Jump to content

18 - Księżyc


Guest truskawka

Recommended Posts

Guest truskawka

Znaczenie karty Księżyc:

 

Karta i jej znaczenie symboliczne:

 

Zamknięcie w świecie iluzji, marzeń, oderwanie od rzeczywistości, idealizm, napięcie, niepokój, lęk, magia, kłamstwo, tajemnica, niejasność, ukryte sprawy, pogrążenie w smutku, intuicja, marzenie o czymś nieosiągalnym. Jeśli pojawi się ta karta, to bardzo prawdopodobne jest, że widzimy sytuację w złym świetle, nie mamy wystarczających informacji, lub przesadnie idealizujemy, prawda może okazać się trudna do przyjęcia. Samooszukiwanie się, trudności z rozliczeniem się z przeszłością, podejrzliwość, również terapia, twórczość, wizje.

 

Karta w negacji może oznaczać:

 

Koszmary senne, głębokie lęki, choroby psychiczne, fobie, halucynacje, zagubienie, opętanie, niebezpieczeństwo, dręczące wyrzuty sumienia, brak intuicji, zaślepienie, myśli samobójcze, uzależnienie od pewnych osób, najprawdopodobniej od matki, ze relacje, toksyczne związki, nałóg, autodestrukcja.

 

Źródło: strona internetowa: Strona główna - Tarot - Arkana Wielkie

 

Archetyp - noc, królestwo ciemności

Znaczenie ogólne - obawy, lęki, koszmary, irracjonalność, stać przed progiem strachu, za którym znajduje się coś bardzo ważnego i wartościowego, obrazy podświadomości

Praca - dezorientacja, bezcelowość, trema, strach przed utratą pracy, niepewność

Relacje/uczucia - bezpodstawna zazdrość, podejrzenia, przewrażliwienie, lęk przed zrobieniem ważnego kroku

Świadomość - wzrost sił podświadomości

Sfera ducha - zejście do Podziemnego Królestwa

Cel - głębia poznania i świadomości

Cień -utrata swego "ja", rozmycie się

Odwrócona - iluzje, halucynacje, rozczarowanie

 

Źródło - H. Banzhaf: "Klucze do Tarota"

 

Iluzje. Lęk. Nerwowość, irytacji- Niespokojny stan umysłu. Chorobliwość. Oszustwo, podstęp. Prostactwo. Groźba niebezpieczeństwa. Złe wpływy innych ludzi. Fałszywa przyjaźń. Wrogowie. Błąd, pomyłka. Symulowanie pracy. Błądzenie. Nieprecyzyjność.

 

Odwrócony: Niewiara. Oszukiwanie siebie. Zbliżające się kłopoty. Wyrzuty sumienia. Nerwica. Choroba psychiczna. Bezsenność, koszmary. Lunatyzm. Zamknięcie się w sobie, w sprawach domu, rodziny. Ograniczoność umysłu. Brak wyobraźni, intuicji. Bierność umysłowa.

 

Źródło - Suliga Jan Witold "Tarot. Karty, które wróżą"

 

Te drzwi otwierają się na głębie duszy i przemierzania jej będzie wspaniałym albo trudnym doświadczeniem. To co się pokazuje jest nieprzerwaną transformacją i rzeczywistość miesza się z iluzją i wspomnieniami.

 

Źródło - Znaczenia Wielkich Arkanów w Tarocie 78 Drzwi

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
 • 4 months later...
Guest winteer

OPIS – Księżycowe światło – złudzenie iluzja, nieświadomość. Psy – obłudni ludzie. Rak – przeszkody.

 

ZNACZENIE – Wewnętrzne przeobrażenie się, zakazany związek, nie należy nic zmieniać, uparte dążenie do celu.

 

KARTA ODWRÓCONA – Niebezpieczństwo, rozczarowanie, nagana.

 

KSIĘŻYC. Może Ci się zdawać, że w sprawach, które reprezentuje ta karta, sytuacja jest dla Ciebie dobra. W rzeczywistości, Księżyc podnosi rangę spraw mało realnych lub nierealnych, dając poczucie możliwości urzeczywistnienia ich. Szybko przekonasz się, że marzenia choć piękne, rzadko się spełniają i nie w sytuacji kiedy reprezentowane są przez Księżyc. Inaczej jest, jeżeli inne karty w rozkładzie Tarota dają podstawy, aby temu wierzyć. Możesz być atakowany przez niespokojne myśli, mogą powracać idee, z którymi jak Ci się zdawało dałeś(aś) sobie spokój, a które nagle wyłaniają się na pierwszy plan jako znów ważne. Nie można z tym walczyć, musisz w to wejść i rozstrzygnąć. Może to być użyteczne dla szeroko pojętej twórczości artystycznej, o ile zmaterializuje się w postaci konkretnego dzieła. Wartości jakie to będzie przedstawiać spodobają się Tobie, jednak innym raczej tego nie pokazuj, bo nie zrozumieją. Ogólnie można stwierdzić, że jest to karta ujawniania się ukrytych do tej pory marzeń, pragnień, myśli, żądań, stanów rozdrażnienia, szczególnie nieprzyjemnych w stosunkach z członkami rodziny i w pracy. W tej sytuacji będziesz odbierany(a) przez otoczenie negatywnie, możesz szkodzić swojej sprawie i później tego żałować. Twoja zdolność do oceny sytuacji jest obecnie mocno zawężona, musisz być ostrożny(a) w sprawach związanych ze wszelką działalnością, możesz być oszukany(a), narażony(a) na niebezpieczeństwo, będziesz popełniać błędy i bedziesz zaskakiwany(a) przez nowe nieprzyjemne fakty.

 

KSIĘŻYC - karta odwrócona. Ta karta, w zależności od położenia w rozkładzie mówi, że sprawa jakiej ona dotyczy ma swoje podłoże ukryte głęboko w podświadomości. Prawdopodobnie nie potrafisz sobie z tym poradzić, nie wiesz jak wybrnąć z sytuacji, która jest dla Ciebie nadzwyczaj trudna i jak Ci się wydaje beznadziejna. Jedyne co można tu poradzić, to wejść w to i nie bacząc na wewnętrzne podszepty rozprawić się z tym na zawsze. Ten problem może mieć swoje źródło w dzieciństwie, gdzie system narzuconych Ci norm dzisiaj nie pozwala podejść do tego bez wahania i bez obaw, co z tego wyjdzie.

 

Źródło - strona internetowa: Tarot

 

XVIII. KSIĘŻYC Iluzja

 

Osiemnasta karta Wielkich Arkanów nosi nazwę Księżyc. Ważnym elementem w każdej talii jest pies. Najczęściej są to dwa ujadające psy (czasem pies i wilk) wpatrzone w Księżyc znajdujący się w górnej części karty. Często powtarzającym się motywem jest też rak wywodzący się z symboliki astrologicznej, którego władcą jest Księżyc. Na rysunku znaleźć można również dwie wieże lub piramidy, których zadaniem jest strzec dostępu do Księżyca. Psy wydają się jedynie wyć do Księżyca, rak natomiast sprawia wrażenie, jakby ku niemu podążał. Kto nie umie sobie poradzić z siłami Księżyca, tak jak psy, wzbrania się przed nim, gdyż jego wpływ jest niekwestionowany. Przede wszystkim jednak oddziałuje on na nasz sen.

 

ZNACZENIE KARTY: Księżyc symbolicznie zawsze utożsamiano z kaprysami duszy. Rysunek pokazuje wejście duszy w nowe rejony czy też wymiary, po zdobyciu doświadczeń wyniesionych z Gwiazdy karty miłości. To właśnie dusza zgodnie z poglądami ezoterycznymi, związana z naszą stroną karmiczną powraca do nieba.

 

Ludy wędrowne traktowały tę kartę jako symbol nieszczęścia, co jednak nie znajduje swojego uzasadnienia w pierwotnym znaczeniu karty. Przeciwnie, wszystko co dąży do przełomu, należy oceniać pozytywnie. Dusza, którą ta karta wyraża najpełniej, wraz z kartą Arcykapłanki i Arcykapłana, jest najsilniejszym motorem naszego działania. Bez duszy nic nie jest możliwe, zaś z nią wszystko. Pokonujemy wszelkie przeszkody i bez problemu przemierzamy dalekie drogi, które musimy pokonać. Rak i wąż to stare symbole samoodnowy, która dokonuje się tylko w duszy człowieka. O tym też mówi ta karta. Wszystko, co nowe, co się rozpoczyna, wymaga od nas dużej odwagi. Niezmiernie trudno jest pokonać rutynę i podążyć nowymi drogami, ale siła duszy umożliwia każdemu aktywne wejście na nowe drogi życia. Każdy z nas powinien pragnąć wyjść poza własne ograniczenia i odnaleźć nowe kierunki działania. Takim impulsem obdarza nas karta Księżyca.

 

 

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: ten, kto nie będąc zabezpieczonym prowokuje nieznajomego, sam sobie przygotowuje upadek. Istoty niebezpieczne, symbolizowane przez wilka, zastawiają na człowieka pułapki. Istoty pozornie życzliwe, symbolizowane przez psa, ukrywają przed nim swą przewrotność i perfidię pod maską pochlebstwa. Istoty leniwe, przedstawione przez raka, czyhają na moment jego upadku. Człowiek świadomy musi obserwować, słuchać i milczeć. Ukryci nieprzyjaciele, zawiedzione nadzieje. Karta ta uosabia ogniwo nierozdzielne i trwałe, które łączy plan fizyczny z planem astralnym, czyli z planem sił niewidzialnych, które rządzą widzialnym Kosmosem. Człowiek w swej aktualnej inkarnacji posiada pewne uzdolnienia, ale jego możliwości są bardzo ograniczone. Tłumaczy on prawa kosmiczne na swój sposób, deformując je. Karta ta została nazwana Księżyc, czyli mrzonka, gdyż Księżyc, odblask!1 Słońca, sam nie świecąc, przynosi iluzję, złudzenie. Nie przedstawia rzeczywistości, ale objawia życie pozorne. W swym znaczeniu elementarnym Księżyc przedstawia marzenia zrodzone w ciemności pod wpływem wzburzenia duszy człowieka, pod. naporem niskich pragnień, ale równocześnie uwalnia od udręki, gdy tylko człowiek poczuje ich marność. Księżyc zasadniczo jest neutralny _ i przybiera zabarwienie dobroczynne lub złowrogie kart, które go otaczają i których efekty często pomnaża. Jest to karta zmiany i dlatego powinna być potwierdzona przez inne karty.

