Skocz do zawartości

Siła sprawcza


Gość beneton123

Rekomendowane odpowiedzi

Spośród wyszczególnionych wyżej - jedynie natura. Zresztą jest nie tylko siłą sprawczą... jednocześnie jest wszechświatem (lub wszystkimi światami równoległymi jednocześnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co uważacie za największą siłę sprawczą we Wszechświecie?

Boga?

Magię?

A może jeszcze coś innego?

 

Zależy jakie przyjąć definicję.

 

W naszym najbliższym otoczeniu to Natura, przyroda, ale i ona pewnie ma w sobie i dusze i magię.

 

Natomiast patrząc na zupełnie wszystko... to uważam, że chyba ludzki umysł, przynajmniej ten zamknięty w ciele, nie potrafi tego zrozumieć.:jezyk2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale stawianie znaku równości między naturą a przyrodą to cholerne uproszczenie rozumienia natury... przecież naturą są też procesy wpływające na tworzenie się i przemiany gwiazd... i wszechświatów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż, według mojej logiki - energia zawiera się w naturze i składa się na nią, podobnie jak materia, wszelkie bóstwa, czas magia i wszystko wymienione w poście benetona... a skoro się w niej zawiera - jest wobec niej podrzędne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż, według mojej logiki - energia zawiera się w naturze i składa się na nią, podobnie jak materia, wszelkie bóstwa, czas magia i wszystko wymienione w poście benetona... a skoro się w niej zawiera - jest wobec niej podrzędne :D

 

lubię to słowo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż, według mojej logiki - energia zawiera się w naturze i składa się na nią, podobnie jak materia, wszelkie bóstwa, czas magia i wszystko wymienione w poście benetona... a skoro się w niej zawiera - jest wobec niej podrzędne :D

 

Masz rację, przepraszam... zły dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja się chyba wyłamię ;)

za siłę sprawczą uważam człowieka, jego sposób myślenia, działania, funkcjonowania w świeci i wszechświecie

zawsze bliski był mi wzór człowieka renesansu, kogoś kto dąży do samodoskonalenia w różnych sferach życia i może właśnie dlatego człowieka uważam za siłę sprawczą

w jego sercu, duszy, a przede wszystkim rozumie rodzi się wszystko, dalej jest już same działanie i współgranie (bądź też nie) pozostały okoliczności i czynników (za owe uważam plan Boży, przeznaczenie, układ planet i co tam kto jeszcze sobie chce - wg poglądów, religii, bądź swojego widzimisię) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... a gdyby człowiek nie istniał? Albo ludzki gatunek wyginął? W funkcjonowaniu Wszechświata nic to przecież nie zmieni...

ech, antropocentryzm... :)

 

nad tym się nie zastanawiałam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... a gdyby człowiek nie istniał? Albo ludzki gatunek wyginął? W funkcjonowaniu Wszechświata nic to przecież nie zmieni...

ech, antropocentryzm... :)

 

o dokładnie...

człowiek to nic w porównaniu z Naturą!

 

A tam gdzie nie ma człowieka to co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość beneton123

Mnie się wydaje, że największą siłą sprawczą (i jedyną) jest MIŁOŚĆ. Ma najwyższe we Wszechświecie wibracje, przez wszystko przenika i jest budulcem wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się wydaje, że miłość wymaga świadomego umysłu... i istoty zdolnej do przeżywania emocji jednocześnie...

Jeśli chodzi o czas, istnieją teorie fizyczne zakładające jego nieistnienie...

 

Tak swoją drogą czas, miłość, energia... kto tam jeszcze co wykombinuje, to nic nieznaczące słowa wobec Prazasady, generalnie we wszystkich chyba indoeuropejskich religiach obecnej pod różnymi nazwami i nie osobowej, jak chciałyby ją spaczone chrześcijańskim wychowaniem umysły postrzegać... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że największą siłą sprawczą (i jedyną) jest MIŁOŚĆ. Ma najwyższe we Wszechświecie wibracje, przez wszystko przenika i jest budulcem wszystkiego.

