Jump to content

fabio245
 Share

Recommended Posts

Guest truskawka

Panowie Ci są spokojni, flegmatyczni. Nie lubią pośpiechu, nigdy nie tracą zimnej krwi. Nawet, kiedy przeżywają wewnętrzny dramat, potrafią zachować uśmiech. Mają skłonność do chwytania dwóch srok za ogon. Często studiują dwie dziedziny jednocześnie, np. literaturę i muzykę, nauki ścisłe i aktorstwo. Pociągają ich wolne zawody, które pozostawiają im czas na lekturę i pisanie. Nie lubią żyć na marginesie prawa. Uwielbiają życie towarzyskie.

 

Pochodzenia łacińskiego, od słowa faba (bóB). Oznacza: ten, który zajmował się uprawą lub sprzedażą bobu. Spopularyzowane przez nazwę rzymskiego rodu Fabiuszów. W Polsce notowane od XIII wieku w formach Fabian, Fabijan, Fabijanek, Fabijanko, Pabijan. Zdrobnienia: Fabianek, Fabek, Fabuś. Inne formy: Fabiusz. Obce formy: Fabian, Fabius (ogólnie przyj. forma), Fabien, Fabius (fr.), Favij (ros.), Fabij, Fabijan, Fabije (połud.-słow.). Forma żeńska: Fabia, Fabiana.

PATRON:

Św. Fabian, papież, męczennik. Zreorganizował strukturę Kościoła w Rzymie i przyczynił się do podniesienia znaczenia swojego urzędu w Kościele powszechnym. Poniósł śmierć męczeńską w więzieniu (lub na arenie) w 250 r., podczas prześladowań chrześcijan zarządzonych przez ces. Decjusza. (Wspomnienie 20 stycznia).

ZNANE POSTACIE:

Sebastian Fabian Klonowic, poeta pol. tworzący w jęz. łac. (ok. 1545-29 VIII 1602). Fabian Birkowski, pisarz pol., nadworny kaznodzieja Władysława IV (1566-9 XII 1636). Pär Fabian Lagerkwist, pisarz szw. (ur. 1891). Henryk Fabian Kroll, działacz mniejsz. niemieckiej w Polsce, poseł (ur. 20 I 1949).

PRZYSŁOWIA:

Fabjan i Sebastian pierwsi drzewa budzą, ale często łudzą.

Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą, srogą zimę przyprowadzą.

(związane ze świętem 20 stycznia)

AFORYZM:

Smutno w domu mieć Fabiana, przypomina on pawiana.

Źródło - Wielka księga imion - Onet.pl Kartki

Link to comment
Share on other sites

 • 3 years later...

Osoba o imieniu Fabian jest wybuchowa i zadziorna. Bardzo nie lubi, gdy ktoś żartuje na jego temat. W pracy oraz w życiu osobistym jest uczciwy, pragnie zawsze mieć czyste sumienie. Kiedy się zdenerwuje i rozgniewa nie zważa na to, jakie mogą być tego konsekwencje.

 

Imieniny Fabiana

20 stycznia

 

Patroni i święci:

św. Fabian – papież, męczennik

 

Zdrobnienia imienia Fabian:

Bianek, Fabb, Fabcik, Fabcio, Fabciuś, Fabek, Fabi, Fabial, Fabianek, Fabianiasty, Fabiano, Fabianos, Fabianowski, Fabianuś, Fabieneczek, Fabienek, Fabik, Fabiko, Fabin, Fabini, Fabio, Fabioza, Fabisiek, Fabisio, Fabisz, Fabiszek, Fabiuś, Fabiątko, Fabiś, Fabo, Faboszka, Fabryś, Fabs, Fabsik, Fabson, Fabster, Fabuniu, Fabuś, Fafałek, Fafik, Fan, Ferbi

 

Szczęśliwa liczba: 6

Szczęśliwy kamień: sodalit

Szczęśliwy kolor: szary

 

Imię Fabian w innych językach:

łac. – Fabianus

niem. – Fabianus, Fabian

ang. – Fabian

 

Historia imienia Fabian

Jest to imię łacińskie, utworzone od nomen gentilicium Fabius za pomocą sufiksu -anus (Fabianus). Z kolei nomen gentilicium Fabius pochodzi od wyrazu pospolitego faba,ae —bób. Jako cognomen oznaczało więc —rolnika znanego z uprawy bobu. Cały proces imieniotwórczy przebiegał następująco: wyraz pospolity faba,ae -bób; Fabius cognomen, które stało się imieniem rodu: Fabianus —należący do Fabiusa.

W Polsce imię to notowane w formie Fabijan, Pabijan, Fabijanek, Fabijanko. W I połowie XIX wieku zanika, utrzymuje się w kręgach zakonnych. Od imienia Fabijan pochodzą nazwiska: Fabian, Fabianowicz, Fabiański, Fabiś, Fabiszkiewicz oraz nazwa miejscowa Pabianice.

Z pomroki dziejów wyraźnie wyłania się tylko jedna postać z dużym znaczeniu historycznym i kościelnym.