 

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: pesymizm, słabość charakteru, nie uporządkowanie wewnętrzne, skłonność do fantazjowania, drażliwość, kłótliwość, talent twórczy.

 

ZNACZENIE UŻYTKOWE: w przypadku pertraktacji kłamstwo, w przypadku pracy osobistej błąd. Złudzenie na wszystkich planach. Niepokój uczuciowy, zmysłowy; przynoszący jedynie nieporządek. Zazdrość, mrzonki, obsesje. Stan świadomości mglisty, niespokojny i czynny (ciemność, trwoga, woda, noc, ukrycie). Sprawy podejrzane, nieprzyjaciele, oszczerstwa. Zahamowanie wszystkiego, co mogłoby być piękne i żywotne. Chwiejność, niepokój, pesymizm, niestabilność. Wątpliwe plany. Karta nieprzychylna zarówno dla dóbr materialnych, jak i dla zdrowia, miłości i reputacji. Pozytywna dla twórców, gdyż może oznaczać okres (nieraz bolesny) powstawania dzieła i pracy wyobraźni. Pozwól Księżycowi ofiarować ci twoje marzenia, mrzonki i ucieczki. Będzie to dobroczynne na krótki czas, pomoże ci przetrwać trudny okres. Nie zapominaj, że Księżyc może być zapładniający.

 

Źródło: Tarot (XV - XXII) : Satanorium.pl

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Na górze karty widnieje wizerunek Księżyca. Poniżej znajdują się najczęściej dwa wyjące psy, czasem stojące na wysokiej skale. Często widoczny jest także zbiornik wodny, a w nim pływający rak.

Iluzja, fantazja, marzenia, opóźnienie, łudzenie się, okłamywanie, podstęp, zawód, zmiana, sen proroczy, odkrycie talentu, zwycięstwo miłości, ostrzeżenie, niebezpieczeństwo, skąpstwo, fałszywi przyjaciele, wykorzystywanie innych, nieznani wrogowie, pułapka, upartość, zyski bez straty, pokonanie słabości, pokonanie nałogu, fantazja zostanie pokonana przez rzeczywistość, sugestia podjęcia ryzyka.

Karta oznacza błędne pojmowanie świata, oszustwo i otaczające kłamstwa. Symbolizuje niezrozumienie pewnych spraw, często irytujące i wzbudzające wewnętrzny niepokój. Może także oznaczać samo oszukiwanie się, życie w iluzji lub chorobę psychiczną. Jest światłem królestwa cienia i nocy. Chociaż to miejsce budzi strach, to nie musi być przerażające.

Ogólnie można stwierdzić, że jest to karta ujawniania się ukrytych do tej pory, marzeń, pragnień, myśli, żądań, stanów rozdrażnienia, szczególnie nieprzyjemnych w stosunkach z członkami rodziny i w pracy.

Jeżeli ukaże się na początku układu wykonanie planowanych projektów, zwłaszcza związanych z urzędem czy finansami. Przykładem takiej pozycji może być - wróżący zastanawia się nad kupnem posiadłości, ale nie jest pewny czy dostanie finansowe poparcie z banku. Karta Księżyc będzie go informowała o przychylnym nastawieniu ludzi, instytucji, co do jego planu, powinien więc odsunąć od siebie niepewność i jak najprędzej dążyć do załatwienia sprawy.

Jeżeli karta Księżyc ukaże się pośrodku układu, jej zadaniem będzie przygotowanie wróżącego do opóźnienia, przesunięcia czy też komplikacji związanych z planowanym wyjazdem lub też z planowaną przeprowadzką. Księżyc w tej pozycji informuje także o zagrożeniu, niebezpieczeństwie czy kłopotach od kobiety z bliskiego otoczenia. Ostrzeżenie to jest bardzo silne, ze względu na to, że kobieta ta planowała wyrządzenie krzywdy wróżącemu już od dłuższego czasu i tylko czekała na odpowiedni moment. Karty otaczające pomogą scharakteryzować jej sylwetkę.

Karta Księżyc na końcu układu będzie informowała o kłopotach zdrowotnych, lub o nieszczęśliwym wypadku wróżącego, albo osoby bliskiej wróżącemu. Ostrzega ona także przed depresją i emocjonalnymi problemami. Księżyc w tej pozycji będzie silnie sugerował posługiwanie się logiką, a nie uczuciami w tym czasie. Wróżący nie powinien się martwić, ale spokojnie przeczekać ten okres, ponieważ siły większe zaopiekowały się tym problemem i wszystko ułoży się pozytywnie.

 

 

Znaczenie karty Księżyc w pozycji negatywnej niewiele różni się od pozycji pozytywnej. Zasadnicza różnica jest w podejściu do nadchodzącej sytuacji, ponieważ sugeruje wróżącemu zmniejszenie negatywnych wpływów na jego problem. Księżyc w takim położeniu informuje także o niepewności w sprawach uczuciowych, dając do zrozumienia, że sytuacja potrzebuje więcej czasu.

 

 

Księżyc

 

Podążając za gwiazdą Głupiec podróżuje teraz przez noc. Pełnia wzrasta oświetlając dla niego wodną ścieżkę i zaczyna czuć się zdezorientowany, zupełnie jakby chodził we śnie. Głupiec przechodzi pod księżycem i mija dwa starożytne i dziwne filary. Nagle, rozgląda się i widzi , że znalazł się w zupełnie innym świecie. Kiedy był w obecności Najwyższej Kapłanki, widział wskazówki , ślady i podpowiedzi przez przezroczysty welon zawieszony za jej tronem. Później, kiedy wisiał na drzewie (XII) czuł , że znajduje się pomiędzy światem fizycznym i tym tajemniczym. Teraz wreszcie wszedł za welon. Tutaj są tajemnice których poszukiwał, co więcej, tutaj są ciemne tajemnice, te które są powiązane z pierwotnymi i starożytnymi siłami: siłami natury, nie cywilizacji. To jest świat poetycki, artystyczny. To jest świat muzyków , wariatów i szaleńców, przerażające ,ponętne miejsce z bardzo trudnymi zasadami. Wilki wyją w hołdzie do księżyca , biegną dziko przez ten świat, polując przy pannie dziewicy z łukiem i strzałami; i stworzenia z dziecięcych koszmarów i fantazji wychodzą z cieni, z błyszczących oczu.

 

Ścieżka , którą dotychczas głupiec kroczył stała się rzeką i stoi w niej po biodra, stoi w silnym wpływie tych słonych oświetlonych światłem księżyca wodach. Przy bliskim brzegu jest łódź, ale nie ma wioseł ani steru. Głupiec zdaje sobie sprawę , że ma dwa wyjścia. Może zatracić się w tym świecie szaleństwa i iluzji , wyć wraz z wilkami, być zastraszanym albo wsiąść do łodzi i zaufać rzece. Księżyc będzie kontrolował każdą drogę, ale w łodzi jego poddanie siłom nieświadomości i naturalnego świata ostatecznie go gdzieś zabierze. Jak artyści i poeci i magowie znają inspiracje, wizje, magia księżyca jest nagrodzeniem takiego poddania. Głupiec wsiadł do łodzi i odpływa. Kiedy woda zabrała łódź, księżyc wysyłał swoje światło jako drogę i głupiec teraz czuł obecność pani tego mrocznego ,ciemnego świata , która spoglądała na niego z góry - Najwyższej Kapłanki aprobującymi oczyma - Księżyc.

 

Ta karta jest jak druga część karty nr II czyli Kapłanki. Są po bokach dwa filary , ale kapłanki już nie widać, jest zakryta za księżycem, za ciemnym niebem, za welonem który wisi za jej tronem. Ta karta ma przesłanie, że wiedza i nauki najwyższej kapłanki są tu teraz potrzebne, oczywiście mowa o odczuciach, intuicji, abyśmy nie dali się zwieść pozorom.

Edited by Euterpe
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Księżyc - intuicja, wrażliwość, marzenia, plany, bujna wyobraźnia, ciąża, pierwiastek kobiecy, delikatność, troska o innych, niespodzianka, która sprawi radość, opieka, miły prezent, romantyzm.

 

Księżyc (odwrócony) - brak intuicji i wyobraźni, wyrachowany pragmatyzm, życie w świecie iluzji, brak kontaktu z rzeczywistością, błędy w ocenie ludzi lub sytuacji, kompleksy, zahamowania, kaprysy.

 

Alla Alicja Chrzanowska "Tarot prosty i skuteczny"

 

Rada z jednej karty:

 

Możesz mieć wrażenie, że ogarniają Cię ciemność i nie wiesz, w którą masz pójść stronę. Nie wyolbrzymiaj problemów. Rozwiązanie ich może okazać się o wiele łatwiejsze niż Ci się wydaje. Poproś kogoś o wsparcie. Rozmowa może naświetlić sprawę tak, że znajdziesz wyjście. Nie bój się.

Jeśli masz trudności w pracy, weź się w garść. Są one efektem Twojego obijania się. Nie możesz pracować na taką opinię, bo ona prześladuje człowieka później jak zły sen. Jeśli masz trudności ze snem, zwróć uwagę na odpoczynek i relaks. Załatw wszystkie sprawy, które spiętrzyły się ostatnio. Zacznij prowadzić zdrowy tryb życia, bo doprowadzisz się do poważniejszych dolegliwości. Na razie to tylko ostrzeżenie ciała.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

 

Blaski: ciemność, niejasność, intuicja, fantazja, romantyzm, nieświadomość, iluzje, ułuda, kłamstwo, smutek, niebezpieczeństwo, błędy w działaniu, samotność, tajemniczość, ukryte sprawy wymagające wyjaśnienia, ciąża.

 

Cienie: choroba psychiczna, halucynacje, lunatyzm, koszmary senne, łzy, rozpacz, toksyczny związek z matką, oszukiwanie siebie, pesymizm, prześladujące myśli o śmierci.

 

Źródło: Barbara Antonowicz-Wlazińska "Przepowiednia z jednej karty Tarota"

Edited by Euterpe
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

XVIII. Księżyc

czyli brama do świata marzeń i do wewnętrznej przestrzeni umysłu

Osiemnasta karta z Wielkich Arkanów(*), Księżyc, rezczywiście przedstawia (w Taroku Marsylskim) Księżyc w pełni wiszący na niebie. W jego tarczę wpisana jest jednak chuda twarz Księżyca na nowiu, zatem rysunek ten przypomina o całym cyklu księżycowych przemian. Wokół Księżyca unoszą się w powietrzu kropelki wody, co wyraża pradawną wiarę w to, że Księżyc jest władcą wód, i tak jak Słońce zsyła ogień, tak Księżyc rzuca z nieba rosę.

