Skocz do zawartości

Poszukuję książek na temat magii ludowej


BlueLeaf

Rekomendowane odpowiedzi

Z etnograficznych to przede wszystkim artykuły Małgorzaty Anny Charyton i ewentualnie książka Szot-Radziszewskiej. Z książek ezoterycznych nie ma nic ciekawego do polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sekrety ziół. Wiedza ludowa, magia, obrzędy, leczenie - Elżbieta Szot-Radziszewska

Nie czas chorować? Zdrowie, choroba i leczenie w perspektywie antropologii medycznej - red. Danuta Penkala-Gawęcka

 

Dziękuję. Książki są na temat medycyny ludowej, szukam też książek o rytuałach szeptunów i szeptuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Książki są na temat medycyny ludowej, szukam też książek o rytuałach szeptunów i szeptuch.

 

W sensie książka ala 'Jak zostać szeptuchem - poradnik krok po kroku'?

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki są na temat medycyny ludowej, szukam też książek o rytuałach szeptunów i szeptuch.

 

W zasadzie nie ma takowych książek.

 

 

W sensie na ile zastosowania magii przez szeptuchy pokrywają się z wiedzą kahunów.

 

 

To co robią szeptuchy ma się w zasadzie nijak do kahunów, bo to zupełnie dwie różne kultury.

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma, lanie wosku na przykład przez szeptuchę jest bodźcem fizycznym dla podświadomości, szeptucha też dołącza do tego sugestię o wyzdrowieniu.

Jej modlitwa natomiast jest prośbą do wyższego ja o uleczenie. Na podstawie książek Maxa Freedoma Longa, naprawdę można zrozumieć wiele zjawisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rytuał z laniem wosku nie działa w ten sposób - to nie sugestia dla poświadomości pacjenta tylko konkretn działanie magiczne wykonywane w bardzo konkretny sposób. Szeptuchy nie łączą się z Wyższym Ja tylko ze Świętymi, a to zdecydowanie nie to samo.

 

Na podstawie książek Maxa Freedoma Longa, naprawdę można zrozumieć wiele zjawisk.

 

Być może, ale w tym wypadku trafiłeś jak kulą w płot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnie zasady na czym polega rytuał z laniem wosku, nie spotkałem się z nim osobiście dlatego chciałbym znaleźć książki na ten temat.

Święci mogą być natomiast duchami ze średnim i niższym ja, które mogą nieść pomoc ludziom za sprawą wyższego ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem polega na tym, że nie ma książek na ten temat. Od biedy po rosyjsku udałoby się może coś znaleźć, ale najczęściej autorzy przedstawiają w nich mocno już zezoteryzowane praktyki, często dalekie od ludowego rdzenia. Nie pozostaje Ci nic innego jak wyprawa na wieś i zdobycie informacji u źródła, co może być dość trudne z uwagi na fakt, że Paraskiewa, która była znana z lania wosku niestety już nie żyje.

 

Święci mogą być natomiast duchami ze średnim i niższym ja, które mogą nieść pomoc ludziom za sprawą wyższego ja.

 

O tym kim są Święci dla osoby zajmującej się tego rodzaju praktykami można by było napisać książkę co najmniej. Upraszczając: Święci to po prostu... Święci, to kim są to, powiedzmy, Tajemnica przez duże T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś, poproś, może będziesz miał szczęście i czegoś się nauczysz. Póki co - na forum jest tekst dotyczący lania wosku, możesz poczytać, będziesz miał ogólny ogląd na sprawę.

Edytowane przez Seid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...