 

Miłość jest dla mnie najważniejsza. I też uważam ją za wielką moc sprawczą.

 

Co do czasu- to jest on raczej wymysłem na potrzeby ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłość jest dla mnie najważniejsza. I też uważam ją za wielką moc sprawczą.

 

Co do czasu- to jest on raczej wymysłem na potrzeby ludzi.

Czas jest dla mnie najważniejszy. I też uważam go za wielką moc sprawczą.

 

Co do miłości- to jest ona raczej wymysłem na potrzeby ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas jest dla mnie najważniejszy. I też uważam go za wielką moc sprawczą.

 

Co do miłości- to jest ona raczej wymysłem na potrzeby ludzi.

 

A co w takim razie uważasz za czas?

Jaka jest Twoja definicja czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało mnie boli co jest wielkie i co jest siłą sprawczą dla was, ale jedno mogę powiedzieć na pewno - czas nie jest wymysłem ludzi i co więcej jest od człowieka niezależny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od konkretnego fizyka w dzisiejszych czasach, tudzież konkretnego filozofa... są zdania, zakładające, że czas jest jedynie potrzebną do obliczeń wartością, możliwą do pominięcia... zatem ludzkim wymysłem. I skłaniają się do tego ci, którzy pracują nad kwantową teorią grawitacji.

Upływ czasu to generowana przez świadomość iluzja – choć niezwykle przekonująca. Wszystko, czego potrzebujemy do uprawiania nauki, to bezczasowa teoria wzajemnych zależności. W zasadzie dowody istnienia takiej teorii „czasu bez czasu” można odnaleźć już w ogólnej teorii grawitacji Einsteina, twierdzi Barbour, inspirowany pismami Ernsta Macha, który uważał, że czas jest abstrakcją używaną, gdy mówimy o ruchu i przemianach.
=>Julian Barbour, Ernst Mach, wielu innych...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki czas? Bo chyba mówimy o innym czasie. Ci, co tak mówią, jakoś chyba dziwnie tkwią w tym "wymyśle", jak go nazywają. Zwłaszcza gdy zmarszczki dają się we znaki, można mówić o ludzkim wymyśle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1. są różne typy miłości

Po 2. miłość to czysto ludzki wymysł, co nie neguje jej mocy sprawczej, a jedynie skłania do przemyśleń, czy rzeczywiście jest ona "najważniejszą mocą sprawczą"

 

Jeśli chodzi o czas, istnieją teorie fizyczne zakładające jego nieistnienie...
W zależności od konkretnego fizyka w dzisiejszych czasach, tudzież konkretnego filozofa... są zdania, zakładające, że czas jest jedynie potrzebną do obliczeń wartością, możliwą do pominięcia... zatem ludzkim wymysłem. I skłaniają się do tego ci, którzy pracują nad kwantową teorią grawitacji.

Niech i będą takie teorie, niech i tak uważają filozofowie. Mają szerszą wiedzę niż ja, na której opierają te teorie. Ja mam swoją dość małą wiedzę i małe doświadczenia, na których opieram swoje poglądy. Nie uważam, by czas był tylko ludzkim wymysłem. Mógłbym zacząć studiować to zagadnienie, by tu zacząć polemizować, ale wolę wypowiadać się na temat o którym nie mam pojęcia, jak masa innych osób, ale gdybyśmy wypowiadali się na tematy o których coś wiemy, zawsze byśmy milczeli. Nie ważne ile kto wie, zawsze byśmy milczeli. Mogę jedynie podkreślać co już wiem i na jakiej wiedzy opieram swoje wypowiedzi, gdy ktoś, kto wie więcej zrobi to samo będziemy mogli się czegoś nauczyć.

 

Nie uważam, by czas był tylko ludzkim wymysłem, czy iluzją.

Upływ czasu to generowana przez świadomość iluzja

Całkowicie się z tym zgadzam.

 

Dostrzegacie różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...