 

Poniżej tarczy Księżyca narysowany jest staw, z którego wypełza rak, księżycowe zwierzę. Pamiętajmy, że w astrologii Księżyc jest władcą znaku Raka; i obie te istności, Księżyc i rak (lub krab) są powiązane w legendach wielu ludów.

 

Od stawu w dal wiedzie wąska ścieżka, której pilnuje para psów. Niektórzy twierdzą, że jest to pies i wilk. Niektórzy w tym rysunku widzą fragment mapy nieba: te dwa psy, to Wielki i Mały Pies, dwa gwiazdozbiory widoczne zimą, kiedy Księżyc w pełni na ich tle świeci najwyżej i najjaśniej. Rak oznacza pobliski gwiazdozbiór Raka, a na sąsiedniej karcie Słońce zobaczymy parę dzieci - czyli gwiazdozbiór Bliźniąt. Za psami strzegą horyzontu dwie wieże, lub dwie flanki obronnego muru. Można w nich widzieć wspomnienie Wieży z karty nr 16.

 

Spośród wszystkich kart, które dotąd omawialiśmy, ta ma najbardziej inicjacyjny charakter i najgłośniej mówi o przejściu do innego świata, o przekroczeniu pewnego progu. Karta 18. Księżyc przypomina pod pewnym względem kartę 13. Śmierć. Treścią karty Śmierć jest przekroczenie progu pomiędzy życiem a śmiercią, czy też pośmiertnym stanem umysłu; treścią karty Księżyc jest przekroczenie progu pomiędzy jawą a snem, czyli pomiędzy światem realnym, a obszarem marzeń, złud i wizji, zaludniających wewnętrzną przestrzeń naszego umysłu.

 

Rysunek tej karty dostarcza potężnej inspiracji magom ćwiczącym wizualizacje i podróże duchem po przestrzeni wewnętrznej; energia tej karty sprzyja wizjonerom i poetom - natomiast w sprawach realnego życia karta ta zwykle jest poważnym ostrzeżeniem. Wskazuje bowiem, że wchodzimy w taki obszar życiowych doświadczeń, gdzie rządzą nami nieuświadamiane impulsy. Gdzie jesteśmy kierowani nie przez swoją "jasną" świadomość, przez Wolę, Rozum i Szlachetne Cele, lecz przez wyparte do podświadomości potrzeby i emocje, dla których nie było miejsca w świecie realnym. Ktoś żyjący w rytmie karty Księżyc porusza się po świecie jak lunatyk lub przysłowiowe "pijane dziecko we mgle", nie znając sił, które nim powodują.

 

Cóż więc oznacza ta karta w pewnych konkretnych sytuacjach?

 

Przy pytaniach o twórczość - artystyczną lub inną - karta Księżyc oznacza wielkie uaktywnienie się twórczych sił i potrzeb, ale owe twórcze bodźce, choć przemożne, są mało jasnego dla samego twórcy. Może on długo nie wiedzieć, o co mu chodzi i jaki rezultat chciałby osiągnąć. Wyraźnie karta nr XVIII patronowała malarzom-surrealistom i naszym poetom-romantykom.

 

Kiedy chodzi o miłość, karta Księżyc oznacza namiętności bezrozumne i ślepe. Często za tą karta stoi miłość fatalna i niszcząca, albo przynajmniej taki wylew fali emocji, którego nie sposób świadomie ogarnąć.

 

Również stosunki z ludźmi, w szerszym sensie, opierają o jakieś nasze fantazje i "chciejstwa" czy też "poronione pomysły". Może też chodzić o taki związek z drugą osoba, który nas wewnętrznie przemieni i wzbogaci, ale też oderwie od rzeczywistości, kariery itd.

 

W interesach karta Księżyc jest jednoznacznie negatywnym wskazaniem. Tu przecież trzeba twardo trzymać się ziemi!

 

Wizualizowanie tej karty wyostrza intuicję i rozwija dar rozumienia snów i wieszczych znaków.

 

 

(*) "Arcana" to po łacinie "tajemnice". Po polsku można mówić w liczbie pojedynczej "osiemnaste arkanum", ale nigdy "arkan", bo arkan to lasso do łapania koni.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Księżyc

Karta "Księżyc" (przedstawiającą Księżyc na niebie, księżycowe zwierzęta: raka i psy, oraz bramę wiodąca do tajemniczej krainy) oznacza kontakt z nieświadomymi siłami własnego umysłu: z lękami, silnymi emocjami, niespełnieniem i nie zaspokojonym pożądaniem. Karta ta zwykle pojawia się w sytuacji, kiedy człowiek stoi na rozdrożu: i albo owe podświadome siły opanuje, albo im ulegnie, i wtedy będzie zachowywał się nieracjonalnie, często szkodząc samemu sobie.

 

Księżyc jako pierwsza i najważniejsza karta w rozkładzie:

 

Żywe są w tobie potężne namiętności, silne emocje; na przykład poczucie żalu i krzywdy, zawiść, chęć zemsty, pragnienie "zawładnięcia" pewną osobą. Od ciebie zależy teraz, czy pójdziesz za nimi - czy zachowasz zdrowy rozsądek i jasność widzenia. Czy będziesz śnił na jawie - czy świadomie pokierujesz swoim życiem.

 

Księżyc jako karta druga w rozkładzie, ostrzegająca:

 

Bardzo niebezpiecznie! Karta "Księżyc" w tej pozycji ostrzega, że nieuświadamiane popędy zaczynają przeważać, a ty, idąc za ich podszeptem, zaczniesz zachowywać się nieracjonalnie, postępować wbrew sobie, i możesz przysporzyć kłopotów sobie i zawikłanym w twoje "przejścia" ludziom.

 

Księżyc jako karta trzecia, mówiąca co robić:

 

Zrób, co ci podpowiada twój głos wewnętrzny, choćby czyny te kłóciły się z twoimi zasadami i z twoja dotychczasową życiowa drogą. To taki moment, kiedy jedyne wyjście polega na tym, aby iść za instynktem i dać się ponieść namiętności.

 

Jako karta czwarta, czyli wewnętrzne przeszkody i złe nawyki:

 

Poważne ostrzeżenie! Jesteś naładowany żalami, zawiściami i niespełnieniami rodem z przeszłości. Ale to, że karta "Księżyc" pojawiła się właśnie w tym miejscu, to znak, że ten "bagaż przeszłości" może być rozładowany i przepracowany.

 

Jako karta piąta, mówiąca o partnerach:

 

"Księżyc" na tej pozycji sygnalizuje zwykle żale, zawiść i zazdrość ze strony partnera. Może oznaczać też, że on/ona źle ci życzy, a źródłem pewnych twoich niepowodzeń są "czary" czyli złe życzenia z jego/jej strony. Niebezpiecznie. Ale możliwe, że tylko razem możecie przekroczyć pewien nieprzyjemny próg w życiu.

 

Jako karta szósta, czyli zbliżająca się przyszłość i rozwiązanie:

 

Nie licz na to, że sprawy niejasne wyjaśnią się. Przeciwnie: zapanuje jeszcze większa "ściema". Atmosfera zagęści się. Dojdą do głosu czyjeś zawiści i żale. (Dobrze wróży ta karta tylko twórcom piszącym o ciemnych stronach ludzkiej duszy.)

 

Jako karta siódma, czyli zaskakujące i nieprzewidywalne wydarzenia w przyszłości:

 

Twoje plany zostana pokrzyżowane przez to, że ujawnią się pewne skrywane dotąd żale i smutki; i bardzo możliwe, że nie notariusz będzie potrzebny, ale psychoterapeuta.

 

Jako karta ósma, czyli, to, co się i tak nie zmieni:

 

Nie zmieni się atmosfera nostalgii, niespełnienia i żalu. Jeżeli czujesz, że to dodaje ci twórczych sił - to dobrze. Ale jeśli pozbawia cię energii - to zła wróżba.

 

Karta dziewiąta - to, czym warto się zająć:

 

Jest do przekroczenia pewien próg. Być może trzeba na świat spojrzeć inaczej, jak również zmienić wyobrażenia o sobie. Przekroczenia tego progu nie unikniesz - więc lepiej dokonać tego planowo, z pełną świadomością tego, co się dzieje.

 

Karta dziesiąta - jaki z tego będzie pożytek dla innych:

 

Zapewne jakieś utwory (działa sztuki) zrodzone ze smutku i nostalgii będą się podobały publiczności.

 

Jedenasta - to, co się nie uda:

 

Totalna mgła i niewiedza! Cale szczęście, ze niewiele z tego wyniknie dla realnego świata. ("Księżyc" w tej pozycji jest groźny tylko wtedy kiedy jest jedyna kartą z Wielkich Arkanów w całym rozkładzie. Wtedy wskazuje na wielkie pomieszanie i "odjazd", czyli tracenie kontaktu z rzeczywistością.)

 

Dwunasta - dodatkowe wskazówki:

 

Sprawdź karty pod katem żalu, smutki, niespełnienia, ucieczki w fantazje. Jeżeli coś podobnego daje się wyczytać w pozostałych kartach, sprawa jest istotna.

 

Trzynasta - daleka przyszłość:

 

W przyszłości będziesz się ładował niespełnionymi emocjami, aż dojdą one do głosu. Ale na razie nie musisz się tym przejmować...

 

Taraka: Astrologia, szamanizm, warsztaty, Słowianie. Nowości

 

o zdrowiu

 

KsięŜyc

UwaŜaj na iluzje w podejmowaniu decyzji o leczeniu. Zadbaj przede wszystkim o dobry sen.

Notuj sny. One mogą przynieść Ci nieoczekiwane rozwiązanie Twoich problemow. Karta

KsięŜyc mowi o głębokiej intuicji. Warto wiec zwrocić na nia uwagę. Nie dopuszczaj do

przemoczenia się. Zadbaj o ciepło fizyczne.

Edited by Euterpe
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Księżyc

 

Osoba, którą symbolizuje Wielki Arkan XVIII: to człowiek pełen obaw, wrażliwy, romantyczny. Artysta. Ezoteryk.

Karta odwrócona: znerwicowany, niezaspokojony emocjonalnie egoista. Zagubiony. Ograniczony. Wyolbrzymia kłopoty.

Cech charakteru: intuicja. Lęk przed zmianami. Medialność. Złudzenia. Słabość. Drażliwość. Niezdecydowanie. Obwinianie się.

Karta odwrócona: oczekiwanie kłopotów. Brak samorealizacji. Irytacja. Bierność. Brak intuicji. Kłótliwość. Pustka duchowa.

