Jump to content

Marcin

Recommended Posts

  • Administrator

Dyskusja na temat znaczenia imienia Jolanta :

 

Imię o niejasnej etymologii, niektórzy wywodzą je z języka greckiego - oznaczałoby wówczas kwiat fiołka, inni z języków germańskich, a wtedy znaczyłoby lipa, tarcza lipowa. W średniowieczu występowało często we Frankonii, a w Polsce nosiła je jako pierwsza księżna Jolanta z Węgier, żona Bolesława Pobożnego z rodu Piastów. Odkąd policzoną została w poczet błogosławionych imię jej zaczęto nadawać dziewczynką. Jednak prawdziwą popularność to imię zyskało w latach 30-tych i 40-tych XX wieku.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Jakoś skromnie opisują internetowe imienniki Jolantę . Macie może jakieś inne, ciekawe informacje?

 

Po raz kolejny wklejam piekny wiersz Kazimiery Iłłkiewiczówny, tym razem mówiący o ty własnie imieniu.

 

 

Jolanta

 

Jak płomię potężne z bogatych bierwion sosnowych,

brzozowych, prastarych zrodzone

grzeje, czaruje, ogarnia i spala na nic każdą najgorliwszą obronę.

Nie oprzeć się jej, czarownicą jest z imienia już, zanim

się w osobę wcieli;

jednych zniewoli urokiem ledwo dostrzegalnym jak

oddech, innych obuchem między oczy zdzieli.

Zwierzęta ją kochają jak swoją; dzieci wyciągają za

nią ręce jak za rajskim ptakiem;

idzie drogą wytkniętą marzeniem roztęsknionych oczu

jak pochodniami rozjaśnionym szlakiem.

Zawsze szczęśliwa, pełna niezmiennej wiary triumfa-

torka życia - nigdy nie wiedząca, o tem,

że dla wielu zagaśnie słońce i poginą gwiazdy, gdy

się za nią drzwi śmierci zatrzasną z łoskotem.

 

Choruje dużo i ciężko, lecz nigdy czar i żar jej od

choroby się nie zmniejsza,

a gdy na marach leży z cieniem rzęs na policzkach

i uśmiechem radości na ustach - wówczas

jest najpiękniejsza.

 

Kazimiera Iłłakowiczówna : PORTRETY IMION.

wyd.1 Poznań 1957, Wydawnictwo Poznańskie

 

[ Dodano: 2006-09-02, 11:11 ]

Nareszcie mam szerszy opis :

 

 

Imieniny obchodzi: 06.15,

 

Osobowość: Ta, co odkrywa duszę ludzi i rzeczy

Charakter: 96 %

Promieniowanie: 98 %

Rezonans: 90 000 drgań/sek.

Kolor: Żółty

Główne cechy: Wola-Aktywność - Intelekt - Uczuciowość

Totem roślinny: Żarnowiec

Totem zwierzęcy: Termit

Znak: Lew

TYP: Cechuje je wielkie opanowanie, pozwalające stawiać czoło trudnym sytuacjom. W niektórych oko­licznościach stają się agresywne. Od najmłodszych lat sprawiają trudności wychowawcze, gdyż trudno nimi kierować.

PSYCHIKA: To ekstrawertyczki, uzewnętrzniające swe reakcje i łatwo przystosowujące się do otocze­nia. Są zarazem obiektywne - dzięki logice, i subie­ktywne - dzięki uczuciowości. Ta dwoistość ich osobowości nieraz zaskakuje, nawet w dzieciństwie. Odczuwają silną potrzebę dawania czegoś z siebie bądź to bliźnim, bądź sprawie narodowej czy religij­nej.

WOLA: Z żelaza, a raczej ze stali. Nie pozwólcie, by wchodziły wam na głowę!

POBUDLIWOŚĆ: Ogromna, ale nigdy nie przechodzi w nerwicowość. Jak udaje im się zachować zimną krew wśród beczek z prochem, gdzie spacerują z ogniem swej namiętności?

ZDOLNOŚĆ REAKCJI: Urodzone rewolucjonistki. Nie reagują, ale wybuchają. Jeśli chcecie odwieść je od jakiegoś projektu, to nigdy nie siłą, ale przekonując je że ten zamiar nie leży w ich interesie.

