Jump to content
Marcin

Bożena

Recommended Posts

Marcin

Dyskusja na temat znaczenia imienia :

 

Słowiańskie imię żeńskie, do polszczyzny przejęte z języka czeskiego, pierwotnie znaczyło obdarowana lub błogosławiona przez Boga. Dawniej uważano je też za czeski odpowiednik takich imion chrześcijańskich jak: Benedykta, Beatrycza, Beata czy Teodora.W polskich źródłach średniowiecznych występuje od XIII w. jako Bożana oraz Bożechna i nie można wykluczyć, że są to zdrobnienia od dwuczłonowych imion żeńskich typu Bogumiła, Bogusława. Występuje też niekiedy jako Bożenna. Imię wyrażające uczucia rodziców oczekujących przyjścia dziecka na świat. Kobieta o tym imieniu jest zależna od innych, lubi być rozpieszczana i prowadzona przez życie. Jednak kiedy znajdzie się w trudnej sytuacji, potrafi sama sobie świetnie poradzić. W stosunku do mężczyzn jest wybredna. Kocha dzieci ale nie lubi zajmować się domem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest truskawka

Bożena najlepiej się czuje w takich okolicach świata, gdzie życie płynie wartko, dużo się dzieje, a ludzie nie narzekają i nie marudzą, ale sami własnymi rękami budują swoją przyszłość. Bożena to optymistka, która wierzy, że "jutro będzie lepiej", nie załamuje rąk z powodu kłopotów i w każdym miejscu potrafi znaleźć przyjaciół i towarzystwo. Bożena nie czeka z założonymi rękami na mannę z nieba ani na księcia z bajki. Przeciwnie, ma zakodowane dążenie do osiągnięć, rozwoju - i nic jej nie sprawia takiej przyjemności, jak dojść do czegoś samodzielnie, bez pomocy i bez zachęty.

 

Źródło - Bożena - Znaczenie imienia Bożena - Wielka Księga Imion

Share this post


Link to post
Share on other sites
urania

Charakterystyka:

 

Jesteś zaradna, energiczna i aktywna. Możesz osiągać sukcesy samodzielnie. Bywasz uparta i wybuchowa łatwo Cię jednak udobruchać. Nigdy nie załamujesz rąk z powodu kłopotów i nieprzychylności losu, przeciwnie - mobilizujesz siły i szukasz możliwości pokonania trudności i rozwiązania problemów. Z natury jesteś optymistką, nie znosisz ludzi, którzy marudzą i narzekają. Nie znaczy to wcale, że odwracasz się do nich plecami, przeciwnie - jesteś hojna, służysz i pomagasz innym. Poza obowiązkami lubisz wesołe życie i wizyty towarzyskie, a Twoja pogoda ducha zawsze i wszędzie zjednuje Ci przyjaciół. Umiesz znaleźć czas na przyjemności.

 

Imieniny:

 

11 II, 13 III, 20 VI, 13 X, 22 XII.

 

Pochodzenie:

 

Słowiańskie.

 

Znaczenie:

 

Żeńska forma imienia Bożen lub Bożydar (dany od Boga, boski).

 

W innych językach:

 

bułg. - Bozana; czes., ros. - Bozena.

 

Ukryte Znaczenie | Naukowe Znaczenie Imion

Share this post


Link to post
Share on other sites
werona

BOŻENA

 

Pochodzenie: słowiańskie

Liczba imienia: DWÓJKA

Znaczenie: od słów "Bóg" lub "bogaty"

Znak zodiaku: Byk

Planeta: Jowisz

 