Sytuacja albo sprawa: zmiany na lepsze. Dokonania intelektualne i twórcze. Bezwład. Fałszywa przyjaźń. Kłamstwo. Złe wpływy. Odrzucenie. Nierealne plany. Woda, noc.

w Karta odwrócona: zawiedzione nadzieje. Rozpacz. Brak decyzji. Problemy z matką. Oszustwo, fałsz, oszczerstwo. Postęp.

Zdrowie: chorowitość. Dolegliwości psychosomatyczne. Wewnętrzna mobilizacja konieczna do uzdrowienia.

Karta odwrócona: psychonerwice. Kłopoty ze snem (bezsenność, lunatyzm). Halucynacje, wizje. Układ moczowy.

Miłość: niepewny związek, brak szczerości. Zazdrość. Wspólnota duchowa.

Karta odwrócona: zdrada. Wykorzystywanie starszego partnera. Cierpienie. Interesowność w miłości, żerowanie.

Praca: zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę. Bezczynność. Trudności finansowe. Rezygnacja z zajęcia w imię realizacji swego powołania.

Karta odwrócona: problemy z kolegą, zwierzchnikiem, urzędnikami. Kłopoty.

Karma: pomyślne dzieciństwo, szczęśliwe związki. Wysoka samoświadomość. Uczuciowość. Duże możliwości w tym wcieleniu.

Karta odwrócona: nieszczęśliwe dzieciństwo, surowość opiekunów, sieroctwo. Samotność. Ucieczka od realności.

Rada: nie ufaj obietnicom. Przyjmij odpowiedzialność za siebie. Pomagaj tylko na sobie i własnej intuicji.

Gdy karta Cię przyciąga: swoją wrażliwość wykorzystaj w akcie tworzenia.

Gdy karta Cię odpycha: nie widzisz wyjścia z sytuacji. Uwierz w siebie! Masz szansę!

 

Osoba symbolizująca Księżyc ma ogromnie rozwiniętą intuicję. Ktoś taki wiele rozumie, jeszcze więcej przeczuwa, ale niejednokrotnie nie potrafi zrobić właściwego użytku ze swej wewnętrznej wiedzy. Brakuje mu instynktu samozachowawczego. Karmi się złudzeniami, przed samym sobą udając, że wszystko jest OK. Niezależnie od płci posiada tzw. kobiecy charakter. Łaknie akceptacji, jego samopoczucie uzależnione jest od opinii innych ludzi. Zdarza się, że psychicznie wpija się w kogoś, kto okaże mu (jej) zainteresowanie. Rozpaczliwie potrzebuje miłości i gotowy jest dla niej mnóstwo poświęcić, ale od chwili gdy się zakocha, towarzyszy mu lęk, że zostanie porzucony. Osaczają go wizje przyszłych niepowodzeń. Dręczy świadomość „bycia gorszym”, dolega poczucie winy – także za grzechy niepopełnione. Dlatego w małżeństwie łatwo pozwala się zdominować i zmanipulować. Bywa książkowym przykładem pasywnej „żony alkoholika”, która latami będzie usprawiedliwiać męża, opowiadając, że nie może go opuścić, bo to taki dobry człowiek, kiedy nie pije.

Często zataja istotne informacje. Problemy dusi w sobie, a odkrytego sekretu – np. w kwestii zdrady – nie wydobędzie na światło dzienne, tylko gryzie się nim w samotności. Nie jest szczęśliwy, jednakże sam przyczynia się do tego brakiem konstruktywnego działania i tendencjami do życia pośród własnych iluzji. Doskonale, jeśli pracuje nad samorozwojem, zajmuje się sztuką albo ezoteryką. Inaczej, skupiony na rodzinie oraz miłosnych relacjach, współtworzy obciążające, toksyczne związki.

 

Karta odwrócona

 

Potrafi nadać wprost niesłychany sens zdarzeniom, które dla innej osoby były zaledwie epizodem. Jest jednocześnie nachalny i znerwicowany. Boi się nawet dzwonka do drzwi, ponieważ oczekuje wyłącznie negatywnych wieści. Nie jest szczery w przyjaźni. Podejrzliwy i zazdrosny, z upodobaniem użala się nad sobą. Męczy siebie i bliskich. Obwinia ich o niepowodzenia, a także szantażuje emocjonalnie. Na dodatek kłamie.

Edited by Euterpe
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W pozycji prostej: konieczność rozliczenia z przeszłością, fantazja, tajemniczość, wewnętrzne życie

Odwrócona: pesymizm, choroba psychiczna, ciemne interesy, używki

 

Źródło: Kizińczuk Sergiusz-,,Tarot twój klucz do przyszłości''

 

 

Księżyc – wskazuje na długotrwałe niedomagania oraz ogólną chorowitość, osłabienie organizmu. Często wskazuje na problemy natury psychicznej, nałogi oraz błędne diagnozy.

Astrologia – stopy

Księżyc bardzo mocno działa na naszą psychikę dlatego też osoba, która jest pokazana Księżycem powinna rozpocząć nie tylko terapię konwencjonalną u dobrego specjalisty ale również zaczerpnąć rady u terapeuty naturalnego np. energoterapeuty, zielarza. Księżyc pokazany w rozkładzie dla kobiety każe zwrócić uwagę na typowe problemy pojawiające się u kobiet. Karta ta zawsze spowalnia lub wręcz uniemożliwia prawidłowy proces rekonwalescencji. Wskazuje także na psychiczne osłabienie organizmu oraz zachęca do przeprowadzenia dodatkowej konsultacji lekarskiej u innego specjalisty.

 

Piotr Górski ,,Tarot a zdrowie''

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Księżyc - Masz zamglony umysł i nie jesteś w stanie przeanalizować swoich uczuć z powodu zamieszania jego osobą;

Chaotyczny etap waszego związku, w którym walczysz o rozwiązanie waszych problemów;

Wyławianie ran z przeszłości, które powodują w waszym związku wielki psychologiczny konflikt;

Oboje wykazujecie lęk przed zbliżeniem;

Mężczyzna, który przeprowadza cię przez swoje urazy z dzieciństwa traktuje w ten sam spo-sób, w Jaki ojciec traktował jego matkę;

On chciałby żebyś ty oceniła jego niepokoje fobie, które musi pokonać, aby stać się wreszcie pełnym, kochającym człowiekiem;

Osoba, która wciąga cię w towarzystwo z półświatka;

Ktoś, kto potrafi podejść cię od strony psychologicznej;

Porównajcie wasze trzymane w tajemnicy motywy oddziaływania na siebie;

On zachęca cię do picia lub brania narkotyków staczasz się razem z nim;

Jego dziwaczne zachowanie nie ma nic wspólnego z tobą, ale jest wytworem konfliktowego życia, jakie prowadzi;

On potrzebuje odpowiedniej terapii lub sam musi zrozumieć, co się z nim dzieje.

Nancy Shavick - Tarot a miłość i przyjaźń

 

Księżyc

 

Jako dobra rada:

Nie bagatelizuj swych obaw i trosk, ale też nie pozwól, by "podcinały Ci skrzydła". Uważaj, byś nie zabłądził w zaczarowanym lesie i nie spuszczaj wzroku ze swego celu. Nie wymuszaj niczego, lecz pozwól się prowadzić krok za krokiem.

 

Jako ostrzeżenie:

Nie błąkaj się w ciemnościach, nie uciekaj w świat iluzji i halucynacji, żeby nie odejść sprzed progu.

 

Jako karta dnia:

Być może już z samego rana obudziłeś się z koszmaru lub z innych przyczyn masz dziwne uczucia dotyczące dzisiejszego dnia. Nie pozwól, by żadne strachy Cię dręczyły. Jeśli w obliczu wymagań dnia czujesz się przygnębiony lub peszy Cię otoczenie, nie powinieneś tego unikać. Uświadom sobie, iż za tym progiem strachu czeka na Ciebie ważne i wzbogacające doświadczenie, które przeżyjesz, jeśli tylko przezwyciężysz trudności. Dlatego przywitaj ten dzień jak najbardziej rozbudzony i podążaj, pomimo ogromnych obaw, ostrożnie i rozsądnie swą drogą. Zdziwisz się, co dzięki temu możesz osiągnąć.

 

Jako karta na rok:

W tym roku chodzi o to, by ostrożnie przekroczyć przełęcz i wejść na nowy ląd, leżący za progiem strachu. Jeśli to przedsięwzięcie się powiedzie, to rezultaty będą naprawdę obiecujące. Jednakże droga ku temu, prowadzi przez zaczarowany las, w którym nie wolno Ci zabłądzić. Nie ulegnij swym strachom, a kiedy nocą zakradną się demony, by nękać Cię koszmarami, także nie pozwól im się zastraszyć. Co prawda byłoby to niemądre, by zbyt bagatelizować trudności, które połączone są zamiarami. Poważnie traktuj ryzyko, bez zniechęcania się. Dokładnie przemyśl, co chciałbyś uczynić i zrób zdecydowane i rozważne kroki, bez popadania w beznadziejne zwątpienie czy niepotrzebny heroizm.

 

H.Banzhaf - Klucze do tarota

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...
 • Maestro

XVIII(18) - Księżyc czyli brama do świata marzeń i do wewnętrznej przestrzeni umysłu. Reprezentuje archetyp: Matki.Jej podstawową wartością jest wrażliwość, emocje. Księżyc świeci światłem Słońca. Oznacza świat marzeń, wyobraźni, nieświadomości i kojarzony jest tradycyjnie z nocą. Z kartą tą mogą się kojarzyć również: rytmy biologiczne, woda, cykle kobiece, fazy księżyca, odpływy i przypływy, intuicja.

 

Jeśli pojawi się ta karta, to bardzo prawdopodobne jest, że widzimy sytuację w złym świetle, nie mamy wystarczających informacji, lub przesadnie idealizujemy, prawda może okazać się trudna do przyjęcia. Samooszukiwanie się, trudności z rozliczeniem się z przeszłością, podejrzliwość, również terapia, twórczość, wizje.

 

To karta środowiska ludzi pracujących na rzecz radia, filmu, telewizji

Księżyc wskazuje na niezwykle predyspozycje zawodowe, mediumizm, talenty aktorskie, sugeruje zajęcie się sztuką, fotografią, pisaniem, reklamą - czyli tworzeniem swoistych iluzji.

 

Kartę tę często wyciągają osoby, które stoją u progu czegoś nowego , czego wcześniej nie doświadczyli, a co wywołuje w nich strach np. nowa praca, nowy związek, daleka podróż, przeprowadzką.

 

Ale Gwiazda mówi, nie bój się nowe zawsze jest lepsze od starego.