AKTYWNOŚĆ: Wydaje się, że przychodzą na świat z dokładnym planem życia. Wszyscy wokół muszą uczestniczyć w tej walce. Zdarza im się "zużyć" wielu mężów. To jeden z rzadkich typów, dla którego wszystkie drzwi stoją otworem, ale grozi im klęska, jeśli stracą wiarę we własne siły i w swoje przeznaczenie.

INTUICJA: Z łatwością odkrywają głęboko ukryte tajemnice otoczenia. Nigdy ich nie okłamujcie, gdy z czytają w waszych myślach i sercu.

INTELIGENCJA: Znaczna. Posiadają wrodzony zmysł dyplomatyczny, którym posługują się w każdej sytuacji. Doskonała pamięć, duża ciekawość świata.

UCZUCIOWOŚĆ: Jest dla nich głównym motorem działania. Jeśli wierzą i kochają, mogą przenosić góry. Gdy zwątpią, wszystko pada w gruzy: Rodzice, nie traćcie autorytetu w oczach tych dziewczyn; które nie wybaczą wam zejścia z piedestału. Jeśli obiecujecie karę, nie odkładajcie jej. Miłość i suro­wość.

MORALNOŚĆ: Składa się z rygoryzmu i stopniowych ustępstw. Gdy chodzi o jednostki, jest bardzo surowa. Gdy chodzi o wydarzenia, tłumy, narody - dopuszcza daleko Idące ustępstwa.

ZDROWIE: chociaż swoją żywotność salamandry, powinny dbać o zdrowie, w szczególności o żołądek.

ZMYSŁOWOŚĆ: Seks to dla nich wszystko albo nic. Są zdolne wszystko poświęcić dla ideałów, nawet życie intymne. Ale w przypadku, gdy ich ideałem staje się miłość fizyczna, wszystko może się zdarzyć.. Dodajmy, ze ich osobowość zawiera sporą dozę cech męs­kich.

DYNAMIZM: Na miarę ich wrzącej psychiki. Mają w sobie cos z bohaterek. Może trzeba również być bohaterem, aby z nimi żyć?

TOWARZYSKOŚĆ: Czy można mówić o towarzyskości przypadku tych kobiecych Don Kichotów, wiecznie w poszukiwaniu wiatraków? Jeśli zgadzacie się z nimi, posługują się wami. Jeśli się im sprzeciwia­cie, spaliliby was na stosie. Są dumne, a ich przyjaźń jest nieraz despotyczna, ale jeśli nią kogoś obdarzą, są bardzo wierne.

PODSUMOWANIE: Jedna rada: nie przeszkadzajcie tym uroczym "termitem" w budowaniu ich fortecy... Dajcie im możliwość dyrygowania, rozkazywania, a jeśli zapomną o was w bojowym rozgardiaszu korzystajcie z rzadkich chwil wytchnienia!

 

 

http://www.imiennik.pl

Link to comment
Share on other sites

Guest truskawka

Pochodzenie i znaczenie: Imię powstale ze złożenia dwóch greckich słów: - ion, fiolek i - anthos, kwiat, ale równiez szczyt czegoś, blask.

 

Charakterystyka osoby: Skromna, miła, sympatyczna, urokliwa. Wdzięczna, darzy przychylnością ludzi i otoczenie. Lubi przyrodę i zwierzęta.

 

W innych językach: Łac.: Iolanta, ang.: Iolanthe, Yolande, fr.: Yolante, niem.: Jolenta.

 

(imiona.fazi.pl)

Link to comment
Share on other sites

darzy przychylnością ludzi i otoczenie. Lubi przyrodę i zwierzęta.

 

Zgadzam się w zupełności :grin:

 

Zdarza im się "zużyć" wielu mężów.

 

mało nie umarłam ze śmiechu ihihhiih mężów sie używa czy zużywa? A tak poważnie to z tym się raczej nie zgodzę ,ale pewnosć będę miala dopiero będąc w póżniej jesieni życia.

 

 

Dajcie im możliwość dyrygowania, rozkazywania, a jeśli zapomną o was w bojowym rozgardiaszu korzystajcie z rzadkich chwil wytchnienia!

