Skocz do zawartości

Swieta magiczne-SABATY


Mr.Magick

Rekomendowane odpowiedzi

SABATY

 

 

Swieta magiczne w europejskiej tradycji magicznej ogolnie mozna podzielic na dwa rodzaje,esbaty i sabaty.

Ja chcialbym sie w tym watku skoncentrowac na Sabatach,i zachecic Was do dyskusji jak Wy obchodzicie te swieta.Nazwa ta ogolnie sabatow,w obecnych czasach bardzo czesto i gesto jest stosowana przez Wiccan,jednak zostala ona przejeta z tradycji europejskiej,tak wiec zeby nie bylo niescislosci nie chodzi mi o sabaty wicanskie.

 

Istnieje cos takiego jak Kolo Roku,w nim sie zawieraja podstawowe sabaty,a jest ich osiem:

 

 

 

Samhain (31 pazdziernika)Jedna z najbardziej tajemniczych nocy w ciagu roku,nasi przodkowie wierzyli ze podczas niej,istnieje mozliwosc nawiazania kontaktu ze swiatem zmarlych,porozmawiania z nimi,nawiazanie kontaktu.Byl to tez okres ostatecznego zebrania plonow i przygotowania sie do dlugiej zimy,czasu odpoczynku.

 

Yule (22 grudnia-zimowe przesilenie sloneczne)Najkrotszy dzien w roku,magowie oraz osoby swietujace w ten dzien wierzyly w pokonanie ciemnosci przez swiatlo,poczatek nowego cyklu,nowego zycia.Zauwazcie ze to swieto jest bardzo zblizone data do Swiat Bozego Narodzenia,co nie bylo przypadkiem,ale to inny watek.

 

Imbolg (2 luty)byl specjalnym dniem w ktorym przodkowie oddawali czesc kolejnym ruchom Kola Roku i wstepujacemu swiatlu,rozbudzaniu sil przyrody,jest to okres jagnienia sie owiec,i moment gdy bylo dostepne swieze mleko pierwszy raz po zimie.Laczone bylo to swieto takze z oczyszeniem,swiatlem i pogoda ducha.Wedlug Celtow patronka tego swieta byla Brygida,natomiast w naszej kulturze katolickiej laczono z tym swietem,swieto Matki Boskiej Gromnicznej.

 

Ostara (21 marca-rownonoc wiosenna)Juz od zarania ludzkosci swieto to kojarzone bylo z jajkiem,poczatkiem nowego zycia,ten symbol oraz inne dawaly sygnal ze przyroda znowu obudzila sie do zycia.Podczas tego swieta wiele rytualow bylo kojarzonych z zywiolem powietrza.

 

Beltaine(30kwietnia-1 maj)Swieto radosci i zycia,poswiecone zmyslowemu swietowaniu-inaczej mozna je nazwac swietem plodnosci,co przez niektorych bylo zle interpretowane jako by kobiety podpisywaly pakt z diablem.Beltaine jest swietem wiosny,radosci i budzacej sie w nas nadziei.

 

Litha(22 czerwiec-letnie przesilenie sloneczne)Poczatek lata,swieto ktore znajduje sie pod wplywem zywiolu ognia.Jest to najdluzszy dzien w roku co w tradycji naszych przodkow oznaczalo dopiero poczatek wytezonej pracy a nie okres urlopowy ;) Na niektorych terenach z tej okazji rozpalano wielkie ogniska,ktore czesto sa nazywane swietojanskimi.

 

Lughnasadh(1-2 sierpien)Przewodnim motywem tego swieta,jest podziekowanie za pierwsze plony,pierwsze zbiory matce Ziemi.We wszystkich kulturach czczono zawsze Ziemie,gdyz byla i jest ona nasza zywicielka.Najstarsza chyba zachowana statuetka poswiecona kultowi Matce Ziemi jest Wenus z Willendorfu ktora ma bagatela ok.25.000 lat.

 

Mabon(22 wrzesien-rownonoc jesienna)Ta data wyznacza poczatek jesieni,noce sa coraz dluzsze,plony zebrane,przyroda powoli zaczyna odchodzic w spoczynek,zamykajac Kolo Roku.Jest to okres podziekowan za kolejny rok.