 

Tym którzy identyfikują się z rozwojem duchowym czy wschodnia filozofią życia, doradza; aby nie planować przyszłości, ale rozwijać swa intuicję.

 

W rozkładzie biznesowym oznacza sukces przy zajęciu się mass-mediami, kinem, reklamą. W przypadku obdarzonych sprytem, korzystne będą przedsięwzięcia związane z hazardem, salonami gier.

 

Karta ta często oznacza po prostu kobietę, może wskazywać na jej związki z innymi kobietami - szczególnie w obrębie rodziny, na poznawanie arkan wiedzy tajemnej, uwolnienie się od kompleksów, rozliczenie z przeszłością, prezent.

 

W interesach karta Księżyc jest jednoznacznie negatywnym wskazaniem. Tu przecież trzeba twardo trzymać się ziemi

 

Kiedy chodzi o miłość, karta Księżyc oznacza namiętności bezrozumne i ślepe. Często za tą karta stoi miłość fatalna i niszcząca, albo przynajmniej taki wylew fali emocji, którego nie sposób świadomie ogarnąć. Może też chodzić o taki związek z drugą osoba, który nas wewnętrznie przemieni i wzbogaci, ale też oderwie od rzeczywistości, kariery itd. Jeśli uważasz że twój partner zasługuje na to, by powiedzieć mu parę słów prawdy, zrób to. Od razu poczujesz ulgę. Jeśli jesteś bez pary, bacz pilnie, kogo wybierasz. Zamęt w sercu i głowie może doprowadzić cię do związania się z lekkoduchem

 

Praca i pieniądze. Uważaj na złodziei i bądź przytomna(y) przy płaceniu rachunków. Nie żałuj nikomu uśmiechu i koniecznie unikaj arogancji w pracy - możesz się bowiem dowiedzieć, że nie ma ludzi nie zastąpionych.

 

Przy pytaniach o twórczość - artystyczną lub inną - karta Księżyc oznacza wielkie uaktywnienie się twórczych sił i potrzeb.

 

Symbolizuje + aspekty nieświadomości, dom ze strony matki, macierzyństwo, ciążą, dobra karta dla poezji i ezoteryka, kobiecość, wrażliwość, to czego sobie nie uświadamiamy, doskonała intuicja, inspirująca wyobraźnia, sny i przeczucia, intuicja, miejsca związane z wodą, fantazja, ciemność, niejasność, samotność, tajemniczość, smutek, kłamstwo, ukryte sprawy, zdolności parapsychiczne, tajemnica, iluzja, ułuda, intuicja, żale, nieprzepracowane emocje, zawiść, niewyjaśnione sytuacje, nostalgia, smutek, terapia, Zamknięcie w świecie iluzji, marzeń, oderwanie od rzeczywistości, idealizm, napięcie, niepokój, lęk, magia, kłamstwo, tajemnica, niejasność, ukryte sprawy, pogrążenie w smutku, intuicja, marzenie o czymś nieosiągalnym, ułuda, fantazja, niewłasciwa ocena rzeczywistości, sprawy wymagające wyjaśnienia,

 

Przesłanie. Nie zadręczaj się rzekomym brakiem urody, dowcipu czy obycia. Szczęście przecież nie zależy od kształtu nosa. Spędzaj czas w dobrym towarzystwie, a nastrój szybko ci się poprawi.

CZAS - lato (2, 3 lata)

 

stopy, zakłócenia umysłu, medialność, intuicja

 

ZDROWIE: przełyk, zołądek, alergie pokarmowe, zatrucia pokarmowe, zmiana diety, problemy ze stopami i zakłócenia pamięci

 

Zdrowie. Słuchaj dobrej muzyki i bądź życzliwa(y) dla siebie i innych. Inaczej nerwy dadzą znać o sobie.

_____________________________________________________________________________________________

OBAWY

 

Pozycja odwrócona - problem z macierzyństwem ,zmiana negatywna domu, brak wyobraźni, koszmary, depresja, kłótnie,lęki, fobie, nieufność, podejrzliwość, kłamstwa, niemożność ustalenia prawdy, przywidzenia, omamy, łzy, rozpacz, halucynacje, pesymizm, nadużywanie narkotyków, ułuda, brak zdrowego rozsadku,toksyczny związekz matką,koszmary senne,

 

W położeniu odwróconym, że nie należy wkraczać w sferę iluzji, magii czy związanych z nią twórczych zawodów, ale raczej zająć się rzeczywistością. Może ona oznaczać też uzależnienie od alkoholu, narkotyków, lęk przed kobiecością, ciążą. Albo też urojoną ciążą, jeśli się jej spodziewamy. Odwrócony księżyc w biznesie - to sygnał, ze lepiej czekać, aż konkurencja padnie i wtedy rozpocząć agresywne działania.

 

W negacji oznacza iluzje, rozpad mrzonek i sennych marzeń, podstęp, plotkę, oszustwo, fałszywe świadectwo, błąd w ocenie.

 

Koszmary senne, głębokie lęki, choroby psychiczne, fobie, halucynacje, zagubienie, opętanie, niebezpieczeństwo, dręczące wyrzuty sumienia, brak intuicji, zaślepienie, myśli samobójcze, uzależnienie od pewnych osób, najprawdopodobniej od matki, ze relacje, toksyczne związki, nałóg, autodestrukcja.

_____________________________________________________________________________________________

NIEKTÓRE POWIĄZANIA:

 

Księżyc + Cesarzowa - płodność, ciąża, ale też dobre jedzenie, tendencje do otyłości

Księżyc + Koło Fortuny - zagmatwanie sytuacji, nieprzewidziane komplikacje

Księżyc + Świat - większe skupiska ludzkie, zebrania, wydarzenia i zmiany ogólnoświatowe,mające masowy charakter

Księżyc + Eremita - kłopoty z trawieniem, tłumienie emocji, depresja

Księżyc + Diabeł - alkoholizm, kłamstwa, bycie niewolnikiem popędów

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Noc – Iluzjonista

 

Rak nieświadomy swych uczuć

Chce przebyć nieznaną drogę

Ona zaś iluzją wolności

Noc, cofa go na powrót w wodę.

Trudno w ciemności coś dostrzec

Sztuką jest widzieć – nie widząc

Zaś Księżyc iluzji jest mistrzem

To z nim usłyszysz nie słysząc.

Lecz Księżyc, Słońcem nie będzie

Przekonasz się na XVIII – ej stacji

Cofając się, idąc do przodu

Zupełnie bez zdania racji.

On jest złodziejem promieni

Odbiciem lustra i cieniem

Iluzją rzeczywistości

On prawdy jest więzieniem.

Byś dotarł do Miasta Wiecznego

Zaopiekuj się swoim cieniem

Masz własną wolę i rozum

I Ryby dar – milczenie.

Deszcz złoty wskaże Ci drogę

Pies zaprzyjaźni się z wilkiem

Po nocy słonce zaświeci

Lecz teraz milcz – pomyśl chwilkę.

 

Źródło „Wiersze intuicyjne. Tarot.” Ewa Winiarska

Link to comment
Share on other sites

XVIII KSIĘŻYC

Na tej karcie również są pełne stałe elementy. Najczęściej jest to księżyc i rak jako, że Księżyc w astrologii jest władcą raka. Księżyc w kartach Tarota uosabia takie wartości jak rodzina, wspomnienia, podświadomość.

 

 

Zmusza nas niejako do tego abyśmy wszystko co w życiu przeżyliśmy stanowiło materiał do budowania bazy duchowej, z której w każdym momencie życia możemy skorzystać. Sam Rak, który znany jest z tego, że chodzi do tyłu jest tutaj symbolem regresu, a więc kiedy korzystamy z minionych doświadczeń aby nie popełniać tych samych błędów to jesteśmy na dobrej drodze, którą oświetla nam właśnie Księżyc. Ale czasem też ta karta wskazuje nam na sprawy, do których powinniśmy w życiu wrócić aby coś naprawić bo blokuje się nasze szczęście. Niejednokrotnie karta Księżyc nawołuje do tego abyśmy skoncentrowali się na sprawach domu i rodziny, czasem do tego abyśmy zrobili rachunek przeszłości i wyzbyli się kompleksów i niskiej samooceny. W pytaniach o miłość karta ta może mówić o miłości zaślepionej ale namiętnej, w pytaniach o pieniądze raczej wróży źle i wytyka nam, że za mało mamy realnego podejścia i ziemi pod nogami, kiedy natomiast pytamy o twórczość to niewątpliwie Księżyc wystąpi w roli wielkiej Weny ale czasem mało konkretnej i sam twórca długo nie będzie mógł się zdecydować jak powinno wyglądać jego dzieło końcowe

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

z moich doświadczeń zawsze zwiastowała stan spowolnienia i zmęczenia psychiczno- fizycznego, takką senność i zmułę umysłową ;d

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

XVIII Księżyc - pozycja prosta - spotkanie z ukochaną osobą, randka, romantyczna kolacja przy świecach, rada by w układzie partnerskim większą inicjatywą wykazała się kobieta, realizacja marzeń i pragnień w sferze uczuciowej, wspólne wysiłki zmierzające do upiększenia mieszkania, rodzinna atmosfera.

 

1. Jako odpowiedz na pytanie czy on mnie kocha:

Zdecydowanie tak, jest to uczucie szczere, głębokie i pełne oddania.

 

2. czy on/ona jest mi wierny/wierna?

Zdecydowanie tak.

 

3. Czy spotkam w ciągu roku nową miłość?

Jeśli jesteś wolny, spotkasz w ciągu miesiąca, jeśli nie, nowe uczucie w ciągu roku raczej się nie pojawi.

 

XVIII Księżyc pozycja odwrócona - znudzenie partnerem, przesyt związkiem, dystans między partnerami; ucieczka w świat iluzji; nierealna i nieadekwatna di rzeczywistości ocena partnera; przyjmowanie marzeń i pragnień za rzeczywistość; w partnerstwie kobieta postrzega siebie jako żonę i matkę a partner pragnie także kochanki i przyjaciółki, oziębłość seksualna u kobiet

 

1. Jako odpowiedz na pytanie czy on/ona mnie kocha:

Raczej wyobrażenie o tobie, a nie ciebie

 

2. czy on/ona jest mi wierny/wierna?

Bardzo wątpliwe, a jeśli już nie jest to zdrada fizyczna a emocjonalna

 

3. Czy spotkam w ciągu roku nową miłość?

Niestety, jest to mało prawdopodobne.

 

Alicja Alla Chrzanowska "Tarot a miłość"

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Księżyc a...