 

eeeee ... aż zapytałam swoje dzieci czy to do mnie pasuje i zgodnie stwierdziły że nie, uff to mi ulżyło, bo wydaje mi się że nikim nie dyryguję, nie rozkazuję, jestem tolencyjna ( aż za bardzo) ale czasem warto zasiegnac opinii osób trzecich, bo moze mi sie tak tylko wydawać ;)

 

Z pozostałymi cechami się zgodzę . Hiihihih jak miło być termitem :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest truskawka

Jolanta jest osobą opanowaną. Cecha ta pozwala jej stawiać czoło trudnym sytuacjom. W niektórych okolicznościach staje się agresywna. To ekstrawertyczka, uzewnętrzniająca swe reakcje i łatwo przystosowująca się do otoczenia. Jest zarazem obiektywna - dzięki logice, i subiektywna - dzięki uczuciowości. Ta dwoistość jej osobowości często zaskakuje innych. Odczuwa silną potrzebę dawania czegoś z siebie bądź to bliźnim, bądź sprawie narodowej czy religijnej. Jolanta jest urodzoną rewolucjonistką. Nie reaguje, ale od razu wybucha. Jeśli chce się ją odwieść od jakiegoś projektu, to nigdy nie siłą, ale przekonując ją, że ten zamiar nie leży w jej interesie.

 

źródło - Jolanta - Znaczenie imienia Jolanta - Wielka Księga Imion

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

JOLANTA

 

Pochodzenie: greckie

Liczba imienia: CZWÓRKA

Znaczenie: "fiołek"

Znak zodiaku: Byk

Planeta: Wenus i Neptun

Imieniny: 15 Czerwiec, 17 Grudzień

 

*Iolanthe* to po grecku "kwiat fiołka". Tak więc imię Jolanta znaczy to samo, co Wioletta (imię pochodzące z łaciny). Fiołek jest od zamierzchłej starożytności jednym z magicznych kwiatów, wraz z różą, lilia i konwalią. Kusił swoją wonią zakochanych, był symbolem wiosny; fiołkami strojono posągi greckich bogiń. Ale ten skromny kwiatek z powodu swojej fioletowej barwy przypominał też o przemijaniu, wprowadzał w misterium śmierci i odrodzenia. Symbolika kwiatów jest związana z planetą Wenus, ale fiolet jest barwą Neptuna. co trwałe. Oznacza więc wieczny proces rodzenia się, umierania i odradzania żyjących istot. Jolanty, jak wszystkie numerologiczne czwórki, żyją blisko natury i spraw materialnych. Można powiedzieć, że trzymają się ziemi. Lubią kwiaty i przyrodę, lubią, gdy wokół nich jest kolorowo, gdy świat jest bogaty, a życie obfituje we wrażenia. Cenią sobie dobrobyt, dobrze urządzony dom i obrazy na ścianach. Często interesują się sztuką lub mają talenty muzyczne. Nie są więc wcale, co by wynikało z właściwości liczby CZTERY, jakimiś przyziemnymi materialistkami. Przeciwnie, mają wiele zrozumienia dla życia duchowego i duchowego rozwoju. Pociąga je wszystko, co romantyczne i mistyczne, bywają tajemnicze i potrafią wędrować po magicznym świecie swojej wyobraźni. Jako że kwiat fiołka jest od prawieków znakiem zakochanych, Jolanty są uczuciowe, ale też uwodzicielskie, a na mężczyzn wywierają iście magiczny urok. Jolanta to imię, które najsilniej kojarzy się ze znakiem Byka, podległym Wenus, planecie miłości i dobrobytu. Ale drugim planetarnym patronem tego imienia jest Neptun, planeta mistyków. Dlatego imię to polecamy neptunowemu znakowi Ryb. Następne znaki, dla których to imię jest odpowiednie, to Rak, miłośnik kwietnych ogrodów, dumny Lew i zapobiegliwy Koziorożec. Wagom i Wodnikom to imię doda głębi uczuć. Strzelce, Panny i Bliźnięta uczuli na piękno i sztukę. Jedynie w przypadku Baranów i Skorpionów może się kłócić z ich wrodzonym wojowniczym charakterem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

To już kolejne imię, w którym czytam interpretacje podane przez @werona.

Są bardzo trafne.

I co ciekawe, to tak jak jest w tych interpretacjach o znakach zodiaków, którym te imiona najlepiej pasują, to okazuje się, że osoby które znam otrzymały najodpowiedniejsze imiona dla swoich znaków :)

Np. dziewczynka spod znaku Ryby dostała imię Jolanta.

Dziekuję Werona za Twój trud.

 

P.s.

Moje imiona również osoby je nadające dobrali odpowiednio do znaków zodiaku :) Np. Jerzy do Skorpiona - a horoskop mam z przewagą Skorpiona. Zaś pierwsze moje imię doskonale pasuje zarówno do wiodącego znaku zodiaku, jak i do Ascendentu.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...