Link to comment
Share on other sites

Jejku, i tak dziękuję za Twój post. Myślę, że te strzępki informacji to i tak dość jak na początek :) Śliwę też mam na dysku w PDF, ale jeszcze nie zagłębiłam się w materiały, bałam się trochę, że narobię sobie kociokwiku w głowie, jeśli chodzi o znaczenia.

 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

 • Administrator

Reina, to jednak zacznij od Śliwy, ponieważ na H.Żuk trzeba poświęcić więcej czasu, mimo iż o samych znaczeniach nie jest tam wiele, bo większą część książki zajmują połączenia. No i jest to jakby odrębny system dzięki temu, gdyż stosując jej znaczenia + te połączenia = bardzo już nie pasują do innych koncepcji.

A p. Śliwa prezentuje w zasadzie klasyczne podejście do kart, takie bardziej tradycyjne, takie które najczęściej funkcjonowało w naszym kraju.

Oczywiście są tam jakieś wyjątki od innych "klasycznych", ale to już kosmetyka.

P. Piasecka bardziej odbiega od tej tradycji, ale z kolei mniej niż. p. Żuk, która do tych kart dołożyła własne koncepcje oraz podparła się, czy raczej zapożyczyła pewne znaczenia z numerologii.

 

Tylko jest jeszcze zagwózdka z treflami: otóż ta tradycyjna, "polska" wykładnia kłóci się z obrazem tarotowym trefli, czyli Buław - Ognia, natomiast francuska, rosyjska i po części niemiecka (to nazwy własne, bo de facto czegoś takiego nie ma;)) jest z nimi niejako kompatybilna. Więc z tego powodu może być Ci na początku trudno oswoić się z tą tradycyjną, albo i w ogóle jej nie strawisz :)

 

No i koniecznie weź się za p.Humboldt, to już będziesz miała przekrój.

Edited by Ismer
 • Like 3
 • Super 1
 • Thanks! 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Ja mam Wróżenie z kart T.Humboldt właśnie i muszę powiedzieć, że to bardzo dobra książka i chyba jako jedyna przedstawia w jednym miejscu różne systemy. Nie znam się na kartach klasycznych na tyle, by opiniować czy to są dobre opisy czy nie, dopiero się ich uczę, ale dlatego też pewnego dnia ruszyłam cztery litery w poszukiwaniu lektur na ich temat. I wszystkie książki wtedy dostępne zawierały tylko jeden konkretny system. A ta jest przekrojem. Niestety nie było tam polecanej tu książki p. Pogońskiej. A może ktoś mógłby wrzucić skan, tak dla zorientowania się co do zawartości? 

 • Like 2
 • Cool 1
 • Thanks! 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...