Miłość: poszukiwanie wielkiej miłości; jeśli jesteś już w jakimś związku, coś okryte jest tajemnicą. Związek ogarnęła ciemność, z której nie wiadomo jak wyjść.

Przyjaźń: niedomówienia, nieporozumienia kładą się cieniem na relacji. Należy "zapalić" światło i wyjaśnić wszelkie sprawy.

Zawód: należy być uważnym na plotki i jakieś tajemnice, które postawią Cię w złym świetle. Jeśli zamierzasz zmienić pracę, zawód, zastanów się jeszcze raz, gdyż możesz podążać za jakimiś iluzjami, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości.

Pieniądze: jeśli pragniesz zainwestować pieniądze "po znajomości" w jakiś "idealny" interes, pożyczyć je "okazyjnie" na ogromny procent, nie rób tego raczej.

Zdrowie: uważaj na iluzje w podejmowaniu decyzji o leczeniu. Zadbaj przede wszystkim o dobry sen. Notuj sny. One mogą przynieść Ci nieoczekiwane rozwiązanie Twoich problemów. Karta Księżyca mówi o głębokiej intuicji. Warto więc zwrócić na nią uwagę. Nie dopuszczaj do przemoczenia się. Zadbaj o ciepło fizyczne.

 

Źródło: "Vademecum Tarota" B. Antonowicz - Wlazińska

Link to comment
Share on other sites

Dla biznesmenów- zyski z show-biznesu, kina, reklamy. W przypadku dużych spryciarzy korzystne są przedsięwzięcia związane z grami komputerowymi, automatami, hazardem. Odwrócony Księżyc mówi o tym, że lepiej poczekać pewien czas, dopuki najbardziej agresywna konkurencja nie padnie i wtedy rozpocząć aktywne działania.

 

Źródło: " Podstawy Tarota '' Jewgienij Kolesow

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

księżyc

 

symbolika lunarna, akwatyczna i regeneracji

 

Drugim światłem, które "świeci w nocy", jest Księżyc. Jakże inny od astronomicznego jest czas księżycowy - jest to czas ludzkiego doświadczenia na Ziemi. Tak jak Księżyc rodzimy się, rośniemy, umieramy i mamy jak Księżyc znowu się narodzić. Kultury germańskie mierzące dni według Księżyca wierzyły, że czas jest kolisty. Jest to symbolika zmienności i dramatyczności. Wierzono, że Księżyc przeprowadza zmarłych do podziemia i sam umiera, aby za trzy dni znów się narodzić. Dlatego trzy dni trzymano zmarłych, co zachowało się w podświadomości kolektywnej do dziś. Fazy Księżyca rządzą wodami, deszczem, urodzajem, rytmiczną przemianą. Czas księżycowy odnosi się do rzeczywistości biokosmicznej. Od niego zależą: płodność kobiet i zwierząt, roślinność oraz los człowieka po śmierci. Jest symbolem tajemnych, zakrytych sił natury, zasady żeńskiej, miłości, bezczynności, niezdecydowania, płodnej aktywności, okresowego stwarzania i odtwarzania. Stąd bierze się podobieństwo ludzkiego życia z Księżycem. Przez swoją metaforyczną śmierć we wszystkich religiach i mitach Księżyc występuje jako wielki hierofan, uświęcający życie, stwarzane od nowa. Księżyc jest symbolem macicy, macierzyństwa, a przez to opieki, ale i niestałości, zmienności. Podobieństwo wiecznego koła, które robi Księżyc, powrót do kształtów, które nas zaczynają, obrazują słowa z babilońskiego hymnu poświęconego księżycowemu bogowi Sin: „jestem owocem, który sam z siebie się rodzi”. Księżyc jako bóstwo pasywne i rządzące tajemniczym rozrodem wszystkiego, co żyje porównywano z podlegającą magii przemian kobietą w czasie cyklu menstruacyjnego, który trwa 28 dni. Zmienną kobietę, utożsamianą z hierofanią Księżyca, miano od prawieków za dobrą i złą, nieczystą i płodną, dającą życie. Kobieta jest taka, jak Księżyc w pełni i jego druga, zakryta, ciemna strona, gdzie czai się niewiadome, gdzie jest już tylko mrok...

Jeszcze przed neolitem, czyli przed nastaniem rolnictwa, zaczęto zauważać związki Księżyca z wodą, z przypływami i odpływami, z płodnością kobiet i zwierząt. Wszystkie bóstwa lunarne to przeważnie kobiety, a zarazem bóstwa akwatyczne - powiązane z płodnością i rolnictwem. Matka Boska przez swoje dzieworództwo też jest porównywana z Księżycem. Na obrazie Rafaela Matka Boska trzyma stopę na Księżycu, wokół którego kłębią się węże, zwierzęta typowo lunarne. Na wielu kartach Tarota, szczególnie tych pasywnych, księżycowych, jest symbol węża. Wąż ma 28 kręgów, co w pradawnych wierzeniach utożsamiane jest z rozrodczością kobiety i czasem księżycowym. Wąż był w dawnych wierzeniach emblematem fallicznym, związanym w obrzędach płodności z Boginią Ziemią, którą jako „przebrany Księżyc” zapładniał.

Wierzono, że dzieci, które się rodziły ze związków kobiet z wężami, były herosami, tak jak i te, których ojcem było Słońce. Na terenie południowych Włoch wieśniacy nadal uważają, że każda kobieta spotyka się z wężem. Aby wytłumaczyć sobie w sposób przystępny na ówczesne czasy wielkość Aleksandra Macedońskiego imputowano Olimpii, jego matce, jakoby miała kontakt z wężami. On sam jednak wolał się uważać za potomka Słońca. Wierzono też, że Cezar August powstał ze związku kobiety z wężem.

Jeszcze w XIX wieku w Europie pilnowano dziewczynki przed kontaktem z wężami. Do dziś młode Eskimoski boją się wpatrywać w Księżyc, aby ich nie zapłodnił... Natomiast w Indiach kobiety, które pragną mieć dziecko, modlą się do kobry i zakładają jej czerwoną wstążeczkę, symbol „grudki krwi”. W niektórych kulturach jest zakaz zabijania węży mimo chrześcijaństwa, które wprowadziło do nich nienawiść. Symboliczna zdrada z wężem pramatki Ewy powtarza się i w innych kulturach. Wąż, tak jak Księżyc, ma tendencje do odradzania, zauważono bowiem, że zrzuca naskórek, przez to jest tak jak Księżyc symbolem odradzania się, odnowy, długowieczności, zdrowia i uzdrawiania. Przez doroczne „odradzanie się”, czyli zrzucanie naskórka, został atrybutem boga lekarzy. Jako taki do dziś widnieje w emblemacie apteki owinięty wokół laski Eskulapa.

W ikonografii Bogini Matki można zobaczyć inne zwierzęta lunarne, takie, które pojawiają się i znikają: ślimaki, żółwie, niedźwiedzie chowające się zimą w gawrach, poświęcone bogini Artemidzie, bydło rogate, żaby, pająki, nietoperze i wszelkie stworzenia nocne. Boginie księżycowe w ikonografii występują często z kądzielą: przędą, tkają, tak jak Księżyc „tka los”. Czas życia i śmierci wyznaczony jest przez Księżyc i Mojry Przedwieczne - Parki: Lachezis, Kloto, Atropos.

Księżyc od czasów archaicznych był symbolem natchnienia, intuicji, a tym samym uzewnętrzającej się duszy. Dawał pierwotnemu artyście, wpatrującemu się w jego „oblicze”, wrażliwość i wyobraźnię, wenę.

Cechy te przejaskrawione dają nadwrażliwość, a w konsekwencji wszelkie odmiany chorób psychicznych - obłęd. Marzenia senne, którym patronuje Księżyc, emocjonalny sobowtór jaźni są odbiciem w psychice człowieka rzeczywistego świata przeżytego świadomie. Księżyc rządzi podświadomością, która „rozmawia z nami” w śnie oczyszczającym.

Jest też symbolem pamięci, tradycji historycznej, rodzinnego domu, dziedziczenia cech. W martyrologii żydowskiej Księżyc zapisał się obrazem wiecznego wędrowca, ciągle odmieniającego się w wędrówce po niebie. Występuje więc w tradycji jako emblemat ludu izraelskiego, żydowskiego koczownika na pustyni: Adama i Kaina - pierwszych wędrowców (Rodz. 3, 24; 4, 14), Abrama opuszczającego ojczysty Haran, a tym samym Żyda - wiecznego tułacza...

Księżyc jest opiekunem człowieka, matką, iluzją, czasami regresją, marazmem, obłędem, domem, który nosimy w sobie - naszym duchowym wnętrzem, powszechną bazą instynktowną, korzeniami naszego bytu, nadzieją na spokój, ukojeniem, dostatkiem, płodnością wszelkich poczynań, a czasem utopią, odrealnieniem się. Księżyc, reasumując to: wielki hierofan, siły podświadomości, intuicja, stagnacja, spokojny byt, nadopiekuńczość, sen, korzenie, tradycja.

 

 

Tarot archetypowy (książka + karty Tarota), Olszewska Manuela Klara

Link to comment
Share on other sites

KSIEZYC

 

Matka,przeszlosc,dom rodzinny,samotnosc,iluzje i zludzenia,bezradnosc,fantazjowanie,uciekanie od rzeczywistosci,uleganie wplywom i sugestiom,apatia i przygnebienie

Odwrocona: cierpienie,depresja,melancholia,choroba psychiczna,zal,strata,rozstanie

 • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
Guest agnieszka007

RADA Z JEDNEJ KARTY;

Jeśli odczuwasz nerwowość,halucynacje,sny na jawie,wewnętrzne roztargnienie,nie ignoruj tego i zgłoś się do lekarza.Nie podejmuj sam decyzji bez konsultowania się z bliskimi.Możesz niewłaściwie postrzegać rzeczywistość i wyciągać fałszywe wnioski.na podstawie których podejmować chcesz ważne decyzje.

 

źródło;Vademecum Tarota Barbara Antonowicz-Wlazińska

 

 

Księżyc

Pozytywnie oznacza wizje,inspirace,twórczość,poezję,emocje,kobiecość,marzenia;zapowiada bardzo dalekie podróże oraz artystyczne zawody lub kontakty ze światem artystycznym.

Kart ta oznacza stan nerwowości i lęku.

Słowa klucze:irytacja,niepokój,chorobliwość,podstęp,plotka,intryga,oszustwo,fałszywe świadectwo,błąd w ocenie.

