Jump to content

Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Helena :

 

Imię dodające blasku osobie, która je nosi - wszak o Helenę miała toczyć się wojna trojańska. Przeto Helena bywa zdecydowana, ma uzdolnienia kierownicze, nie lubi by jej ktoś wydawał polecenia lub rozkazywał. W postępowaniu przede wszystkim jest sprawiedliwa, szlachetna i prostolinijna. Niektóre sprawy załatwia intuicyjnie. Ceni towarzystwo, lubi otaczać się mężczyznami, choć wierną pozostaje temu, którego wybrała. Niezbyt skora rodzić dzieci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest truskawka

Helena jest pobudliwa i uczuciowa. Jest wrażliwa na wszystko, co stanowi urok życia, posiada wrodzony zmysł poezji, piękna, elegancji. Jest typem introwertyczki, czuje się dobrze tylko w swym własnym świecie. Jest zdecydowana, posiada uzdolnienia kierownicze. Nie lubi, kiedy ktoś wydaje jej rozkazy albo próbuje wpłynąć na jej decyzje. W swoim postępowaniu przede wszystkim jest sprawiedliwa, szlachetna i prostolinijna. To kobieta energiczna i zdecydowana. Ceni sobie towarzystwo innych, otacza się mężczyznami, choć pozostaje wierna temu, którego wybrała.

 

źródło - Helena - Znaczenie imienia Helena - Wielka Księga Imion

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

HELENA

 

Pochodzenie: greckie

Liczba imienia: SZÓSTKA

Znaczenie: "pochodnia"(?), "kosz trzcinowy"(?)

Znak zodiaku: Rak

Planeta: Księżyc

Imieniny: 2 Marzec, 23 Kwiecień, 22 Maj, 31 Lipiec, 13 Sierpień, 18 Sierpień

 

Imię Helena jest zakorzenione w kulturze starożytnej Grecji i niezmiernie stare. Tak w poemacie Homera "Iliada" nazywała się piękna Greczynka, którą Parys uprowadził do Troi, rozpoczynając w ten sposób wojnę trojańską. Sens tego imienia nie był jasny już dla starożytnych. W języku greckim są dwa słowa brzmiące *helene* (różnie akcentowane), które znaczą "pochodnia" albo "kosz trzcinowy". Podobne słowo *selene* to po grecku "księżyc" albo imię bogini księżyca. Do świątyń księżycowej bogini Artemidy, opiekunki plonów, rolnictwa i kobiet, greckie dziewczęta zanosiły chleb w trzcinowych koszach, podczas procesji zwanych *helenoforia*. również kojarzy się z życiem domowym i rodzinnym, z równowagą, harmonią i spokojem. Równowaga to słowo klucz do zrozumienia natury Heleny. Kobiety o tym imieniu unikają skrajności. Nie są ani lekkomyślnymi trzpiotkami, ani nie nadają się na domowych tyranów. Są pewne siebie, ale nie przemądrzałe. W swoich decyzjach kierują się tyleż głosem serca, co zdrowym rozsądkiem. Łatwo uznają racje kogoś drugiego i dobrze czują się w grupie. Heleny są jakby stworzone do roli strażniczek domowego ogniska. W miłości są wierne, a decyzji o związaniu się z mężczyzną nigdy nie podejmują pochopnie. Dochowują wierności, a i w innych sprawach trzymają się obranej drogi i nieczęsto zmieniają zdanie. Polegają na tradycyjnych wartościach i dobrze rozumieją powołanie kobiety. Cóż, cztery tysiące lat historii tego imienia do czegoś zobowiązuje. Uroda Helen jest zwykle nieco... pomnikowa, mogą one także sprawiać na postronnych obserwatorach wrażenie nieprzystępnych i zasadniczych. Ale takie są tylko na zewnątrz; odprężają w domu i wszędzie tam, gdzie czują się bezpiecznie. Imię Helena najbardziej jest odpowiednie dla księżycowego znaku Raka, a w drugiej kolejności - dla duchowych arystokratek zodiaku, czyli dla Wag. Również Lwy, Koziorożce i Byki będą nosić to imię z dużą gracją. Skorpiona i Pannę imię to może zbytnio przywiązywać do pospolitych spraw materialnych, Ryby wręcz przeciwnie obdarzy poetycką, księżycową fantazją. Najmniej zgodne jest to imię z niespokojną naturą Baranów, Bliźniąt, Strzelców i Wodników.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...