Jump to content

może śmieszny problem z medytacją


marcopolon2
 Share

Recommended Posts

Witam, od niedawna próbuję zacząć medytować. Pół godziny rano, siedząc po turecku, proste plecy, skupienie na oddechu (anapana). Aby dobrze wykonać medytację staram się odciąć od siebie myśli inne, niż tylko skupienie na oddechu. Jeśli chodzi o myśli dotyczące np. dnia codziennego czy zainteresowań to jeszcze udaje mi się w miarę ich pozbyć. Jest jednak inna rzecz, która bardziej mi przeszkadza i której dużo trudniej mi się pozbyć, a mianowicie ciągle czuję potrzebę, żeby np. przełknąć ślinę, chrząknąć itd., co mnie bardzo rozprasza. Czy mieliście z czymś takim do czynienia albo macie pomysł jak sobie poradzić z tym bodźcem rozpraszającym? Dzięki za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

ja jakoś niemam tych problemów więc zadużo ci nie pomogę ;) ale jeśli masz się udusić to chrząknij poprostu czy przełknij tą ślinę i nie myśl o tym zabardzo bo to właśnie cię rozprasza

Link to comment
Share on other sites

Aby dobrze wykonać medytację staram się odciąć od siebie myśli inne, niż tylko skupienie na oddechu. Jeśli chodzi o myśli dotyczące np. dnia codziennego czy zainteresowań to jeszcze udaje mi się w miarę ich pozbyć. Jest jednak inna rzecz, która bardziej mi przeszkadza i której dużo trudniej mi się pozbyć, a mianowicie ciągle czuję potrzebę, żeby np. przełknąć ślinę, chrząknąć itd., co mnie bardzo rozprasza.

Nie znam się na medytacji, ale

Ānāpāna to technika medytacji polegająca na rozwijaniu uważności (pali sati) oraz skupienia (pali, sanskryt samadhi) na naturalnym oddechu. W trakcie wykonywania medytacji wszelkie pojawiające się myśli są pozostawiane w momencie uświadomienia ich sobie.

Na wikipedii nie ma nic o "odcinaniu od siebie myśli" w medytacji "anapana". I właśnie chyba w tym tkwi problem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...