Negatywnie karta oznacza zamknięcie się w sobie lub małym światku rodzinnym,koszmary senne,ataki somnambulizmu,nerwowość,nadchodzące problemy,postępującą nerwicę,chorobę psychiczną,pasywność umysłową,brak wyobraźni,groźbę niebezpieczeństwa.

Karta oznacza rezygnację z czegoś i przez to opóźnienia,niedowartościowanie,tęsknotę,złudzenia,fałsz,kłamstwo,osobę obłudną.

 

Źródło''JASNOWIDZENIE W INTERPRETACJI KART TAROTA" Piotr Gońciarz.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

XVIII Księżyc

Czyli brama do świata marzeń i do wewnętrznej przestrzeni umysłu.

 

W obmurowanej sadzawce pływa rak. Na brzegu dwa psy, a może wilki, wyją w kierunku pełnego księżyca z ludzka twarzą, świecącego na nocnym niebie ponad pozamykanymi domami miasta.

Niektórzy widzą w tym rysunku fragment mapy nieba. Dwa psy to Wielki i Mały Pies, dwa gwiazdozbiory widoczne zimą, kiedy Księżyc w pełni świeci najwyżej i najjaśniej. Rak oznacza pobliski gwiazdozbiór Raka, a na sąsiedniej karcie Słońce, zobaczymy parę dzieci, czyli gwiazdozbiór Bliźniąt.

Karta ta ma najbardziej inicjacyjny charakter, o przekroczeniu jakiegoś progu pomiędzy jawą a snem, obszarem realnym a tym z wizji, marzeń i złud.

Psy, jako zwierzę, to ludzka podświadomość, a budynki nad nimi symbolizują świadomość człowieka. Rak symbolizuje pamięć, ucieczkę przed zagrożeniem, skrytość, uszczypliwość i niekomunikatywność. Jest prymitywnym i zaskakującym odbiciem Księżyca na powierzchni sadzawki.

Znaczenie ogólne

Przy pytaniach o twórczość oznacza wielkie uaktywnienie się twórczych sił i potrzeb, ale mało jasnych. Twórca sam może nie wiedzieć, o jaki efekt końcowy mu chodzi.

Gdy pytamy o miłość, karta Księżyc oznacza namiętności bezrozumne i ślepe. Często za tą kartą stoi miłość fatalna i niszcząca. Również stosunki z ludźmi opierają się o jakieś fantazje i „chciejstwa”.

W interesach jest wyraźnie negatywnym wskazaniem. Tu trzeba przecież twardo trzymać się ziemi.

Karta ukazuje sytuację pełną niedomówień i podejrzeń. Skrywaną zdradę i kłamstwa, nerwicę, możliwa schizofrenię. Mówi także o niespodziance, która sprawi radość, nieoczekiwany podarunek. Pokazuje, że można wykorzystać podświadomość dla własnego rozwoju.

Ogólne znaczenie karty w pozycji negatywnej:

Pokazuje osobę wracającą ze świata iluzji, ustalającą fakty, wyjaśniającą prawdę, mająca dość kłamstw i fałszu, w których tkwiła do tek pory. Rozczarowaną w stosunku do tych, którym przypisywano jakieś wyśnione, magiczne moce.

Ustawienie postaci

Twarz księżyca zwrócona jest przodem symbolizując jasność zamierzeń, jednak już ustawione profilem zwierzęta wskazują na niejasne wyobrażenia, niepewność, niezdecydowanie, talent twórczy. W części znanych wersji Tarota marsylskiego księżyc ukazany jest profilem, co pogłębia jego mroczną wymowę.

 

źródło: mój komputer

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
Guest Vampirella

Księżyc

 

Mistyfikacja, oszołomienie, histeria, a nawet szaleństwo, marzycielstwo, fałsz, pomyłka, kryzys, „najciemniejsza godzina przed świtem”, spowodowanie istotnych zmian.

 

Źródło: Tarot Thota – Klucz do zrozumienia – Lon Milo DuQuette

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

XVIII. Księżyc

Odzwierciedla rozczarowanie, iluzję, strach przed nieznanym. Wyróżnikami tej karty są: słabość charakteru, wewnętrzny chaos, skłonność do fantazjowania, tworzenie nierealnych wyobrażeń.

 

Źródło: Życie Świata, numer 92, artykuł "Tarot".

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

"Karta Księżyc prowadzi nas w tajemnicze obszary ciemności i nocy, w świat obrazów duszy, do naszych przeczuć, tęsknot, marzeń. Jasna strona Księżyca oznacza romantyczne marzenia, ożywioną fantazję i dużą wrażliwość. Karta ta jednak wskazuje na ciemne strony-otchłanie duszy. Wyraża lęki, niepewność, zmory, złe przeczucia, strach przed niewidzialnym i niezrozumiałym. Strach ten odczuwamy idąc nocą samotnie przez las, po którym beztrosko chodzimy w dzień, ale który w ciemności napawa nas bojaźnią. Może to być również strach przed odwiecznymi demonami, które otrzymały we współczesnym świecie inne nazwy(...).

 

W życiu zawodowym karta Księżyca oznacza strach i niepewność. Są to głęboko zakorzenione obawy, że nie sprostamy egzaminom, nie otrzymamy upragnionej pracy lub nie znajdziemy upragnionego zajęcia. Te obawy mają zawsze irracjonalny aspekt: nawet jeśli zdajemy sobie jasno sprawę, że nie istnieje rzeczywisty powód do strachu - bojaźń pozostaje. To odrętwiające uczucie tremy i przygnębiające przewidywania można tylko częściowo osłabić, ale nie da się ich wcale zlikwidować. Są głęboko zakorzenione, a sam powód strachu nie jest tak naprawdę jego przyczyną, lecz tylko objawem. Dlatego nie da się pokonać lęków poprzez unikanie stresujących sytuacji. Nasza bojaźń znajdzie się natychmiast inny powód pozwalający się rozwinąć. Tylko droga we własną głębię, droga przez strach- daje szansę na usunięcie przyczyn lęków u ich źródła.

 

Na poziomie świadomości karta ta symbolizuje zarówno dużą szansę, jak i duże niebezpieczeństwo. Chodzi tu o podróż do głębi która w mitach jest przedstawiana jako wyprawa do Hadesu(...). Mity najdobitniej pokazują stany lękowe naszej duszy, koszmary nocne.Spotkanie z tymi zmorami i pokonanie ich jest najtrudniejszym etapem każdej wędrówki(...). Niebezpieczeństwa o których mowa, czyhają na nas w labiryncie, w którym zabłądziliśmy(...)Obrazy te znajdują swe wątpliwe odpowiedniki tam, gdzie terapia i praca nad samopoznaniem nie są już prowadzone po to, aby

sprostać codziennemu życiu, lecz stają się celem samym w sobie, ponieważ fikcyjny świat terapeutycznej grupy jest znośniejszy niż świat realny. (...)

 

W związkach osobistych Księżyc najbardziej pokazuje swój rozmarzony, romantyczny charakter. Następstwem tego są tęskne uczucia, marzenia, <<budowanie zamków na lodzie>>. Równocześnie także i tutaj Księżyc oznacza niepewność i lęki. Może wskazywać na związek w którym musimy walczyć z zazdrością, zranieniem lub strachem przed zranieniem lub porzuceniem. Stwarza przy tym ogromną szansę na uświadomienie sobie przeżyć doświadczonych we współczesnym dzieciństwie i uzdrowieniem ich. Karta ta może też oznaczać związek, o którym mówi, jest sennym marzeniem, niestety jednak- najczęściej koszmarnym"

 

Źródło: Hajo Banzhaf, Tarot dla Każdego

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
 • 1 month later...
Guest Euterpe

jako karta dnia:

wątpliwości, niezdecydowanie, kołowrotek myśli

 

też robienie czegoś w tajemnicy przed kimś, lepiej, aby dużo osób o "tym czymś" nie wiedziało

 

jako karta dnia:

- pewna osoba boleśnie zaczęła odczuwać skutki przedawkowania z dnia poprzedniego

- liczenie na coś nierealnego, łudzenie się

 

 

karta rada:

- ostrożne i powolne działania

- nakazuje uspokoić się

- nie ignorować zagrożenia, objawów zdrowotnych

- nie wykładać wszystkich kart na stół

- czasami lepiej zachować się biernie

- słuchać intuicji

 

 

pytanie: uda mi się zakupić rzecz X? księżyc + sąd + 5 mieczy

 

odpowiedź: tak, ale bardzo się bałam, że ktoś mnie wyprzedzi. Księżyc na początku pokazał moje obawy i niepewność, sąd ochłonięcie (coś jak kąpiel w basenie w upalny dzień), a 5 mieczy zakończenie sprawy.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • Maestro

Jak pytam o to jak ktoś zachowa się wobec mnie będąc na portalu społecznościowym (wiecie,czy się odezwie) i jako ostatni mam Ksiezyc,to wiem, że zaraz zniknie,ukryje się, czyli innymi słowy wyloguje i z kontaktu nici, albo np.ukryje komentarz , czy usunie itp.

 

 

Karta ciazowa, płodności, także wszelkie niepotrzebne rzeczy do wycięcia (nowotwory), tez rzeczy ukryte (bakterie, pasozyty).

Źródło : Blog Wróżki Joanny

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

w pytaniach o sprawy z życia codziennego Księżyc zawsze pokazuje mi, że "coś" wyjdzie z ukrycia, np. potwierdzą się szeptane pokątnie plotki, lub jakaś tajemnica ujrzy światło dzienne. jako karta dnia - po prostu - późny powrót do domu.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 3 months later...

Mnie ta karta pokazuje jakieś zmartwienia bez powodu, to już kilka razy tak. W miłości np. bezpodstawna zazdrość. W innych przypadkach często wypadała jako pierwsza, kiedy się o coś bardzo martwiłam i widziałam coś w ciemnych barwach, ale w rzeczywistości okazywało się być dobrze

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...

Księżyc+królowa kielichów - karty pokazały mi "spisek" mojej mamy z moim byłym nastawiony na zrobienie mi niespodzianki imieninowej. Nie przyznali się, ale że miałam wcześniej rozłożone(jeszcze inne) karty, to zaczęłam węszyć i wpadli :D. Na szczęście po fakcie, więc niespodzianka jak najbardziej udana. Więc księżyc jak najbardziej działania zakulisowe :-).