Swojsko brzmiące imię Bożena pochodzi z Czech, gdzie znaczyło "błogosławiona". Ale również - to druga możliwość - jest to skrót od imion w rodzaju Bogumiła lub Bożydara. materialnych, jak i duchowych, sukcesu i doskonałości. W astrologii więc imieniem Bożena będzie się opiekowała planeta pomyślności i powodzenia - Jowisz. Głównym darem, jaki spływa wraz z tym imieniem na dziewczynkę, która rozpoczyna swoją drogę przez życie, jest zaradność, samodzielność i aktywny stosunek do rzeczywistości. Bożeny nie czekają z założonymi rękami na mannę z nieba ani na księcia z bajki. Przeciwnie, mają zakodowane dążenie do osiągnięć, rozwoju - i nic im nie sprawia takiej przyjemności, jak dojść do czegoś samodzielnie, bez pomocy i bez zachęty. Bożeny najlepiej się czują w takich okolicach świata, gdzie życie płynie wartko, dużo się dzieje, a ludzie nie narzekają i nie marudzą, ale sami własnymi rękami budują swoją przyszłość. Bożeny są optymistkami, wierzą, że "jutro będzie lepiej", nie załamują rak z powodu kłopotów i w każdym miejscu potrafią znaleźć przyjaciół i towarzystwo. To pełne energii imię najlepiej pasuje do jowiszowego znaku Strzelca, a także do optymistek spod znaku Byka, Lwa i Bliźniąt. Może też być dobrym darem na życie dla przedsiębiorczej Panny oraz dla Barana i Wodnika. Rakom z kolei dodaje energii. Dla Ryb i Wag to imię się wydaje trochę za mało subtelne, a dla Koziorożca i Skorpiona, przeciwnie, zbyt niepokojące.

Share this post


Link to post
Share on other sites
anu13
Kobieta o tym imieniu jest zależna od innych, lubi być rozpieszczana i prowadzona przez życie. Jednak kiedy znajdzie się w trudnej sytuacji, potrafi sama sobie świetnie poradzić. W stosunku do mężczyzn jest wybredna. Kocha dzieci ale nie lubi zajmować się domem.

 

Moja mama wypisz wymaluj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dorota74

Opis-genialnie-pasuje-do-mojej-mamy.Super.Pozdrawiam:))

Share this post


Link to post
Share on other sites
Natka2

Bożena to osoba bezpośrednia i bardzo życzliwa, pogodnie nastawiona do życia. Potrafi cieszyć się małymi rzeczami. Chętnie pomaga innym, nie domagając się niczego w zamian.

 

Zdrobnienia imienia Bożena

Bena, Benia, Beniusia, Benka, Bina, Bob, Bodzia, Bodzienka, Bodżena, Bodżenka, Bogna, Bojenka, Bojka, Bondzia, Bonia, Bonieczka, Boniuta, Borcia, Borgia, Bosia, Boszka, Bozia, Bozin, Boziulka, Bozka, Bośka, Boż, Boża, Bożcia, Bożencja, Bożeneczka, Bożenia, Bożenicha, Bożenisia, Bożenka, Bożenusia, Bożenuś, Bożesia, Bożeńcia, Bożi, Bożka, Bożna, Bożo, Bożusia, Bożyszcze, Bucha, Ena, Enka, Żenia, Żenka, Żusia

 

 

Szczęśliwa liczba: 9

Szczęśliwy kamień: szafir

Szczęśliwy kolor: fiołkowy

 

Historia imienia Bożena

 

Stare imię słowiańskie. Nosiła je w pierwszej połowie XI w żona księcia czeskiego, Oldrzicha.

W Polsce poświadczone w XIII w. w postaci: Bożana i Bożech-na. Było też imię męskie Bożan. Utworzono je zapewne przez skrócenie imion dwuczłonowych, np. Bożebor, Bożeciech, Bożydar. Do pierwszego członu (boż- od Bóg, boży) dodano przyrostek spieszczający: -ana, -ena, -ina.

W Bułgarii występują formy: Bożana, Bożina, Bożika.

Święte tego imienia nie istnieją. W kalendarzu imion słowiańskich umieszczona pod datą 13 marca.

 

Źródło: Bożena | Znaczenie imienia Bożena Zdrobnienia Interpretacja Przysłowia

Share this post


Link to post
Share on other sites
bozenat

Nic dodać nic ująć :) wypisz,wymaluj.Super opisane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...