 

Tak to w skrocie wyglada prosze Panstwa,jest to tez kalendarz ktorym ja osobiscie sie posluguje

Niektore z dat podane powyzej zmieniaja sie co roku i naleza do ,,swiat ruchomych",wiec aby dokladnie okreslic date nalezy to sobie sprawdzic na stronkach astronomicznych,tutaj macie podane na rok 2010:

Vernal Equinox Mar 20 2010 1:32 PM EDT

Summer Solstice Jun 21 2010 7:28 AM EDT

Autumnal Equinox Sep 22 2010 11:09 PM EDT

Winter Solstice Dec 21 2010 6:38 PM EST

 

Napisalem ten watek aby podjac dyskusje na temat celebracji tych swiat przez osoby ktore juz sie zajmuja Magia,oraz dla osob ktore dopiero zaczynaja aby mialy od czego zaczac,taki punkt wyjsciowy.

 

Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda w innych aspektach, ale sabaty i święta to nie czasem Wicca. ???

 

Nie to nie Wicca,chociaz Wicca tak sie juz rozpanoszyla,ze niektorzy gubia sie w tym co wiccanskie a co magiczne.

 

Prosty przyklad:co bylo pierwsze Magia czy Wicca...oczywiscie ze Magia ;)

 

Teraz kolejna kwestia,Wicca nie moglaby istniec bez Magii bo dzieki niej istnieje,natomiast Magia na przestrzeni wiekow bardzo dobrze sobie radzila i radzi bez Wicca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wiccan w KŁ jest wpisana konkretna teologia - Bogini rodzi Boga, który potem dorasta, następnie kopuluje z Boginią i umiera, a jego krew zrasza pola i zapewnia płodność. Potem Bogini znowu rodzi Boga i tak to się dzieje w kółko w dużym skrócie.

 

Nie mam pojecia jak to wyglada dokladnie u wiccan,bo zawsze jak moja dyskusja schodzila na powazniejsze tematy z wiccanami to zaslaniali sie tajemnica inicjacji,i bylo po dyskusji :[

 

Ok,wiec czym sa dla Was swieta solarne i jak je obchodzicie?Vernal Equinox ,Summer Solstice,Autumnal Equinox,Winter Solstice.O ile ktos oprocz Seida na tym forum wie o co mi chodzi wogole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie obchodzę, prawdę mówiąc, mieszają mi się obrazy polskich świąt gdzieś tam się przewijających - np. noc świętojańska - ze świętami właśnie wiccańskimi. Chętnie się dowiem czegoś więcej, na to liczyłam, subskrybując wątek. ;))

 

Mr.Magick, tak z ciekawości, czemu używasz angielskich nazw? Nie przesilenie, równonoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obchodze zawsze :) staram sie dostrajac do rytmu natury,bo jestesmy jej czescia,chociaz niektorzy mogli juz o tym zapomniec ;] Kulty rownonocy i przesilenia obchodzone byly od zarania dziejow czlowieka,pod kazda dlugoscia i szerokoscia geograficzna,wiec cos musi w tym byc.

 

Dlaczego napisalem po angielsku?Skopiowalem to z pierwszego swojego postu,bo bylo jedno pod drugim i nie chcialo mi sie przepisywac :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko dobre jak kto uważa ale samo obchodzenie świąt to nie wszystko to tak jakby ksiądz rzekł przychodźcie do kościoła bo Bóg w nim na krześle siedzi, a przy okazji zarobię bo na mszy na tace pozbieram.

Nie no nie można tak Powiem ci szczerze jak to jest przeczytaj książkę Gerina Dunwich Tajemnice Białej Magii . Ja obchodzę tylko te większe, podstawowe jak kto woli święta, ale nie wszystkie, i nie w taki sposób jak to w książkach piszą, a w sposób jaki podpowiada mi intuicja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
wspominając w swoich książkach np. o Dniu Wspomnienia Salem czy Nocy Pentagramu jako świętach ;]

 

Ooo,a co to ma byc? :)) O takich swietach to jak zyje nie slyszalem ;) ale numery :)

 

Dla osó poważnie zainteresowanych tematem to raczej kiepski wybór - bardziej namiesza w głowie niż wyjaśni cokolwiek.

 

No,jesli sa tam takie rewelacje to w pelni popieram.Ja tam polecam wszystkim poczatkujacym takie perelki wiedzy magicznej:

Filozofia Okutyzmu na rozgrzewke:Heinrich Cornelius Agrippa: Of Occult Philosophy, Book I (part 1)

a pozniej:Clavicula Salomonis-Klucze Salomona:The Key of Solomon (Clavicula Salomonis) edited by S. Liddell MacGregor Mathers

a pozniej...sami zaczniecie szukac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...