 

 

Wczoraj ramo zapytałam czy będę mieć kontakt z ojcem. Miał operację, zamierzałam go odwiedzić w szpitalu. Wyjęłam: as mieczy i księżyc. Wieczorem kartami byłam zaskoczona, bo byłam u niego, rozmawialiśmy i kontakt był logiczny, choć on bardzo wymęczony i słaby. Dziś staruszek informuje mnie, że nic nie pamięta z naszego spotkania :-). Więc fizycznie kontakt był, ale do świadomości ojczulka niewiele docierało. Karty ładnie to chyba pokazały.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

02/12/2014 jako karta dnia:

Robiłam zakupy przez internet, oraz w sklepach płaciłam tylko kartą i nie zdawałam sobie sprawy ile wydałam dopóki nie zerknęłam na konto..... UWAŻAJCIE! KARTY PŁATNICZE to złooooooo :D hehe chyba będę jednak płacić gotówka bo wtedy wiem ile mam i ile mi zostało...

 

 

04/12/2014 - znów jako karta dnia: internetowe zakupy :)

Edited by Apokalipto
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 2 months later...
pytanie: uda mi się zakupić rzecz X? księżyc + sąd + 5 mieczy

 

odpowiedź: tak, ale bardzo się bałam, że ktoś mnie wyprzedzi. Księżyc na początku pokazał moje obawy i niepewność, sąd ochłonięcie (coś jak kąpiel w basenie w upalny dzień), a 5 mieczy zakończenie sprawy.

Przyznam szczerze, tak ogólnie a propos Księżyca, że jest to u mnie dość przyjemna karta - pokazująca noc, albo takie spokojne, artystyczne dumanie, oglądanie filmów, seriali (choć raczej samotnie). Zasadniczo tylko w pytaniu o zamiary lub rzeczy formalne nakazuje zwiększoną czujność. No i efekt jojo w pytaniach o dietę.

Edited by Euterpe
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Księżyc: "Fantazja". Iluzje,sny,wyobraźnia,intuicja,niepraktyczność,chęć wiary w coś,kobiecość.

Z mojej talii "The Sorcerers Tarot"

 

Księżyc:

Sprawy nie mają się tak,jak wyglądają.

Z wierzchu wszystko może wyglądać uspokajająco,jednak w głębi tkwi podstępne oszustwo,szwindel lub niezrozumienie.

Być może ktoś usiłuje naciągnąć Ciebie albo Ty sam w jakiś sposób oszukujesz siebie.

Alternatywnie,mógł powstać galimatias w przekazywaniu informacji,stanąłeś komuś na drodze lub ktoś nie mówi Ci prawdy.

Jeśli gdzieś wyjeżdżasz,sprawdź dwa razy wszystkie uzgodnienia,żeby uniknąć gorączki w ostatniej chwili.

 

Położenie odwrócone:

Szafuj ostrożnie swoim zaufaniem.

Otacza Cię zamęt i fałsz,które czają się,by zająć miejsce w twoich myślach.

Karta ta wskazuje na trudne położenie,zatem chroń się ze wszystkich sił przed możliwymi kłopotami.

Sny powiększają zamieszanie,budząc w Tobie obawy i zbędne troski.

Mimo to,nie dopuść,by lęki i obawy kierowały twoim postępowaniem.

 

Z talii "The Destiny Tarot"

 

Jak kocha Księżyc:

Ta osoba ma ogromnie rozwiniętą intuicję. Ktoś taki wiele rozumie, jeszcze więcej przeczuwa, ale niejednokrotnie nie potrafi zrobić właściwego użytku ze swej wewnętrznej wiedzy. Brakuje mu instynktu samozachowawczego. Karmi się złudzeniami, przed samym sobą udając, że wszystko jest OK. Niezależnie od płci posiada tzw. kobiecy charakter.

 

Łaknie akceptacji, jego samopoczucie uzależnione jest od opinii innych ludzi. Zdarza się, że psychicznie wpija się w kogoś, kto okaże mu (jej) zainteresowanie. Rozpaczliwie potrzebuje miłości i gotowy jest dla niej mnóstwo poświęcić, ale od chwili gdy się zakocha, towarzyszy mu lęk, że zostanie porzucony. Osaczają go wizje przyszłych niepowodzeń.

Dręczy świadomość „bycia gorszym”, dolega poczucie winy – także za grzechy niepopełnione. Dlatego w małżeństwie łatwo pozwala się zdominować i zmanipulować. Bywa książkowym przykładem pasywnej „żony alkoholika”, która latami będzie usprawiedliwiać męża, opowiadając, że nie może go opuścić, bo to taki dobry człowiek, kiedy nie pije.

 

Często zataja istotne informacje. Problemy dusi w sobie, a odkrytego sekretu – np. w kwestii zdrady – nie wydobędzie na światło dzienne, tylko gryzie się nim w samotności. Nie jest szczęśliwy, jednakże sam przyczynia się do tego brakiem konstruktywnego działania i tendencjami do życia pośród własnych iluzji. Doskonale, jeśli pracuje nad samorozwojem, zajmuje się sztuką albo ezoteryką. Inaczej, skupiony na rodzinie oraz miłosnych relacjach, współtworzy obciążające, toksyczne związki.

 

Karta odwrócona:

Potrafi nadać wprost niesłychany sens zdarzeniom, które dla innej osoby były zaledwie epizodem. Jest jednocześnie nachalny i znerwicowany. Boi się nawet dzwonka do drzwi, ponieważ oczekuje wyłącznie negatywnych wieści. Nie jest szczery w przyjaźni. Podejrzliwy i zazdrosny, z upodobaniem użala się nad sobą. Męczy siebie i bliskich. Obwinia ich o niepowodzenia, a także szantażuje emocjonalnie. Na dodatek kłamie.

 

(Tarot Miłości,M.Bigoszewska)

 

Dzień w energii Księżyca:

- ciągłe uczucie zmęczenia,przemęczenia

- bóle i zawroty głowy

- słabe "ogarnianie" rzeczywistości wokół

- pomyłki w czytaniu,w rozróżnianiu liter,przekręcanie wyrazów

- widzenie "inaczej" niż jest w rzeczywistości (choćby błędne odczytywanie pisanego tekstu)

- wszystko jakby "za mgłą"

- napływ wspaniałych emocji,z głębi serca i duszy

- pragnienia duszy

- łzy wzruszenia

 

Księżyc - Słowa Klucze:

PROSTA: iluzja,wspomnienia,uległość,wyobraźnia,tęsknota,smutek,nostalgia

 

ODWROTNA: lęk,niepokój,silne emocje,halucynacje,oszukiwanie

 

(Dorota Dukowicz,"Tarot w praktyce")

 

Księżyc

Astrologiczne odpowiedniki:

- RYBY

- Rak,Księżyc

 

"Astrologia i Tarot",Dariusz Cecuda

 

6 Denarow + Rycerz Mieczy + Księżyc = Prośba o pomoc i informacje,otrzymanie tychże od mężczyzny-równolatka,podczas rozmowy internetowej,wieczorem.

 

Księżyc

Może nieść dosłowny przekaz i informować o porze dnia.Zdarza się to nawet bardzo często.

Najzwyczajniej = Wieczór.

 

2 Buław + Księżyc = podglądanie,patrzenie wieczorem na portal społecznościowy,z ukrycia (w opcji niewidoczny).

Obecność niejawna,ukryta.

 

Księżyc:

Miłość: niepewny związek, brak szczerości. Zazdrość. Wspólnota duchowa.

Karta odwrócona: zdrada. Wykorzystywanie starszego partnera. Cierpienie. Interesowność w miłości, żerowanie.

 

(Maria Bigoszewska)

 

Według Macieja:

 

Księżyc:

- ciąża

 

Księżyc

Według Macieja:

- Oszukiwanie się

 

Księżyc = 1.karta oszustwa,kłamstw

2.karta wahań,negatywnego podejścia

3.karta nieszczęścia w Tarocie

 

(Według Macieja)

Edited by Ismer
Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
 • 1 year later...
 • 6 months later...
 • 1 year later...

Chaos emocjonalny, życie złudzeniami. Sytuacja, która nie jest do końca taka, jak nam się wydaje. Pokazuje także mi sfałszowany obraz drugiej osoby, nosi maskę. Pokazała Równiez stan nietrzeźwości. 

Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...

Kiedyś podobał mi się pewien chłopak, postanowiłam wylosować po jednej karcie z 2 różnych stron internetowych, co on do mnie czuje. Dwa razy wypadł mi Księżyc. Następnego dnia zobaczyłam go z jego dziewczyną (nic nie wskazywało na to, że ją ma, to był szok), wyglądali na zakochanych.

Myślę, że ten Księżyc oznaczał, że moje pytanie było absurdalne, że patrzyłam całkowicie nierealnie na jego osobę. No i oczywiście, że jest inna dziewczyna.

 • Like 1
 • W punkt 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...
Guest Lianna

W położeniu prostym symbolizuje kobiecość, nawiązanie kontaktu z podświadomością ,wykorzystywanie podświadomości do własnego rozwoju, uwolnienie się od kompleksów, niespodziankę, sprawy zakryte, tajemnice.

W położeniu odwróconym złudzenia, iluzje, nierealne spojrzenie na sytuację, spełnianie życzeń innych ludzi prowadzące do rozczarowania, podstęp, oszukańcze działania, błędy w ocenie ludzi i sytuacji, nadmierne uleganie wpływom matki lub żony, plotki, zdradę, oszukiwanie samego siebie, wyrzuty sumienia, uleganie nałogom, problemy zdrowotne z przewodem pokarmowym.

 

"Wróżka" 5/2003

Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...
 • Ekspert

Mi dziś Księżyc wypadł na kartę dzienną i pokazał mały galimatias w odpowiedzi na forum :)  Zadałam pytanie pod jednym z opisów kart tarota a dostałam odpowiedź pod innym opisem :) 

Także w Księżycu czego innego się spodziewamy a co innego wychodzi. 
Plus dowiedziałam się, że dziecko ma wycieczkę ze szkołą na stałą wystawę o Titanicu i zastanawiam się jak się wkręcić jako opiekun ;) 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...
 • Ekspert

Księżyc w większym rozkładzie pokazał mi rodzaj podarunku jaki powinnam sobie sprawić na urlopie.

I kupiłam figurki dwóch czarownic które wzięłam na początku za zwykle gipsowe odlewy a przy kasie okazało się, że to solniczka i pieprzniczka.  
Upominek zakupiłam w ezo sklepie i ostatnie czego bym się spodziewała znaleźć wśród kamieni i zestawu świec to zestaw należący do kuchni…

Także Księżyc pokazuje nam, że co innego oczekujemy a co innego jest realne. Albo, że otoczenie może nas zmylić i bierzemy pewne fakty za pewnik - gdy tak do końca nie jest. 
 

 

 • Like 2
 • Super 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...