Jump to content

Sen o śmierci i zmartwychwstaniu przyjaciela


pudukhepa

Recommended Posts

Miałam ostatnio sen o śmierci dość bliskiego przyjaciela. Wiem, że snów o śmierci nie należy traktować dosłownie i nie oznaczają one, że przyjacielowi coś grozi. Są raczej symbolem jakiejś przemiany, wejścia w nowy etap życia. To wyjaśnienie pasowałoby do mojej obecnej sytuacji życiowej, bo chociaż ze wspomnianym przyjacielem przez wiele lat byłam bardzo blisko, to ostatnio, w wyniku różnych nieprzyjemnych wydarzeń, bardzo się od siebie oddaliliśmy. Odpowiadałaby mi też interpretacja wg Freuda, czyli że żywię wobec tego przyjaciela jakieś wrogie uczucia, mimo że we śnie było mi bardzo przykro z powodu jego śmierci. Tyle że we śnie mój przyjaciel powrócił do świata żywych, dosłownie kilka minut po swojej śmierci i tego już nie potrafię zinterpretować. Czy to znaczy, że się pogodzimy, czy wręcz przeciwnie, że jeszcze bardziej się od siebie oddalimy? Dodam jeszcze, że we śnie obecna była jego dziewczyna (której nie lubię i która była po części powodem naszej kłótni) - gdy mój przyjaciel wyzionął ducha, spojrzałam na nią, żeby sprawdzić jak zareagowała. Miała dziwny wyraz twarzy, którego nie potrafię opisać. Nie była smutna, raczej zaskoczona, zła. Ja sama na początku byłam bardzo smutna - ale gdy przyjaciel zmartwychwstał, nie poczułam ulgi ani radości, tylko irytację. I to też nie daje mi spokoju.

Link to comment
Share on other sites

Hej, może rzeczywiście za bardzo wyskoczyłam do przodu z tymi swoimi interpretacjami ;).

Nie pamiętam już od czego cały sen się zaczął, ale byłam z moim przyjacielem, jego dziewczyną i jeszcze kilkoma wspólnymi znajomymi w salonie, w moim domu. Śmierć mojego przyjaciela była nagła, choć trudno mi teraz powiedzieć, co ją spowodowało. Nie pamiętam żadnej konkretnej przyczyny. W pewnym momencie po prostu padł nieprzytomny na ziemię. Siedzieliśmy wszyscy przy stole, a kilka chwil później w moim domu było już obecne pogotowie. Ratownicy przez długi czas go reanimowali, aż w końcu stwierdzili zgon. Pamiętam, że byłam w ogromnym szoku, nie mogłam w to uwierzyć, czułam żal, smutek, ale też głęboką dezorientację, nie miałam pojęcia, co ze sobą zrobić, jak się zachować. Wtedy spojrzałam na jego dziewczynę, która siedziała wciśnięta w kąt kanapy, jakby przestraszona, ale nie tym, że jej chłopak zmarł, tylko tym, że nagle wszyscy na nią patrzyli. Nie płakała, nie lamentowała, nie wyglądała nawet na jakąś przesadnie załamaną, tylko właśnie na przestraszoną, jakby chciała od nas uciec. We śnie miałam wrażenie, że nie wiedziała, jaka powinna być jej reakcja na tę śmierć. I wtedy, po dosłownie kilkunastu minutach, mój przyjaciel wstał z ziemi, jak gdyby nigdy nic. Był uśmiechnięty, zadowolony, pocałował swoją dziewczynę, zaczął z nami rozmawiać, jakby nie pamiętał tego, że chwilę wcześniej był martwy. Zupełnie nic mu nie dolegało. A ja zamiast się z tego cieszyć, byłam ogromnie zirytowana, wręcz wkurzona, choć nie potrafię powiedzieć czemu. To mnie najbardziej zaniepokoiło w tym śnie - moja własna reakcja na jego powrót do żywych. Jak wspomniałam wcześniej, oddaliłam się ostatnio od tego przyjaciela, głównie ze względu na jego dziewczynę.

Będę wdzięczna za pomoc w interpretacji, bo naprawdę, moje zachowanie w tym śnie jest dla mnie samej niezrozumiałe i bardzo niepokojące.

Link to comment
Share on other sites

hmm w pewnym sensie on dla ciebie umarł, jakiś czas temu, teraz nie dość że wraca, to wywołuje jeszcze sensację :), nie wiem czemu nasuwa mi się jedno skojarzenie : masz pretensję do niego, że niczego nie umie zrobić do końca, nawet umrzeć ;). Ten sen pokazuje, że nie wybaczyłaś, masz żale, obarczyłaś jego całą winą. Podświadomość daje znać, żebyś przemyślała swoje uczucia do niego i powody tych uczuć :), pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...