Jump to content

Poszukuję książek- powiązania między religiami

Mona Moon
 Share

Recommended Posts

Witam :) Poszukuję tytułów jakichś książek, które wyjaśniają powiązania między religiami, obrzędami i świętami z różnych zakątków świata, szczególnie relacje między obrzędami pogańskimi a religią chrześcijańską. Nigdy na nic takiego nie natrafiłam, a ten temat bardzo zainteresował moją przyjaciółkę, choć muszę przyznać, że również chętnie o tym poczytam. Czy ktoś z Was miał może styczność z taką literaturą i podzieli się ze mną tytułami? Nie mogłam nic znaleźć na ten temat przez wyszukiwarkę na forum.

P.S. Jeśli to zły dział, to przepraszam i proszę o przeniesienie, nie byłam pewna, gdzie to umieścić.

• 4 weeks later...

"Złota gałąź" sir Jamesa Georgea Frazera. Troszkę przestarzała, religioznastwo poszło nieco do przodu od czasu jej wydania, ale na początek to absolutny 'must have' :D Tylko się nie przeraź wielkością tej pozycji ;) Ciekawostką jest że książka ta miała pewien wpływ na kształt współczesnego wicca, a możesz się o tym przekonać na jakimkolwiek forum poświęconym tej religii.

Co do powiązań między religiami - ciekawy motyw pojawia się na początku "Jogi" wójaszka Alka (Crowleya oczywiście) - porównuje on mistrzów różnych tradycji duchowych w kontekście odosobnienia jako punktu zwrotnego w ich życiu.

Była jakaś książka która idealnie wpasowuje się w to czego szukasz, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć tytułu. Może ktoś inny pamięta ;D