 

FABIAN, PAPIEŻ I MĘCZENNIK

Na Stolicę Piotrową wstąpił po Anterosie w styczniu 236 roku. W sześćdziesiąt lat później Euzebiusz będzie opowiadał, iż stało się tak dla szczególnego wydarzenia: Fabian, który znalazł się na zebraniu kleru i ludu, zwołanego w celu wyboru papieża, nie był przewidziany na kandydata, ale niespodziewanie na jego głowie spoczął gołąb; wszyscy odczytali to oczywiście za widomy znak Boży. Jakkolwiek by było, te i tym podobne opowiadania, pośród których wspominano Fabiana, świadczyły o trwałej pamięci, jaką pozostawił po sobie. W rzeczy samej, rządząc przez czternaście lat w okresie względnego spokoju, papież ten zasłużył się wielce w dziele umocnienia i przeorganizowania Kościoła rzymskiego. Zajął się też troskliwie cmentarzami chrześcijański. On to podzielił miasto na siedem diakonii i powierzył je zorganizowanym ekipom duchownych. Jemu też Kościół zawdzięcza uszeregowanie stopni wiodących do kapłaństwa, które przetrwało aż do naszych czasów.

Posiadamy wreszcie dowody na to, że kontaktował się żywo i autorytatywnie z innymi Kościołami, zwłaszcza afrykańskim i aleksandryjskim. Kiedy za Decjusza wybuchło nowe prześladowanie, Fabian rychło stał się jego ofiarą. Zginął w więzieniu lub na arenie 20 stycznia 250 roku. Pochowano go na cmentarzu Kaliksta. Tam to słynny archeolog De Rossi odkrył w 1854 r. płytę nagrobną z jego imieniem, wypisanym po grecku. Natomiast w 1915 znaleziono w bazylice św. Sebastiana sarkofag papieża z napisem, pochodzącym z X w.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Similar Content

  • kkosma
   By kkosma
   Witam!
   Otwieram posta poniewaź sama jestem zainteresowana znaczeniem tego imienia
    
   :bukiet:
  • Guest truskawka
   By Guest truskawka
   Znaczenie imienia Dawid:
    
   Dawid jest to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: dowódca, opiekun, również godny kochania, ukochany.
    
   Dawid jest osobą aktywną i ruchliwą. Do dobrego samopoczucia potrzebuje uczestnictwa w życiu świata - koniecznie do wszystkiego musi się mieszać, doradzać, wybierać, zmieniać, inaczej czuje się niepotrzebny, a więc nieszczęśliwy. Jego słabym punktem jest duma, pragnienie imponowania i zyskiwania aprobaty. Jest on osobą pracowitą, posiada zdolności organizatorskie, zmysł dyplomaty, spryt handlowca. Jest również pomysłowy, ambitny i konsekwentny. Nie boi się brać na siebie odpowiedzialności, a zwłaszcza materialnej. Ceni wartość majątku, a mimo to jest hojny i skłonny udzielać pożyczek.
    
   Źródło - Dawid - Znaczenie imienia Dawid - Wielka Księga Imion
  • Marcin
   By Marcin
   Dyskusja na temat znaczenia imienia Filip :
    
   Osoba nosząca to imię jest obdarzona wielką, wrażliwą naturą, sporą energią, pomysłowością, a nawet przebiegłością Na otoczenie wpływa jak uzdrawiający eliksir, jedna ludzi, godzi zwaśnionych, przewodniczy im w ważkich, historycznych wydarzeniach. Osoba niezwykle obowiązkowa, szczera, sprawiedliwa i bardzo hojna. Musi bardzo dbać o to, by swojego majątku nie rozproszyć na cele charytatywne. Osoby te nie powinny być współwłaścicielem majątku lub interesu, ponieważ mogłyby zostać oszukane. W domu to dobrzy gospodarze, jako współmałżonkowie wzorowi, a jako rodzice wymagający i troszczący się o przyszłość swoich dzieci.
  • Marcin
   By Marcin
   Dyskusja na temat znaczenia imienia Karol :
    
   Imię pochodzenia germańskiego, a znaczy mąż. Jest człowiekiem szlachetnym, kulturalnym, inteligentnym i dobrze wychowującym dzieci. Jest przywiązany do rodziny i domu. Lubi nieraz podróżować, gdzie zabawia się jako znakomity orator. Z uwagi na swój krępy wygląd, atletyczny, jest wielkim oryginałem. Z przekonań jest konserwatystą, w sposobie bycia - człowiekiem postępowym. Chętnie udziela rad i pomocy drugim, wychowuje młodzież na wzorach tradycyjnych, jest pedagogiem. Można w zupełności na min polegać.
  • Marcin
   By Marcin
   Dyskusja na temat znaczenia imienia :
    
   Imię pochodzenia łacińskiego od słowa cealum - niebo. Osoba je nosząca jest stałego charakteru, lubi dźwigać odpowiedzialności, bardzo ceni sobie, gdy jej porady służą drugim. Ma silny głos, dlatego realizuje swoje zamiłowanie do przewodzenia innym. Prezentuje się w każdej sytuacji korzystnie. Jest uwrażliwiona na kolory, rytm i poczucie piękna - często swoje uzdolnienia artystyczne, a zwłaszcza aktorskie realizuje z dużym powodzeniem.
×
×
 • Create New...